Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,913 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 MONASTIR

City : Monastir, Tunisia
Date : 14-20 December 2020
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1. Skander MANSOURI (TUN)
2. Dan ADDED (FRA)
3. Harold MAYOT (FRA)
4. Artem DUBRIVNYY (RUS)
5. David PICHLER (AUT)
6. Alexander ERLER (AUT)
7. Lucas POULLAIN (FRA)
8. Matias Franco DESCOTTE (ARG)
9. Mats ROSENKRANZ (GER)
10. Jean THIROUIN (FRA)
11. Luca GIACOMINI (ITA)
12. Simone RONCALLI (ITA)
13. Colin SINCLAIR (NMI)
14. Sebastian PRECHTEL (GER)
15. Aziz OUAKAA (TUN)
16. Moez ECHARGUI (TUN)
17. Luca POTENZA (ITA)
18. Omar GIACALONE (ITA)
19. Ivan LIUTAREVICH (BLR)
20. Antonio MASSARA (ITA)
21. (JE) Martin BREYSACH (FRA)
22. (JE) Terence ATMANE (FRA)

23 (Q) Omni KUMAR (USA)
24 (Q) Oscar MORAING (GER)
25 (Q) Loris POURROY (FRA)
26 (Q) Fausto TABACCO (ITA)
27 (Q) Pietro MARINO (ITA)
28 (Q) Osgar O'HOISIN (IRL)

29 (wc) Petros TSITSIPAS (GRE)
30 (wc) Mousa ALKOTOP (JOR)
31 (wc) Jason JANIS (GER)
32 (wc) Giuliano BENEDETTI (ITA)
 

·
Moderator
Joined
·
15,913 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Mikalai Haliak (BLR/1) vs. Bye
Osgar O'Hoisin (IRL) d. Lilian Breut (FRA) 6-4 2-0 ret.
Lewie Lane (GER) d. Paul Spencer (USA) 3-6 6-2 11-9
Jack Gibbens (GBR/9) vs. Bye

Yanais Laurent (FRA/2) vs. Bye
Dusan Obradovic (SRB) d. Skander Ben Abdallah (TUN) 6-3 6-3
Fabrizio Andaloro (ITA) d. Harry Thursfield (GBR) 6-2 6-2
Oscar Moraing (GER/8) vs. Bye

Aliaksandr Liaonenka (BLR/3) vs. Bye
Maik Moraing (GER) d. Vincent Knoess (GER) 6-2 6-3
Alexis Boureau (FRA) d. Uladzislau Zhuk (BLR) 6-2 6-2
Loris Pourroy (FRA/11) d. Abdelkader Zbidi (TUN) 6-0 6-0

Alexander Zgirovsky (BLR/4) vs. Bye
Giorgio Tabacco (ITA) d. Amaury De Beer (MRI) 6-0 3-0 ret.
Brandon Stringfellow (USA) d. Anis Achek (TUN) 6-0 6-0
Pietro Marino (ITA) d. Oscar Galimardanov (RUS/12) 6-0 7-6(2)

Omni Kumar (USA/5) vs. Bye
Cesar Bourgois (FRA) d. Wissam Abderrahman (TUN) 6-3 6-4
Caspar Schuetze (GER) d. Emmett Ward (USA) 6-3 0-6 10-5
Cyril Vandermeersch (FRA/7) vs. Bye

Oscar Weightman (GBR/6) vs. Bye
Constant De La Bassetiere (FRA) d. Perry Gregg (USA) 3-6 7-5 10-4
Fausto Tabacco (ITA) d. Tom Schönenberg (GER) 7-6(6) 7-5
Hugo Pierre (FRA/10) vs. Bye

2nd Round

Osgar O'Hoisin (IRL) d. Mikalai Haliak (BLR/1) 6-2 6-3
Jack Gibbens (GBR/9) d. Lewie Lane (GER) 4-6 6-2 11-9

Yanais Laurent (FRA/2) d. Dusan Obradovic (SRB) 6-1 6-2
Oscar Moraing (GER/8) d. Fabrizio Andaloro (ITA) 6-3 6-3

Aliaksandr Liaonenka (BLR/3) d. Maik Moraing (GER) 3-6 6-1 10-6
Loris Pourroy (FRA/11) d. Alexis Boureau (FRA) 6-0 6-4

Giorgio Tabacco (ITA) d. Alexander Zgirovsky (BLR/4) 6-1 4-6 10-7
Pietro Marino (ITA) d. Brandon Stringfellow (USA) 6-4 6-3

Omni Kumar (USA/5) d. Cesar Bourgois (FRA) 6-3 6-2
Cyril Vandermeersch (FRA/7) d. Caspar Schuetze (GER) 6-4 7-5

Constant De La Bassetiere (FRA) d. Oscar Weightman (GBR/6) 6-4 6-1
Fausto Tabacco (ITA) d. Hugo Pierre (FRA/10) 7-6(0) 7-6(5)

Final Round

Osgar O'Hoisin (IRL) d. Jack Gibbens (GBR/9) 6-4 6-3
Oscar Moraing (GER/8) d. Yanais Laurent (FRA/2) 4-6 6-1 10-5
Loris Pourroy (FRA/11) d. Aliaksandr Liaonenka (BLR/3) 6-2 6-1
Pietro Marino (ITA) d. Giorgio Tabacco (ITA) 6-2 3-6 10-4
Omni Kumar (USA/5) d. Cyril Vandermeersch (FRA/7) 6-1 6-2
Fausto Tabacco (ITA) d. Constant De La Bassetiere (FRA) 3-6 6-3 11-9
 

·
Moderator
Joined
·
15,913 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round

