Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

Moderator
Joined
15,913 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
馃嚬馃嚦 M15 MONASTIR 馃嚬馃嚦

City : Monastir, Tunisia
Date : 11-17 January 2021
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : Antoine Escoffier (FRA)

Entry List

1. Roberto ORTEGA-OLMEDO (ESP)
2. Kaichi UCHIDA (JPN)
3. Aziz DOUGAZ (TUN)
4. Yusuke TAKAHASHI (JPN)
5. Calvin HEMERY (FRA)
6. Jacopo BERRETTINI (ITA)
7. Renta TOKUDA (JPN)
8. Kyrian JACQUET (FRA)
9. Simon CARR (IRL)
10. Savriyan DANILOV (RUS)
11. Tom JOMBY (FRA)
12. Arnaud BOVY (BEL)
13. Edoardo EREMIN (ITA)
14. Luca GIACOMINI (ITA)
15. Wojciech MAREK (POL)
16. Ronan JONCOUR (FRA)
17. Naoki NAKAGAWA (JPN)
18. Francesco VILARDO (ITA)
19. Kento TAKEUCHI (JPN)
20. (JE) Martin BREYSACH (FRA)
21. (JE) Raphael COLLIGNON (BEL)
22. (JE) Giovanni MPETSHI PERRICARD (FRA)

23 (Q) Alexander COZBINOV (MDA)
24 (Q) Simon YITBAREK (SWE)
25 (Q) Louis TESSA (FRA)
26 (Q) Dominik PALAN (CZE)
27 (Q) Lilian MARMOUSEZ (FRA)
28 (Q) Antonio CAMPO (ITA)

29 (wc) Moez ECHARGUI (TUN)
30 (wc) Kalin IVANOVSKI (MKD)
31 (wc) Thomas DESCHAMPS (FRA)
32 (wc) Sabit SUNTIC (SRB)
 

Moderator
Joined
15,913 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Alexander Cozbinov (MDA/1) vs. Bye
Julien De Cuyper (FRA) d. Preston Brown (USA) 6-2 6-1
Paras Dahiya (IND) d. Max Westphal (FRA) 6-3 6-3
Alexander Zgirovsky (BLR/8) vs. Bye

Simon Yitbarek (SWE/2) vs. Bye
Axel Garcian (FRA) d. Giovanni Agostinetto (ITA) 6-1 6-0
Martin Dobry (SVK) d. Alex Ganchev (BUL) 6-1 6-1
Lukas Hellum-Lilleengen (NOR/10) vs. Bye

Alibek Kachmazov (RUS/3) vs. Bye
Mehdi Sadaoui (FRA) d. Ala Haouas (TUN) 6-2 6-1
Antonio Campo (ITA) d. Amaury Raynel (FRA) 6-2 6-2
Mousa Alkotop (JOR/12) vs. Bye

David Perez Sanz (ESP/4) vs. Bye
Joshua Dous Karpenschif (FRA) d. Daiki Yoshimura (JPN) 6-2 4-6 10-6
Joris Hoogland (NED) d. Arthur Bonnaud (FRA) 4-6 6-4 11-9
Dominik Palan (CZE/7) vs. Bye

Louis Tessa (FRA/5) vs. Bye
Edouard Villoslada (FRA) d. Th茅o Arribag茅 (FRA) 6-2 6-1
Robin Bertrand (FRA) d. Mohamed Amin Oueslati (TUN) 6-1 6-0
Arvid Nordquist (SWE/11) vs. Bye

Pierre Delage (FRA/6) vs. Bye
Matteo Tinelli (ITA) d. Quin Verstegen (NED) 7-5 7-6(1)
Hazem Naw (SYR) d. Facundo Yunis (GER) 6-2 6-0
Lilian Marmousez (FRA/9) vs. Bye

2nd Round

Alexander Cozbinov (MDA/1) d. Julien De Cuyper (FRA) 6-1 6-7(7) 10-2
Paras Dahiya (IND) d. Alexander Zgirovsky (BLR/8) 6-4 6-0

Simon Yitbarek (SWE/2) d. Axel Garcian (FRA) 6-2 2-6 10-8
Lukas Hellum-Lilleengen (NOR/10) d. Martin Dobry (SVK) 6-3 6-4

Alibek Kachmazov (RUS/3) d. Mehdi Sadaoui (FRA) 6-2 6-4
Antonio Campo (ITA) d. Mousa Alkotop (JOR/12) 6-4 6-4

Joshua Dous Karpenschif (FRA) d. David Perez Sanz (ESP/4) 6-2 5-7 10-6
Dominik Palan (CZE/7) d. Joris Hoogland (NED) 6-0 6-2

Louis Tessa (FRA/5) d. Edouard Villoslada (FRA) 6-2 6-0
Robin Bertrand (FRA) d. Arvid Nordquist (SWE/11) 7-6(6) 6-0

Pierre Delage (FRA/6) d. Matteo Tinelli (ITA) 7-6(10) 4-6 11-9
Lilian Marmousez (FRA/9) d. Hazem Naw (SYR) 6-1 6-1

