Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,923 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 KAZAN

City : Kazan, Russia
Date : 09-15 March 2020
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Indoor)
Defending champion : Roman Safiullin (RUS)

Entry List

1 Savriyan DANILOV (RUS)
2 Jurabek KARIMOV (UZB)
3 Alexander IGOSHIN (RUS)
4 Sergey FOMIN (UZB)
5 Shalva DZHANASHIYA (RUS)
6 Maxim RATNIUK (RUS)
7 Kristian LOZAN (RUS)
8 David JORDA SANCHIS (ESP)
9 Mikhail FUFYGIN (RUS)
10 Alibek KACHMAZOV (RUS)
11 Ivan LIUTAREVICH (BLR)
12 Timur KIYAMOV (RUS)
13 Saida'lo SAIDKARIMOV (UZB)
14 Mikalai HALIAK (BLR)
15 Alexandr BINDA (RUS)
16 Sergei POGOSIAN (RUS)
17 Viacheslav YULIK (RUS)
18 (JE) Egor AGAFONOV (RUS)
19 (JE) Evgeny PHILIPPOV (RUS)
20 (JE) Marat SHARIPOV (RUS)

21 (Q) Artur SHAKHNUBARYAN (RUS)
22 (Q) Daniel LITVINOV (RUS)
23 (Q) Ivan MIKHAYLYUK (RUS)
24 (Q) Andrey UVAROV (RUS)
25 (Q) Roman NASHATYRKIN (RUS)
26 (Q) Oscar GALIMARDANOV (RUS)
27 (Q) Alexander STEPIN (RUS)
28 (Q) Igor TRUNOV (RUS)

29 (wc) Danil SPASIBO (RUS)
30 (wc) Sergey BOLOTOV (RUS)
31 (wc) Pavel VERBIN (RUS)
32 (wc) Ilia SIMAKIN (RUS)
 

·
Moderator
Joined
·
15,923 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Richard Muzaev (RUS/1) d. Alexandr Semenov (RUS/wc) 6-3 6-4
Andrey Uvarov (RUS/14) d. Artem Zharkov (RUS) 6-2 6-2

Oscar Galimardanov (RUS) d. Leonid Sheyngezikht (BUL/2) 6-3 6-3
Viktor Nikitin (RUS/9) d. Klim Kozyrev (RUS) 6-3 4-6 12-10

Igor Trunov (RUS) d. Alexander Ovcharov (RUS/3) 6-1 6-3
Pavel Shchaya-Zubrov (RUS/11) d. Radimir Lutkovskii (RUS) 6-2 6-1

Artur Shakhnubaryan (RUS/4) d. Artem Dacenko (RUS) 6-4 6-2
Aliaksandr Prudnikau (BLR/12) d. Grigory Kuklin (RUS) 1-6 6-4 10-8

Mark Tryakshin (UZB/5) d. Aleksei Abazov (RUS/wc) 6-4 6-2
Roman Nashatyrkin (RUS/15) d. Nikita Chuev (RUS) 6-2 7-6(2)

Andrey Budanov (RUS) d. Maxim Krapivin (RUS/6) 6-3 1-6 10-7
Ivan Mikhaylyuk (RUS/13) d. Ruzel Fathullin (RUS) 6-2 6-2

Igor Kudriashov (RUS/wc) d. Gleb Blekher (CAN/7) 6-2 3-6 10-8
Alexander Stepin (RUS) d. Dmitry Myagkov (RUS/16) 6-3 6-1

Bulat Galiev (RUS/8) d. Nikita Naskidashvili (RUS) 4-6 7-5 10-6
Daniel Litvinov (RUS/10) d. Vladislav Tasenkov (RUS) 6-7(5) 6-1 10-7

Final Round

Andrey Uvarov (RUS/14) d. Richard Muzaev (RUS/1) 7-6(9) 6-3
Oscar Galimardanov (RUS) d. Viktor Nikitin (RUS/9) 6-4 6-3
Igor Trunov (RUS) d. Pavel Shchaya-Zubrov (RUS/11) 6-7(3) 6-3 10-6
Artur Shakhnubaryan (RUS/4) d. Aliaksandr Prudnikau (BLR/12) 6-3 6-4
Roman Nashatyrkin (RUS/15) d. Mark Tryakshin (UZB/5) 6-3 6-4
Ivan Mikhaylyuk (RUS/13) d. Andrey Budanov (RUS) 6-2 6-1
Alexander Stepin (RUS) d. Igor Kudriashov (RUS/wc) 6-4 6-2
Daniel Litvinov (RUS/10) d. Bulat Galiev (RUS/8) 7-5 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
15,923 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round

D.Jorda Sanchis / I.Liutarevich (ESP/BLR/1) d. M.Fufygin / R.Nashatyrkin (RUS) 6-3 6-2
A.Binda / S.Saidkarimov (RUS/UZB) d. S.Bolotov / I.Mikhaylyuk (RUS) 6-3 6-3
I.Kudriashov / M.Sharipov (RUS/wc) d. T.Kiyamov / R.Muzaev (RUS) 7-5 7-5
A.Ovcharov / A.Uvarov (RUS/4) d. K.Kozyrev / E.Philippov (RUS/wc) 6-3 6-2

