Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,632 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 HERAKLION

City : Heraklion, Greece
Date : 25 November - 01 December 2019
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1 Daniel MASUR (GER)
2 Matija PECOTIC (CRO)
3 Yshai OLIEL (ISR)
4 Bogdan BOBROV (RUS)
5 David POLJAK (CZE)
6 Tobias SIMON (GER)
7 Alexandar LAZAROV (BUL)
8 David PICHLER (AUT)
9 Andrej GLVAC (SVK) P
10 Marek GENGEL (CZE)
11 Mick VELDHEER (NED)
12 Alexander DONSKI (BUL)
13 Tom KOCEVAR-DESMAN (SLO)
14 Antoine BELLIER (SUI)
15 Vitaliy SACHKO (UKR)
16 Jakub PAUL (SUI)
17 Shalva DZHANASHIYA (RUS)
18 Markos KALOVELONIS (GRE)
19 Artem SMIRNOV (UKR)
20 Lenny HAMPEL (AUT)
21 Guy DEN HEIJER (NED)
22 (JE) Alibek KACHMAZOV (RUS)

23 (Q) Valentin GUENTHER (GER)
24 (Q) Uisung PARK (KOR)
25 (Q) Alex MARTINEZ (ESP)
26 (Q) Leopold ZIMA (GER)
27 (Q) Domagoj BILJESKO (CRO)
28 (Q) Christos KEISIDIS (GRE)

29 (wc) Boris POKOTILOV (RUS)
30 (wc) Alexandros SKORILAS (GRE)
31 (wc) Petros TSITSIPAS (GRE)
32 (wc) Ioannis XILAS (GRE)
 

·
Moderator
Joined
·
15,632 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Valentin Guenther (GER/1) d. Basilis Voltirakis (GRE/wc) 6-4 6-2
Arthur Bernabé (FRA) d. Georgios Tsikriteas (GRE/wc) 6-1 6-1
Aleksei Khomich (BLR) d. Neil Oberleitner (AUT) 6-2 6-0
Tim Heger (GER/12) d. Ludvig Aaes (DEN/wc) 5-7 3-2 ret.

Alexander Lebedev (USA/2) d. Frane Nincevic (CRO) 6-4 7-5
Martin Dimitrov (BUL) d. George Gregoriou (RSA) 6-3 6-2
Evangelos Kypriotis (GRE/wc) d. Dominik Langmajer (CZE) 7-6(4) 3-1 ret.
Alex Martinez (ESP/11) d. Omer Yeshaya (ISR) 6-4 6-4

Athanassios Manekas (GRE) d. Niklas Guttau (GER/3) 7-5 6-2
Jackson Varney (AUS) d. Harry Meehan (GBR) 3-6 7-5 10-5
Leopold Zima (GER) d. Ido Zonder (ISR) 6-3 6-2
Pavel Shumeiko (UKR/9) d. Lazar Radenkovic (SRB/wc) 6-1 6-0

Billy Harris (GBR/4) d. Ioannis Stamoulos (GRE) 6-0 6-4
Christos Keisidis (GRE) d. Stefan Cizelj-Zivkovic (SRB) 6-4 6-2
Sean Hodkin (GBR) d. Igor Solomatin (UKR) 6-4 6-2
Yeongseok Jeong (KOR/10) d. Vito Dell'Elba (ITA) 6-3 7-5

Luca Staeheli (SUI/5) d. David Cierny (SVK/wc) 6-4 6-2
Dian Nedev (BUL) d. Nicolas Demeroutis (BEL) 6-2 6-7(4) 10-8
Nikolay Vylegzhanin (RUS) d. Valentin Ivanov (BUL) 6-0 6-1
Domagoj Biljesko (CRO) d. Stefan Palosi (ROU/8) 6-2 7-5

