Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,912 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 MONASTIR

City : Monastir, Tunisia
Date : 07-13 December 2020
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : Skander Mansouri (TUN)

Entry List

1. Skander MANSOURI (TUN)
2. Artem DUBRIVNYY (RUS)
3. David PICHLER (AUT)
4. Alexander ERLER (AUT)
5. Ergi KIRKIN (TUR)
6. Matias ZUKAS (ARG)
7. Lucas POULLAIN (FRA)
8. Matias Franco DESCOTTE (ARG)
9. Mats ROSENKRANZ (GER)
10. Jean THIROUIN (FRA)
11. Daniele CAPECCHI (ITA)
12. Marat DEVIATIAROV (UKR)
13. Michal DEMBEK (POL)
14. Luca GIACOMINI (ITA)
15. Simone RONCALLI (ITA)
16. Lucas CASTELNUOVO (SUI)
17. Kristjan TAMM (EST)
18. Colin SINCLAIR (NMI)
19. Sebastian PRECHTEL (GER)
20. Aziz OUAKAA (TUN)
21. (JE) Terence ATMANE (FRA)
22. (JE) Eliakim COULIBALY (CIV)

23 (Q) Luca POTENZA (ITA)
24 (Q) Omar GIACALONE (ITA)
25 (Q) Petros TSITSIPAS (GRE)
26 (Q) Omni KUMAR (USA)
27 (Q) Adrian OETZBACH (GER)
28 (Q) Pietro MARINO (ITA)

29 (wc) Moez ECHARGUI (TUN)
30 (wc) Benedikt HENNING (GER)
31 (wc) Mousa ALKOTOP (JOR)
32 (wc) Caspar SCHUETZE (GER)
 

·
Moderator
Joined
·
15,912 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Luca Potenza (ITA/1) d. Dusan Obradovic (SRB) 1-6 6-3 10-5
Cyril Vandermeersch (FRA) d. Liova Ajavon (FRA) 6-2 6-3
Cesar Bourgois (FRA) d. Osgar O'Hoisin (IRL) 5-7 6-4 11-9
Mikalai Haliak (BLR/8) d. Julien De Cuyper (FRA) 7-6(8) 6-0

Fabrizio Andaloro (ITA) d. Alibek Kachmazov (RUS/2) 4-6 6-3 10-8
Loris Pourroy (FRA) d. Predrag Popovic (SRB/wc) 6-2 6-0
Omni Kumar (USA) d. Lennart Melzer (LUX/wc) 6-0 6-0
Mirko Martinez (SUI/11) d. Giuliano Benedetti (ITA/wc) 6-1 6-1

Ignacio Carou (URU/3) d. Alexis Boureau (FRA) 6-4 2-6 10-4
Uladzislau Zhuk (BLR) d. Jason Janis (GER/wc) 4-6 6-2 10-3
Jack Gibbens (GBR) d. Serafin Zund (LIE) 1-0 ret.
Petros Tsitsipas (GRE/10) d. Lewie Lane (GER) 6-0 6-4

Omar Giacalone (ITA/4) d. Théo Arribagé (FRA) 6-3 2-0 ret.
Oscar Galimardanov (RUS) d. Amaury De Beer (MRI/wc) 6-2 6-2
Fausto Tabacco (ITA) d. Gabriel Roveri Sidney (BRA) 6-2 6-1
Constant De La Bassetiere (FRA) d. Pierre Delage (FRA/7) 7-6(4) 6-1

Ivan Liutarevich (BLR/5) d. Oscar Moraing (GER) 6-3 6-4
Tom Schönenberg (GER) d. Harry Thursfield (GBR) 6-1 6-3
Adrian Oetzbach (GER) d. Valentin Basel (ARG/wc) 6-1 6-1
Alexander Kotzen (USA) d. Aliaksandr Liaonenka (BLR/12) 6-3 6-2

