Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,913 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 MONASTIR

City : Monastir, Tunisia
Date : 21-27 December 2020
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1. Kaichi UCHIDA (JPN)
2. Skander MANSOURI (TUN)
3. Harold MAYOT (FRA)
4. Artem DUBRIVNYY (RUS)
5. David PICHLER (AUT)
6. Alexander ERLER (AUT)
7. Kento TAKEUCHI (JPN)
8. Eric VANSHELBOIM (UKR)
9. Benjamin PIETRI (FRA)
10. Moez ECHARGUI (TUN)
11. Aziz OUAKAA (TUN)
12. Ivan LIUTAREVICH (BLR)
13. Nathan SEATEUN (FRA)
14. Petros TSITSIPAS (GRE)
15. Alexander KOTZEN (USA)
16. Alexander ZGIROVSKY (BLR)
17. Bekkhan ATLANGERIEV (RUS)
18. Omni KUMAR (USA)
19. Oscar MORAING (GER)
20. Savva POLUKHIN (RUS)
21. (JE) Martin BREYSACH (FRA)
22. (JE) Max WESTPHAL (FRA)

23 (Q) Aliaksandr LIAONENKA (BLR)
24 (Q) Oscar GALIMARDANOV (RUS)
25 (Q) Clément DELEERSNYDER (FRA)
26 (Q) Alexis BOUREAU (FRA)
27 (Q) Luca SANCHEZ (FRA)
28 (Q) Thibault VERDIER (FRA)

29 (wc) Mousa ALKOTOP (JOR)
30 (wc) Constant DE LA BASSETIERE (FRA)
31 (wc) Skander BEN ABDALLAH (TUN)
32 (wc) Vincent KNOESS (GER)
 

·
Moderator
Joined
·
15,913 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Aliaksandr Liaonenka (BLR/1) vs. Bye
Harry Thursfield (GBR/9) d. Rayen Hermassi (TUN) 6-0 6-0

Oscar Galimardanov (RUS/2) vs. Bye
Caspar Schuetze (GER/8) d. Selim Khouaja (TUN) 6-0 4-6 10-6

Clément Deleersnyder (FRA/3) vs. Bye
Perry Gregg (USA/7) d. Brandon Stringfellow (USA) 6-3 6-3

Emmett Ward (USA/4) vs. Bye
Thibault Verdier (FRA/10) d. Mehdi Daou (TUN) 6-1 6-1

Alexis Boureau (FRA/5) d. Ala Haouas (TUN) 6-0 6-0
Mohammed Affes (TUN/12) d. Charlie Thursfield (GBR) 6-1 6-2

Luca Sanchez (FRA/6) d. Anis Achek (TUN) 6-0 6-0
Paul Spencer (USA/11) d. Mohamed Selim Ben Ali (TUN) 6-0 6-2

Final Round

Aliaksandr Liaonenka (BLR/1) d. Harry Thursfield (GBR/9) 6-4 6-3
Oscar Galimardanov (RUS/2) d. Caspar Schuetze (GER/8) 6-4 6-2
Clément Deleersnyder (FRA/3) d. Perry Gregg (USA/7) 7-6(3) 7-6(2)
Thibault Verdier (FRA/10) d. Emmett Ward (USA/4) 6-3 7-5
Alexis Boureau (FRA/5) d. Mohammed Affes (TUN/12) 6-0 6-1
Luca Sanchez (FRA/6) d. Paul Spencer (USA/11) 6-2 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
15,913 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round

K.Takeuchi / K.Uchida (JPN) d. A.Dubrivnyy / I.Liutarevich (RUS/BLR/1) 7-6(6) 6-0
C.De La Bassetiere / A.Kotzen (FRA/USA) d. S.Ben Abdallah / M.Ben Ali (TUN/wc) 6-1 6-2
E.Vanshelboim / A.Zgirovsky (UKR/BLR) d. P.Spencer / E.Ward (USA/Alt) 6-3 6-0
O.Kumar / B.Stringfellow (USA/wc) d. A.Ghorbel / A.Ouakaa (TUN/3) 5-7 6-0 10-4

M.Echargui / P.Tsitsipas (TUN/GRE/4) d. M.Breysach / H.Mayot (FRA) 7-6(3) 3-6 10-4
M.Alkotop / C.Schuetze (JOR/GER) d. P.Gregg / V.Knoess (USA/GER/wc) 6-2 6-2
S.Polukhin / Q.Verstegen (RUS/NED) d. B.Pietri / N.Seateun (FRA) 6-7(7) 7-5 10-7
A.Erler / D.Pichler (AUT/2) d. B.Atlangeriev / H.Thursfield (RUS/GBR) 6-0 6-2

