Mens Tennis Forums banner

1 - 5 of 5 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,686 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 NONTHABURI

City : Nonthaburi, Thailand
Date : 02-08 December 2019
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : Konstantin Kravchuk (RUS)

Entry List

1 Brydan KLEIN (GBR)
2 Rio NOGUCHI (JPN)
3 Makoto OCHI (JPN)
4 Dimitar KUZMANOV (BUL)
5 Cheong-Eui KIM (KOR)
6 Danylo KALENICHENKO (UKR)
7 Thomas FANCUTT (AUS)
8 Adam EL MIHDAWY (USA)
9 Kuan-Yi LEE (TPE)
10 Alexander CRNOKRAK (AUS)
11 Ray HO (TPE)
12 Kelsey STEVENSON (CAN)
13 Chien Hsun LO (TPE)
14 Blake ELLIS (AUS)
15 Rishab AGARWAL (IND) P
16 Ti CHEN (TPE)
17 Shao-Fan LIU (TPE)
18 S D Prajwal DEV (IND)
19 Abhinav Sanjeev SHANMUGAM (IND)
20 Adil KALYANPUR (IND)
21 (JE) Keisuke SAITOH (JPN)
22 (JE) Taiyo YAMANAKA (JPN)

23 (Q) Dominik PALAN (CZE)
24 (Q) Pol WATTANAKUL (THA)
25 (Q) Benjamin PIETRI (FRA)
26 (Q) Jea Moon LEE (KOR)
27 (Q) Hong CHUNG (KOR)
28 (Q) Qun GAO (CHN)

29 (wc) Chanchai SOOKTON-ENG (THA)
30 (wc) Noppadol NOIKOR (THA)
31 (wc) Vorachon RAKPUANGCHON (THA)
32 (wc) Natthayut NITHITHANANONT (THA)
 

·
Moderator
Joined
·
15,686 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Dominik Palan (CZE/1) d. Matthew Dellavedova (AUS) 6-4 5-7 12-10
Worovin Kumthonkittikul (THA) d. Weibowen Zou (CHN) 7-5 6-3
Jayden Court (AUS) d. Krittin Koaykul (THA) 6-0 6-1
Vinayak Sharma Kaza (IND/7) d. Yuttana Charoenphon (THA) 6-3 6-1

Qun Gao (CHN) d. Wei-De Lin (TPE/2) 7-5 1-6 13-11
Saranpong Borisutpong (THA/wc) d. Maximus Jones (THA/wc) 3-6 6-1 10-8
Sergey Shipilov (RUS) d. Mungmun Ohmarak (THA/wc) 6-2 6-1
Natthasith Kunsuwan (THA) d. Rishi Reddy (IND/8) 6-4 6-0

Jesse Delaney (AUS/3) d. Bang Shuo Yin (TPE) 6-3 4-6 10-5
Winter Meagher (AUS) d. Arjun Mahadevan (IND) 6-2 6-3
Kittirat Kerdlaphee (THA) d. Sung Hun Kim (KOR) 6-4 6-2
Hong Chung (KOR) d. Florent Bax (FRA/10) 7-6(0) 6-3

Pol Wattanakul (THA/4) d. Pawin Jirapoomdaje (THA) 6-4 6-1
Young Seok Kim (KOR) d. Chattarin Wareesri (THA) 6-1 6-2
Bingyu Yu (CHN) d. Shisanuphong Pokinsagethasiri (THA) 6-1 7-6(2)
Haadin Bava (IND/9) d. Pat Kongkitpakorn(THA/wc) 6-2 6-0

Benjamin Pietri (FRA/5) d. Michael Mathayomchand (THA/wc) 6-3 6-4
Hanyi Liu (CHN) d. Tonkla Mulada (THA) 6-3 6-7(6) 10-7
Thanapet Chanta (THA) d. Danylo Veremeychuk (UKR) 6-3 6-2
Phongsapak Kerdlaphee (THA) d. Congsup Congcar (THA/11) 4-6 6-2 10-8

Jea Moon Lee (KOR/6) d. Chayanon Kaewsuto (THA) 6-1 6-1
Thammarat Kamchai (THA) d. Pasawee Reansuwong(THA/wc) 6-2 6-3
Jake Delaney (AUS) d. Adil Karimov (UZB) 6-4 6-3
Palaphoom Kovapitukted (THA/12) d. Nutdanai Sincharoenwattana (THA/wc) 6-0 6-0

2nd Round

Dominik Palan (CZE/1) d. Worovin Kumthonkittikul (THA) 6-2 6-4
Jayden Court (AUS) d. Vinayak Sharma Kaza (IND/7) 3-1 ret.

