Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 KAMPALA

City : Kampala, Uganda
Date : 20-26 May 2019
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Ivan Nedelko (RUS)

Entry List

1 Ivan NEDELKO (RUS)
2 Niki KALIYANDA POONACHA (IND)
3 Guy Orly IRADUKUNDA (BDI)
4 Ryan James STORRIE (GBR)
5 Simon CARR (IRL)
6 Mehluli Don Ayanda SIBANDA (ZIM)
7 William BUSHAMUKA (USA)
8 Ranjeet VIRALI-MURUGESAN (IND)
9 Kunal ANAND (IND)
10 Suraj R PRABODH (IND)
11 Abhinav Sanjeev SHANMUGAM (IND)
12 Giovani SAMAHA (LBN)
13 Julian BRADLEY (IRL)
14 Anirudh CHANDRASEKAR (IND)
15 S D Prajwal DEV (IND)
16 Dhruv SUNISH (IND)
17 Muzammil MURTAZA (PAK)
18 Diego FERNANDEZ FLORES (CHI)
19 Dalwinder SINGH (IND)
20 Julius TVERIJONAS (LTU)

21 (Q) Sheil KOTECHA (KEN)
22 (Q) Ahmed CHOUDHARY (PAK)
23 (Q) Alexey DUBININ (RUS)
24 (Q) Kent TAGASHIRA (JPN)
25 (Q) Joao Marcos NUSDEO (BRA)
26 (Q) Gokul SURESH (IND)
27 (Q) Rishi REDDY (IND)
28 (Q) Sergey BOLOTOV (RUS)

29 (wc) David ORINGA (UGA)
30 (wc) Ismael Changawa Ruwa MZAI (KEN)
31 (wc) Frank TAYEBWA (UGA)
32 (wc) Edward BIRUNGI (UGA)
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: M15 Kampala [20-26 May]

Qualifying Draw

1st Round

Tejas Chaukulkar (IND/1) vs. Bye
Rishi Reddy (IND/9) d. Narahari Kadekar (IND) 6-0 6-0

Sheil Kotecha (KEN/2) vs. Bye
Dharmil Shah (IND) d. Anshumat Srivastava (IND/13) 6-4 6-3

Ahmed Choudhary (PAK/3) vs. Bye
Tarun Anirudh Chilakalapudi (IND/11) d. David Sheer Mohamed (GBR) 6-0 6-0

Darryl Hale (GBR/4) d. Sebulime Sware (UGA/wc) 6-1 6-1
Sergey Bolotov (RUS/14) d. Pontus Hallgren (SWE) 6-3 4-6 10-6

Alexey Dubinin (RUS/5) d. Simon Peter Ayella (UGA/wc) 7-5 2-0 ret.
Ibrahim Kibet Yego (KEN/15) d. Jordan Coutinho (RSA) 3-6 6-3 10-8

Kent Tagashira (JPN/6) d. Frank Nyago (UGA) 6-0 6-0
Muthu Aadhitiya Senthilkumar (IND/12) d. Paul Ssekandi (UGA/wc) 6-0 6-0

Joao Marcos Nusdeo (BRA/7) d. Ajay Pruthvi Nemakal (IND) 6-2 6-0
Arjun Mahadevan (IND/16) d. Dipanshu Garg (IND) 6-1 6-0

Gokul Suresh (IND/8) d. Kevin Cheruiyot (KEN) 6-4 7-6(7)
Babji Siva Atturu (IND/10) d. DeMark Schulze (USA) 6-0 6-0


Final Round

Rishi Reddy (IND/9) d. Tejas Chaukulkar (IND/1) 6-3 4-6 10-7
Sheil Kotecha (KEN/2) d. Dharmil Shah (IND) 6-2 6-0
Ahmed Choudhary (PAK/3) d. Tarun Anirudh Chilakalapudi (IND/11) 6-7(9) 6-2 12-10
Sergey Bolotov (RUS/14) d. Darryl Hale (GBR/4) 6-4 6-4
Alexey Dubinin (RUS/5) d. Ibrahim Kibet Yego (KEN/15) 6-3 7-6(3)
Kent Tagashira (JPN/6) d. Muthu Aadhitiya Senthilkumar (IND/12) 6-4 7-6(4)
Joao Marcos Nusdeo (BRA/7) d. Arjun Mahadevan (IND/16) 6-4 7-6(5)
Gokul Suresh (IND/8) d. Babji Siva Atturu (IND/10) 6-3 6-1
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: M15 Kampala [20-26 May]

Doubles

1st Round

A.Chandrasekar / N.Kaliyanda Poonacha (IND/1) d. R.Reddy / D.Sunish (IND) 6-2 6-4
A.Choudhary / M.Murtaza (PAK) d. D.Hale / A.Srivastava (GBR/IND/Alt) 6-4 6-3
T.Chaukulkar / K.Tagashira (IND/JPN/Alt) d. E.Birungi / F.Tayebwa (UGA/wc) 6-2 6-3
W.Bushamuka / M.Sibanda (USA/ZIM/3) d. D.Garg / S.Prabodh (IND) 6-1 6-3

J.Bradley / G.Iradukunda (IRL/BDI/4) d. M.Senthilkumar / R.Virali-Murugesan (IND) 6-1 -1 ret.
I.Mzai / G.Samaha (KEN/LBN) d. K.Cheruiyot / I.Yego (KEN/wc) 6-3 6-4
D.Fernandez Flores / J.Nusdeo (CHI/BRA) d. T.Chilakalapudi / A.Shanmugam (IND) 7-5 6-3
K.Anand / S.Dev (IND/2) d. S.Bolotov / A.Dubinin (RUS/Alt) 6-4 6-2


