Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,448 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 QUINTA DO LAGO

City : Quinta Do Lago, Portugal
Date : 18-24 March 2019
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : Alejandro Davidovich Fokina (ESP)

Entry List

1 Dragos DIMA (ROU)
2 Teymuraz GABASHVILI (RUS)
3 Jeremy JAHN (GER)
4 Sadio DOUMBIA (FRA)
5 Juan Pablo FICOVICH (ARG)
6 Orlando LUZ (BRA)
7 Alejandro GOMEZ (COL)
8 Manuel GUINARD (FRA)
9 Evan HOYT (GBR)
10 Finn TEARNEY (NZL) P
11 Artem DUBRIVNYY (RUS)
12 Fred GIL (POR)
13 Peter BOTHWELL (IRL)
14 Tiago CACAO (POR)
15 Michael ZHU (USA)
16 Oscar Jose GUTIERREZ (BRA)
17 Rafael MATOS (BRA)
18 Henry CRAIG (USA)
19 Petr NOUZA (CZE)
20 Luke JOHNSON (GBR)
21 (JE) Anton MATUSEVICH (GBR)
22 (JE) Simon Anthony IVANOV (BUL)

23 (Q) Marek GENGEL (CZE)
24 (Q) Michel VERNIER (CHI)
25 (Q) Michal DEMBEK (POL)
26 (Q) Peter GOLDSTEINER (AUT)
27 (Q) Jonathan BINDING (GBR)
28 (Q) Ugo BLANCHET (FRA)

29 (wc) Daniel BATISTA (POR)
30 (wc) Luis FARIA (POR)
31 (wc) Goncalo FALCAO (POR)
32 (wc) Fabio COELHO (POR)
 

·
Moderator
Joined
·
15,448 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: M15 Quinta Do Lago [18-24 March]

Qualifying Draw

1st Round

Marek Gengel (CZE/1) d. Manuel Goncalves (POR/wc) 6-4 7-5
Alessandro Coppini (ITA) d. David Jorda Sanchis (ESP/8) 7-5 4-6 12-10

Michel Vernier (CHI/2) d. André Rodeia (POR/wc) 6-2 6-1
Patrick Mayer (GER/10) d. Martim Simoes (POR/wc) 6-4 6-4

Michal Dembek (POL/3) d. Russell Henderson (GBR/wc) 6-2 6-1
Francisco Cabral (POR/11) d. Joao Graça (POR) 6-4 6-3

Peter Goldsteiner (AUT/4) d. Tim Van Der Horst (NED) 6-0 6-1
Matvey Khomentovskiy (RUS/7) d. Pedro Gabriel Rodrigues (BRA) 6-3 6-4

Jonathan Binding (GBR/5) d. Afonso Salgado (POR) 6-4 6-3
Alexis Boureau (FRA/9) d. Evan Morgan (POR/wc) 6-4 6-3

Ugo Blanchet (FRA) d. Joffrey De Schepper (FRA/6) 2-6 6-3 10-8
Francisco Dias (POR/12) d. Patrick Foley (GBR) 6-4 6-1


Final Round

Marek Gengel (CZE/1) d. Alessandro Coppini (ITA) 6-2 6-1
Michel Vernier (CHI/2) d. Patrick Mayer (GER/10) 6-4 3-6 10-8
Michal Dembek (POL/3) d. Francisco Cabral (POR/11) 2-6 6-3 10-4
Peter Goldsteiner (AUT/4) d. Matvey Khomentovskiy (RUS/7) 7-5 6-1
Jonathan Binding (GBR/5) d. Alexis Boureau (FRA/9) 6-3 6-4
Ugo Blanchet (FRA) d. Francisco Dias (POR/12) 7-5 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
15,448 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: M15 Quinta Do Lago [18-24 March]

Doubles

1st Round

E.Hoyt / L.Johnson (GBR/1) d. J.Binding / F.Tearney (GBR/NZL) 6-3 6-2
M.Dembek / A.Dubrivnyy (POL/RUS) d. A.Boureau / D.Jorda Sanchis (FRA/ESP) 5-7 6-4 10-4
J.De Schepper / S.Doumbia (FRA) d. M.Goncalves / A.Rodeia (POR/wc) 6-3 6-3
A.Gomez / M.Zhu (COL/USA/4) d. A.Coppini / T.Van Der Horst (ITA/NED/wc) 6-4 6-2

F.Gil / O.Gutierrez (POR/BRA/3) d. F.Dias / G.Falcao (POR) 6-1 6-2
F.Coelho / J.Graça (POR/wc) d. T.Gabashvili / M.Vernier (RUS/CHI) 4-6 7-6(3) 10-5
F.Cabral / T.Cacao (POR) d. P.Bothwell / P.Mayer (IRL/GER) 6-3 6-4
O.Luz / R.Matos (BRA/2) d. M.Gengel / P.Nouza (CZE) 6-7(3) 7-6(4) 10-4


