Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,448 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 KARLSKRONA

City : Karlskrona, Sweden
Date : 06-12 May 2019
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Alexander Ritschard (USA)

Entry List

1 Markus ERIKSSON (SWE)
2 Patrik NIKLAS-SALMINEN (FIN)
3 Linus FROST (SWE)
4 Ronald SLOBODCHIKOV (RUS)
5 Filip BERGEVI (SWE)
6 Antoine BELLIER (SUI)
7 Karl FRIBERG (SWE)
8 Gustav HANSSON (SWE)
9 Justin BUTSCH (USA)
10 Vladimir IVANOV (EST)
11 Lorenzo BOCCHI (ITA)
12 Otto VIRTANEN (FIN)
13 Alexis GAUTIER (FRA)
14 Bart STEVENS (NED)
15 Goran MARKOVIC (SRB)
16 Florian LAKAT (FRA)
17 George BOTEZAN (ROU)
18 Quentin FOLLIOT (FRA)
19 Hugo SCHOTT (FRA)
20 Oleg KHOTKOV (UKR)

21 (Q) Patrick MAYER (GER)
22 (Q) Lucas RENARD (SWE)
23 (Q) Christoffer SOLBERG (SWE)
24 (Q) Luke Jacob GAMBLE (USA)
25 (Q) Marc DIJKHUIZEN (NED)
26 (Q) Arvid NORDQUIST (SWE)
27 (Q) Marius RUZGAS (SWE)
28 (Q) John Harrison RICHMOND (USA)

29 (wc) Simon FREUND (SWE)
30 (wc) Simon YITBAREK (SWE)
31 (wc) Christian SAMUELSSON (SWE)
32 (wc) John HALLQUIST LITHEN (SWE)
 

·
Moderator
Joined
·
15,448 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: M15 Karlskrona [06-12 May]

Qualifying Draw

1st Round

Patrick Mayer (GER/1) d. Daniel Svensson (SWE) 4-6 6-4 10-2
Jesper Klov Nilsson (SWE/14) d. Stefan Zoric (SWE) 6-1 6-1

Lucas Renard (SWE/2) d. Adam Svensson (SWE) 6-2 6-1
Jakob Arvidsson Ehn (SWE/15) d. Rikard Roos (SWE) 6-1 1-6 10-6

Christoffer Solberg (SWE/3) d. Oliver Andersson (SWE) 4-6 6-2 11-9
Kevin Chahoud (SWE/wc) d. Marcus Mansson (SWE/13) 4-2 ret.

Arturs Lazdins (LAT/4) d. Karl Fredrik Utheim (SWE) 6-1 6-2
Marius Ruzgas (SWE/10) d. Markus Schultz (SWE) 6-2 6-4

Luke Jacob Gamble (USA/5) d. Simon Birgerson (SWE) 6-2 6-4
Almir Nokic (SWE/16) d. Aron Sarenwald (SWE) 6-0 6-0

Marc Dijkhuizen (NED/6) d. Albin Ekenros (SWE) 6-1 6-0
Eric Ahren Moonga (SWE/12) d. Juan Mateo Nunez Marquisio (SWE) 6-1 6-2

Jonathan Stenberg (SWE/7/wc) d. Melker Isaksson (SWE) 6-2 6-1
John Harrison Richmond (USA/11) d. Edis Nokic (SWE) 5-7 6-3 10-4

Arvid Nordquist (SWE/8) d. Sebastian Zapata (CAN) 6-0 6-1
Robin Thour (SWE/9) d. Din Radetinac (SWE) 6-3 6-2


Final Round

Patrick Mayer (GER/1) d. Jesper Klov Nilsson (SWE/14) 6-4 6-3
Lucas Renard (SWE/2) d. Jakob Arvidsson Ehn (SWE/15) 6-2 6-2
Christoffer Solberg (SWE/3) d. Kevin Chahoud (SWE/wc) 6-2 6-3
Marius Ruzgas (SWE/10) d. Arturs Lazdins (LAT/4) 6-4 6-3
Luke Jacob Gamble (USA/5) d. Almir Nokic (SWE/16) 6-7(4) 6-3 10-7
Marc Dijkhuizen (NED/6) d. Eric Ahren Moonga (SWE/12) 6-3 7-6(3)
John Harrison Richmond (USA/11) d. Jonathan Stenberg (SWE/7/wc) 7-6(6) 7-6(2)
Arvid Nordquist (SWE/8) d. Robin Thour (SWE/9) 6-3 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
15,448 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: M15 Karlskrona [06-12 May]

Doubles

1st Round

P.Niklas-Salminen / O.Virtanen (FIN/1) d. A.Bellier / K.Friberg (SUI/SWE) 7-5 7-5
L.Gamble / M.Schultz (USA/SWE) d. S.Birgerson / A.Ekenros (SWE/wc) 6-2 6-0
J.Butsch / S.Freund (USA/SWE) d. G.Botezan / M.Ruzgas (ROU/SWE) 6-4 6-1
M.Dijkhuizen / B.Stevens (NED/3) d. A.Nordquist / S.Yitbarek (SWE) 6-3 6-4

