Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,729 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 HERAKLION

City : Heraklion, Greece
Date : 18-24 November 2019
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1 Bogdan BOBROV (RUS)
2 Yshai OLIEL (ISR)
3 David POLJAK (CZE)
4 Matija PECOTIC (CRO)
5 Aidan MCHUGH (GBR)
6 Thomas FANCUTT (AUS)
7 Mick VELDHEER (NED)
8 Nikita MASHTAKOV (UKR)
9 Giovanni FONIO (ITA)
10 Pedro VIVES MARCOS (ESP)
11 Tom KOCEVAR-DESMAN (SLO)
12 Toby MARTIN (GBR)
13 Shalva DZHANASHIYA (RUS)
14 Sergey FOMIN (UZB)
15 Markos KALOVELONIS (GRE)
16 Lenny HAMPEL (AUT)
17 Peter BOTHWELL (IRL)
18 Guy DEN HEIJER (NED)
19 Vasil KIRKOV (USA)
20 Alexander LEBEDEV (USA)
21 Michael ZHU (USA)
22 Simon Anthony IVANOV (BUL)

23 (Q) Uisung PARK (KOR)
24 (Q) Martin VAN DER MEERSCHEN (BEL)
25 (Q) Sean HODKIN (GBR)
26 (Q) Martin DIMITROV (BUL)
27 (Q) Deney WASSERMANN (NED)
28 (Q) Lodewijk WESTSTRATE (NED)

29 (wc) Alexandar LAZAROV (BUL)
30 (wc) Alexandros SKORILAS (GRE)
31 (wc) Petros TSITSIPAS (GRE)
32 (wc) Aristotelis THANOS (GRE)
 

·
Moderator
Joined
·
15,729 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Seongbin Sim (KOR) d. Patrick Kypson (USA/1) w.o
Lodewijk Weststrate (NED) d. Vito Dell'Elba (ITA) 6-4 6-0
Jackson Varney (AUS) d. Victoras Zervoudakis (GRE/wc) 4-6 7-5 10-8
Mihailo Popovic (SRB/11) d. Nicolas Demeroutis (BEL) 7-5 6-3

Dax Donders (NED) d. Billy Harris (GBR/2) 6-3 6-4
Admir Kalender (CRO) d. George Gregoriou (RSA/wc) 6-0 6-3
Stamatis Kapiris (GRE) d. George Davies (GBR) 6-3 3-6 10-6
Martin Dimitrov (BUL) d. Nicolas Uryson (ARG/8) 6-3 6-3

Uisung Park (KOR/3) d. Christopher Patzanovsky (GER) 6-3 6-3
Harry Meehan (GBR) d. Omer Yeshaya (ISR) 6-4 6-2
Vasileios Voltirakis (GRE/wc) d. Vital Flurin Leuch (LIE) 6-3 3-6 10-7
Shahar Elbaz (ISR) d. Aleksei Khomich (BLR/10) 6-3 6-4

Jonathan Binding (GBR) d. Boris Pokotilov (RUS/4) 4-6 7-6(4) 10-8
Deney Wassermann (NED) d. Ioannis Xilas (GRE/wc) 6-1 6-3
Ran Amar (ISR) d. Winter Meagher (AUS) 6-4 6-3
Neil Oberleitner (AUT/9) d. Mile Matic (CRO/wc) 3-6 7-5 12-10

Stefan Palosi (ROU/5) d. Alexander Romay (GBR) 6-4 6-2
Eleftherios Theodorou (GRE/wc) d. Ioannis Stamoulos (GRE) 4-6 6-0 10-4
Stylianos Perdikogiannis (GRE/wc) d. Lior Goldenberg (ISR) 7-6(3) 6-4
Sean Hodkin (GBR/12) d. Patrik Stepanic (CRO) 6-0 6-1

Yeongseok Jeong (KOR/6) d. Nikolay Vylegzhanin (RUS) 6-3 4-6 10-5
Stephanos Schinas (GRE) d. Ido Zonder (ISR) 7-5 6-3
Jack Gibbens (GBR) d. Denis Parshutin (UKR) 6-2 6-4
Martin Van Der Meerschen (BEL/7) d. Grigoriy Korobeynikov (UZB) 6-3 4-0 ret.