Quarterfinal

E.Hoyt / L.Johnson (GBR/1) d. M.Dembek / A.Dubrivnyy (POL/RUS) 6-4 6-3
A.Gomez / M.Zhu (COL/USA/4) d. J.De Schepper / S.Doumbia (FRA) 7-5 7-5
F.Coelho / J.Graça (POR/wc) d. F.Gil / O.Gutierrez (POR/BRA/3) w.o
O.Luz / R.Matos (BRA/2) d. F.Cabral / T.Cacao (POR) 6-2 6-1


Semifinal

A.Gomez / M.Zhu (COL/USA/4) d. E.Hoyt / L.Johnson (GBR/1) 6-4 6-3
O.Luz / R.Matos (BRA/2) d. F.Coelho / J.Graça (POR/wc) 6-2 7-5


FINAL

O.Luz / R.Matos (BRA/2) d. A.Gomez / M.Zhu (COL/USA/4) 7-6(2) 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
15,448 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: M15 Quinta Do Lago [18-24 March]

Main Draw

1st Round

Evan Hoyt (GBR) d. Dragos Dima (ROU/1) 6-3 6-7(2) 6-3
Artem Dubrivnyy (RUS) d. Marek Gengel (CZE/Q) 6-1 6-2
Finn Tearney (NZL) d. Peter Goldsteiner (AUT/Q) 6-3 6-2
Alejandro Gomez (COL/7) d. Goncalo Falcao (POR/wc) 6-2 7-6(1)

Sadio Doumbia (FRA/4) d. Rafael Matos (BRA) 5-7 6-4 7-6(3)
Fabio Coelho (POR/wc) d. Petr Nouza (CZE) 7-6(3) 6-3
Oscar Jose Gutierrez (BRA) d. Henry Craig (USA) 6-3 7-6(4)
Orlando Luz (BRA/6) d. Michael Zhu (USA) 7-6(3) 6-2

Juan Pablo Ficovich (ARG/5) d. Tiago Cacao (POR) 4-6 6-4 7-5
Fred Gil (POR) d. Luke Johnson (GBR) 6-4 6-4
Michel Vernier (CHI/Q) d. Anton Matusevich (GBR) 6-4 4-6 6-2
Jeremy Jahn (GER/3) d. Jonathan Binding (GBR/Q) 6-2 6-1

Manuel Guinard (FRA/8) d. Michal Dembek (POL/Q) 6-3 6-3
Luis Faria (POR/wc) d. Daniel Batista (POR/wc) 6-1 3-6 6-2
Ugo Blanchet (FRA/Q) d. Peter Bothwell (IRL) 6-2 4-6 6-3
Teymuraz Gabashvili (RUS/2) d. Simon Anthony Ivanov (BUL) 6-1 6-3


2nd Round

Evan Hoyt (GBR) d. Artem Dubrivnyy (RUS) 6-1 6-2
Finn Tearney (NZL) d. Alejandro Gomez (COL/7) 6-2 6-3
Sadio Doumbia (FRA/4) d. Fabio Coelho (POR/wc) 7-6(3) 6-7(6) 6-3
Oscar Jose Gutierrez (BRA) d. Orlando Luz (BRA/6) 6-3 0-6 6-3

Juan Pablo Ficovich (ARG/5) d. Fred Gil (POR) 6-7(4) 4-3 ret.
Michel Vernier (CHI/Q) d. Jeremy Jahn (GER/3) 6-3 2-1 ret.
Manuel Guinard (FRA/8) d. Luis Faria (POR/wc) 6-1 6-4
Teymuraz Gabashvili (RUS/2) d. Ugo Blanchet (FRA/Q) 6-7(1) 6-4 6-2


Quarterfinal

Evan Hoyt (GBR) d. Finn Tearney (NZL) 4-6 6-3 6-4
Oscar Jose Gutierrez (BRA) d. Sadio Doumbia (FRA/4) 6-0 6-1
Juan Pablo Ficovich (ARG/5) d. Michel Vernier (CHI/Q) 6-3 7-6(6)
Manuel Guinard (FRA/8) d. Teymuraz Gabashvili (RUS/2) 6-3 6-3


Semifinal

Evan Hoyt (GBR) d. Oscar Jose Gutierrez (BRA) 7-6(6) 6-4
Manuel Guinard (FRA/8) d. Juan Pablo Ficovich (ARG/5) 3-6 7-6(7) 7-5


FINAL

Evan Hoyt (GBR) d. Manuel Guinard (FRA/8) 6-4 6-3
 
1 - 4 of 4 Posts
Top