D.Added / S.Mansouri (FRA/TUN/1) d. O.Giacalone / A.Massara (ITA) 6-1 6-1
C.Sinclair / J.Thirouin (NMI/FRA) d. O.Moraing / S.Prechtel (GER) 7-6(1) 6-3
M.Haliak / A.Liaonenka (BLR) d. P.Gregg / V.Knoess (USA/GER/wc) 6-0 7-6(2)
A.Ghorbel / A.Ouakaa (TUN/4) d. L.Poullain / L.Pourroy (FRA) 7-5 4-6 10-8

A.Erler / D.Pichler (AUT/3) d. P.Marino / G.Tabacco (ITA/wc) 6-4 6-2
M.Echargui / Y.Laurent (TUN/FRA) d. P.Tsitsipas / C.Vandermeersch (GRE/FRA) 7-5 1-6 10-6
M.Rosenkranz / T.Schönenberg (GER) d. C.De La Bassetiere / A.Kotzen (FRA/USA/wc) 6-2 6-4
A.Dubrivnyy / I.Liutarevich (RUS/BLR/2) d. L.Giacomini / S.Roncalli (ITA) 6-3 6-1

Quarterfinal

D.Added / S.Mansouri (FRA/TUN/1) d. C.Sinclair / J.Thirouin (NMI/FRA) 7-6(7) 6-3
A.Ghorbel / A.Ouakaa (TUN/4) d. M.Haliak / A.Liaonenka (BLR) 6-2 6-4
A.Erler / D.Pichler (AUT/3) d. M.Echargui / Y.Laurent (TUN/FRA) 6-4 4-6 10-3
A.Dubrivnyy / I.Liutarevich (RUS/BLR/2) d. M.Rosenkranz / T.Schönenberg (GER) 6-1 6-2

Semifinal

D.Added / S.Mansouri (FRA/TUN/1) d. A.Ghorbel / A.Ouakaa (TUN/4) 6-1 6-4
A.Erler / D.Pichler (AUT/3) d. A.Dubrivnyy / I.Liutarevich (RUS/BLR/2) 3-6 6-1 10-4

FINAL

A.Erler / D.Pichler (AUT/3)
d. D.Added / S.Mansouri (FRA/TUN/1) 7-6(7) 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
15,913 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Skander Mansouri (TUN/1) d. Oscar Moraing (GER/Q) 6-2 6-1
Colin Sinclair (NMI) d. Martin Breysach (FRA) 7-5 6-1
Ivan Liutarevich (BLR) d. Giuliano Benedetti (ITA/wc) 6-2 6-2
Matias Franco Descotte (ARG/8) d. Mats Rosenkranz (GER) 6-2 7-5

Artem Dubrivnyy (RUS/4) d. Sebastian Prechtel (GER) 6-3 3-6 6-3
Loris Pourroy (FRA/Q) d. Terence Atmane (FRA) 6-2 1-6 6-3
Fausto Tabacco (ITA/Q) d. Omni Kumar (USA/Q) 6-4 1-6 6-3
Alexander Erler (AUT/6) d. Osgar O'Hoisin (IRL/Q) 6-4 7-5

Pietro Marino (ITA/Q) d. David Pichler (AUT/5) 0-6 6-2 6-4
Moez Echargui (TUN) d. Mousa Alkotop (JOR/wc) 6-2 6-2
Petros Tsitsipas (GRE/wc) d. Simone Roncalli (ITA) 6-4 6-3
Luca Giacomini (ITA) d. Harold Mayot (FRA/3) 6-3 1-2 ret.

Lucas Poullain (FRA/7) d. Jason Janis (GER/wc) 6-2 6-0
Luca Potenza (ITA) d. Aziz Ouakaa (TUN) 6-2 6-2
Jean Thirouin (FRA) d. Antonio Massara (ITA) 6-3 4-6 7-5
Omar Giacalone (ITA) d. Dan Added (FRA/2) 6-1 6-2

2nd Round

Skander Mansouri (TUN/1) d. Colin Sinclair (NMI) 6-1 6-3
Matias Franco Descotte (ARG/8) d. Ivan Liutarevich (BLR) 6-3 6-4
Artem Dubrivnyy (RUS/4) d. Loris Pourroy (FRA/Q) 6-1 6-2
Alexander Erler (AUT/6) d. Fausto Tabacco (ITA/Q) 6-1 6-2

Moez Echargui (TUN) d. Pietro Marino (ITA/Q) 6-1 6-0
Luca Giacomini (ITA) d. Petros Tsitsipas (GRE/wc) 2-6 6-4 6-2
Luca Potenza (ITA) d. Lucas Poullain (FRA/7) 6-4 6-4
Omar Giacalone (ITA) d. Jean Thirouin (FRA) 6-7(5) 6-4 6-3

Quarterfinal

Skander Mansouri (TUN/1) d. Matias Franco Descotte (ARG/8) 7-5 3-6 7-6(2)
Alexander Erler (AUT/6) d. Artem Dubrivnyy (RUS/4) 6-2 1-0 ret.
Moez Echargui (TUN) d. Luca Giacomini (ITA) 6-4 3-6 6-1
Omar Giacalone (ITA) d. Luca Potenza (ITA) 6-3 6-2

Semifinal

Alexander Erler (AUT/6) d. Skander Mansouri (TUN/1) 7-5 6-2
Omar Giacalone (ITA) d. Moez Echargui (TUN) 6-4 4-6 6-4

FINAL

Omar Giacalone (ITA) d. Alexander Erler (AUT/6) 6-3 7-5
 
1 - 4 of 4 Posts
Top