Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 PORTIMAO

City : Portimão, Portugal
Date : 11-17 March 2019
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1 Dragos DIMA (ROU)
2 Lamine OUAHAB (MAR)
3 Juan Pablo FICOVICH (ARG)
4 Orlando LUZ (BRA)
5 Alejandro GOMEZ (COL)
6 Manuel PENA LOPEZ (ARG)
7 Evan HOYT (GBR)
8 Artem DUBRIVNYY (RUS)
9 Finn TEARNEY (NZL) P
10 Fred GIL (POR)
11 Sandro EHRAT (SUI)
12 Peter BOTHWELL (IRL)
13 Tiago CACAO (POR)
14 Tomas Martin ETCHEVERRY (ARG)
15 Genaro Alberto OLIVIERI (ARG)
16 Michael ZHU (USA)
17 Johan NIKLES (SUI)
18 Oscar Jose GUTIERREZ (BRA)
19 Paul C. OOSTERBAAN (USA)
20 Mateo Nicolas MARTINEZ (ARG)
21 (JE) Anton MATUSEVICH (GBR)
22 (JE) Simon Anthony IVANOV (BUL)

23 (Q) Rafael MATOS (BRA)
24 (Q) Henry CRAIG (USA)
25 (Q) Juan Bautista OTEGUI (ARG)
26 (Q) Eduardo STRUVAY (COL)
27 (Q) Marek GENGEL (CZE)
28 (Q) Benjamin WINTER LOPEZ (ESP)

29 (wc) Luis FARIA (POR)
30 (wc) Afonso SALGADO (POR)
31 (wc) Tomas LUIS (POR)
32 (wc) Leonid SHEYNGEZIKHT (BUL)
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: M15 Portimão [11-17 March]

Qualifying Draw

1st Round

Rafael Matos (BRA/1) d. Pedro Araujo (POR/wc) 6-3 7-6(4)
Matvey Khomentovskiy (RUS) d. Peter Goldsteiner (AUT/10) 6-3 6-2

Henry Craig (USA/2) d. Juan Pablo Canas Garcia (ESP) 6-2 6-3
Fabio Coelho (POR/wc) d. Jorge Blanco Guadalupe (ESP/11) 6-3 2-1 ret.

Benjamin Winter Lopez (ESP) d. Petr Nouza (CZE/3) 6-3 7-5
Michel Vernier (CHI/8) d. Francisco Cabral (POR) 6-2 6-4

Juan Bautista Otegui (ARG/4) d. Francisco Dias (POR) 6-2 6-2
Michal Dembek (POL/9) d. Igor Sao Thiago (BRA) 6-2 6-0

Eduardo Struvay (COL/5) d. Boris Pokotilov (RUS/wc) 6-3 7-6(3)
Daniel Batista (POR/12) d. Tiago Torres (POR/wc) 6-0 5-7 10-7

Luke Johnson (GBR/6) d. Jonathan Binding (GBR) 6-2 6-2
Marek Gengel (CZE/7) d. Tomas Guerreiro (POR/wc) 6-2 6-0


Final Round

Rafael Matos (BRA/1) d. Matvey Khomentovskiy (RUS) 6-0 5-7 12-10
Henry Craig (USA/2) d. Fabio Coelho (POR/wc) 6-3 6-4
Benjamin Winter Lopez (ESP) d. Michel Vernier (CHI/8) 6-3 6-2
Juan Bautista Otegui (ARG/4) d. Michal Dembek (POL/9) 6-3 6-1
Eduardo Struvay (COL/5) d. Daniel Batista (POR/12) 6-3 6-0
Marek Gengel (CZE/7) d. Luke Johnson (GBR/6) 2-6 6-4 10-7
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: M15 Portimão [11-17 March]

Doubles

1st Round

J.Binding / F.Tearney (GBR/NZL) d. E.Hoyt / L.Johnson (GBR/1) 6-2 7-5
T.Cacao / G.Olivieri (POR/ARG) d. F.Coelho / J.Graça (POR/wc) 4-6 6-4 10-4
A.Gomez / M.Zhu (COL/USA) d. D.Dima / L.Faria (ROU/POR) 6-1 6-2
F.Gil / E.Struvay (POR/COL/3) d. F.Dias / G.Falcao (POR/wc) 6-1 6-2

M.Gengel / P.Nouza (CZE/Alt) d. M.Pena Lopez / M.Vernier (ARG/CHI) 6-3 7-5
O.Gutierrez / M.Martinez (BRA/ARG) d. T.Etcheverry / J.Otegui (ARG) 6-3 6-4
T.Luis / J-R.Nunes (POR/wc) d. P.Bothwell / F.Cabral (IRL/POR) 0-6 6-3 11-9
O.Luz / R.Matos (BRA/2) d. M.Dembek / A.Dubrivnyy (POL/RUS) 2-6 6-4 10-7

