Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 PIESTANY

City : Piešťany, Slovakia
Date : 06-12 May 2019
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1 Lukas KLEIN (SVK)
2 Artem DUBRIVNYY (RUS)
3 Danylo KALENICHENKO (UKR)
4 David POLJAK (CZE)
5 Tadeas PAROULEK (CZE)
6 Martins PODZUS (LAT)
7 Peter NAGY (HUN)
8 Michal KONECNY (CZE)
9 Raphael BALTENSPERGER (SUI)
10 Tomas JIROUSEK (CZE)
11 Marek GENGEL (CZE)
12 Filip DUDA (CZE)
13 Alexander SHEVCHENKO (RUS)
14 Mikalai HALIAK (BLR)
15 Fabian MAROZSAN (HUN)
16 Marek SEMJAN (SVK)
17 Vitaliy SACHKO (UKR)
18 Matvey KHOMENTOVSKIY (RUS)
19 (JE) Toby Alex KODAT (USA)
20 (JE) Wojciech MAREK (POL)

21 (Q) Isa MAMMETGULYYEV (TKM)
22 (Q) Martin FEKIAC (SVK)
23 (Q) Alexander OVCHAROV (RUS)
24 (Q) Gabriele MOGHINI (SUI)
25 (Q) Vitalii SHCHERBA (UKR)
26 (Q) Peter VAJDA (SVK)
27 (Q) Evzen HOLIS (CZE)
28 (Q) Noah THURNER (GER)

29 (wc) Tomas LISKA (SVK)
30 (wc) Andrej KRAJCIK (SVK)
31 (wc) Tomas VANKO (SVK)
32 (wc) Martin DOBRY (SVK)
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: M15 Piešťany [06-12 May]

Qualifying Draw

1st Round

Isa Mammetgulyyev (TKM/1) vs. Bye
Samuel Puskar (SVK/10) d. Adam Arbet (SVK) 6-4 6-1

Johannes Bangratz (AUT/2) d. Jakub Katuch (SVK) 6-0 6-3
Evzen Holis (CZE/15) d. Sebastian Pjontek (SVK/wc) 6-4 6-3

Brian Bencic (SUI/3) d. Patrik Lapin (SVK) 6-2 6-3
Noah Thurner (GER) d. Martin Zeljenka (HUN/13) 6-3 6-4

Martin Fekiac (SVK/4) d. Eric Talac (USA) 6-2 6-1
Nikolas Lahky (SVK/16) d. Samuel Paulovcak (SVK) 6-4 6-2

Dominique Graf (GER) d. Ivan Kosec (SVK/5) 2-6 6-1 10-6
Vitalii Shcherba (UKR/12) d. Lukas Palovic (SVK) 6-4 6-2

Alexander Ovcharov (RUS/6) d. Michal Sapala (POL) 6-0 6-0
Andras Necz (HUN/11) d. Michal Novansky (SVK) 3-6 6-2 10-5

Dominik Recek (CZE/7) d. Simon Habsuda (SVK/wc) 6-1 6-4
Peter Vajda (SVK/14) d. Juraj Pivoluska (SVK) 6-0 6-0

Samo Polakovic (SVK) d. Philip Bachmaier (AUT/8) 1-6 7-5 10-6
Gabriele Moghini (SUI/9) d. Pietro Mugelli (ITA) 6-3 6-1


Final Round

Isa Mammetgulyyev (TKM/1) d. Samuel Puskar (SVK/10) 6-3 6-2
Evzen Holis (CZE/15) d. Johannes Bangratz (AUT/2) 6-4 3-6 10-6
Noah Thurner (GER) d. Brian Bencic (SUI/3) 6-2 7-6(1)
Martin Fekiac (SVK/4) d. Nikolas Lahky (SVK/16) 6-3 7-6(5)
Vitalii Shcherba (UKR/12) d. Dominique Graf (GER) 6-4 6-3
Alexander Ovcharov (RUS/6) d. Andras Necz (HUN/11) 6-4 6-4
Peter Vajda (SVK/14) d. Dominik Recek (CZE/7) 6-2 4-6 10-3
Gabriele Moghini (SUI/9) d. Samo Polakovic (SVK) 6-0 6-1
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: M15 Piešťany [06-12 May]

Doubles

1st Round

J.Podzus / M.Podzus (LAT/1/wc) vs. Bye
S.Pjontek / S.Polakovic (SVK) d. A.Arbet / E.Talac (SVK/USA) 6-2 6-1
T.Jirousek / T.Paroulek (CZE) d. J.Katuch / L.Palovic (SVK) 6-1 6-3
F.Marozsan / P.Nagy (HUN/3) d. A.Krajcik / T.Vanko (SVK/wc) 6-0 6-2

