Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,912 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 POREC

City : Poreč, Croatia
Date : 09-15 March 2020
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Andrea Pellegrino (ITA)

Entry List

1 Vit KOPRIVA (CZE)
2 Andrea PELLEGRINO (CRO)
3 Uladzimir IGNATIK (BLR)
4 Nerman FATIC (BIH)
5 Lucas GERCH (GER)
6 Marko MILADINOVIC (SRB)
7 Pavel NEJEDLY (CZE)
8 Alvaro LOPEZ SAN MARTIN (ESP)
9 Peter NAGY (HUN)
10 Fabian MAROZSAN (HUN)
11 Giovanni FONIO (ITA)
12 Duje AJDUKOVIC (CRO)
13 Andrea BASSO (ITA)
14 Pietro RONDONI (ITA)
15 Edoardo EREMIN (ITA)
16 Juan Pablo PAZ (ARG)
17 Colin SINCLAIR (NMI)
18 Carlos LOPEZ MONTAGUD (ESP)
19 Gergely MADARASZ (HUN)
20 (JE) Holger Vitus Nodskov RUNE (DEN)
21 (JE) Luciano DARDERI (ITA)
22 (JE) Martin KRUMICH (CZE)

23 (Q) Julian OCLEPPO (ITA)
24 (Q) Pawel CIAS (POL)
25 (Q) Matvey MININ (RUS)
26 (Q) Peter FAJTA (HUN)
27 (Q) Tomislav JOTOVSKI (MKD)
28 (Q) Deni ZMAK (CRO)

29 (wc) Matija PECOTIC (CRO)
30 (wc) Roko HORVAT (CRO)
31 (wc) Mili POLJICAK (CRO)
32 (wc) Frane BUJAS (CRO)
 

·
Moderator
Joined
·
15,912 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Julian Ocleppo (ITA/1/wc) d. Antun Vidak (CRO) 6-1 7-5
Bozo Barun (CRO) d. Milos Vukovic (SRB) 7-5 6-1
Eduard Vlasceanu (ROU) d. Xin Hu (CHN) 6-4 7-6(3)
Jakob Aichhorn (AUT/7) d. Luka Veselic (CRO) 6-1 6-2

Yan Bondarevskiy (RUS/2/wc) d. Frane Nincevic (CRO) 6-0 6-0
Marino Jakic (CRO) d. Ivan Randjelovic (BIH) 7-6(5) 6-1
Patric Prinoth (ITA) d. Moritz Thiem (AUT) 6-3 6-0
Peter Fajta (HUN/10) d. Tim Heger (GER) 4-6 7-5 10-7

Duje Kekez (CRO/3) d. Alen Rogic Hadzalic (CRO) 7-5 6-2
Tomislav Jotovski (MKD) d. Mate Voros (HUN) 6-3 6-1
Stefan Loncar (NED) d. Ivan Sodan (CRO/wc) 6-3 6-1
Colin Van Beem (NED/8) d. Goran Radanovic (BIH) 3-6 7-6(0) 10-7

Pawel Cias (POL/4) d. Gaspar Zimbrek-Turkovic (CRO/wc) 6-0 6-1
Kalin Ivanovski (MKD/wc) d. Obrad Markovski (MKD) 6-3 6-1
Admir Kalender (CRO) d. Patrik Stepanic (CRO) 6-0 6-1
Gorazd Srbljak (MKD/9) d. Jerko Brkic (CRO/wc) 6-2 7-6(4)

Matvey Minin (RUS/5) d. Filip Misolic (AUT) 6-2 6-3
Mile Matic (CRO) d. Zvonimir Oreskovic (CRO) 6-4 6-4
Karlo Krolo (CRO) d. Pavle Daljev (SRB) 6-4 3-6 10-7
Gibril Diarra (AUT/11) d. Kaiwei Wang (CHN) 6-3 6-1

