Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 POREC

City : Poreč, Croatia
Date : 11-17 March 2019
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Mate Valkusz (HUN)

Entry List

1 Andrea PELLEGRINO (ITA)
2 Miljan ZEKIC (SRB)
3 Andrea BASSO (ITA)
4 Benjamin HASSAN (GER)
5 Antoine CORNUT CHAUVINC (FRA)
6 Luca GIACOMINI (ITA)
7 Pavel NEJEDLY (CZE)
8 Ergi KIRKIN (TUR)
9 Peter HELLER (GER)
10 Nik RAZBORSEK (SLO)
11 Maxime CHAZAL (FRA)
12 Jeroen VANNESTE (BEL)
13 Pascal MEIS (GER)
14 Domagoj BILJESKO (CRO) P
15 Nerman FATIC (BIH)
16 Christian LINDELL (SWE)
17 Peter NAGY (HUN)
18 Mirko CUTULI (ITA)
19 Duje KEKEZ (CRO)
20 Lorenzo BOCCHI (ITA)
21 (JE) Admir KALENDER (CRO)
22 (JE) Roko HORVAT (CRO)

23 (Q) Mate VALKUSZ (HUN)
24 (Q) Constantin SCHMITZ (GER)
25 (Q) Fabian MAROZSAN (HUN)
26 (Q) Gabor BORSOS (HUN)
27 (Q) Ljubomir CELEBIC (MNE)
28 (Q) Luka MRSIC (AUT)

29 (wc) Alen ROGIC HADZALIC (CRO)
30 (wc) Zvonimir ORESKOVIC (CRO)
31 (wc) Qun GAO (CHN)
32 (wc) Nikola BASIC (CRO)
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: M15 Poreč [11-17 March]

Qualifying Draw

1st Round

Mate Valkusz (HUN/1/wc) d. Jakob Aichhorn (AUT) 6-2 6-4
Matej Sabanov (CRO/10) d. Oleksandr Ovcharenko (UKR/wc) 7-6(1) 7-6(3)

Deni Zmak (CRO/wc) d. Oleksii Krutykh (UKR/2) 6-3 6-7(1) 10-4
Gabor Borsos (HUN/9) d. Andrea Bessire (ITA) 6-2 7-6(3)

Mike Urbanija (SLO/3) d. Ivan Sabanov (CRO) 3-6 6-3 10-4
Luka Mrsic (AUT/wc) d. Gorazd Srbljak (MKD/7) 6-4 6-3

Alessandro Ceppellini (ITA/4) d. Tim Heger (GER) 6-7(2) 7-5 10-5
Fabian Marozsan (HUN/8) d. Isa Mammetgulyyev (TKM) 6-1 6-2

Constantin Schmitz (GER/5) d. Johannes Bangratz (AUT) 6-2 6-1
Francesco Bessire (ITA/wc) d. Gibril Diarra (AUT/12) 6-4 1-6 10-5

Franjo Raspudic (CRO) d. Alexander Weis (ITA/8) 7-6(5) 6-2
Ljubomir Celebic (MNE/11) d. Darko Jandric (SRB) 6-1 6-1


Final Round

Mate Valkusz (HUN/1/wc) d. Matej Sabanov (CRO/10) 6-4 6-0
Gabor Borsos (HUN/9) d. Deni Zmak (CRO/wc) 6-3 6-1
Luka Mrsic (AUT/wc) d. Mike Urbanija (SLO/3) 6-4 1-6 11-9
Fabian Marozsan (HUN/8) d. Alessandro Ceppellini (ITA/4) 6-2 6-3
Constantin Schmitz (GER/5) d. Francesco Bessire (ITA/wc) 6-1 6-1
Ljubomir Celebic (MNE/11) d. Franjo Raspudic (CRO) 6-2 6-1
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: M15 Poreč [11-17 March]

Doubles

1st Round

G.Borsos / P.Nagy (HUN/1) d. R.Horvat / A.Kalender (CRO) 6-4 6-2
B.Hassan / C.Schmitz (GER) d. A.Basso / A.Ceppellini (ITA) 6-3 6-1
I.Sabanov / M.Sabanov (CRO/Alt) d. M.Chazal / P.Meis (FRA/GER) 6-3 6-3
F.Bessire / A.Cornut-Chauvinc (ITA/FRA/4) d. D.Kekez / A.Rogic-Hadzalic (CRO/wc) 7-5 4-6 10-6

L.Giacomini / A.Pellegrino (ITA/3) d. A.Shen / K.Wang (CHN/wc) 6-4 6-0
N.Razborsek / M.Urbanija (SLO) d. F.Raspudic / D.Zmak (CRO/wc) 7-6(8) 7-5
D.Biljesko / Q.Gao (CRO/CHN) d. D.Jandric / P.Nejedly (SRB/CZE) 4-6 7-5 10-4
P.Heller / J.Vanneste (GER/BEL/2) d. L.Bocchi / O.Krutykh (ITA/UKR/Alt) 6-4 6-3

