Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 ROVINJ

City : Rovinj, Croatia
Date : 18-24 March 2019
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Nino Serdarusic (CRO)

Entry List

1 Andrea BASSO (ITA)
2 Benjamin HASSAN (GER)
3 Markus ERIKSSON (SWE)
4 Fabrizio ORNAGO (ITA)
5 Luca GIACOMINI (ITA)
6 Pavel NEJEDLY (CZE)
7 Ergi KIRKIN (TUR)
8 Martins PODZUS (LAT)
9 Maxime CHAZAL (FRA)
10 Jeroen VANNESTE (BEL)
11 Pascal MEIS (GER)
12 Domagoj BILJESKO (CRO) P
13 Davide GALOPPINI (ITA)
14 Christian LINDELL (SWE)
15 Peter NAGY (HUN)
16 Robin STANEK (CZE)
17 Tomas JIROUSEK (CZE)
18 Mirko CUTULI (ITA)
19 Duje KEKEZ (CRO)
20 Oleksii KRUTYKH (UKR)
21 (JE) Admir KALENDER (CRO)
22 (JE) Roko HORVAT (CRO)

23 (Q) Mike URBANIJA (SLO)
24 (Q) Alessandro CEPPELLINI (ITA)
25 (Q) Gorazd SRBLJAK (MKD)
26 (Q) Fabian MAROZSAN (HUN)
27 (Q) Gabor BORSOS (HUN)
28 (Q) Matej SABANOV (CRO)

29 (wc) Constantin SCHMITZ (GER)
30 (wc) Nikola BASIC (CRO)
31 (wc) Ivan Karlo BAN (CRO)
32 (wc) Marin JURKOVIC (CRO)
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: M15 Rovinj [18-24 March]

Qualifying Draw

1st Round

Mike Urbanija (SLO/1) d. Arsenije Zlatanovic (SRB/wc) 3-1 ret.
Moritz Thiem (AUT/wc) d. Andrea Bessire (ITA/11) 6-2 6-4

Alessandro Ceppellini (ITA/2) d. Johannes Bangratz (AUT) 6-2 6-1
Tim Heger (GER) d. Ivan Sabanov (CRO/10) 1-6 6-1 13-11

Gorazd Srbljak (MKD/3) d. Alen Rogic-Hadzalic (CRO) 0-6 6-2 11-9
Gibril Diarra (AUT/9) d. Darko Jandric (SRB) 6-4 6-4

Fabian Marozsan (HUN/4) d. Francesco Bessire (ITA) 4-6 6-3 10-1
Jakob Aichhorn (AUT/12) d. Yvo Panak (CZE) 6-3 5-7 10-5

Ondrej Krstev (CZE/5) d. Antun Katanec (CRO/wc) 6-0 6-2
Matej Sabanov (CRO/7) d. Pavle Daljev (SRB) 6-2 6-1

Gabor Borsos (HUN/6) d. Andras Necz (HUN/wc) 6-2 6-4
Ljubomir Celebic (MNE/8) d. Luka Mrsic (AUT/wc) 6-4 6-1


Final Round

Mike Urbanija (SLO/1) d. Moritz Thiem (AUT/wc) 6-2 6-1
Alessandro Ceppellini (ITA/2) d. Tim Heger (GER) 2-6 6-1 10-6
Gorazd Srbljak (MKD/3) d. Gibril Diarra (AUT/9) 5-7 6-4 13-11
Fabian Marozsan (HUN/4) d. Jakob Aichhorn (AUT/12) 6-4 6-2
Matej Sabanov (CRO/7) d. Ondrej Krstev (CZE/5) 6-3 7-5
Gabor Borsos (HUN/6) d. Ljubomir Celebic (MNE/8) 1-6 6-4 10-5
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: M15 Rovinj [18-24 March]

Doubles

1st Round

M.Eriksson / J.Vanneste (SWE/BEL/1) d. Q.Gao / A.Shen (CHN/wc) 6-3 6-2
M.Chazal / P.Meis (FRA/GER) d. D.Biljesko / L.Giacomini (CRO/ITA) 4-6 6-3 10-8
L.Celebic / F.Ornago (MNE/ITA) d. A.Vidak / K.Wang (CRO/CHN/wc) 6-2 6-2
M.Podzus / M.Urbanija (LAT/SLO/4) d. A.Basso / A.Ceppellini (ITA) 7-5 6-2

O.Krstev / R.Stanek (CZE/3) d. R.Horvat / A.Kalender (CRO) 7-5 3-6 12-10
I.Sabanov / M.Sabanov (CRO/Alt) d. G.Diarra / T.Jirousek (AUT/CZE) 6-1 6-4
B.Hassan / C.Schmitz (GER) d. O.Krutykh / F.Marozsan (UKR/HUN) 6-1 6-3
G.Borsos / P.Nagy (HUN/2) d. B.Devald / M.Matic (CRO/wc) 6-2 6-2