D.Hale / A.Srivastava (GBR/IND/Alt) replace S.Carr / R.Storrie (IRL/GBR)
T.Chaukulkar / K.Tagashira (IND/JPN/Alt) replace I.Nedelko / S.Sware (RUS/UGA)
S.Bolotov / A.Dubinin (RUS/Alt) replace S.Ayella / D.Oringa (UGA/wc)


Quarterfinal

A.Chandrasekar / N.Kaliyanda Poonacha (IND/1) d. A.Choudhary / M.Murtaza (PAK) 6-3 7-6(3)
W.Bushamuka / M.Sibanda (USA/ZIM/3) d. T.Chaukulkar / K.Tagashira (IND/JPN/Alt) w.o
J.Bradley / G.Iradukunda (IRL/BDI/4) d. I.Mzai / G.Samaha (KEN/LBN) 6-3 6-4
D.Fernandez Flores / J.Nusdeo (CHI/BRA) d. K.Anand / S.Dev (IND/2) w.o


Semifinal

A.Chandrasekar / N.Kaliyanda Poonacha (IND/1) d. W.Bushamuka / M.Sibanda (USA/ZIM/3) 6-1 6-4
J.Bradley / G.Iradukunda (IRL/BDI/4) d. D.Fernandez Flores / J.Nusdeo (CHI/BRA) 6-3 6-0


FINAL

J.Bradley / G.Iradukunda (IRL/BDI/4) d. A.Chandrasekar / N.Kaliyanda Poonacha (IND/1) 6-4 3-6 10-6
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: M15 Kampala [20-26 May]

Main Draw

1st Round

Ivan Nedelko (RUS/1) d. Alexey Dubinin (RUS/Q) 6-0 6-2
Julius Tverijonas (LTU) d. Dalwinder Singh (IND) 7-6(10) 2-6 6-4
Julian Bradley (IRL) d. Ismael Changawa Ruwa Mzai (KEN/wc) 6-2 6-3
Mehluli Don Ayanda Sibanda (ZIM/6) d. Muzammil Murtaza (PAK) 6-7(5) 6-4 7-6(4)

Abhinav Sanjeev Shanmugam (IND) d. Guy Orly Iradukunda (BDI/3) 6-4 7-6(5)
Joao Marcos Nusdeo (BRA/Q) d. Kunal Anand (IND) 4-6 6-2 6-1
Ahmed Choudhary (PAK/Q) d. David Oringa (UGA/wc) 3-6 7-5 6-2
William Bushamuka (USA/7) d. Sheil Kotecha (KEN/Q) 6-1 7-5

Rishi Reddy (IND/Q) d. Ranjeet Virali-Murugesan (IND/8) 4-6 6-2 2-1 ret.
Gokul Suresh (IND/Q) d. Edward Birungi (UGA/wc) 6-0 4-0 ret.
Giovani Samaha (LBN) d. Kent Tagashira (JPN/Q) 6-3 6-0
Anirudh Chandrasekar (IND) d. Ryan James Storrie (GBR/4) 7-6(3) 1-0 ret.

Simon Carr (IRL/5) d. Tejas Chaukulkar (IND/L.L) 6-1 6-2
S D Prajwal Dev (IND) d. Diego Fernandez Flores (CHI) 2-6 6-3 6-1
Suraj R. Prabodh (IND) d. Sergey Bolotov (RUS/Q) 7-5 7-5
Niki Kaliyanda Poonacha (IND/2) d. Dhruv Sunish (IND) 6-2 6-0

Tejas Chaukulkar (IND/L.L) replaces Frank Tayebwa (UGA/wc)


2nd Round

Ivan Nedelko (RUS/1) d. Julius Tverijonas (LTU) 7-6(4) 7-6(2)
Mehluli Don Ayanda Sibanda (ZIM/6) d. Julian Bradley (IRL) 6-4 6-4
Abhinav Sanjeev Shanmugam (IND) d. Joao Marcos Nusdeo (BRA/Q) 7-6(7) 6-3
William Bushamuka (USA/7) d. Ahmed Choudhary (PAK/Q) 6-4 6-4

Rishi Reddy (IND/Q) d. Gokul Suresh (IND/Q) 6-4 7-5
Giovani Samaha (LBN) d. Anirudh Chandrasekar (IND) 6-7(5) 6-3 7-6(7)
Simon Carr (IRL/5) d. S D Prajwal Dev (IND) 6-1 6-2
Niki Kaliyanda Poonacha (IND/2) d. Suraj R. Prabodh (IND) 6-4 6-4


Quarterfinal

Ivan Nedelko (RUS/1) d. Mehluli Don Ayanda Sibanda (ZIM/6) 6-2 6-4
Abhinav Sanjeev Shanmugam (IND) d. William Bushamuka (USA/7) 3-6 6-2 10-8
Giovani Samaha (LBN) d. Rishi Reddy (IND/Q) 2-6 7-6(3) 10-4
Simon Carr (IRL/5) d. Niki Kaliyanda Poonacha (IND/2) 6-4 7-6(2)


Semifinal

Ivan Nedelko (RUS/1) d. Abhinav Sanjeev Shanmugam (IND) 6-0 6-3
Giovani Samaha (LBN) d. Simon Carr (IRL/5) 6-3 6-7(2) 10-6


FINAL

Ivan Nedelko (RUS/1) d. Giovani Samaha (LBN) 6-3 1-1 ret.
 
1 - 4 of 4 Posts
Top