Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
16,234 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 MALDONADO

City : Maldonado, Uruguay
Date : 25 November - 01 December 2019
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1 Hernan CASANOVA (ARG)
2 Mariano KESTELBOIM (ARG)
3 Juan Ignacio GALARZA (ARG)
4 Santiago Fa RODRIGUEZ TAVERNA (ARG)
5 Guido Ivan JUSTO (ARG)
6 Gabriel Alejandro HIDALGO (ARG)
7 Franco Emanuel EGEA (ARG)
8 Francisco COMESANA (ARG)
9 Jose PEREIRA (BRA)
10 Mariano NAVONE (ARG)
11 Alejo VILARO (ARG)
12 Tomas FARJAT (ARG)
13 Leonardo ABOIAN (ARG)
14 Oleg KHOTKOV (UKR)
15 Federico MORENO (ARG)
16 Nicolas BIANCHI (ARG)
17 Santiago BESADA (ARG)
18 Luciano CARRARO (ARG)
19 Andres Gabriel CIURLETTI (ITA)
20 Esteban BRUNA (CHI)

21 (Q) Facundo ARIAS BISSO (ARG)
22 (Q) Nicolas BRUNA (CHI)
23 (Q) Boruch SKIERKIER (ARG)
24 (Q) Thiago CIGARRAN (ARG)
25 (Q) Bautista VILICICH (ARG)
26 (Q) Francisco ARANGUREN (ARG)
27 (Q) Geronimo MARCOLINI (ARG)
28 (Q) Juan Martin FUMEAUX BUENAVENTURA (URU)

29 (wc) Agustin RIQUELME COPPARI (ARG)
30 (wc) Franco RONCADELLI (URU)
31 (wc) Gian Matias DI NATALE (ARG)
32 (wc) Emiliano TROCHE (URU)
 

·
Moderator
Joined
·
16,234 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Nicholas Shamma (USA/1) vs. Bye
Thiago Cigarran (ARG/10) d. Brian Lempert (URU/wc) 6-0 6-1

Luciano Doria (ARG/2) vs. Bye
Juan Martin Fumeaux Buenaventura (URU/wc) d. Nicolas Agustin Lema (ARG/9) 6-0 6-3

Facundo Arias Bisso (ARG/3) vs. Bye
Lucio Carnevalle (ARG/16) d. Facundo De Leon (URU/wc) 6-2 6-2

Gaston Erhardt (ARG/4) vs. Bye
Francisco Aranguren (ARG/13) d. Ezequiel Simonit (ARG) 3-6 6-1 10-3

Alan Postay (ARG/5) vs. Bye
Bautista Vilicich (ARG/12) d. Tobias Franco (ARG/wc) 6-3 6-3

Nicolas Bruna (CHI/6) d. Benjamin L. Ambrosio (ARG) 7-6(5) 6-4
Ivan Manfredi (ARG) d. Matias Riva (ARG/15) 6-3 6-2

Boruch Skierkier (ARG/7) d. Juan Francisco Gil Rodriguez (ARG/wc) 6-1 6-0
Rodrigo Arus (URU/wc) d. Caio Gruber (BRA/11) 6-4 6-3

Geronimo Marcolini (ARG) d. Federico Juan Aguilar (ARG/8) 6-3 6-2
Francisco Erramuspe (URU/14) d. Valentin Salomon (ARG) 6-4 6-2

Final Round

Thiago Cigarran (ARG/10) d. Nicholas Shamma (USA/1) 6-3 6-1
Juan Martin Fumeaux Buenaventura (URU/wc) d. Luciano Doria (ARG/2) 7-6(4) 4-6 10-6
Facundo Arias Bisso (ARG/3) d. Lucio Carnevalle (ARG/16) 6-3 6-2
Francisco Aranguren (ARG/13)
d. Gaston Erhardt (ARG/4) 7-6(4) 6-4
Bautista Vilicich (ARG/12) d. Alan Postay (ARG/5) 4-6 6-3 10-5
Nicolas Bruna (CHI/6) d. Ivan Manfredi (ARG) 7-6(6) 6-3
Boruch Skierkier (ARG/7) d. Rodrigo Arus (URU/wc) 6-1 6-0
Geronimo Marcolini (ARG) d. Francisco Erramuspe (URU/14) 1-6 6-3 10-7
 

·
Moderator
Joined
·
16,234 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round

J.Galarza / M.Kestelboim (ARG/1) d. S.Besada / S.Rodriguez Taverna (ARG) 7-5 1-6 10-3
G.Hidalgo / F.Moreno (ARG) d. L.Carraro / G.Erhardt (ARG) 6-1 6-1
V.Salomon / E.Simonit (ARG/wc) d. E.Bruna / N.Bruna (CHI) 1-6 7-5 11-9
F.Comesana / A.Riquelme Coppari (ARG/4) d. F.Erramuspe / N.Shamma (URU/USA/Alt) 6-1 6-2