Matyas Fuele (HUN/6) d. Tommaso Gabrieli (ITA) 7-6(4) 7-5
Oleksandr Ovcharenko (UKR) d. Mike Urbanija (SLO) 6-1 3-2 ret.
Luka Mrsic (AUT) d. Nikola Basic (CRO/wc) 5-7 6-2 10-4
Deni Zmak (CRO) d. Domagoj Biljesko (CRO/12) 6-2 6-2

2nd Round

Julian Ocleppo (ITA/1/wc) d. Bozo Barun (CRO) 6-1 6-1
Jakob Aichhorn (AUT/7) d. Eduard Vlasceanu (ROU) 6-2 7-5

Yan Bondarevskiy (RUS/2/wc) d. Marino Jakic (CRO) 6-2 6-3
Peter Fajta (HUN/10) d. Patric Prinoth (ITA) 6-1 6-2

Tomislav Jotovski (MKD) d. Duje Kekez (CRO/3) 6-2 6-2
Stefan Loncar (NED) d. Colin Van Beem (NED/8) 6-2 3-6 10-6

Pawel Cias (POL/4) d. Kalin Ivanovski (MKD/wc) 1-6 6-3 10-3
Gorazd Srbljak (MKD/9) d. Admir Kalender (CRO) 6-4 1-6 10-6

Matvey Minin (RUS/5) d. Mile Matic (CRO) 7-6(3) 6-2
Gibril Diarra (AUT/11) d. Karlo Krolo (CRO) 6-1 6-2

Oleksandr Ovcharenko (UKR) d. Matyas Fuele (HUN/6) 7-6(7) 2-6 11-9
Deni Zmak (CRO) d. Luka Mrsic (AUT) 6-1 6-2

Final Round

Julian Ocleppo (ITA/1/wc) d. Jakob Aichhorn (AUT/7) 6-0 6-3
Peter Fajta (HUN/10) d. Yan Bondarevskiy (RUS/2/wc) 6-4 7-5
Tomislav Jotovski (MKD) d. Stefan Loncar (NED) 6-1 6-2
Pawel Cias (POL/4) d. Gorazd Srbljak (MKD/9) 6-4 6-2
Matvey Minin (RUS/5) d. Gibril Diarra (AUT/11) 6-4 6-3
Deni Zmak (CRO) d. Oleksandr Ovcharenko (UKR) 6-7(3) 6-2 12-10
 

·
Moderator
Joined
·
15,912 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round

T.Draganja / Z.Kolar (CRO/CZE/1) d. J.Aichhorn / C.Van Beem (AUT/NED) 7-6(5) 6-3
Y.Bondarevskiy / A.Kalender (RUS/CRO) d. M.Fuele / G.Madarasz (HUN) 6-2 6-4
G.Fonio / P.Rondoni (ITA) d. L.Gerch / C.Sinclair (GER/NMI) 5-7 7-5 10-6
A.Basso / J.Ocleppo (ITA/3) d. A.Vidak / K.Wang (CRO/CHN/wc) 6-1 6-0

F.Marozsan / P.Nagy (HUN/4) d. M.Minin / O.Ovcharenko (RUS/UKR) 6-0 6-3
E.Eremin / J.Paz (ITA/ARG/Alt) d. K.Ivanovski / G.Srbljak (MKD/wc) 6-4 6-2
X.Hu / A.Pellegrino (CHN/ITA) d. G.Diarra / P.Nejedly (AUT/CZE) 6-1 6-2
U.Ignatik / V.Kopriva (BLR/CZE/2) d. R.Horvat / H.Rune (CRO/DEN/wc) 6-2 6-2

E.Eremin / J.Paz (ITA/ARG/Alt) replace C.Lopez Montagud / A.Lopez San Martin (ESP)