I.Sabanov / M.Sabanov (CRO/Alt) replace M.Cutuli / D.Kekez (ITA/CRO)


Quarterfinal

M.Eriksson / J.Vanneste (SWE/BEL/1) d. M.Chazal / P.Meis (FRA/GER) 6-4 6-0
M.Podzus / M.Urbanija (LAT/SLO/4) d. L.Celebic / F.Ornago (MNE/ITA) w.o
I.Sabanov / M.Sabanov (CRO/Alt) d. O.Krstev / R.Stanek (CZE/3) 3-6 6-3 13-11
G.Borsos / P.Nagy (HUN/2) d. B.Hassan / C.Schmitz (GER) 7-5 6-0


Semifinal

M.Eriksson / J.Vanneste (SWE/BEL/1) d. M.Podzus / M.Urbanija (LAT/SLO/4) 6-4 6-4
I.Sabanov / M.Sabanov (CRO/Alt) d. G.Borsos / P.Nagy (HUN/2) 6-4 6-3


FINAL

M.Eriksson / J.Vanneste (SWE/BEL/1) d. I.Sabanov / M.Sabanov (CRO/Alt) 7-5 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: M15 Rovinj [18-24 March]

Main Draw

1st Round

Andrea Basso (ITA/1) d. Roko Horvat (CRO) 6-0 6-3
Oleksii Krutykh (UKR) d. Nikola Basic (CRO/wc) 6-0 6-4
Pascal Meis (GER) d. Davide Galoppini (ITA) 7-6(3) 5-7 6-3
Ergi Kirkin (TUR/7) d. Mike Urbanija (SLO/Q) 3-6 7-5 6-2

Christian Lindell (SWE) d. Markus Eriksson (SWE/3) 6-0 6-4
Maxime Chazal (FRA) d. Gorazd Srbljak (MKD/Q) 4-6 6-3 6-3
Jeroen Vanneste (BEL) d. Fabian Marozsan (HUN/Q) 7-5 6-2
Martins Podzus (LAT/8) d. Admir Kalender (CRO) 5-7 6-3 6-1

Luca Giacomini (ITA/5) d. Duje Kekez (CRO) 6-1 6-3
Alessandro Ceppellini (ITA/Q) d. Domagoj Biljesko (CRO) 6-2 6-4
Robin Stanek (CZE) d. Marin Jurkovic (CRO/wc) 6-2 6-1
Tomas Jirousek (CZE) d. Fabrizio Ornago (ITA/4) 6-4 6-3

Pavel Nejedly (CZE/6) d. Mirko Cutuli (ITA) 6-4 6-2
Constantin Schmitz (GER/wc) d. Gabor Borsos (HUN/Q) 6-3 6-4
Peter Nagy (HUN) d. Ivan Karlo Ban (CRO/wc) 6-0 6-2
Benjamin Hassan (GER/2) d. Matej Sabanov (CRO/Q) 6-4 3-6 6-3


2nd Round

Andrea Basso (ITA/1) d. Oleksii Krutykh (UKR) 6-7(5) 7-5 6-4
Ergi Kirkin (TUR/7) d. Pascal Meis (GER) 3-6 6-4 4-1 ret.
Maxime Chazal (FRA) d. Christian Lindell (SWE) 6-4 3-6 6-4
Jeroen Vanneste (BEL) d. Martins Podzus (LAT/8) 6-2 7-5

Luca Giacomini (ITA/5) d. Alessandro Ceppellini (ITA/Q) 6-3 6-2
Tomas Jirousek (CZE) d. Robin Stanek (CZE) 6-1 6-0
Constantin Schmitz (GER/wc) d. Pavel Nejedly (CZE/6) 6-0 2-0 ret.
Peter Nagy (HUN) d. Benjamin Hassan (GER/2) 6-3 4-6 6-1


Quarterfinal

Andrea Basso (ITA/1) d. Ergi Kirkin (TUR/7) 6-4 6-4
Jeroen Vanneste (BEL) d. Maxime Chazal (FRA) 6-4 6-3
Luca Giacomini (ITA/5) d. Tomas Jirousek (CZE) 6-4 7-5
Constantin Schmitz (GER/wc) d. Peter Nagy (HUN) 0-6 6-2 6-0


Semifinal

Jeroen Vanneste (BEL) d. Andrea Basso (ITA/1) 7-5 6-2
Constantin Schmitz (GER/wc) d. Luca Giacomini (ITA/5) 6-3 6-0


FINAL

Constantin Schmitz (GER/wc) d. Jeroen Vanneste (BEL) 6-2 6-4
 
1 - 4 of 4 Posts
Top