S.Danilov / M.Ratniuk (RUS/3) d. E.Agafonov / A.Kachmazov (RUS) 6-4 4-6 10-8
A.Igoshin / A.Prudnikau (RUS/BLR) d. I.Panin / P.Shchaya-Zubrov (RUS) 6-1 7-6(10)
D.Litvinov / V.Yulik (RUS/Alt) d. S.Dzhanashiya / M.Haliak (RUS/BLR) 5-7 6-3 10-7
S.Fomin / J.Karimov (UZB/2) d. D.Spasibo / P.Verbin (RUS/wc) 6-2 6-7(5) 10-6

D.Litvinov / V.Yulik (RUS/Alt) replace M.Krapivin / S.Pogosian (RUS)

Quarterfinal

D.Jorda Sanchis / I.Liutarevich (ESP/BLR/1) d. A.Binda / S.Saidkarimov (RUS/UZB) 6-3 6-0
I.Kudriashov / M.Sharipov (RUS/wc) d. A.Ovcharov / A.Uvarov (RUS/4) 7-6(1) 6-1
A.Igoshin / A.Prudnikau (RUS/BLR) d. S.Danilov / M.Ratniuk (RUS/3) 7-6(4) 7-5
S.Fomin / J.Karimov (UZB/2) d. D.Litvinov / V.Yulik (RUS/Alt) 7-6(4) 6-4

Semifinal

D.Jorda Sanchis / I.Liutarevich (ESP/BLR/1) vs. I.Kudriashov / M.Sharipov (RUS/wc)
S.Fomin / J.Karimov (UZB/2) vs. A.Igoshin / A.Prudnikau (RUS/BLR)
 

·
Moderator
Joined
·
15,923 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Egor Agafonov (RUS) d. Savriyan Danilov (RUS/1) 6-1 6-2
Alibek Kachmazov (RUS) d. Ilia Simakin (RUS/wc) 6-2 6-2
Marat Sharipov (RUS) d. Danil Spasibo (RUS/wc) 6-1 7-6(5)
Maxim Ratniuk (RUS/6) d. Sergei Pogosian (RUS) 6-4 6-1

Alexander Igoshin (RUS/3) d. Roman Nashatyrkin (RUS/Q) 7-5 4-6 6-4
Ivan Liutarevich (BLR) d. Viacheslav Yulik (RUS) 6-2 6-1
Oscar Galimardanov (RUS/Q) d. Saida'lo Saidkarimov (UZB) 6-3 7-6(6)
David Jorda Sanchis (ESP/8) d. Artur Shakhnubaryan (RUS/Q) 6-2 6-2

Evgeny Philippov (RUS) d. Shalva Dzhanashiya (RUS/5) 6-1 6-4
Ivan Mikhaylyuk (RUS/Q) d. Daniel Litvinov (RUS/Q) 6-1 6-3
Timur Kiyamov (RUS) d. Pavel Verbin (RUS/wc) 6-2 6-4
Sergey Fomin (UZB/4) d. Mikhail Fufygin (RUS) 6-2 6-4

Mikalai Haliak (BLR) d. Kristian Lozan (RUS/7) 7-6(5) 6-3
Alexander Stepin (RUS/Q) d. Sergey Bolotov (RUS/wc) 6-4 6-4
Igor Trunov (RUS/Q) d. Andrey Uvarov (RUS/Q) 7-6(7) 6-4
Jurabek Karimov (UZB/2) d. Alexandr Binda (RUS) 5-7 6-0 6-4

2nd Round

Egor Agafonov (RUS) d. Alibek Kachmazov (RUS) 3-6 7-6(3) 6-4
Marat Sharipov (RUS) d. Maxim Ratniuk (RUS/6) 6-1 7-6(5)
Ivan Liutarevich (BLR) d. Alexander Igoshin (RUS/3) 2-6 7-5 6-2
David Jorda Sanchis (ESP/8) d. Oscar Galimardanov (RUS/Q) 7-6(3) 6-2

Evgeny Philippov (RUS) d. Ivan Mikhaylyuk (RUS/Q) 6-3 7-5
Sergey Fomin (UZB/4) d. Timur Kiyamov (RUS) 7-6(4) 6-4
Alexander Stepin (RUS/Q) d. Mikalai Haliak (BLR) 6-2 6-7(1) 6-3
Jurabek Karimov (UZB/2) d. Igor Trunov (RUS/Q) 6-3 7-6(3)

Quarterfinal

Egor Agafonov (RUS) vs. Marat Sharipov (RUS)
David Jorda Sanchis (ESP/8) vs. Ivan Liutarevich (BLR)
Sergey Fomin (UZB/4) vs. Evgeny Philippov (RUS)
Jurabek Karimov (UZB/2) vs. Alexander Stepin (RUS/Q)
 
1 - 4 of 4 Posts
Top