I.Sabanov / M.Sabanov (CRO/Alt) replace M.Cutuli / C.Lindell (ITA/SWE)
L.Bocchi / O.Krutykh (ITA/UKR/Alt) replace L.Celebic / N.Fatic (MNE/BIH)


Quarterfinal

B.Hassan / C.Schmitz (GER) d. G.Borsos / P.Nagy (HUN/1) 6-4 6-2
I.Sabanov / M.Sabanov (CRO/Alt) d. F.Bessire / A.Cornut-Chauvinc (ITA/FRA/4) w.o
N.Razborsek / M.Urbanija (SLO) d. L.Giacomini / A.Pellegrino (ITA/3) 6-4 2-6 13-11
D.Biljesko / Q.Gao (CRO/CHN) d. P.Heller / J.Vanneste (GER/BEL/2) 3-6 7-6(2) 10-5


Semifinal

B.Hassan / C.Schmitz (GER) d. I.Sabanov / M.Sabanov (CRO/Alt) 6-7(4) 7-5 10-6
N.Razborsek / M.Urbanija (SLO) d. D.Biljesko / Q.Gao (CRO/CHN) 4-6 7-6(2) 12-10


FINAL

B.Hassan / C.Schmitz (GER) d. N.Razborsek / M.Urbanija (SLO) 6-2 6-0
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: M15 Poreč [11-17 March]

Main Draw

1st Round

Andrea Pellegrino (ITA/1) d. Pascal Meis (GER) 6-1 6-2
Christian Lindell (SWE) d. Nerman Fatic (BIH) 6-1 1-6 6-2
Nik Razborsek (SLO) d. Peter Nagy (HUN) 6-4 6-3
Pavel Nejedly (CZE/7) d. Admir Kalender (CRO) 1-6 7-5 6-3

Benjamin Hassan (GER/4) d. Peter Heller (GER) 3-6 7-6(7) 6-4
Domagoj Biljesko (CRO) d. Qun Gao (CHN/wc) 6-3 6-2
Duje Kekez (CRO) d. Roko Horvat (CRO) 3-6 7-6(1) 7-6(3)
Ergi Kirkin (TUR/8) d. Fabian Marozsan (HUN/Q) 6-7(6) 6-2 7-6(12)

Antoine Cornut-Chauvinc (FRA/5) d. Jeroen Vanneste (BEL) 7-5 5-7 6-2
Constantin Schmitz (GER/Q) d. Zvonimir Oreskovic (CRO/wc) 2-0 ret.
Ljubomir Celebic (MNE/Q) d. Mate Valkusz (HUN/Q) 7-5 6-1
Andrea Basso (ITA/3) d. Luka Mrsic (AUT/Q) 3-6 6-1 6-4

Luca Giacomini (ITA/6) d. Mirko Cutuli (ITA) 6-1 3-2 ret.
Lorenzo Bocchi (ITA) d. Gabor Borsos (HUN/Q) 2-6 6-2 6-2
Maxime Chazal (FRA) d. Alen Rogic-Hadzalic (CRO/wc) 6-0 6-3
Miljan Zekic (SRB/2) d. Nikola Basic (CRO/wc) 6-2 6-4


2nd Round

Andrea Pellegrino (ITA/1) d. Christian Lindell (SWE) 6-2 6-4
Nik Razborsek (SLO) d. Pavel Nejedly (CZE/7) 6-4 6-4
Benjamin Hassan (GER/4) d. Domagoj Biljesko (CRO) 6-4 6-4
Ergi Kirkin (TUR/8) d. Duje Kekez (CRO) 6-2 6-3

Constantin Schmitz (GER/Q) d. Antoine Cornut-Chauvinc (FRA/5) 3-6 7-5 6-3
Andrea Basso (ITA/3) d. Ljubomir Celebic (MNE/Q) 3-6 6-3 6-3
Luca Giacomini (ITA/6) d. Lorenzo Bocchi (ITA) 6-4 6-1
Maxime Chazal (FRA) d. Miljan Zekic (SRB/2) w.o


Quarterfinal

Andrea Pellegrino (ITA/1) d. Nik Razborsek (SLO) 6-0 6-4
Ergi Kirkin (TUR/8) d. Benjamin Hassan (GER/4) 1-6 6-4 6-2
Constantin Schmitz (GER/Q) d. Andrea Basso (ITA/3) 7-5 7-6(3)
Maxime Chazal (FRA) d. Luca Giacomini (ITA/6) 6-4 6-4


Semifinal

Andrea Pellegrino (ITA/1) d. Ergi Kirkin (TUR/8) 6-2 6-2
Maxime Chazal (FRA) d. Constantin Schmitz (GER/Q) 6-2 6-4


FINAL

Andrea Pellegrino (ITA/1) d. Maxime Chazal (FRA) 6-3 5-7 6-4
 
1 - 4 of 4 Posts
Top