Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 MONASTIR

City : Monastir, Tunisia
Date : 25 February - 03 March 2019
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1 Alessandro BEGA (ITA)
2 Louis WESSELS (GER)
3 Altug CELIKBILEK (TUR)
4 Francesco FORTI (ITA)
5 Francesco VILARDO (ITA)
6 Christoph NEGRITU (GER)
7 Juan Pablo PAZ (ARG)
8 Maxime TCHOUTAKIAN (FRA)
9 Dimitriy VORONIN (RUS)
10 Franco Emanuel EGEA (ARG)
11 Quentin ROBERT (REU)
12 Marko TEPAVAC (SRB)
13 Julian OCLEPPO (ITA)
14 Maxime PAUWELS (BEL)
15 Petr NOUZA (CZE)
16 Marek GENGEL (CZE)
17 Maksim TIKHOMIROV (USA)
18 Ronan JONCOUR (FRA)
19 Alexey ZAKHAROV (RUS)
20 David PICHLER (AUT)
21 (JE) Valentin ROYER (FRA)
22 (JE) Ondrej STYLER (CZE)

23 (Q) Alexis KLEGOU (BEN)
24 (Q) Yan BONDAREVSKIY (RUS)
25 (Q) Fabian MAROZSAN (HUN)
26 (Q) Vasko MLADENOV (BUL)
27 (Q) Christian HIRSCHMUELLER (GER)
28 (Q) Carlos SANCHEZ JOVER (ESP)

29 (wc) Anis GHORBEL (TUN)
30 (wc) Sabit SUNTIC (SRB)
31 (wc) Skander BEN ABDALLAH (TUN)
32 (wc) Arnav MOHANTY (USA)
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: M15 Monastir [25 February - 03 March]

Qualifying Draw

1st Round

Clément Tabur (FRA/1) d. Emiliano Maggioli (ITA) 6-1 6-1
Christian Hirschmueller (GER) d. Damien Bayard (FRA/8) 6-4 2-6 12-10

Carlos Sanchez Jover (ESP) d. Lance-Pierre Du Toit (RSA/2) 6-2 4-1 ret.
Federico Iannaccone (ITA) d. Erik Crepaldi (ITA/10) 2-6 6-2 10-6

Boris Fassbender (FRA/wc) d. Mikhail Korovin (RUS/3) 6-3 6-4
Vasko Mladenov (BUL/9) d. Pablo Irigaray Guarne (ESP/wc) 6-3 6-4

Alexis Klegou (BEN/4) d. Errol Smith (USA) 2-6 6-3 10-4
Ivan Davydov (RUS/11) d. Anze Arh (SLO) 6-2 6-3

Yan Bondarevskiy (RUS/5) d. Petr Arkhipov (RUS) 6-1 1-0 def.
Anas Fattar (MAR/7) d. Adam Nagoudi (TUN/wc) 6-1 6-1

Fabian Marozsan (HUN/6) d. Qun Gao (CHN/wc) 6-1 6-2
Clément Larriere (FRA/12) d. Ivan Denisov (RUS/wc) 6-0 6-4


Final Round

Christian Hirschmueller (GER) d. Clément Tabur (FRA/1) 6-4 6-3
Carlos Sanchez Jover (ESP) d. Federico Iannaccone (ITA) 4-6 6-2 10-5
Vasko Mladenov (BUL/9) d. Boris Fassbender (FRA/wc) 6-2 7-5
Alexis Klegou (BEN/4) d. Ivan Davydov (RUS/11) 6-3 6-2
Yan Bondarevskiy (RUS/5) d. Anas Fattar (MAR/7) 3-6 7-6(5) 10-7
Fabian Marozsan (HUN/6) d. Clément Larriere (FRA/12) 6-3 7-5
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: M15 Monastir [25 February - 03 March]

Doubles

1st Round

M.Gengel / P.Nouza (CZE/1) d. Y.Bondarevskiy / M.Korovin (RUS) 6-3 6-4
A.Arh / D.Gostincar (SLO/wc) d. S.Suntic / M.Tepavac (SRB) w.o
C.Hirschmueller / L.Wessels (GER) d. C.Sanchez Jover / O.Styler (ESP/CZE) w.o
A.Merino / C.Negritu (PER/GER/wc) d. J.Ocleppo / F.Vilardo (ITA/3) 2-6 6-4 13-11

A.Celikbilek / E.Smith (TUR/USA) d. F.Egea / R.Joncour (ARG/FRA/4) 6-1 6-4
E.Crepaldi / M.Tikhomirov (ITA/USA) d. A.Ghorbel / V.Mladenov (TUN/BUL) 6-4 6-4
B.Fassbender / M.Pauwels (FRA/BEL) d. C.Tabur / M.Tchoutakian (FRA) 7-6(3) 6-4
A.Klegou / D.Pichler (BEN/AUT/2) d. S.Ben Abdallah / A.Nagoudi (TUN/wc) 6-2 6-2


