Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 HERAKLION

City : Heraklion, Greece
Date : 24 February - 01 March 2020
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1 Marko TEPAVAC (SRB)
2 Filip Cristian JIANU (ROU)
3 Lucas CATARINA (MON)
4 Jordan CORREIA (BRA)
5 Nicholas David IONEL (ROU)
6 Nikita MASHTAKOV (UKR)
7 Dusty H. BOYER (USA)
8 Kai WEHNELT (GER)
9 Constantin SCHMITZ (GER)
10 Filip BERGEVI (SWE)
11 Vasil KIRKOV (USA)
12 Alexander SHEVCHENKO (RUS)
13 Antonio Cayetano MARCH (ECU)
14 Markos KALOVELONIS (GRE)
15 Ljubomir CELEBIC (MNE)
16 Gabriele Maria NOCE (ITA)
17 Valentin GUENTHER (GER)
18 Matvey KHOMENTOVSKIY (RUS)
19 Alexander LEBEDEV (USA)
20 Marius RUZGAS (SWE)
21 (JE) Hamad MEDJEDOVIC (SRB)
22 (JE) Coleman WONG (HKG)

23 (Q) Antonio MASSARA (ITA)
24 (Q) Wilfredo GONZALEZ (GUA)
25 (Q) Ran AMAR (ISR)
26 (Q) Buvaysar GADAMAURI (BEL)
27 (Q) Sahar SIMON (ISR)
28 (Q) Christos KEISIDIS (GRE)

29 (wc) Eleftherios THEODOROU (GRE)
30 (wc) Ioannis STAMOULOS (GRE)
31 (wc) Lior GOLDENBERG (ISR)
32 (wc) Jason JANIS (GER)
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Antonio Massara (ITA/1) vs. Bye
Diego Digraci (BEL) d. Victor Ernaelsteen (BEL) 6-4 6-4
Sandro Guscic (CRO) vs. Bye
Nicolas Demeroutis (BEL/10) vs. Bye

Wilfredo Gonzalez (GUA/2) vs. Bye
Victoras Zervoudakis (GRE) d. Salar Saraydarpour (USA) 6-0 6-1
Maj Tomac (SLO) vs. Bye
Igor Saveljic (MNE/12) vs. Bye

Martin Van Der Meerschen (BEL/3) vs. Bye
Tom Evans (AUS) d. Simone Guercio (ITA) 6-1 6-0
Ran Amar (ISR) d. Rotem Sobol (ISR) 6-0 6-1
Alexander Gaponenko (ISR/8) vs. Bye

Alexandros Skorilas (GRE/4) vs. Bye
Sahar Simon (ISR) d. Alexey Dubinin (RUS) 6-2 6-0
Ioannis Xilas (GRE) d. Stefan Cizelj-Zivkovic (SRB) 6-3 6-3
Edward Hubner (GBR/9) vs. Bye

Mathys Erhard (FRA/5) vs. Bye
Christos Keisidis (GRE) d. Rowan Blackbeard (CAN) 6-0 6-0
Ioannis Brokakis (GRE) d. Chanon Phunsawat (THA) 6-4 7-5
Nicolas Tepmahc (FRA/7) vs. Bye

William Griffith (USA/6) vs. Bye
Buvaysar Gadamauri (BEL) d. Marko Pavlovic (SRB) 6-0 6-0
Patrik Stepanic (CRO) d. Francesco Cardinale (ITA) 6-2 6-0
Hao Yuan Ng (SGP/11) vs. Bye

2nd Round

Antonio Massara (ITA/1) d. Diego Digraci (BEL) 6-4 6-2
Nicolas Demeroutis (BEL/10) d. Sandro Guscic (CRO) 6-2 6-0

Wilfredo Gonzalez (GUA/2) d. Victoras Zervoudakis (GRE) 7-5 6-3
Igor Saveljic (MNE/12) d. Maj Tomac (SLO) 7-5 6-1

Martin Van Der Meerschen (BEL/3) d. Tom Evans (AUS) 6-2 0-6 10-6
Ran Amar (ISR) d. Alexander Gaponenko (ISR/8) 6-2 6-0

Sahar Simon (ISR) d. Alexandros Skorilas (GRE/4) 2-6 6-2 13-11
Ioannis Xilas (GRE) d. Edward Hubner (GBR/9) 6-0 6-4

Christos Keisidis (GRE) d. Mathys Erhard (FRA/5) 6-4 3-6 14-12
Nicolas Tepmahc (FRA/7) d. Ioannis Brokakis (GRE) 6-0 6-4

Buvaysar Gadamauri (BEL) d. William Griffith (USA/6) 2-0 ret.
Hao Yuan Ng (SGP/11) d. Patrik Stepanic (CRO) 6-2 6-3

Final Round

Antonio Massara (ITA/1) d. Nicolas Demeroutis (BEL/10) 6-2 6-3
Wilfredo Gonzalez (GUA/2) d. Igor Saveljic (MNE/12) 6-3 6-7(10) 11-9
Ran Amar (ISR) d. Martin Van Der Meerschen (BEL/3) 6-3 6-3
Sahar Simon (ISR) d. Ioannis Xilas (GRE) 6-4 6-0
Christos Keisidis (GRE) d. Nicolas Tepmahc (FRA/7) 6-3 4-6 13-11
Buvaysar Gadamauri (BEL) d. Hao Yuan Ng (SGP/11) 6-3 6-1
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round