Qun Gao (CHN) d. Saranpong Borisutpong (THA/wc) 6-2 6-2
Natthasith Kunsuwan (THA) d. Sergey Shipilov (RUS) 6-1 6-7(4) 10-5

Jesse Delaney (AUS/3) d. Winter Meagher (AUS) 6-2 6-2
Hong Chung (KOR) d. Kittirat Kerdlaphee (THA) 6-1 6-2

Pol Wattanakul (THA/4) d. Young Seok Kim (KOR) 6-3 6-4
Haadin Bava (IND/9) d. Bingyu Yu (CHN) 6-4 6-3

Benjamin Pietri (FRA/5) d. Hanyi Liu (CHN) 6-3 7-5
Thanapet Chanta (THA) d. Phongsapak Kerdlaphee (THA) 6-4 6-1

Jea Moon Lee (KOR/6) d. Thammarat Kamchai (THA) 6-1 6-0
Palaphoom Kovapitukted (THA/12) d. Jake Delaney (AUS) 6-4 6-2

Final Round

Dominik Palan (CZE/1) d. Jayden Court (AUS) 6-4 6-2
Qun Gao (CHN) d. Natthasith Kunsuwan (THA) 6-3 6-1
Hong Chung (KOR) d. Jesse Delaney (AUS/3) 6-1 6-2
Pol Wattanakul (THA/4) d. Haadin Bava (IND/9) 4-6 6-3 10-6
Benjamin Pietri (FRA/5) d. Thanapet Chanta (THA) 6-3 6-0
Jea Moon Lee (KOR/6) d. Palaphoom Kovapitukted (THA/12) 6-1 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
15,686 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round

T.Chen / R.Wang (TPE/CHN) d. T.Fancutt / J.Taylor (AUS/1) 4-6 7-6(6) 10-7
F.Bax / B.Pietri (FRA) d. Q.Gao / B.Yu (CHN) 6-3 6-4
Y.Charoenphon / N.Kadchapanan (THA/wc) d. K.Koaykul / C.Sookton-Eng (THA/wc) 6-4 7-5
S.Dev / A.Kalyanpur (IND/4) d. Y.S.Kim / M.Ochi (KOR/JPN) 6-3 6-2

W-D.Lin / R.Noguchi (TPE/JPN/3) d. R.Agarwal / R.Reddy (IND) 6-0 6-4
C.Congcar / C.Lo (THA/TPE) d. D.Kalenichenko / D.Palan (UKR/CZE) 6-4 2-6 10-2
P.Kovapitukted / K.Stevenson (THA/CAN) d. N.Kunsuwan / P.Wattanakul (THA/wc) 7-5 6-7(6) 10-5
H.Chung / J.M.Lee (KOR) d. S.Borisutpong / V.Rakpuangchon (THA/Alt) 6-4 6-1

S.Borisutpong / V.Rakpuangchon (THA/Alt) replace R.Ho / K-Y.Lee (TPE/2)

Quarterfinal

T.Chen / R.Wang (TPE/CHN) d. F.Bax / B.Pietri (FRA) 6-2 3-6 15-13
S.Dev / A.Kalyanpur (IND/4) d. Y.Charoenphon / N.Kadchapanan (THA/wc) 6-2 6-1
W-D.Lin / R.Noguchi (TPE/JPN/3) d. C.Congcar / C.Lo (THA/TPE) 6-2 6-2
H.Chung / J.M.Lee (KOR) d. P.Kovapitukted / K.Stevenson (THA/CAN) 4-6 7-5 10-3

Semifinal

S.Dev / A.Kalyanpur (IND/4) d. T.Chen / R.Wang (TPE/CHN) 6-2 6-2
H.Chung / J.M.Lee (KOR) d. W-D.Lin / R.Noguchi (TPE/JPN/3) 6-2 6-2