Uisung Park (KOR/6) d. Deney Wassermann (NED) 2-0 ret.
Lukas Hellum Lilleengen (NOR) d. Seongbin Sim (KOR) 6-3 7-6(5)
Dimitrios Choumis (GRE/wc) d. Stamatis Kapiris (GRE) 6-3 4-6 10-8
Remy Bertola (SUI/7) d. Dax Donders (NED) 6-2 6-3

2nd Round

Valentin Guenther (GER/1) d. Arthur Bernabé (FRA) 7-6(2) 6-0
Aleksei Khomich (BLR) d. Tim Heger (GER/12) 4-6 6-3 10-5

Martin Dimitrov (BUL) d. Alexander Lebedev (USA/2) 6-1 7-6(4)
Alex Martinez (ESP/11) d. Evangelos Kypriotis (GRE/wc) 6-4 6-3

Athanassios Manekas (GRE) d. Jackson Varney (AUS) 4-6 6-4 10-7
Leopold Zima (GER) d. Pavel Shumeiko (UKR/9) 6-1 7-5

Christos Keisidis (GRE) d. Billy Harris (GBR/4) 6-2 6-2
Sean Hodkin (GBR) d. Yeongseok Jeong (KOR/10) 6-2 6-1

Luca Staeheli (SUI/5) d. Dian Nedev (BUL) 6-1 6-1
Domagoj Biljesko (CRO) d. Nikolay Vylegzhanin (RUS) 6-3 6-3

Uisung Park (KOR/6) d. Lukas Hellum Lilleengen (NOR) 6-1 6-3
Remy Bertola (SUI/7) d. Dimitrios Choumis (GRE/wc) 6-1 6-4

Final Round

Valentin Guenther (GER/1) d. Aleksei Khomich (BLR) 6-4 5-7 10-8
Alex Martinez (ESP/11) d. Martin Dimitrov (BUL) 7-5 4-6 10-8
Leopold Zima (GER) d. Athanassios Manekas (GRE) 5-7 6-4 10-7
Christos Keisidis (GRE) d. Sean Hodkin (GBR) 6-3 1-6 10-8
Domagoj Biljesko (CRO) d. Luca Staeheli (SUI/5) 6-3 6-3
Uisung Park (KOR/6) d. Remy Bertola (SUI/7) 6-2 3-6 10-6
 

·
Moderator
Joined
·
15,632 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round

R.Bertola / D.Masur (SUI/GER/1) d. S.Dzhanashiya / B.Pokotilov (RUS) 6-2 6-0
J.Paul / L.Staeheli (SUI) d. L.Aaes / T.Heger (DEN/GER/wc) 6-3 6-2
V.Guenther / M.Veldheer (GER/NED) d. L.Hampel / A.Smirnov (AUT/UKR) 6-7(6) 6-3 10-6
A.Kachmazov / M.Kalovelonis (RUS/GRE) d. A.Donski / P.Tsitsipas (BUL/GRE/4) 3-6 6-1 11-9

B.Bobrov / G.Den Heijer (RUS/NED/3) d. A.Barbu / S.Palosi (ROU) 6-3 6-3
A.Khomich / N.Oberleitner (BLR/AUT/wc) d. M.Dimitrov / A.Lazarov (BUL) 6-4 7-6(2)
M.Gengel / D.Langmajer (CZE) d. S.Kapiris / I.Stamoulos (GRE/wc) 6-0 7-6(6)
D.Pichler / V.Sachko (AUT/UKR/2) d.T.Kocevar-Desman / A.Lebedev (SLO/USA) 6-2 6-4

Quarterfinal

R.Bertola / D.Masur (SUI/GER/1) d. J.Paul / L.Staeheli (SUI) 6-1 6-2
V.Guenther / M.Veldheer (GER/NED) d. A.Kachmazov / M.Kalovelonis (RUS/GRE) 6-3 7-6(4)
B.Bobrov / G.Den Heijer (RUS/NED/3) d. A.Khomich / N.Oberleitner (BLR/AUT/wc) 6-4 6-3
D.Pichler / V.Sachko (AUT/UKR/2) d. M.Gengel / D.Langmajer (CZE) 6-2 5-1 ret.