Quarterfinal

M.Gengel / P.Nouza (CZE/1) d. A.Arh / D.Gostincar (SLO/wc) 6-3 6-2
A.Merino / C.Negritu (PER/GER/wc) d. C.Hirschmueller / L.Wessels (GER) 6-4 6-1
A.Celikbilek / E.Smith (TUR/USA) d. E.Crepaldi / M.Tikhomirov (ITA/USA) 6-2 6-3
A.Klegou / D.Pichler (BEN/AUT/2) d. B.Fassbender / M.Pauwels (FRA/BEL) w.o


Semifinal

A.Merino / C.Negritu (PER/GER/wc) d. M.Gengel / P.Nouza (CZE/1) 6-3 6-4
A.Klegou / D.Pichler (BEN/AUT/2) d. A.Celikbilek / E.Smith (TUR/USA) 4-6 7-6(7) 10-8


FINAL

A.Klegou / D.Pichler (BEN/AUT/2) d. A.Merino / C.Negritu (PER/GER/wc) 6-4 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: M15 Monastir [25 February - 03 March]

Main Draw

1st Round

Alessandro Bega (ITA/1) d. Petr Nouza (CZE) 4-6 6-4 6-3
Yan Bondarevskiy (RUS/Q) d. Ronan Joncour (FRA) 7-5 6-2
Marko Tepavac (SRB) d. Dimitriy Voronin (RUS) 6-1 6-4
Christoph Negritu (GER/6) d. Alexey Zakharov (RUS) 6-4 6-4

Franco Emanuel Egea (ARG) d. Francesco Forti (ITA/4) 7-5 7-5
Carlos Sanchez Jover (ESP/Q) d. Fabian Marozsan (HUN/Q) 4-6 7-5 6-4
Valentin Royer (FRA) d. Sabit Suntic (SRB/wc) 6-3 6-4
Francesco Vilardo (ITA/5) d. David Pichler (AUT) 6-2 3-6 6-3

Juan Pablo Paz (ARG/7) d. Vasko Mladenov (BUL/Q) 6-3 3-6 6-3
Anis Ghorbel (TUN/wc) d. Arnav Mohanty (USA/wc) 6-3 6-0
Maxime Pauwels (BEL) d. Christian Hirschmueller (GER/Q) 6-3 6-4
Altug Celikbilek (TUR/3) d. Ondrej Styler (CZE) 6-2 6-3

Maxime Tchoutakian (FRA/8) d. Marek Gengel (CZE) 4-6 7-6(1) 6-4
Julian Ocleppo (ITA) d. Maksim Tikhomirov (USA) 4-6 6-1 6-2
Alexis Klegou (BEN/Q) d. Skander Ben Abdallah (TUN/wc) 6-3 6-2
Quentin Robert (REU) d. Louis Wessels (GER/2) 7-5 6-4


2nd Round

Alessandro Bega (ITA/1) d. Yan Bondarevskiy (RUS/Q) 6-3 6-3
Christoph Negritu (GER/6) d. Marko Tepavac (SRB) w.o
Carlos Sanchez Jover (ESP/Q) d. Franco Emanuel Egea (ARG) 2-6 6-1 7-6(4)
Valentin Royer (FRA) d. Francesco Vilardo (ITA/5) 6-1 6-2

Juan Pablo Paz (ARG/7) d. Anis Ghorbel (TUN/wc) 7-6(2) 6-7(7) 4-0 ret.
Altug Celikbilek (TUR/3) d. Maxime Pauwels (BEL) 6-4 6-1
Maxime Tchoutakian (FRA/8) d. Julian Ocleppo (ITA) 7-6(3) 5-7 7-6(3)
Quentin Robert (REU) d. Alexis Klegou (BEN/Q) 6-2 6-3


Quarterfinal

Christoph Negritu (GER/6) d. Alessandro Bega (ITA/1) 4-6 7-5 6-4
Valentin Royer (FRA) d. Carlos Sanchez Jover (ESP/Q) 6-4 6-4
Altug Celikbilek (TUR/3) d. Juan Pablo Paz (ARG/7) 6-2 5-7 6-0
Quentin Robert (REU) d. Maxime Tchoutakian (FRA/8) 6-3 7-5


Semifinal

Christoph Negritu (GER/6) d. Valentin Royer (FRA) 6-1 6-1
Altug Celikbilek (TUR/3) d. Quentin Robert (REU) 6-4 6-3


FINAL

Altug Celikbilek (TUR/3) d. Christoph Negritu (GER/6) 2-6 6-4 6-1
 
1 - 4 of 4 Posts
Top