FINAL

H.Chung / J.M.Lee (KOR) d. S.Dev / A.Kalyanpur (IND/4) 6-3 5-7 10-6
 

·
Moderator
Joined
·
15,686 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Rio Noguchi (JPN/1) d. Thanapet Chanta (THA/L.L) 6-2 6-2
Ray Ho (TPE) d. Vorachon Rakpuangchon (THA/wc) 6-3 6-1
Chien Hsun Lo (TPE) d. Chanchai Sookton-Eng (THA/wc) 6-4 6-2
Danylo Kalenichenko (UKR/5) d. Haadin Bava (IND/L.L) 6-0 6-3

Dimitar Kuzmanov (BUL/3) d. Ti Chen (TPE) 6-3 3-6 3-0 ret.
Jea Moon Lee (KOR/Q) d. Jayden Court (AUS/L.L) 6-4 6-2
Benjamin Pietri (FRA/Q) d. Adil Kalyanpur (IND) 6-3 6-2
Thomas Fancutt (AUS/6) d. Natthayut Nithithananont (THA/wc) 6-1 6-4

S D Prajwal Dev (IND) d. Pol Wattanakul (THA/Q) 2-6 6-3 6-2
Dominik Palan (CZE/Q) d. Kelsey Stevenson (CAN) 5-7 6-4 6-4
Rishab Agarwal (IND) d. Noppadol Noikor (THA/wc) 7-6(7) 2-1 ret.
Cheong-Eui Kim (KOR/4) d. Qun Gao (CHN/Q) 3-0 ret.

Alexander Crnokrak (AUS) d. Adam El Mihdawy (USA/7) 7-5 6-2
Taiyo Yamanaka (JPN) d. Shao-Fan Liu (TPE) 6-7(7) 6-2 6-3
Hong Chung (KOR/Q) d. Abhinav Sanjeev Shanmugam (IND) 6-1 6-4
Makoto Ochi (JPN/2) d. Keisuke Saitoh (JPN) 6-2 6-2

Thanapet Chanta (THA/L.L) replaces Brydan Klein (GBR)
Haadin Bava (IND/L.L) replaces Kuan-Yi Lee (TPE/8)
Jayden Court (AUS/L.L) replaces Blake Ellis (AUS)

2nd Round

Ray Ho (TPE) d. Rio Noguchi (JPN/1) 7-6(5) 5-7 6-4
Danylo Kalenichenko (UKR/5) d. Chien Hsun Lo (TPE) 6-1 6-0
Dimitar Kuzmanov (BUL/3) d. Jea Moon Lee (KOR/Q) 6-0 7-5
Benjamin Pietri (FRA/Q) d. Thomas Fancutt (AUS/6) 6-4 6-4

Dominik Palan (CZE/Q) d. S D Prajwal Dev (IND) 6-3 6-3
Rishab Agarwal (IND) d. Cheong-Eui Kim (KOR/4) 6-4 3-6 6-3
Alexander Crnokrak (AUS) d. Taiyo Yamanaka (JPN) 6-2 6-3
Makoto Ochi (JPN/2) d. Hong Chung (KOR/Q) 5-7 7-6(2) 6-2

Quarterfinal

Danylo Kalenichenko (UKR/5) d. Ray Ho (TPE) 6-1 6-4
Dimitar Kuzmanov (BUL/3) d. Benjamin Pietri (FRA/Q) 6-2 6-4
Dominik Palan (CZE/Q) d. Rishab Agarwal (IND) 6-3 6-3
Makoto Ochi (JPN/2) d. Alexander Crnokrak (AUS) 7-6(8) 6-3

Semifinal

Danylo Kalenichenko (UKR/5) d. Dimitar Kuzmanov (BUL/3) 3-6 6-4 6-3
Makoto Ochi (JPN/2) d. Dominik Palan (CZE/Q) 6-4 7-6(3)

FINAL

Danylo Kalenichenko (UKR/5)
d. Makoto Ochi (JPN/2) 6-4 6-4
 
1 - 5 of 5 Posts
Top