Semifinal

R.Bertola / D.Masur (SUI/GER/1) d. V.Guenther / M.Veldheer (GER/NED) 3-6 6-2 10-3
D.Pichler / V.Sachko (AUT/UKR/2) d. B.Bobrov / G.Den Heijer (RUS/NED/3) 6-2 3-6 10-8

FINAL

D.Pichler / V.Sachko (AUT/UKR/2)
d. R.Bertola / D.Masur (SUI/GER/1) 7-6(2) 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
15,632 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Daniel Masur (GER/1) d. Tom Kocevar-Desman (SLO) 7-6(6) 6-4
Petros Tsitsipas (GRE/wc) d. Alexander Donski (BUL) 4-6 6-4 6-4
Artem Smirnov (UKR) d. Andrej Glvac (SVK) 6-3 6-1
Jakub Paul (SUI) d. David Poljak (CZE/5) 6-3 6-4

Bogdan Bobrov (RUS/4) d. Shalva Dzhanashiya (RUS) 6-2 7-6(4)
Guy Den Heijer (NED) d. Leopold Zima (GER/Q) 6-3 6-0
Vitaliy Sachko (UKR) d. Mick Veldheer (NED) 6-1 4-6 6-4
Boris Pokotilov (RUS/wc) d. Tobias Simon (GER/6) 6-4 6-4

Alexandar Lazarov (BUL/7) d. Domagoj Biljesko (CRO/Q) 6-1 4-6 6-4
Marek Gengel (CZE) d. Markos Kalovelonis (GRE) 6-3 6-4
Alibek Kachmazov (RUS) d. Antoine Bellier (SUI) 6-4 7-6(4)
Yshai Oliel (ISR/3) d. Alex Martinez (ESP/Q) 6-1 4-6 6-1

David Pichler (AUT/8) d. Alexandros Skorilas (GRE/wc) 6-1 6-0
Uisung Park (KOR/Q) d. Valentin Guenther (GER/Q) 6-3 6-2
Lenny Hampel (AUT) d. Ioannis Xilas (GRE/wc) 6-4 6-1
Matija Pecotic (CRO/2) d. Christos Keisidis (GRE/Q) 6-1 6-0

2nd Round

Daniel Masur (GER/1) d. Petros Tsitsipas (GRE/wc) 6-0 6-2
Artem Smirnov (UKR) d. Jakub Paul (SUI) 6-1 6-2
Bogdan Bobrov (RUS/4) d. Guy Den Heijer (NED) 6-2 7-6(6)
Vitaliy Sachko (UKR) d. Boris Pokotilov (RUS/wc) 7-5 6-1

Alexandar Lazarov (BUL/7) d. Marek Gengel (CZE) 6-4 6-2
Yshai Oliel (ISR/3) d. Alibek Kachmazov (RUS) 3-6 6-4 6-2
Uisung Park (KOR/Q) d. David Pichler (AUT/8) 6-4 6-1
Matija Pecotic (CRO/2) d. Lenny Hampel (AUT) 3-6 6-4 6-2

Quarterfinal

Artem Smirnov (UKR) d. Daniel Masur (GER/1) 7-6(2) 6-7(2) 7-5
Bogdan Bobrov (RUS/4) d. Vitaliy Sachko (UKR) 6-3 6-3
Yshai Oliel (ISR/3) d. Alexandar Lazarov (BUL/7) 6-2 6-2
Matija Pecotic (CRO/2) d. Uisung Park (KOR/Q) 6-0 6-1

Semifinal

Artem Smirnov (UKR) d. Bogdan Bobrov (RUS/4) 6-2 6-0
Matija Pecotic (CRO/2) d. Yshai Oliel (ISR/3) 6-4 6-2

FINAL

Matija Pecotic (CRO/2)
d. Artem Smirnov (UKR) 6-3 7-5
 
1 - 4 of 4 Posts
Top