L.Aboian / N.Bianchi (ARG/3) d. L.Doria / A.Vilaro (ARG) 5-7 6-2 10-7
T.Farjat / M.Navone (ARG) d. B.Skierkier / E.Troche (ARG/URU) 7-5 3-6 10-7
L.Carnevalle / T.Cigarran (ARG/wc) d. F.De Leon / T.Franco (URU/ARG/wc) 6-1 7-6(4)
F.Egea / G.Justo (ARG/2) d. J.Fumeaux Buenaventura / F.Roncadelli (URU) 6-3 6-2

F.Erramuspe / N.Shamma (URU/USA/Alt) replace F.Aranguren / H.Casanova (ARG)

Quarterfinal

G.Hidalgo / F.Moreno (ARG) d. J.Galarza / M.Kestelboim (ARG/1) 6-4 7-6(6)
F.Comesana / A.Riquelme Coppari (ARG/4) d. V.Salomon / E.Simonit (ARG/wc) 7-5 6-4
T.Farjat / M.Navone (ARG) d. L.Aboian / N.Bianchi (ARG/3) 6-4 7-6(8)
F.Egea / G.Justo (ARG/2) d. L.Carnevalle / T.Cigarran (ARG/wc) 6-4 6-3

Semifinal

G.Hidalgo / F.Moreno (ARG) d. F.Comesana / A.Riquelme Coppari (ARG/4) 6-3 7-6(6)
F.Egea / G.Justo (ARG/2) d. T.Farjat / M.Navone (ARG) 6-4 3-6 10-2

FINAL

G.Hidalgo / F.Moreno (ARG) d. F.Egea / G.Justo (ARG/2) 6-4 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
16,234 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Thiago Cigarran (ARG/Q) d. Hernan Casanova (ARG/1) 7-5 6-3
Santiago Besada (ARG) d. Gian Matias Di Natale (ARG/wc) 6-2 6-2
Bautista Vilicich (ARG/Q) d. Oleg Khotkov (UKR) 7-6(5) 6-4
Gabriel Alejandro Hidalgo (ARG/6) d. Boruch Skierkier (ARG/Q) 6-1 6-2

Santiago Fa Rodriguez Taverna (ARG/4) d. Francisco Aranguren (ARG/Q) 5-7 7-6(4) 7-6(3)
Leonardo Aboian (ARG) d. Geronimo Marcolini (ARG/Q) 6-4 6-2
Federico Moreno (ARG) d. Agustin Riquelme Coppari (ARG/wc) 6-2 6-3
Guido Ivan Justo (ARG/5) d. Facundo Arias Bisso (ARG/Q) 7-5 6-0

Francisco Comesana (ARG/8) d. Franco Roncadelli (URU/wc) 6-0 6-3
Andres Gabriel Ciurletti (ITA) d. Emiliano Troche (URU/wc) 6-1 6-0
Alejo Vilaro (ARG) d. Luciano Carraro (ARG) 3-6 6-0 4-0 ret.
Mariano Navone (ARG) d. Juan Ignacio Galarza (ARG/3) 7-5 6-4

Franco Emanuel Egea (ARG/7) d. Tomas Farjat (ARG) 6-4 6-2
Nicolas Bianchi (ARG) d. Juan Martin Fumeaux Buenaventura (URU/Q) 6-4 6-4
Nicolas Bruna (CHI/Q) d. Jose Pereira (BRA) w.o
Mariano Kestelboim (ARG/2) d. Esteban Bruna (CHI) 6-4 6-2

2nd Round

Santiago Besada (ARG) d. Thiago Cigarran (ARG/Q) 6-3 6-2
Gabriel Alejandro Hidalgo (ARG/6) d. Bautista Vilicich (ARG/Q) 6-4 6-3
Santiago Fa Rodriguez Taverna (ARG/4) d. Leonardo Aboian (ARG) 3-6 6-2 6-3
Federico Moreno (ARG) d. Guido Ivan Justo (ARG/5) 6-3 6-4

Francisco Comesana (ARG/8) d. Andres Gabriel Ciurletti (ITA) 3-6 6-3 3-0 ret.
Mariano Navone (ARG) d. Alejo Vilaro (ARG) 6-1 7-5
Franco Emanuel Egea (ARG/7) d. Nicolas Bianchi (ARG) 6-1 6-4
Mariano Kestelboim (ARG/2) d. Nicolas Bruna (CHI/Q) 6-2 3-6 6-0

Quarterfinal

Gabriel Alejandro Hidalgo (ARG/6) d. Santiago Besada (ARG) 6-4 6-2
Santiago Fa Rodriguez Taverna (ARG/4) d. Federico Moreno (ARG) 4-6 6-2 6-1
Francisco Comesana (ARG/8) d. Mariano Navone (ARG) 7-5 6-4
Mariano Kestelboim (ARG/2) d. Franco Emanuel Egea (ARG/7) 6-4 6-3

Semifinal

Santiago Fa Rodriguez Taverna (ARG/4) d. Gabriel Alejandro Hidalgo (ARG/6) 6-4 6-7(1) 6-3
Mariano Kestelboim (ARG/2) d. Francisco Comesana (ARG/8) 7-5 6-3

FINAL

Santiago Fa Rodriguez Taverna (ARG/4)
d. Mariano Kestelboim (ARG/2) 3-6 6-2 6-1
 
1 - 4 of 4 Posts
Top