Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 MONASTIR

City : Monastir, Tunisia
Date : 18-24 February 2019
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1 Miljan ZEKIC (SRB)
2 Zhizhen ZHANG (CHN)
3 Arthur RINDERKNECH (FRA)
4 Louis WESSELS (GER)
5 Altug CELIKBILEK (TUR)
6 Francesco FORTI (ITA)
7 Riccardo BALZERANI (ITA)
8 Geoffrey BLANCANEAUX (FRA)
9 Lukas KLEIN (SVK)
10 Yannick VANDENBULCKE (BEL) P
11 Peter BOTHWELL (IRL)
12 Jaimee Floyd ANGELE (FRA)
13 Jaume PLA MALFEITO (ESP)
14 Omar SALMAN (BEL)
15 Christoph NEGRITU (GER)
16 Dimitriy VORONIN (RUS)
17 Franco Emanuel EGEA (ARG)
18 Paul WOERNER (GER)
19 Marko TEPAVAC (SRB)
20 (JE) Valentin ROYER (FRA)
21 (JE) Ondrej STYLER (CZE)
22 (JE) Fabrizio ANDALORO (ITA)

23 (Q) Maxime PAUWELS (BEL)
24 (Q) Petr NOUZA (CZE)
25 (Q) Maksim TIKHOMIROV (USA)
26 (Q) Ivan DAVYDOV (RUS)
27 (Q) Emiliano MAGGIOLI (ITA)
28 (Q) Kyrian JACQUET (FRA)

29 (wc) Joseph W. VAN METER (USA)
30 (wc) Domen GOSTINCAR (SLO)
31 (wc) Skander BEN ABDALLAH (TUN)
32 (wc) Arsav MOHANTY (USA)
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: M15 Monastir [18-24 February]

Qualifying Draw

1st Round

Maxime Pauwels (BEL/1) d. Vasko Mladenov (BUL) 6-4 6-4
Ivan Marrero Curbelo (ESP) d. Mirko Martinez (SUI/10) 7-6(4) 6-4

Emiliano Maggioli (ITA/wc) d. Dan Added (FRA/2) 6-1 3-1 ret.
Anas Fattar (MAR/12) d. Pierre Faivre (FRA) 6-2 4-6 11-9

Petr Nouza (CZE/3) d. Boris Pokotilov (RUS/wc) 6-3 1-6 11-9
Federico Iannaccone (ITA/wc) d. Lance-Pierre Du Toit (RSA/7) 3-6 6-3 10-8

Maksim Tikhomirov (USA/4) d. Christian Hirschmueller (GER) 4-0 ret.
Yanais Laurent (FRA/8) d. Giacomo Dambrosi (ITA/wc) 6-0 6-1

Ivan Davydov (RUS) d. Ronan Joncour (FRA/5) 7-6(1) 6-7(6) 11-9
Erik Crepaldi (ITA) d. Yan Bondarevskiy (RUS/11) 1-6 6-3 10-0

Kyrian Jacquet (FRA/wc) d. Marek Gengel (CZE/6) 7-5 7-6(3)
Damien Bayard (FRA) d. Mikhail Korovin (RUS/9) 6-0 6-1


Final Round

Maxime Pauwels (BEL/1) d. Ivan Marrero Curbelo (ESP) 6-3 6-3
Emiliano Maggioli (ITA/wc) d. Anas Fattar (MAR/12) 7-6(2) 6-1
Petr Nouza (CZE/3) d. Federico Iannaccone (ITA/wc) 6-2 6-2
Maksim Tikhomirov (USA/4) d. Yanais Laurent (FRA/8) 2-6 6-3 13-11
Ivan Davydov (RUS) d. Erik Crepaldi (ITA) 3-6 7-6(2) 10-8
Kyrian Jacquet (FRA/wc) d. Damien Bayard (FRA) 6-0 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: M15 Monastir [18-24 February]

Doubles

1st Round

G.Blancaneaux / A.Rinderknech (FRA/1) d. Q.Gao / A.Shen (CHN/wc) 6-1 6-3
F.Forti / F.Iannaccone (ITA) d. M.Tepavac / M.Tikhomirov (SRB/USA) 6-3 4-6 10-6
G.Dambrosi / Z.Zhang (ITA/CHN) d. J.Angele / O.Styler (FRA/CZE) 6-3 6-3
E.Crepaldi / Y.Laurent (ITA/FRA/3) d. A.Merino / C.Negritu (PER/GER/wc) 7-6(4) 7-6(4)

R.Joncour / O.Salman (FRA/BEL/4) d. Y.Bondarevskiy / M.Korovin (RUS) 6-3 6-0
F.Egea / J.Pla Malfeito (ARG/ESP) d. I.Denisov / D.Fernandez Flores (RUS/CHI/wc) 6-3 5-7 10-4
M.Pauwels / Y.Vandenbulcke (BEL) d. C.Hirschmueller / L.Wessels (GER) 4-6 6-3 11-9
M.Gengel / P.Nouza (CZE/2) d. D.Bayard / P.Bothwell (FRA/IRL) 6-1 6-3


