Mens Tennis Forums banner
1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
16,733 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
M15 KOLKATA

City : Kolkata, India
Date : 09-15 March 2020
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1 Dennis USPENSKY (USA)
2 Manish SURESHKUMAR (IND)
3 Benjamin D'HOE (BEL)
4 Arjun KADHE (IND)
5 Eric VANSHELBOIM (UKR)
6 Niki KALIYANDA POONACHA (IND)
7 Aryan GOVEAS (IND)
8 Rishab AGARWAL (IND)
9 Abhinav Sanjeev SHANMUGAM (IND)
10 S D Prajwal DEV (IND)
11 Dhruv SUNISH (IND)
12 Maxime MORA (FRA)
13 Anirudh CHANDRASEKAR (IND)
14 Lucas RENARD (SWE)
15 Li-Wei TAN (TPE)
16 Niklas SCHELL (GER)
17 Vinayak Sharma KAZA (IND)
18 Nitin Kumar SINHA (IND)
19 Rishi REDDY (IND)
20 Dalwinder SINGH (IND)

21 (Q) Prithvi SEKHAR (IND)
22 (Q) Siddharth VISHWAKARMA (IND)
23 (Q) Gokul SURESH (IND)
24 (Q) Taha KAPADIA (IND)
25 (Q) Digvijay Pratap SINGH (IND)
26 (Q) Suraj R. PRABODH (IND)
27 (Q) Bharath Nishok KUMARAN (IND)
28 (Q) Sai Karteek Reddy GANTA (IND)

29 (wc) Ishaque EQBAL (IND)
30 (wc) Faisal QAMAR (IND)
31 (wc) Vishnu VARDHAN (IND)
32 (wc) Anurag AGARWAL (IND)
 

·
Moderator
Joined
·
16,733 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Yugal Bansal (IND) d. Kunal Anand (IND/1) 6-2 6-1
Gokul Suresh (IND/10) d. Lakshya Gupta (IND) 6-0 2-6 10-5

Chandril Sood (IND/2) d. Ajay Pruthvi Nemakal (IND) 6-0 6-0
Suraj R. Prabodh (IND/13) d. Tarun Anirudh Chilakalapudi (IND) 6-1 6-0

Raghav Jaisinghani (IND/wc) d. Jatin Dahiya (IND/3) 6-2 6-4
Digvijay Pratap Singh (IND/12) d. Dheeraj Kodancha Srinivasan (IND/wc) 6-1 6-2

Prithvi Sekhar (IND/4) d. Lakshit Sood (IND) 6-4 6-4
Vignesh Peranamallur (IND/16) d. Anvit Bendre (IND/wc) 6-1 6-2

Bharath Nishok Kumaran (IND/wc) d. Bang Shuo Yin (TPE/5) 7-6(3) 6-2
Vasisht Cheruku (IND) d. Tushar Madan (IND/14) 6-0 6-2

Jagmeet Singh (IND) d. Yash Chaurasia (IND/6) 6-3 6-3
Taha Kapadia (IND/11) d. Yash Yadav (IND) 7-5 6-2

Sai Karteek Reddy Ganta (IND/wc) d. Gunjan Jadhav (IND/7) 6-4 6-4
Arjun Mahadevan (IND/15) d. Arpit Sharma (IND) 6-3 7-5

Siddharth Vishwakarma (IND/8) d. Parikshit Somani (IND/wc) 6-1 6-4
Anurag Nenwani (IND/9) d. Amit Beniwal (IND) 6-1 6-1

Final Round

Gokul Suresh (IND/10) d. Yugal Bansal (IND) 6-4 6-3
Suraj R. Prabodh (IND/13) d. Chandril Sood (IND/2) 6-1 6-3
Digvijay Pratap Singh (IND/12) d. Raghav Jaisinghani (IND/wc) 6-4 6-3
Prithvi Sekhar (IND/4) d. Vignesh Peranamallur (IND/16) 6-4 6-0
Bharath Nishok Kumaran (IND/wc) d. Vasisht Cheruku (IND) 3-6 6-3 14-12
Taha Kapadia (IND/11) d. Jagmeet Singh (IND) 6-4 6-1
Sai Karteek Reddy Ganta (IND/wc) d. Arjun Mahadevan (IND/15) 7-6(2) 6-2
Siddharth Vishwakarma (IND/8) d. Anurag Nenwani (IND/9) 6-3 7-6(8)
 

·
Moderator
Joined
·
16,733 Posts
Discussion Starter · #3 · (Edited)
Doubles

1st Round

A.Kadhe / V.Vardhan (IND/1) d. V.Peranamallur / L.Renard (IND/SWE) 6-2 6-0
A.Shanmugam / N.Sinha (IND) d. A.Bhatia / P.Somani (IND/wc) 6-2 6-4
V.Kaza / M.Sureshkumar (IND) d. I.Eqbal / M.Jayaprakash (IND/wc) 6-4 6-0
A.Chandrasekar / N.Kaliyanda Poonacha (IND/3) d. R.Agarwal / S.Dev (IND) 6-4 6-4