2nd Round

Lodewijk Weststrate (NED) d. Seongbin Sim (KOR) 6-1 6-3
Jackson Varney (AUS) d. Mihailo Popovic (SRB/11) 6-2 6-1

Admir Kalender (CRO) d. Dax Donders (NED) 6-4 6-2
Martin Dimitrov (BUL) d. Stamatis Kapiris (GRE) 6-2 2-6 10-6

Uisung Park (KOR/3) d. Harry Meehan (GBR) 6-1 6-3
Shahar Elbaz (ISR) d. Vasileios Voltirakis (GRE/wc) 6-1 6-3

Deney Wassermann (NED) d. Jonathan Binding (GBR) 2-6 6-3 10-5
Neil Oberleitner (AUT/9) d. Ran Amar (ISR) 6-2 3-6 12-10

Eleftherios Theodorou (GRE/wc) d. Stefan Palosi (ROU/5) 6-2 6-0
Sean Hodkin (GBR/12) d. Stylianos Perdikogiannis (GRE/wc) 7-5 6-3

Stephanos Schinas (GRE) d. Yeongseok Jeong (KOR/6) 6-4 6-3
Martin Van Der Meerschen (BEL/7) d. Jack Gibbens (GBR) 6-1 6-1

Final Round

Lodewijk Weststrate (NED) d. Jackson Varney (AUS) 6-2 6-1
Martin Dimitrov (BUL) d. Admir Kalender (CRO) 6-3 6-1
Uisung Park (KOR/3) d. Shahar Elbaz (ISR) 6-1 6-1
Deney Wassermann (NED) d. Neil Oberleitner (AUT/9) 6-3 3-6 10-6
Sean Hodkin (GBR/12) d. Eleftherios Theodorou (GRE/wc) 6-3 3-6 10-7
Martin Van Der Meerschen (BEL/7) d. Stephanos Schinas (GRE) 6-3 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
15,729 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round

G.Den Heijer / M.Veldheer (NED) d. M.Kalovelonis / D.Poljak (GRE/CZE/1) 7-5 6-2
A.Kalender / M.Matic (CRO/wc) d. A.Thanos / I.Xilas (GRE/wc) 6-3 3-6 12-10
A.Barbu / S.Palosi (ROU) d. E.Theodorou / P.Tsitsipas (GRE/wc) 6-3 7-6(3)
S.Ivanov / A.Lazarov (BUL/4) d. N.Uryson / M.Zhu (ARG/USA) 6-4 2-6 10-8

T.Kocevar-Desman / A.Lebedev (SLO/USA) d. J.Binding / P.Bothwell (GBR/IRL/3) 6-3 3-6 10-7
M.Dimitrov / A.Skorilas (BUL/GRE) d. Y.Jeong / U.Park (KOR) 6-3 2-6 10-4
V.Kirkov / P.Kypson (USA) d. B.Bobrov / L.Hampel (RUS/AUT) 6-4 7-6(4)
S.Dzhanashiya / S.Fomin (RUS/UZB/2) d. N.Demeroutis / M.Van Der Meerschen (BEL) 6-7(1) 6-3 10-5

Quarterfinal

G.Den Heijer / M.Veldheer (NED) d. A.Kalender / M.Matic (CRO/wc) w.o
A.Barbu / S.Palosi (ROU) d. S.Ivanov / A.Lazarov (BUL/4) 6-3 6-0
T.Kocevar-Desman / A.Lebedev (SLO/USA) d. M.Dimitrov / A.Skorilas (BUL/GRE) 6-3 7-6(5)
S.Dzhanashiya / S.Fomin (RUS/UZB/2) d. V.Kirkov / P.Kypson (USA) w.o

Semifinal

A.Barbu / S.Palosi (ROU) d. G.Den Heijer / M.Veldheer (NED) 7-6(3) 7-6(6)
T.Kocevar-Desman / A.Lebedev (SLO/USA) d. S.Dzhanashiya / S.Fomin (RUS/UZB/2) 6-3 6-4