Final Round

Alexander Cozbinov (MDA/1) d. Paras Dahiya (IND) 6-3 6-2
Simon Yitbarek (SWE/2) d. Lukas Hellum-Lilleengen (NOR/10) 6-2 6-4
Antonio Campo (ITA) d. Alibek Kachmazov (RUS/3) 6-3 5-7 10-5
Dominik Palan (CZE/7) d. Joshua Dous Karpenschif (FRA) 6-4 6-3
Louis Tessa (FRA/5) d. Robin Bertrand (FRA) 6-4 6-7(3) 10-7
Lilian Marmousez (FRA/9) d. Pierre Delage (FRA/6) 6-1 6-1
 

Moderator
Joined
15,913 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round

A.Cozbinov / R.Ortega Olmedo (MDA/ESP/1) d. A.Bonnaud / A.Raynel (FRA/wc) 6-1 6-4
J.Dous Karpenschif / M.Sadaoui (FRA/wc) d. Y.Takahashi / R.Tokuda (JPN) 6-3 7-5
D.Palan / D.Perez Sanz (CZE/ESP) d. T.Jomby / R.Joncour (FRA) 6-3 6-2
A.Ghorbel / L.Tessa (TUN/FRA/3) d. A.Campo / E.Eremin (ITA/wc) 3-6 6-3 11-9

S.Carr / M.Echargui (IRL/TUN/4) d. T.Arribag茅 / M.Breysach (FRA) 6-2 6-1
A.Bovy / S.Danilov (BEL/RUS) d. L.Marmousez / G.Mpetshi Perricard (FRA) 7-6(3) 6-7(6) 10-3
N.Nakagawa / K.Takeuchi (JPN) d. M.Haliak / A.Kachmazov (BLR/RUS) 6-3 6-1
J.Berrettini / F.Vilardo (ITA/2) d. L.Giacomini / S.Yitbarek (ITA/SWE) 6-3 7-6(4)

Quarterfinal

A.Cozbinov / R.Ortega Olmedo (MDA/ESP/1) vs. J.Dous Karpenschif / M.Sadaoui (FRA/wc)
A.Ghorbel / L.Tessa (TUN/FRA/3) vs. D.Palan / D.Perez Sanz (CZE/ESP)
S.Carr / M.Echargui (IRL/TUN/4) vs. A.Bovy / S.Danilov (BEL/RUS)
J.Berrettini / F.Vilardo (ITA/2) vs. N.Nakagawa / K.Takeuchi (JPN)
 

Moderator
Joined
15,913 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Roberto Ortega Olmedo (ESP/1) d. Savriyan Danilov (RUS) 6-4 6-0
Giovanni Mpetshi Perricard (FRA) d. Edoardo Eremin (ITA) 2-6 6-4 7-6(3)
Arnaud Bovy (BEL) d. Dominik Palan (CZE/Q) 6-3 6-2
Naoki Nakagawa (JPN) d. Kyrian Jacquet (FRA/8) 6-3 6-0

Yusuke Takahashi (JPN/4) d. Kalin Ivanovski (MKD/wc) 6-2 6-4
Alexander Cozbinov (MDA/Q) d. Sabit Suntic (SRB/wc) 6-2 6-0
Luca Giacomini (ITA) d. Ronan Joncour (FRA) 6-1 3-6 7-5
Renta Tokuda (JPN/7) d. Moez Echargui (TUN/wc) 7-6(5) 6-0

Jacopo Berrettini (ITA/6) d. Raphael Collignon (BEL) 3-6 6-3 6-4
Martin Breysach (FRA) d. Simon Yitbarek (SWE/Q) 5-7 6-3 6-1
Kento Takeuchi (JPN) d. Tom Jomby (FRA) 2-6 7-5 6-1
Aziz Dougaz (TUN/3) d. Thomas Deschamps (FRA/wc) 7-5 6-2

Lilian Marmousez (FRA/Q) d. Calvin Hemery (FRA/5) 6-2 2-1 ret.
Wojciech Marek (POL) d. Antonio Campo (ITA/Q) 6-0 6-3
Louis Tessa (FRA/Q) d. Simon Carr (IRL) 3-6 6-4 6-3
Kaichi Uchida (JPN/2) d. Francesco Vilardo (ITA) 2-6 6-2 6-0

2nd Round

Roberto Ortega Olmedo (ESP/1) vs. Giovanni Mpetshi Perricard (FRA)
Naoki Nakagawa (JPN) vs. Arnaud Bovy (BEL)
Yusuke Takahashi (JPN/4) vs. Alexander Cozbinov (MDA/Q)
Renta Tokuda (JPN/7) vs. Luca Giacomini (ITA)

Jacopo Berrettini (ITA/6) vs. Martin Breysach (FRA)
Aziz Dougaz (TUN/3) vs. Kento Takeuchi (JPN)
Wojciech Marek (POL) vs. Lilian Marmousez (FRA/Q)
Kaichi Uchida (JPN/2) vs. Louis Tessa (FRA/Q)
 
1 - 4 of 4 Posts
Top