W.Marek / D.Poljak (POL/CZE/4) d. A.Ovcharov / V.Shcherba (RUS/UKR) 7-6(5) 6-4
A.Dubrivnyy / A.Shevchenko (RUS) d. M.Fekiac / S.Puskar (SVK) 6-4 6-4
B.Bencic / T.Kodat (SUI/USA) d. M.Dobry / T.Liska (SVK/wc) 1-6 6-4 10-4
R.Baltensperger / M.Khomentovskiy (SUI/RUS) d. F.Duda / M.Gengel (CZE/2) 6-4 3-6 10-8


Quarterfinal

J.Podzus / M.Podzus (LAT/1/wc) d. S.Pjontek / S.Polakovic (SVK) 6-2 6-4
F.Marozsan / P.Nagy (HUN/3) d. T.Jirousek / T.Paroulek (CZE) 6-2 7-6(3)
A.Dubrivnyy / A.Shevchenko (RUS) d. W.Marek / D.Poljak (POL/CZE/4) 6-0 6-3
R.Baltensperger / M.Khomentovskiy (SUI/RUS) d. B.Bencic / T.Kodat (SUI/USA) w.o


Semifinal

F.Marozsan / P.Nagy (HUN/3) d. J.Podzus / M.Podzus (LAT/1/wc) 6-4 7-5
R.Baltensperger / M.Khomentovskiy (SUI/RUS) d. A.Dubrivnyy / A.Shevchenko (RUS) 6-4 6-2


FINAL

F.Marozsan / P.Nagy (HUN/3) d. R.Baltensperger / M.Khomentovskiy (SUI/RUS) 7-6(2) 6-0
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: M15 Piešťany [06-12 May]

Main Draw

1st Round

Raphael Baltensperger (SUI) d. Brian Bencic (SUI/L.L) 6-2 6-2
Matvey Khomentovskiy (RUS) d. Tomas Jirousek (CZE) 6-1 6-1
Alexander Shevchenko (RUS) d. Mikalai Haliak (BLR) 7-6(4) 6-4
Martins Podzus (LAT/6) d. Gabriele Moghini (SUI/Q) 6-4 3-6 6-3

Danylo Kalenichenko (UKR/3) d. Isa Mammetgulyyev (TKM/Q) 7-5 6-2
Wojciech Marek (POL) d. Toby Alex Kodat (USA) 6-3 6-2
Tomas Liska (SVK/wc) d. Vitaliy Sachko (UKR) 6-2 6-4
Peter Nagy (HUN/7) d. Fabian Marozsan (HUN) 6-4 7-5

Michal Konecny (CZE/8) d. Vitalii Shcherba (UKR/Q) 6-3 3-6 6-3
Marek Gengel (CZE) d. Martin Fekiac (SVK/Q) 6-2 7-6(3)
Filip Duda (CZE) d. Evzen Holis (CZE/Q) 6-1 6-2
David Poljak (CZE/4) d. Tomas Vanko (SVK/wc) 6-3 6-0

Tadeas Paroulek (CZE/5) d. Andrej Krajcik (SVK/wc) 6-0 6-1
Alexander Ovcharov (RUS/Q) d. Martin Dobry (SVK/wc) 4-6 6-1 6-4
Noah Thurner (GER/Q) d. Peter Vajda (SVK/Q) 6-0 3-6 7-6(5)
Artem Dubrivnyy (RUS/2) d. Marek Semjan (SVK) 6-3 7-5

Brian Bencic (SUI/L.L) replaces Lukas Klein (SVK/1)


2nd Round

Raphael Baltensperger (SUI) d. Matvey Khomentovskiy (RUS) 4-6 6-4 6-4
Martins Podzus (LAT/6) d. Alexander Shevchenko (RUS) 6-1 6-7(4) 6-4
Wojciech Marek (POL) d. Danylo Kalenichenko (UKR/3) 6-1 7-5
Peter Nagy (HUN/7) d. Tomas Liska (SVK/wc) 6-2 2-6 6-3

Marek Gengel (CZE) d. Michal Konecny (CZE/8) 6-4 4-6 7-6(3)
Filip Duda (CZE) d. David Poljak (CZE/4) 6-3 6-3
Tadeas Paroulek (CZE/5) d. Alexander Ovcharov (RUS/Q) 1-6 6-1 7-5
Artem Dubrivnyy (RUS/2) d. Noah Thurner (GER/Q) 3-6 6-0 6-0


Quarterfinal

Raphael Baltensperger (SUI) d. Martins Podzus (LAT/6) 6-4 7-5
Peter Nagy (HUN/7) d. Wojciech Marek (POL) 6-4 3-6 6-2
Marek Gengel (CZE) d. Filip Duda (CZE) 6-1 7-6(4)
Artem Dubrivnyy (RUS/2) d. Tadeas Paroulek (CZE/5) 6-4 7-5


Semifinal

Raphael Baltensperger (SUI) d. Peter Nagy (HUN/7) 6-2 6-0
Artem Dubrivnyy (RUS/2) d. Marek Gengel (CZE) 7-5 6-2


FINAL

Artem Dubrivnyy (RUS/2) d. Raphael Baltensperger (SUI) 3-6 6-3 6-2
 
1 - 4 of 4 Posts
Top