Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 PINAMAR

City : Pinamar, Argentina
Date : 01-07 April 2019
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1 Pedro SAKAMOTO (BRA)
2 Camilo UGO CARABELLI (ARG)
3 Juan Pablo FICOVICH (ARG)
4 Manuel PENA LOPEZ (ARG)
5 Gonzalo VILLANUEVA (ARG)
6 Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG)
7 Agustin VELOTTI (ARG)
8 Tomas Martin ETCHEVERRY (ARG)
9 Genaro Alberto OLIVIERI (ARG)
10 Matias ZUKAS (ARG)
11 Santiago Fa RODRIGUEZ TAVERNA (ARG)
12 Nicolas Alberto ARRECHE (ARG)
13 Michel VERNIER (CHI)
14 Gabriel Alejandro HIDALGO (ARG)
15 Facundo JUAREZ (ARG)
16 Guido Ivan JUSTO (ARG)
17 Fermin TENTI (ARG)
18 Ignacio MONZON (ARG)
19 (JE) Sebastian BAEZ (ARG)
20 (JE) Thiago Agustin TIRANTE (ARG)
21 (JE) Alejo Lorenzo LINGUA LAVALLEN (ARG)
22 (JE) Roman Andres BURRUCHAGA (ARG)

23 (Q) Federico MORENO (ARG)
24 (Q) Leonardo ABOIAN (ARG)
25 (Q) Nicolas URYSON (ARG)
26 (Q) Franco AGAMENONE (ARG)
27 (Q) Esteban BRUNA (CHI)
28 (Q) Felipe DERDOY (ARG)

29 (wc) Juan Manuel CERUNDOLO (ARG)
30 (wc) Agustin RIQUELME COPPARI (ARG)
31 (wc) Tomas GERINI (ITA)
32 (wc) Gaston TONELLO (ARG)
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: M15 Pinamar [01-07 April]

Qualifying Draw

1st Round

Luciano Doria (ARG/1) d. Julian Gimenez (ARG) 6-1 7-6(8)
Felipe Derdoy (ARG/12) d. Lautaro Agustin Falabella (ARG) 6-1 6-3

Francisco Comesana (ARG/2) d. Manuel Barros (ARG) 6-0 6-2
Nicolas Uryson (ARG/8) d. Julian Cundom (ARG/wc) 6-2 6-0

Alejo Vilaro (ARG/3) d. Alan Postay (ARG) 6-0 7-6(2)
Franco Agamenone (ARG/9) d. Marco Saffratti (ARG/wc) 6-1 6-0

Federico Moreno (ARG/4) d. Federico Juan Aguilar (ARG/wc) 6-2 6-3
Javier Naser (CHI/10) d. Nicholas Shamma (USA) 3-6 6-3 10-4

Leonardo Aboian (ARG/5) d. Matias Destefanis (ARG/wc) 7-6(5) 6-1
Andres Gabriel Ciurletti (ITA/7) d. Felipe Muzzi (BRA) 6-3 6-0

Boruch Skierkier (ARG) d. Santiago Besada (ARG/6) 7-5 6-3
Esteban Bruna (CHI/11) d. Juan Ignacio Alcalde (ARG/wc) 6-3 7-5


Final Round

Felipe Derdoy (ARG/12) d. Luciano Doria (ARG/1) 1-6 6-3 10-6
Nicolas Uryson (ARG/8) d. Francisco Comesana (ARG/2) 6-3 6-1
Franco Agamenone (ARG/9) d. Alejo Vilaro (ARG/3) 6-3 6-4
Federico Moreno (ARG/4) d. Javier Naser (CHI/10) 4-6 6-1 10-2
Leonardo Aboian (ARG/5) d. Andres Gabriel Ciurletti (ITA/7) 2-6 6-3 10-6
Esteban Bruna (CHI/11) d. Boruch Skierkier (ARG) 7-5 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: M15 Pinamar [01-07 April]

Doubles

1st Round

T.Lipovsek Puches / M.Zukas (ARG/1) d. L.Doria / A.Velotti (ARG) 6-3 6-4
S.Baez / T.Tirante (ARG) d. F.Comesana / M.Saffratti (ARG/wc) 6-1 6-1
F.Agamenone / A.Riquelme Coppari (ARG/wc) d. L.Aboian / J.Cerundolo (ARG) 6-4 7-5
P.Sakamoto / A.Vilaro (BRA/ARG/3) d. G.Hidalgo / F.Moreno (ARG) 7-5 4-6 10-5

I.Monzon / F.Tenti (ARG) d. N.Uryson / G.Villanueva (ARG/4) 6-4 6-4
R.Burruchaga / A.Lingua Lavallen (ARG) d. F.Juarez / S.Rodriguez Taverna (ARG) 6-4 2-6 10-6
E.Bruna / M.Pena Lopez (CHI/ARG) d. N.Arreche / G.Justo (ARG) 4-6 7-6(3) 10-7
G.Olivieri / C.Ugo Carabelli (ARG/2) d. F.Derdoy / L.Falabella (ARG/wc) 6-2 7-5


