Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
16,212 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 MONASTIR

City : Monastir, Tunisia
Date : 05-11 October 2020
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1. Aziz DOUGAZ (TUN)
2. Skander MANSOURI (TUN)
3. Daniel MICHALSKI (POL)
4. Martin CUEVAS (URU)
5. Laurynas GRIGELIS (LTU)
6. Marco BORTOLOTTI (ITA)
7. Facundo JUAREZ (ARG)
8. Fermin TENTI (ARG)
9. Jean THIROUIN (FRA)
10. Mats ROSENKRANZ (GER)
11. Matias Franco DESCOTTE (ARG)
12. Ignacio MONZON (ARG)
13. Thiago Agustin TIRANTE (ARG)
14. Vladimir IVANOV (EST)
15. Kristjan TAMM (EST)
16. Filip BERGEVI (SWE)
17. Guido Ivan JUSTO (ARG)
18. Tom KOCEVAR-DESMAN (SLO)
19. Pierre DELAGE (FRA)
20. Alibek KACHMAZOV (RUS)
21. Luca POTENZA (ITA)
22. (JE) Martin DAMM (USA)

23 (Q) Stuart PARKER (GBR)
24 (Q) Tim HEGER (GER)
25 (Q) Lilian BREUT (FRA)
26 (Q) Oscar MORAING (GER)
27 (Q) Mathieu SCAGLIA (FRA)
28 (Q) Oscar WEIGHTMAN (GBR)

29 (wc) Aziz OUAKAA (TUN)
30 (wc) Petros TSITSIPAS (GRE)
31 (wc) Uladzislau ZHUK (BLR)
32 (wc) Amador SALAZAR (CHI)
 

·
Moderator
Joined
·
16,212 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Stuart Parker (GBR/1/wc) vs. Bye
Anthony Genov (BUL) d. Liam Schiemann (GER) 6-1 4-6 10-6
Liova Ajavon (FRA) d. Imran Sibille (FRA) 6-4 7-5
Adam Bronka (AUS/10) vs. Bye

Aliaksandr Liaonenka (BLR/2) vs. Bye
Samoil Lavric (ROU) vs. Bye
Lukas Mugevicius (LTU) d. Alexander Pustovit (RUS) 6-4 6-3
Oscar Moraing (GER/8) vs. Bye

Alexander Kotzen (USA/3) vs. Bye
George Davies (GBR) d. Louis Allen (GBR) 7-6(5) 4-2 ret.
Oscar Weightman (GBR) vs. Bye
Vitalii Shcherba (UKR/11) vs. Bye

Juan Ignacio Alcalde (ARG/4) vs. Bye
Tom Schönenberg (GER) d. Gabriel Roveri Sidney (BRA) 6-2 6-1
Hugo Bron (FRA) d. David Quayle (GBR) 6-1 6-7(2) 10-8
Lilian Breut (FRA/7) vs. Bye

Tim Heger (GER/5) vs. Bye
Thijmen Loof (NED) d. Amaury De Beer (MRI) 6-1 2-6 10-7
Jack Hodges (GBR) d. Jason Janis (GER) 6-1 7-5
Cyril Vandermeersch (FRA/9) vs. Bye

Jack Gibbens (GBR/6) vs. Bye
Mathieu Scaglia (FRA) d. Stephanos Schinas (GRE) 6-2 6-1
César Bourgois (FRA) d. Egill Sigurdsson (ISL) 6-1 6-4
Sacha Modica (GBR/12) vs. Bye

2nd Round

Stuart Parker (GBR/1/wc) d. Anthony Genov (BUL) 6-0 6-0
Liova Ajavon (FRA) d. Adam Bronka (AUS/10) 6-2 6-2

Aliaksandr Liaonenka (BLR/2) d. Samoil Lavric (ROU) 6-0 6-0
Oscar Moraing (GER/8) d. Lukas Mugevicius (LTU) 6-1 6-2

Alexander Kotzen (USA/3) d. George Davies (GBR) 7-6(9) 6-3
Oscar Weightman (GBR) d. Vitalii Shcherba (UKR/11) 6-1 6-4

Tom Schönenberg (GER) d. Juan Ignacio Alcalde (ARG/4) 6-3 6-1
Lilian Breut (FRA/7) d. Hugo Bron (FRA) 6-2 6-4

Tim Heger (GER/5) d. Thijmen Loof (NED) 7-6(4) 6-3
Cyril Vandermeersch (FRA/9) d. Jack Hodges (GBR) 6-4 6-2

Mathieu Scaglia (FRA) d. Jack Gibbens (GBR/6) 6-2 6-2
César Bourgois (FRA) d. Sacha Modica (GBR/12) 6-4 6-3

Final Round

Stuart Parker (GBR/1/wc) d. Liova Ajavon (FRA) 6-4 6-1
Oscar Moraing (GER/8) d. Aliaksandr Liaonenka (BLR/2) 6-0 6-1
Oscar Weightman (GBR) d. Alexander Kotzen (USA/3) 6-2 6-4
Lilian Breut (FRA/7) d. Tom Schönenberg (GER) 7-6(6) 3-6 10-2
Tim Heger (GER/5) d. Cyril Vandermeersch (FRA/9) 6-4 6-4
Mathieu Scaglia (FRA) d. César Bourgois (FRA) 6-3 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
16,212 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round


F.Bergevi / S.Parker (SWE/GBR) d. I.Monzon / F.Tenti (ARG/1) 4-6 6-0 10-7
J.Thirouin / O.Weightman (FRA/GBR) d. P.Delage / C.Vandermeersch (FRA) 7-5 6-4
F.Juarez / G.Roveri Sidney (ARG/BRA) d. K.Tamm / P.Tsitsipas (EST/GRE) 6-4 6-3
O.Moraing / M.Rosenkranz (GER) d. M.Cuevas / G.Justo (URU/ARG/4) 6-4 6-1