F.Bergevi / M.Eriksson (SWE/4) d. K.Chahoud / J.Hallquist Lithen (SWE/wc) w.o
G.Hansson / M.Mansson (SWE) d. Q.Folliot / H.Schott (FRA) 6-7(7) 6-2 10-8
L.Bocchi / G.Markovic (ITA/SRB) d. V.Ivanov / O.Khotkov (EST/UKR) 6-3 7-5
L.Frost / C.Samuelsson (SWE/2) d. L.Renard / D.Svensson (SWE/wc) 6-4 6-3


Quarterfinal

L.Gamble / M.Schultz (USA/SWE) d. P.Niklas-Salminen / O.Virtanen (FIN/1) 6-2 3-6 10-4
J.Butsch / S.Freund (USA/SWE) d. M.Dijkhuizen / B.Stevens (NED/3) 6-1 1-6 10-8
F.Bergevi / M.Eriksson (SWE/4) d. G.Hansson / M.Mansson (SWE) w.o
L.Frost / C.Samuelsson (SWE/2) d. L.Bocchi / G.Markovic (ITA/SRB) 7-6(4) 6-1


Semifinal

J.Butsch / S.Freund (USA/SWE) d. L.Gamble / M.Schultz (USA/SWE) 6-2 6-2
F.Bergevi / M.Eriksson (SWE/4) d. L.Frost / C.Samuelsson (SWE/2) 4-6 6-3 10-8


FINAL

F.Bergevi / M.Eriksson (SWE/4) d. J.Butsch / S.Freund (USA/SWE) 6-1 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
15,448 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: M15 Karlskrona [06-12 May]

Main Draw

1st Round

Markus Eriksson (SWE/1) d. Hugo Schott (FRA) 6-4 6-3
Christoffer Solberg (SWE/Q) d. Oleg Khotkov (UKR) 6-2 6-0
Justin Butsch (USA) d. John Harrison Richmond (USA/Q) 6-4 7-5
Karl Friberg (SWE/7) d. Simon Freund (SWE/wc) 6-3 5-7 7-5

Simon Yitbarek (SWE/wc) d. Linus Frost (SWE/3) 7-6(3) 7-6(7)
Goran Markovic (SRB) d. Lucas Renard (SWE/Q) 4-6 6-4 7-6(6)
George Botezan (ROU) d. Vladimir Ivanov (EST) 6-1 7-6(3)
Antoine Bellier (SUI/6) d. Quentin Folliot (FRA) 6-3 7-5

Gustav Hansson (SWE/8) d. Luke Jacob Gamble (USA/Q) 6-3 6-2
Alexis Gautier (FRA) d. Marc Dijkhuizen (NED/Q) 6-4 6-3
Christian Samuelsson (SWE/wc) d. Florian Lakat (FRA) 6-7(4) 6-2 6-4
Ronald Slobodchikov (RUS/4) d. Arvid Nordquist (SWE/Q) 6-2 7-6(1)

Filip Bergevi (SWE/5) d. Marius Ruzgas (SWE/Q) 6-1 6-1
Otto Virtanen (FIN) d. Lorenzo Bocchi (ITA) 6-4 6-3
John Hallquist Lithen (SWE/wc) d. Bart Stevens (NED) 7-6(2) 2-6 6-3
Patrik Niklas-Salminen (FIN/2) d. Patrick Mayer (GER/Q) 6-1 6-3


2nd Round

Markus Eriksson (SWE/1) d. Christoffer Solberg (SWE/Q) 6-2 6-2
Karl Friberg (SWE/7) d. Justin Butsch (USA) 6-4 6-2
Goran Markovic (SRB) d. Simon Yitbarek (SWE/wc) 7-6(7) 5-7 7-6(4)
George Botezan (ROU) d. Antoine Bellier (SUI/6) 2-6 7-6(6) 6-4

Gustav Hansson (SWE/8) d. Alexis Gautier (FRA) 6-2 6-2
Ronald Slobodchikov (RUS/4) d. Christian Samuelsson (SWE/wc) 6-3 6-4
Otto Virtanen (FIN) d. Filip Bergevi (SWE/5) 2-6 7-6(2) 6-3
Patrik Niklas-Salminen (FIN/2) d. John Hallquist Lithen (SWE/wc) 6-0 6-0


Quarterfinal

Markus Eriksson (SWE/1) d. Karl Friberg (SWE/7) 6-4 7-6(6)
Goran Markovic (SRB) d. George Botezan (ROU) 7-6(4) 6-3
Ronald Slobodchikov (RUS/4) d. Gustav Hansson (SWE/8) 6-2 3-6 6-3
Patrik Niklas-Salminen (FIN/2) d. Otto Virtanen (FIN) 6-3 6-7(3) 6-3


Semifinal

Markus Eriksson (SWE/1) d. Goran Markovic (SRB) 6-3 6-1
Ronald Slobodchikov (RUS/4) d. Patrik Niklas-Salminen (FIN/2) 7-6(5) 6-4


FINAL

Markus Eriksson (SWE/1) d. Ronald Slobodchikov (RUS/4) 6-4 3-6 6-1
 
1 - 4 of 4 Posts
Top