Quarterfinal

T.Draganja / Z.Kolar (CRO/CZE/1) d. Y.Bondarevskiy / A.Kalender (RUS/CRO) 6-1 6-2
A.Basso / J.Ocleppo (ITA/3) d. G.Fonio / P.Rondoni (ITA) w.o
E.Eremin / J.Paz (ITA/ARG/Alt) d. F.Marozsan / P.Nagy (HUN/4) w.o
U.Ignatik / V.Kopriva (BLR/CZE/2) d. X.Hu / A.Pellegrino (CHN/ITA) 7-6(2) 6-1

Semifinal

T.Draganja / Z.Kolar (CRO/CZE/1) vs. A.Basso / J.Ocleppo (ITA/3)
U.Ignatik / V.Kopriva (BLR/CZE/2)
vs. E.Eremin / J.Paz (ITA/ARG/Alt)
 

·
Moderator
Joined
·
15,912 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Vit Kopriva (CZE/1) d. Fabian Marozsan (HUN) 1-6 6-1 6-4
Pawel Cias (POL/Q) d. Colin Sinclair (NMI) 6-2 6-4
Juan Pablo Paz (ARG) d. Deni Zmak (CRO/Q) 6-2 3-6 7-6(5)
Nerman Fatic (BIH/5) d. Gergely Madarasz (HUN) 6-3 6-4

Uladzimir Ignatik (BLR/4) d. Martin Krumich (CZE) 6-2 4-6 6-3
Andrea Basso (ITA) d. Carlos Lopez Montagud (ESP) 6-4 6-2
Julian Ocleppo (ITA/Q) d. Tomislav Jotovski (MKD/Q) 6-1 6-4
Pavel Nejedly (CZE/8) d. Mili Poljicak (CRO/wc) 6-2 6-2

Holger Vitus Nodskov Rune (DEN) d. Marko Miladinovic (SRB/7) 6-4 1-6 6-4
Matvey Minin (RUS/Q) d. Roko Horvat (CRO/wc) 6-0 6-0
Giovanni Fonio (ITA) d. Alvaro Lopez San Martin (ESP) 7-5 1-0 ret.
Andrea Pellegrino (ITA/3) d. Peter Fajta (HUN/Q) 6-4 6-4

Lucas Gerch (GER/6) d. Frane Bujas (CRO/wc) 6-0 6-0
Pietro Rondoni (ITA) d. Gibril Diarra (AUT/L.L) 7-6(5) 7-6(6)
Edoardo Eremin (ITA) d. Peter Nagy (HUN) 6-1 2-0 ret.
Matija Pecotic (CRO/2/wc) d. Luciano Darderi (ITA) 6-4 6-1

Gibril Diarra (AUT/L.L) replaces Duje Ajdukovic (CRO)

2nd Round

Vit Kopriva (CZE/1) d. Pawel Cias (POL/Q) 6-4 6-1
Nerman Fatic (BIH/5) d. Juan Pablo Paz (ARG) 6-4 3-6 6-2
Uladzimir Ignatik (BLR/4) d. Andrea Basso (ITA) 6-4 3-6 6-3
Julian Ocleppo (ITA/Q) d. Pavel Nejedly (CZE/8) 7-6(3) 6-1

Holger Vitus Nodskov Rune (DEN) d. Matvey Minin (RUS/Q) 6-2 6-4
Giovanni Fonio (ITA) d. Andrea Pellegrino (ITA/3) 7-6(2) 6-3
Lucas Gerch (GER/6) d. Pietro Rondoni (ITA) 6-1 ret.
Matija Pecotic (CRO/2/wc) d. Edoardo Eremin (ITA) 6-4 6-2

Quarterfinal

Vit Kopriva (CZE/1) vs. Nerman Fatic (BIH/5)
Uladzimir Ignatik (BLR/4)
vs. Julian Ocleppo (ITA/Q)
Giovanni Fonio (ITA) vs. Holger Vitus Nodskov Rune (DEN)
Matija Pecotic (CRO/2/wc) vs. Lucas Gerch (GER/6)
 
1 - 4 of 4 Posts
Top