FINAL

T.Kocevar-Desman / A.Lebedev (SLO/USA) d. A.Barbu / S.Palosi (ROU) 6-3 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
15,729 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Bogdan Bobrov (RUS/1) d. Guy Den Heijer (NED) 7-5 6-4
Deney Wassermann (NED/Q) d. Lodewijk Weststrate (NED/Q) 1-6 6-1 6-4
Markos Kalovelonis (GRE) d. Peter Bothwell (IRL) 7-6(7) 6-1
Aidan McHugh (GBR/5) d. Shahar Elbaz (ISR/L.L) 6-2 6-3

Matija Pecotic (CRO/3) d. Martin Van Der Meerschen (BEL/Q) 6-3 6-0
Sean Hodkin (GBR/Q) d. Giovanni Fonio (ITA) 7-5 6-0
Alexander Lebedev (USA) d. Alexandros Skorilas (GRE/wc) 6-3 7-6(5)
Nikita Mashtakov (UKR/8) d. Tom Kocevar-Desman (SLO) 6-3 6-4

Thomas Fancutt (AUS/6) d. Shalva Dzhanashiya (RUS) 6-2 6-2
Vasil Kirkov (USA) d. Aristotelis Thanos (GRE/wc) 6-4 6-2
Lenny Hampel (AUT) d. Martin Dimitrov (BUL/Q) 6-1 6-1
Alexandar Lazarov (BUL/4/wc) d. Uisung Park (KOR/Q) 6-4 6-2

Mick Veldheer (NED/7) d. Michael Zhu (USA) 6-2 7-5
Neil Oberleitner (AUT/L.L) d. Sergey Fomin (UZB) 6-7(7) 6-1 4-1 ret.
Simon Anthony Ivanov (BUL) d. Petros Tsitsipas (GRE/wc) 6-4 6-3
David Poljak (CZE/2) d. Stephanos Schinas (GRE /L.L) 6-2 6-3

Shahar Elbaz (ISR/L.L) replaces Yshai Oliel (ISR)
Neil Oberleitner (AUT/L.L) replaces Pedro Vives Marcos (ESP)
Stephanos Schinas (GRE/L.L) replaces Toby Martin (GBR)


2nd Round

Bogdan Bobrov (RUS/1) d. Deney Wassermann (NED/Q) 6-1 4-6 6-3
Markos Kalovelonis (GRE) d. Aidan McHugh (GBR/5) 4-6 6-1 6-4
Matija Pecotic (CRO/3) d. Sean Hodkin (GBR/Q) 6-2 6-1
Alexander Lebedev (USA) d. Nikita Mashtakov (UKR/8) 3-6 6-4 6-4

Vasil Kirkov (USA) d. Thomas Fancutt (AUS/6) 6-1 1-0 ret.
Lenny Hampel (AUT) d. Alexandar Lazarov (BUL/4/wc) 6-4 7-5
Mick Veldheer (NED/7) d. Neil Oberleitner (AUT/L.L) 6-1 7-5
Simon Anthony Ivanov (BUL) d. David Poljak (CZE/2) 7-5 6-3

Quarterfinal

Bogdan Bobrov (RUS/1) d. Markos Kalovelonis (GRE) 6-1 1-0 ret.
Matija Pecotic (CRO/3) d. Alexander Lebedev (USA) 6-2 6-0
Vasil Kirkov (USA) d. Lenny Hampel (AUT) 7-6(6) 4-6 6-3
Mick Veldheer (NED/7) d. Simon Anthony Ivanov (BUL) 6-4 2-0 ret.

Semifinal

Bogdan Bobrov (RUS/1) d. Matija Pecotic (CRO/3) 6-2 6-3
Mick Veldheer (NED/7) d. Vasil Kirkov (USA) 4-6 7-5 6-1

FINAL

Mick Veldheer (NED/7)
d. Bogdan Bobrov (RUS/1) 7-6(3) 7-6(4)
 
1 - 4 of 4 Posts
Top