Quarterfinal

T.Lipovsek Puches / M.Zukas (ARG/1) d. S.Baez / T.Tirante (ARG) 6-0 5-7 11-9
P.Sakamoto / A.Vilaro (BRA/ARG/3) d. F.Agamenone / A.Riquelme Coppari (ARG/wc) 6-3 6-4
R.Burruchaga / A.Lingua Lavallen (ARG) d. I.Monzon / F.Tenti (ARG) 4-6 7-6(3) 10-6
G.Olivieri / C.Ugo Carabelli (ARG/2) d. E.Bruna / M.Pena Lopez (CHI/ARG) 6-2 6-4


Semifinal

T.Lipovsek Puches / M.Zukas (ARG/1) d. P.Sakamoto / A.Vilaro (BRA/ARG/3) 6-4 6-3
G.Olivieri / C.Ugo Carabelli (ARG/2) d. R.Burruchaga / A.Lingua Lavallen (ARG) 6-7(7) 6-0 10-8


FINAL

T.Lipovsek Puches / M.Zukas (ARG/1) d. G.Olivieri / C.Ugo Carabelli (ARG/2) 6-1 4-6 10-2
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: M15 Pinamar [01-07 April]

Main Draw

1st Round

Pedro Sakamoto (BRA/1) d. Nicolas Uryson (ARG/Q) 7-5 6-2
Tomas Gerini (ITA/wc) d. Felipe Derdoy (ARG/Q) 6-4 6-1
Genaro Alberto Olivieri (ARG) d. Ignacio Monzon (ARG) 2-6 6-1 6-2
Tomas Lipovsek Puches (ARG/6) d. Leonardo Aboian (ARG/Q) 6-1 4-6 6-2

Juan Pablo Ficovich (ARG/3) d. Federico Moreno (ARG/Q) 7-5 6-0
Gabriel Alejandro Hidalgo (ARG) d. Agustin Riquelme Coppari (ARG/wc) 6-4 6-3
Michel Vernier (CHI) d. Roman Andres Burruchaga (ARG) 7-6(3) 6-4
Matias Zukas (ARG) d. Tomas Martin Etcheverry (ARG/8) 3-6 6-3 6-4

Franco Agamenone (ARG/Q) d. Gonzalo Villanueva (ARG/5) 1-6 6-3 6-3
Thiago Agustin Tirante (ARG) d. Nicolas Alberto Arreche (ARG) 6-1 6-1
Guido Ivan Justo (ARG) d. Alejo Lorenzo Lingua Lavallen (ARG) 6-1 3-6 7-6(6)
Manuel Pena Lopez (ARG/4) d. Sebastian Baez (ARG) 7-5 2-6 6-1

Juan Manuel Cerundolo (ARG/wc) d. Agustin Velotti (ARG/7) 6-3 7-6(3)
Facundo Juarez (ARG) d. Gaston Tonello (ARG/wc) 6-2 6-0
Fermin Tenti (ARG) d. Santiago Fa Rodriguez Taverna (ARG) 6-2 6-2
Camilo Ugo Carabelli (ARG/2) d. Esteban Bruna (CHI/Q) 6-4 7-6(2)


2nd Round

Pedro Sakamoto (BRA/1) d. Tomas Gerini (ITA/wc) 6-1 6-2
Tomas Lipovsek Puches (ARG/6) d. Genaro Alberto Olivieri (ARG) 2-6 6-4 6-1
Juan Pablo Ficovich (ARG/3) d. Gabriel Alejandro Hidalgo (ARG) 7-5 6-2
Matias Zukas (ARG) d. Michel Vernier (CHI) 6-4 6-2

Thiago Agustin Tirante (ARG) d. Franco Agamenone (ARG/Q) 6-3 6-3
Manuel Pena Lopez (ARG/4) d. Guido Ivan Justo (ARG) 6-1 6-0
Juan Manuel Cerundolo (ARG/wc) d. Facundo Juarez (ARG) 3-6 6-1 6-4
Camilo Ugo Carabelli (ARG/2) d. Fermin Tenti (ARG) 6-1 6-4


Quarterfinal

Pedro Sakamoto (BRA/1) d. Tomas Lipovsek Puches (ARG/6) 6-2 6-4
Matias Zukas (ARG) d. Juan Pablo Ficovich (ARG/3) 6-1 6-3
Manuel Pena Lopez (ARG/4) d. Thiago Agustin Tirante (ARG) 6-4 6-4
Juan Manuel Cerundolo (ARG/wc) d. Camilo Ugo Carabelli (ARG/2) 6-7(5) 6-4 4-3 ret.


Semifinal

Pedro Sakamoto (BRA/1) d. Matias Zukas (ARG) 7-5 2-6 6-3
Manuel Pena Lopez (ARG/4) d. Juan Manuel Cerundolo (ARG/wc) 4-1 ret.


FINAL

Pedro Sakamoto (BRA/1) d. Manuel Pena Lopez (ARG/4) 6-3 6-3
 
1 - 4 of 4 Posts
Top