C.Schmitz / K.Wehnelt (GER/1) d. R.Amar / L.Goldenberg (ISR) 7-6(2) 6-2
M.Khomentovskiy / A.Skorilas (RUS/GRE) d. H.Ng / C.Wong (SGP/HKG) 6-2 5-1 ret.
M.Jurman / M.Tomac (SLO) d. I.Brokakis / C.Keisidis (GRE/wc) 6-1 6-4
D.Boyer / V.Kirkov (USA/4) d. N.Ionel / N.Mashtakov (ROU/UKR) 7-5 6-2

F.Bergevi / M.Ruzgas (SWE/3) d. A.Thanos / I.Xilas (GRE/wc) 7-5 6-2
L.Celebic / I.Saveljic (MNE) d. N.Demeroutis / V.Ernaelsteen (BEL) 6-4 6-1
L.Catarina / W.Gonzalez (MON/GUA) d. T.Evans / M.Pavlovic (AUS/SRB/wc) 6-2 6-1
H.Medjedovic / M.Tepavac (SRB) d. M.Kalovelonis / A.Shevchenko (GRE/RUS/2) 6-3 4-6 10-4

Quarterfinal

C.Schmitz / K.Wehnelt (GER/1) d. M.Khomentovskiy / A.Skorilas (RUS/GRE) 6-2 6-1
M.Jurman / M.Tomac (SLO) d. D.Boyer / V.Kirkov (USA/4) 7-6(5) 1-6 10-8
L.Celebic / I.Saveljic (MNE) d. F.Bergevi / M.Ruzgas (SWE/3) 6-2 7-6(4)
L.Catarina / W.Gonzalez (MON/GUA) d. H.Medjedovic / M.Tepavac (SRB) 6-1 6-4

Semifinal

C.Schmitz / K.Wehnelt (GER/1) d. M.Jurman / M.Tomac (SLO) 7-5 6-2
L.Celebic / I.Saveljic (MNE) d. L.Catarina / W.Gonzalez (MON/GUA) 6-2 ret.

FINAL

C.Schmitz / K.Wehnelt (GER/1) d. L.Celebic / I.Saveljic (MNE) 2-6 6-4 11-9
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Ljubomir Celebic (MNE) d. Marko Tepavac (SRB/1) 3-0 ret.
Matvey Khomentovskiy (RUS) d. Filip Bergevi (SWE) 7-6(4) 6-1
Buvaysar Gadamauri (BEL/Q) d. Eleftherios Theodorou (GRE/wc) 6-0 6-1
Kai Wehnelt (GER/8) d. Constantin Schmitz (GER) 6-4 7-6(7)

Jordan Correia (BRA/4) d. Sahar Simon (ISR/Q) 6-3 6-2
Markos Kalovelonis (GRE) d. Christos Keisidis (GRE/Q) 5-7 6-4 6-4
Hamad Medjedovic (SRB) d. Jason Janis (GER/wc) 6-0 6-2
Alexander Shevchenko (RUS) d. Dusty H. Boyer (USA/7) 6-4 6-3

Nikita Mashtakov (UKR/6) d. Lior Goldenberg (ISR/wc) 6-4 4-6 6-2
Antonio Cayetano March (ECU) d. Valentin Guenther (GER) 5-0 ret.
Vasil Kirkov (USA) d. Gabriele Maria Noce (ITA) 6-3 6-1
Lucas Catarina (MON/3) d. Alexander Lebedev (USA) 6-0 4-6 7-6(4)

Nicholas David Ionel (ROU/5) d. Antonio Massara (ITA/Q) 6-1 6-4
Marius Ruzgas (SWE) d. Ran Amar (ISR/Q) 6-4 4-6 6-3
Coleman Wong (HKG) d. Ioannis Stamoulos (GRE/wc) 6-3 5-7 6-0
Filip Cristian Jianu (ROU/2) d. Wilfredo Gonzalez (GUA/Q) 6-4 6-4

2nd Round

Matvey Khomentovskiy (RUS) d. Ljubomir Celebic (MNE) 6-3 3-6 6-3
Kai Wehnelt (GER/8) d. Buvaysar Gadamauri (BEL/Q) 7-5 6-1
Jordan Correia (BRA/4) d. Markos Kalovelonis (GRE) 7-5 6-0
Hamad Medjedovic (SRB) d. Alexander Shevchenko (RUS) 6-0 7-5

Antonio Cayetano March (ECU) d. Nikita Mashtakov (UKR/6) 7-5 6-4
Vasil Kirkov (USA) d. Lucas Catarina (MON/3) 7-6(5) 6-2
Nicholas David Ionel (ROU/5) d. Marius Ruzgas (SWE) 6-2 6-3
Filip Cristian Jianu (ROU/2) d. Coleman Wong (HKG) 6-4 6-4

Quarterfinal

Kai Wehnelt (GER/8) d. Matvey Khomentovskiy (RUS) 7-6(3) 3-6 6-0
Jordan Correia (BRA/4) d. Hamad Medjedovic (SRB) 6-2 6-1
Vasil Kirkov (USA) d. Antonio Cayetano March (ECU) 6-1 6-3
Nicholas David Ionel (ROU/5) d. Filip Cristian Jianu (ROU/2) 6-4 6-1

Semifinal

Jordan Correia (BRA/4) d. Kai Wehnelt (GER/8) 7-6(4) 6-3
Nicholas David Ionel (ROU/5) d. Vasil Kirkov (USA) 6-3 6-3

FINAL

Nicholas David Ionel (ROU/5)
d. Jordan Correia (BRA/4) 6-4 6-2
 
1 - 4 of 4 Posts
Top