M.Gengel / P.Nouza (CZE/Alt) replace S.Ehrat / J.Nikles (SUI/4)


Quarterfinal

J.Binding / F.Tearney (GBR/NZL) d. T.Cacao / G.Olivieri (POR/ARG) 6-2 6-3
F.Gil / E.Struvay (POR/COL/3) d. A.Gomez / M.Zhu (COL/USA) 6-1 2-6 10-4
O.Gutierrez / M.Martinez (BRA/ARG) d. M.Gengel / P.Nouza (CZE/Alt) 6-4 7-6(2)
O.Luz / R.Matos (BRA/2) d. T.Luis / J-R.Nunes (POR/wc) 6-1 6-2


Semifinal

F.Gil / E.Struvay (POR/COL/3) d. J.Binding / F.Tearney (GBR/NZL) 4-6 6-0 11-9
O.Luz / R.Matos (BRA/2) d. O.Gutierrez / M.Martinez (BRA/ARG) 5-7 6-3 10-5


FINAL

O.Luz / R.Matos (BRA/2) d. F.Gil / E.Struvay (POR/COL/3) 6-3 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: M15 Portimão [11-17 March]

Main Draw

1st Round

Dragos Dima (ROU/1) d. Oscar Jose Gutierrez (BRA) 6-1 6-2
Tomas Martin Etcheverry (ARG) d. Marek Gengel (CZE/Q) 7-6(6) 4-6 6-1
Peter Bothwell (IRL) d. Afonso Salgado (POR/wc) 6-4 6-4
Evan Hoyt (GBR/7) d. Leonid Sheyngezikht (BUL/wc) 6-1 6-2

Eduardo Struvay (COL/Q) d. Juan Pablo Ficovich (ARG/3) 6-4 6-2
Rafael Matos (BRA/Q) d. Tomas Luis (POR/wc) 6-0 6-2
Mateo Nicolas Martinez (ARG) d. Anton Matusevich (GBR) 6-2 6-2
Alejandro Gomez (COL/5) d. Juan Bautista Otegui (ARG/Q) 6-2 5-7 6-2

Luke Johnson (GBR/L.L) d. Artem Dubrivnyy (RUS/8) 7-6(8) 6-7(3) 6-2
Henry Craig (USA/Q) d. Benjamin Winter Lopez (ESP/Q) 6-1 6-3
Finn Tearney (NZL) d. Johan Nikles (SUI) 6-4 6-3
Fred Gil (POR) d. Orlando Luz (BRA/4) 7-6(5) 6-7(11) 6-3

Luis Faria (POR/wc) d. Manuel Pena Lopez (ARG/6) 6-4 6-3
Tiago Cacao (POR) d. Michael Zhu (USA) 3-6 6-3 6-2
Paul C. Oosterbaan (USA) d. Simon Anthony Ivanov (BUL) 7-5 4-6 6-1
Lamine Ouahab (MAR/2) d. Genaro Alberto Olivieri (ARG) 6-3 7-5

Luke Johnson (GBR/L.L) replaces Sandro Ehrat (SUI)


2nd Round

Tomas Martin Etcheverry (ARG) d. Dragos Dima (ROU/1) 6-0 6-3
Evan Hoyt (GBR/7) d. Peter Bothwell (IRL) 6-3 4-6 6-0
Eduardo Struvay (COL/Q) d. Rafael Matos (BRA/Q) 6-0 6-1
Alejandro Gomez (COL/5) d. Mateo Nicolas Martinez (ARG) 6-7(4) 6-4 6-4

Henry Craig (USA/Q) d. Luke Johnson (GBR/L.L) 7-5 2-6 6-3
Finn Tearney (NZL) d. Fred Gil (POR) 6-2 6-2
Tiago Cacao (POR) d. Luis Faria (POR/wc) 6-3 6-4
Paul C. Oosterbaan (USA) d. Lamine Ouahab (MAR/2) 6-2 7-6(2)


Quarterfinal

Evan Hoyt (GBR/7) d. Tomas Martin Etcheverry (ARG) 7-6(4) 6-7(4) 7-5
Alejandro Gomez (COL/5) d. Eduardo Struvay (COL/Q) 5-7 7-5 7-6(5)
Finn Tearney (NZL) d. Henry Craig (USA/Q) 6-2 6-0
Tiago Cacao (POR) d. Paul C. Oosterbaan (USA) 6-4 6-2


Semifinal

Evan Hoyt (GBR/7) d. Alejandro Gomez (COL/5) 6-7(4) 7-5 7-5
Tiago Cacao (POR) d. Finn Tearney (NZL) 6-2 7-5


FINAL

Evan Hoyt (GBR/7) d. Tiago Cacao (POR) 6-3 7-6(4)
 
1 - 4 of 4 Posts
Top