Quarterfinal

G.Blancaneaux / A.Rinderknech (FRA/1) d. F.Forti / F.Iannaccone (ITA) 7-6(6) 6-3
E.Crepaldi / Y.Laurent (ITA/FRA/3) d. G.Dambrosi / Z.Zhang (ITA/CHN) 7-5 6-0
F.Egea / J.Pla Malfeito (ARG/ESP) d. R.Joncour / O.Salman (FRA/BEL/4) 7-6(4) 6-3
M.Gengel / P.Nouza (CZE/2) d. M.Pauwels / Y.Vandenbulcke (BEL) w.o


Semifinal

G.Blancaneaux / A.Rinderknech (FRA/1) d. E.Crepaldi / Y.Laurent (ITA/FRA/3) 6-3 7-5
M.Gengel / P.Nouza (CZE/2) d. F.Egea / J.Pla Malfeito (ARG/ESP) 6-1 6-7(2) 10-7


FINAL

G.Blancaneaux / A.Rinderknech (FRA/1) d. M.Gengel / P.Nouza (CZE/2) 6-1 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: M15 Monastir [18-24 February]

Main Draw

1st Round

Maxime Pauwels (BEL/Q) d. Miljan Zekic (SRB/1) 1-1 ret.
Erik Crepaldi (ITA/L.L) d. Arsav Mohanty (USA/wc) 6-1 6-0
Marko Tepavac (SRB) d. Franco Emanuel Egea (ARG) 4-6 6-1 6-3
Geoffrey Blancaneaux (FRA/8) d. Ivan Davydov (RUS/Q) 6-0 6-3

Arthur Rinderknech (FRA/3) d. Domen Gostincar (SLO/wc) 6-1 6-2
Jaume Pla Malfeito (ESP) d. Valentin Royer (FRA) 6-7(7) 6-3 6-4
Kyrian Jacquet (FRA/Q) d. Christoph Negritu (GER) 2-6 7-6(5) 6-1
Francesco Forti (ITA/6) d. Paul Woerner (GER) 6-2 6-4

Riccardo Balzerani (ITA/7) d. Joseph W. Van Meter (USA/wc) 6-2 6-0
Emiliano Maggioli (ITA/Q) d. Ondrej Styler (CZE) 7-5 6-4
Peter Bothwell (IRL) d. Fabrizio Andaloro (ITA) 7-5 6-4
Louis Wessels (GER/4) d. Omar Salman (BEL) 6-2 6-7(4) 7-6(15)

Petr Nouza (CZE/Q) d. Altug Celikbilek (TUR/5) 7-5 6-1
Yannick Vandenbulcke (BEL) d. Dimitriy Voronin (RUS) 6-2 7-6(2)
Jaimee Floyd Angele (FRA) d. Skander Ben Abdallah (TUN/wc) 7-5 6-2
Maksim Tikhomirov (USA/Q) d. Zhizhen Zhang (CHN/2) 6-3 6-2

Erik Crepaldi (ITA/L.L) replaces Lukas Klein (SVK)


2nd Round

Maxime Pauwels (BEL/Q) d. Erik Crepaldi (ITA/L.L) 7-5 6-3
Marko Tepavac (SRB) d. Geoffrey Blancaneaux (FRA/8) 5-7 6-4 6-2
Arthur Rinderknech (FRA/3) d. Jaume Pla Malfeito (ESP) 6-1 7-6(3)
Francesco Forti (ITA/6) d. Kyrian Jacquet (FRA/Q) 6-4 6-1

Emiliano Maggioli (ITA/Q) d. Riccardo Balzerani (ITA/7) 7-5 6-4
Louis Wessels (GER/4) d. Peter Bothwell (IRL) 4-6 6-3 7-6(1)
Petr Nouza (CZE/Q) d. Yannick Vandenbulcke (BEL) 6-4 6-2
Jaimee Floyd Angele (FRA) d. Maksim Tikhomirov (USA/Q) 6-7(0) 6-4 6-4


Quarterfinal

Maxime Pauwels (BEL/Q) d. Marko Tepavac (SRB) 2-6 6-3 4-0 ret.
Arthur Rinderknech (FRA/3) d. Francesco Forti (ITA/6) 6-2 5-7 6-1
Emiliano Maggioli (ITA/Q) d. Louis Wessels (GER/4) 6-4 6-3
Petr Nouza (CZE/Q) d. Jaimee Floyd Angele (FRA) 4-6 6-2 6-4


Semifinal

Arthur Rinderknech (FRA/3) d. Maxime Pauwels (BEL/Q) 7-5 6-4
Petr Nouza (CZE/Q) d. Emiliano Maggioli (ITA/Q) 6-3 6-2


FINAL

Arthur Rinderknech (FRA/3) d. Petr Nouza (CZE/Q) 6-4 6-4
 
1 - 4 of 4 Posts
Top