Antonio Massara (ITA/6) d. Wissam Abderrahman (TUN/wc) 6-2 6-2
Perry Gregg (USA) d. Lilian Breut (FRA) 3-6 6-2 10-6
Pietro Marino (ITA) d. Hugo Pierre (FRA) 5-7 6-2 10-2
Yanais Laurent (FRA/9) d. Oscar Weightman (GBR) 6-2 6-2

2nd Round

Luca Potenza (ITA/1) d. Cyril Vandermeersch (FRA) 4-6 6-4 12-10
Mikalai Haliak (BLR/8) d. Cesar Bourgois (FRA) 6-2 6-4

Loris Pourroy (FRA) d. Fabrizio Andaloro (ITA) 2-6 7-6(4) 10-6
Omni Kumar (USA) d. Mirko Martinez (SUI/11) 4-6 6-4 11-9

Ignacio Carou (URU/3) d. Uladzislau Zhuk (BLR) 6-0 6-2
Petros Tsitsipas (GRE/10) d. Jack Gibbens (GBR) 7-6(1) 6-3

Omar Giacalone (ITA/4) d. Oscar Galimardanov (RUS) 6-2 6-2
Constant De La Bassetiere (FRA) d. Fausto Tabacco (ITA) 6-2 6-7(3) 10-8

Tom Schönenberg (GER) d. Ivan Liutarevich (BLR/5) 6-3 6-4
Adrian Oetzbach (GER) d. Alexander Kotzen (USA) 6-2 6-4

Antonio Massara (ITA/6) d. Perry Gregg (USA) 6-4 6-3
Pietro Marino (ITA) d. Yanais Laurent (FRA/9) 6-3 6-4

Final Round

Luca Potenza (ITA/1) d. Mikalai Haliak (BLR/8) 6-3 6-4
Omni Kumar (USA) d. Loris Pourroy (FRA) 7-6(5) 6-1
Petros Tsitsipas (GRE/10) d. Ignacio Carou (URU/3) 6-3 6-0
Omar Giacalone (ITA/4) d. Constant De La Bassetiere (FRA) 6-2 6-1
Adrian Oetzbach (GER) d. Tom Schönenberg (GER) 7-6(4) 6-3
Pietro Marino (ITA) d. Antonio Massara (ITA/6) 6-2 3-6 10-5
 

·
Moderator
Joined
·
15,912 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round

L.Giacomini / S.Roncalli (ITA) d. L.Castelnuovo / A.Dubrivnyy (SUI/RUS/1) 3-6 6-1 10-5
K.Tamm / P.Tsitsipas (EST/GRE) d. A.Kotzen / J.Thirouin (USA/FRA) 6-2 7-5
M.Echargui / G.Roveri Sidney (TUN/BRA) d. C.Bourgois / C.De La Bassetiere (FRA/wc) 6-2 6-3
A.Erler / D.Pichler (AUT/3) d. A.Ghorbel / A.Ouakaa (TUN) 6-3 7-5

I.Carou / M.Zukas (URU/ARG) d. M.Deviatiarov / I.Liutarevich (UKR/BLR/4) 6-2 6-4
L.Poullain / L.Pourroy (FRA) d. T.Atmane / E.Coulibaly (FRA/CIV/wc) 6-2 6-1
M.Alkotop / C.Sinclair (JOR/NMI) d. F.Tabacco / G.Tabacco (ITA/wc) 6-3 5-7 10-7
S.Mansouri / M.Rosenkranz (TUN/GER/2) d. A.Massara / L.Potenza (ITA) 6-3 6-1

Quarterfinal

K.Tamm / P.Tsitsipas (EST/GRE) d. L.Giacomini / S.Roncalli (ITA) 6-1 6-7(7) 11-9
A.Erler / D.Pichler (AUT/3) d. M.Echargui / G.Roveri Sidney (TUN/BRA) 6-2 6-4
L.Poullain / L.Pourroy (FRA) d. I.Carou / M.Zukas (URU/ARG) 3-6 6-4 10-5
S.Mansouri / M.Rosenkranz (TUN/GER/2) d. M.Alkotop / C.Sinclair (JOR/NMI) 7-6(3) 6-3