M.Descotte / T.Tirante (ARG/3) d. A.Ghorbel / A.Ouakaa (TUN) 7-5 4-6 10-8
C.Bourgois / M.Scaglia (FRA/wc) d. V.Ivanov / A.Kachmazov (EST/RUS) 3-6 6-3 12-10
L.Grigelis / L.Mugevicius (LTU/wc) d. A.Genov / I.Sibille (BUL/FRA/wc) 7-5 4-6 10-8
M.Bortolotti / D.Michalski (ITA/POL/2) d. G.Davies / V.Shcherba (GBR/UKR) 6-2 6-2

Quarterfinal

F.Bergevi / S.Parker (SWE/GBR) d. J.Thirouin / O.Weightman (FRA/GBR) 4-6 6-4 10-8
F.Juarez / G.Roveri Sidney (ARG/BRA) d. O.Moraing / M.Rosenkranz (GER) 6-4 7-6(6)
C.Bourgois / M.Scaglia (FRA/wc) d. M.Descotte / T.Tirante (ARG/3) w.o
M.Bortolotti / D.Michalski (ITA/POL/2) d. L.Grigelis / L.Mugevicius (LTU/wc) 7-6(4) 4-6 10-8

Semifinal

F.Juarez / G.Roveri Sidney (ARG/BRA) d. F.Bergevi / S.Parker (SWE/GBR) 6-7(5) 7-6(5) 10-3
M.Bortolotti / D.Michalski (ITA/POL/2) d. C.Bourgois / M.Scaglia (FRA/wc) 3-6 6-3 10-4

FINAL

M.Bortolotti / D.Michalski (ITA/POL/2)
d. F.Juarez / G.Roveri Sidney (ARG/BRA) 4-6 6-2 10-6
 

·
Moderator
Joined
·
16,212 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Thiago Agustin Tirante (ARG) d. Jean Thirouin (FRA) 6-0 6-4
Stuart Parker (GBR/Q) d. Aziz Ouakaa (TUN/wc) 6-4 6-2
Guido Ivan Justo (ARG) d. Aliaksandr Liaonenka (BLR/L.L) 6-2 6-4
Laurynas Grigelis (LTU/5) d. Martin Damm (USA) 7-6(3) 6-3

Daniel Michalski (POL/3) d. Ignacio Monzon (ARG) 6-3 6-2
Oscar Weightman (GBR/Q) d. Uladzislau Zhuk (BLR/wc) 6-1 6-1
Mats Rosenkranz (GER) d. Luca Potenza (ITA) 6-2 7-6(2)
Fermin Tenti (ARG/8) d. Pierre Delage (FRA) 6-4 5-7 6-3

Marco Bortolotti (ITA/6) d. Kristjan Tamm (EST) 6-2 6-1
Mathieu Scaglia (FRA/Q) d. Tom Kocevar-Desman (SLO) 3-1 ret.
Oscar Moraing (GER/Q) d. Amador Salazar (CHI/wc) 6-3 6-1
Martin Cuevas (URU/4) d. Filip Bergevi (SWE) 6-3 6-4

Facundo Juarez (ARG/7) d. Tim Heger (GER/Q) 6-3 6-4
Petros Tsitsipas (GRE/wc) d. Vladimir Ivanov (EST) 7-6(1) 6-2
Matias Franco Descotte (ARG) d. Alibek Kachmazov (RUS) 6-4 6-7(5) 6-2
Skander Mansouri (TUN/2) d. Lilian Breut (FRA/Q) 4-6 6-4 6-2

Aliaksandr Liaonenka (BLR/L.L) replaces Aziz Dougaz (TUN/1)

2nd Round

Thiago Agustin Tirante (ARG) d. Stuart Parker (GBR/Q) 6-4 6-3
Laurynas Grigelis (LTU/5) d. Guido Ivan Justo (ARG) 6-3 6-3
Oscar Weightman (GBR/Q) d. Daniel Michalski (POL/3) 6-3 5-7 6-4
Fermin Tenti (ARG/8) d. Mats Rosenkranz (GER) 7-5 6-4

Mathieu Scaglia (FRA/Q) d. Marco Bortolotti (ITA/6) 6-1 5-7 6-2
Martin Cuevas (URU/4) d. Oscar Moraing (GER/Q) 6-2 6-4
Facundo Juarez (ARG/7) d. Petros Tsitsipas (GRE/wc) 6-4 6-0
Matias Franco Descotte (ARG) d. Skander Mansouri (TUN/2) 7-6(4) 6-4

Quarterfinal

Laurynas Grigelis (LTU/5) d. Thiago Agustin Tirante (ARG) 6-4 2-6 6-4
Fermin Tenti (ARG/8) d. Oscar Weightman (GBR/Q) 6-4 6-3
Martin Cuevas (URU/4) d. Mathieu Scaglia (FRA/Q) 6-3 4-6 6-0
Matias Franco Descotte (ARG) d. Facundo Juarez (ARG/7) 6-4 6-0

Semifinal

Laurynas Grigelis (LTU/5) d. Fermin Tenti (ARG/8) 6-1 6-1
Matias Franco Descotte (ARG) d. Martin Cuevas (URU/4) 5-7 6-4 6-2

FINAL

Laurynas Grigelis (LTU/5)
d. Matias Franco Descotte (ARG) 6-3 6-4
 
1 - 4 of 4 Posts
Top