R.Manji / K.Stevenson (CAN/4) d. C.Sood / L.Sood (IND/wc) 6-4 6-1
A.Goveas / D.Sunish (IND) d. A.Nenwani / R.Reddy (IND/Alt) 6-4 6-3
B.D'Hoe / M.Mora (BEL/FRA) d. K.Anand / A.Bendre (IND) 6-2 7-6(3)
J.Dahiya / D.Singh (IND) d. N.Prashanth / E.Vanshelboim (IND/UKR/2) 2-6 6-3 10-5

A.Nenwani / R.Reddy (IND/Alt) replace N.Schell / D.Uspensky (GER/USA)

Quarterfinal

A.Shanmugam / N.Sinha (IND) d. A.Kadhe / V.Vardhan (IND/1) 6-3 6-4
A.Chandrasekar / N.Kaliyanda Poonacha (IND/3) d. V.Kaza / M.Sureshkumar (IND) 6-4 4-6 10-7
R.Manji / K.Stevenson (CAN/4) d. A.Goveas / D.Sunish (IND) 6-3 7-5
B.D'Hoe / M.Mora (BEL/FRA) d. J.Dahiya / D.Singh (IND) 4-6 6-3 10-3

Semifinal

A.Chandrasekar / N.Kaliyanda Poonacha (IND/3) vs. A.Shanmugam / N.Sinha (IND)
R.Manji / K.Stevenson (CAN/4) vs. B.D'Hoe / M.Mora (BEL/FRA)
 

·
Moderator
Joined
·
16,733 Posts
Discussion Starter · #4 · (Edited)
Main Draw

1st Round

Niklas Schell (GER) d. Dennis Uspensky (USA/1) 6-3 6-0
Nitin Kumar Sinha (IND) d. Vishnu Vardhan (IND/wc) 5-7 6-2 3-0 ret.
Vinayak Sharma Kaza (IND) d. Anirudh Chandrasekar (IND) 7-5 6-4
Eric Vanshelboim (UKR/5) d. Gokul Suresh (IND/Q) 6-0 6-4

Arjun Kadhe (IND/4) d. Prithvi Sekhar (IND/Q) 6-4 6-2
Suraj R. Prabodh (IND/Q) d. Bharath Nishok Kumaran (IND/Q) 6-0 6-3
Lucas Renard (SWE) d. Sai Karteek Reddy Ganta (IND/Q) 7-6(3) 6-4
Aryan Goveas (IND/7) d. S D Prajwal Dev (IND) 6-4 7-6(4)

Dalwinder Singh (IND) d. Rishab Agarwal (IND/8) 6-4 6-4
Taha Kapadia (IND/Q) d. Ishaque Eqbal (IND/wc) 3-6 6-1 6-2
Maxime Mora (FRA) d. Siddharth Vishwakarma (IND/Q) 7-5 6-3
Benjamin D'Hoe (BEL/3) d. Anurag Agarwal (IND/wc) 6-1 6-1

Niki Kaliyanda Poonacha (IND/6) d. Rishi Reddy (IND) 6-1 7-6(4)
Faisal Qamar (IND/wc) d. Li-Wei Tan (TPE) 6-3 7-5
Abhinav Sanjeev Shanmugam (IND) d. Dhruv Sunish (IND) 6-7(4) 7-6(11) 6-2
Manish Sureshkumar (IND/2) d. Digvijay Pratap Singh (IND/Q) 6-4 6-4

2nd Round

Nitin Kumar Sinha (IND) d. Niklas Schell (GER) 3-6 6-3 6-0
Eric Vanshelboim (UKR/5) d. Vinayak Sharma Kaza (IND) 6-3 6-1
Arjun Kadhe (IND/4) d. Suraj R. Prabodh (IND/Q) 6-3 6-4
Aryan Goveas (IND/7) d. Lucas Renard (SWE) 6-3 6-1

Dalwinder Singh (IND) d. Taha Kapadia (IND/Q) 6-4 6-2
Benjamin D'Hoe (BEL/3) d. Maxime Mora (FRA) 2-6 6-1 6-4
Faisal Qamar (IND/wc) d. Niki Kaliyanda Poonacha (IND/6) 7-6(5) 3-6 6-4
Manish Sureshkumar (IND/2) d. Abhinav Sanjeev Shanmugam (IND) 6-1 6-2

Quarterfinal

Eric Vanshelboim (UKR/5) vs. Nitin Kumar Sinha (IND)
Arjun Kadhe (IND/4) vs. Aryan Goveas (IND/7)
Benjamin D'Hoe (BEL/3)
vs. Dalwinder Singh (IND)
Manish Sureshkumar (IND/2) vs. Faisal Qamar (IND/wc)
 
1 - 4 of 4 Posts
Top