Semifinal

A.Erler / D.Pichler (AUT/3) d. K.Tamm / P.Tsitsipas (EST/GRE) 7-5 7-6(5)
S.Mansouri / M.Rosenkranz (TUN/GER/2) d. L.Poullain / L.Pourroy (FRA) 6-4 6-2

FINAL

A.Erler / D.Pichler (AUT/3)
d. S.Mansouri / M.Rosenkranz (TUN/GER/2) 6-2 7-6(12)
 

·
Moderator
Joined
·
15,912 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Terence Atmane (FRA) d. Skander Mansouri (TUN/1) 6-3 3-6 7-6(5)
Daniele Capecchi (ITA) d. Mousa Alkotop (JOR/wc) 6-3 6-2
Luca Giacomini (ITA) d. Benedikt Henning (GER/wc) 6-7(4) 6-4 6-0
Kristjan Tamm (EST) d. Mats Rosenkranz (GER/8) 6-4 6-4

David Pichler (AUT/3) d. Pietro Marino (ITA/Q) 7-5 6-4
Omni Kumar (USA/Q) d. Tom Schönenberg (GER/L.L) 6-4 6-3
Eliakim Coulibaly (CIV) d. Adrian Oetzbach (GER/Q) 6-2 6-4
Matias Franco Descotte (ARG/7) d. Jean Thirouin (FRA) 6-2 6-3

Matias Zukas (ARG/5) d. Marat Deviatiarov (UKR) 6-3 6-1
Michal Dembek (POL) d. Caspar Schuetze (GER/wc) 6-1 6-2
Colin Sinclair (NMI) d. Luca Castelnuovo (SUI) 5-3 ret.
Luca Potenza (ITA/Q) d. Alexander Erler (AUT/4) 7-6(7) 5-7 6-1

Lucas Poullain (FRA/6) d. Petros Tsitsipas (GRE/Q) 6-4 7-6(6)
Moez Echargui (TUN/wc) d. Sebastian Prechtel (GER) 2-6 6-1 7-5
Omar Giacalone (ITA/Q) d. Simone Roncalli (ITA) 6-2 6-2
Artem Dubrivnyy (RUS/2) d. Aziz Ouakaa (TUN) 6-3 6-3

Tom Schönenberg (GER/L.L) replaces Ergi Kirkin (TUR)

2nd Round

Daniele Capecchi (ITA) d. Terence Atmane (FRA) 6-3 6-4
Kristjan Tamm (EST) d. Luca Giacomini (ITA) 6-7(5) 6-4 6-2
David Pichler (AUT/3) d. Omni Kumar (USA/Q) 6-4 6-2
Matias Franco Descotte (ARG/7) d. Eliakim Coulibaly (CIV) 2-6 6-3 7-65)

Michal Dembek (POL) d. Matias Zukas (ARG/5) 6-4 6-1
Luca Potenza (ITA/Q) d. Colin Sinclair (NMI) 7-5 4-6 7-6(9)
Lucas Poullain (FRA/6) d. Moez Echargui (TUN/wc) 6-2 2-6 6-4
Artem Dubrivnyy (RUS/2) d. Omar Giacalone (ITA/Q) 6-3 6-4

Quarterfinal

Kristjan Tamm (EST) d. Daniele Capecchi (ITA) 6-1 2-6 6-4
Matias Franco Descotte (ARG/7) d. David Pichler (AUT/3) 6-4 7-5
Michal Dembek (POL) d. Luca Potenza (ITA/Q) 7-6(4) 2-6 6-4
Artem Dubrivnyy (RUS/2) d. Lucas Poullain (FRA/6) 6-3 6-2

Semifinal

Kristjan Tamm (EST) d. Matias Franco Descotte (ARG/7) 7-6(4) 6-2
Artem Dubrivnyy (RUS/2) d. Michal Dembek (POL) 6-2 6-1

FINAL

Kristjan Tamm (EST) d. Artem Dubrivnyy (RUS/2) 4-6 6-3 6-3
 
1 - 4 of 4 Posts
Top