P.Spencer / E.Ward (USA/Alt) replace O.Galimardanov / O.Moraing (RUS/GER)

Quarterfinal

C.De La Bassetiere / A.Kotzen (FRA/USA) d. K.Takeuchi / K.Uchida (JPN) 6-3 6-4
O.Kumar / B.Stringfellow (USA/wc) d. E.Vanshelboim / A.Zgirovsky (UKR/BLR) 2-6 6-3 10-8
M.Echargui / P.Tsitsipas (TUN/GRE/4) d. M.Alkotop / C.Schuetze (JOR/GER) 6-2 6-4
A.Erler / D.Pichler (AUT/2) d. S.Polukhin / Q.Verstegen (RUS/NED) 6-2 6-1

Semifinal

C.De La Bassetiere / A.Kotzen (FRA/USA) d. O.Kumar / B.Stringfellow (USA/wc) 6-3 6-4
A.Erler / D.Pichler (AUT/2) d. M.Echargui / P.Tsitsipas (TUN/GRE/4) 6-2 3-6 10-6

FINAL

A.Erler / D.Pichler (AUT/2)
d. C.De La Bassetiere / A.Kotzen (FRA/USA) 6-2 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
15,913 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Kaichi Uchida (JPN/1) d. Alexander Kotzen (USA) 7-6(4) 6-1
Petros Tsitsipas (GRE) d. Oscar Moraing (GER) 1-6 6-4 7-6(6)
Nathan Seateun (FRA) d. Omni Kumar (USA) 6-3 6-3
Alexander Erler (AUT/6) d. Vincent Knoess (GER/wc) 6-0 6-0

Aziz Ouakaa (TUN) d. Harold Mayot (FRA/3) 5-4 ret.
Martin Breysach (FRA) d. Savva Polukhin (RUS) 6-4 7-5
Mousa Alkotop (JOR/wc) d. Skander Ben Abdallah (TUN/wc) 6-2 6-1
Benjamin Pietri (FRA) d. Kento Takeuchi (JPN/7) 6-3 6-2

Eric Vanshelboim (UKR/8) d. Max Westphal (FRA) 3-6 7-5 6-4
Bekkhan Atlangeriev (RUS) d. Aliaksandr Liaonenka (BLR/Q) 6-4 5-7 6-4
Moez Echargui (TUN) d. Clément Deleersnyder (FRA/Q) 3-6 6-4 7-5
Artem Dubrivnyy (RUS/4) d. Alexis Boureau (FRA/Q) 7-5 6-3

David Pichler (AUT/5) d. Alexander Zgirovsky (BLR) 7-5 6-2
Luca Sanchez (FRA/Q) d. Ivan Liutarevich (BLR) 6-4 2-0 ret.
Constant De La Bassetiere (FRA/wc) d. Oscar Galimardanov (RUS/Q) 6-2 4-6 6-2
Skander Mansouri (TUN/2) d. Thibault Verdier (FRA/Q) 6-3 6-4

2nd Round

Kaichi Uchida (JPN/1) d. Petros Tsitsipas (GRE) 6-3 6-2
Nathan Seateun (FRA) d. Alexander Erler (AUT/6) 6-3 7-5
Martin Breysach (FRA) d. Aziz Ouakaa (TUN) 6-3 5-7 6-2
Benjamin Pietri (FRA) d. Mousa Alkotop (JOR/wc) 6-1 6-1

Eric Vanshelboim (UKR/8) d. Bekkhan Atlangeriev (RUS) 6-0 6-1
Moez Echargui (TUN) d. Artem Dubrivnyy (RUS/4) 4-6 6-1 6-1
David Pichler (AUT/5) d. Luca Sanchez (FRA/Q) 6-3 7-6(5)
Skander Mansouri (TUN/2) d. Constant De La Bassetiere (FRA/wc) 6-3 6-4

Quarterfinal

Kaichi Uchida (JPN/1) d. Nathan Seateun (FRA) 2-6 7-5 6-4
Benjamin Pietri (FRA) d. Martin Breysach (FRA) 6-4 4-6 6-1
Moez Echargui (TUN) d. Eric Vanshelboim (UKR/8) 6-3 6-4
Skander Mansouri (TUN/2) d. David Pichler (AUT/5) 6-2 6-3

Semifinal

Kaichi Uchida (JPN/1) d. Benjamin Pietri (FRA) 6-1 7-6(5)
Skander Mansouri (TUN/2) d. Moez Echargui (TUN) w.o

FINAL

Skander Mansouri (TUN/2)
d. Kaichi Uchida (JPN/1) 6-4 7-6(3)
 
1 - 4 of 4 Posts
Top