Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,913 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 HERAKLION

City : Heraklion, Greece
Date : 16-22 November 2020
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : Matija Pecotic (CRO)

Entry List

1. Lucas MIEDLER (AUT)
2. Uladzimir IGNATIK (BLR)
3. Corentin DENOLLY (FRA)
4. Jan CHOINSKI (GBR)
5. Tim VAN RIJTHOVEN (NED)
6. Jiri LEHECKA (CZE)
7. Maxime HAMOU (FRA)
8. Duje AJDUKOVIC (CRO)
9. Denis YEVSEYEV (KAZ)
10. Filip Cristian JIANU (ROU)
11. Ryan PENISTON (GBR)
12. Facundo DIAZ ACOSTA (ARG)
13. Sebastian FANSELOW (GER)
14. Artem DUBRIVNYY (RUS)
15. Michail PERVOLARAKIS (GRE)
16. Lucas CATARINA (MON)
17. Lucas GERCH (GER)
18. Sho SHIMABUKURO (JPN)
19. Mircea-Alexandru JECAN (ROU)
20. (SE) Evan FURNESS (FRA)
21. (JE) Natan RODRIGUES (BRA)
22. (JE) Hanwen LI (CHN)

23 (Q) Nicholas David IONEL (ROU)
24 (Q) Vasil KIRKOV (USA)
25 (Q) Stuart PARKER (GBR)
26 (Q) Federico ARNABOLDI (ITA)
27 (Q) Stefan PALOSI (ROU)
28 (Q) Timo STODDER (GER)

29 (wc) Adrian ANDREEV (BUL)
30 (wc) Markos KALOVELONIS (GRE)
31 (wc) Petros TSITSIPAS (GRE)
32 (wc) Kalin IVANOVSKI (MKD)
 

·
Moderator
Joined
·
15,913 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Gijs Brouwer (NED/1) d. Vasilios Caripi (RSA/Alt) 6-1 6-0
Austin Ansari (USA) d. Sergis Kyratzis (CYP) 6-4 4-6 10-5
Federico Arnaboldi (ITA) d. Adam Jones (GBR) 7-5 6-2
Luca Castelnuovo (SUI/10) d. Yair Sarouk (ISR) 6-4 6-4

Stefan Palosi (ROU) d. **** Veldheer (NED/2) 6-1 7-6(6)
Toby Kodat (USA) d. Stephanos Schinas (GRE/wc) 6-0 6-1
Roman Andres Burruchaga (ARG) d. Igor Solomatin (UKR) 6-2 6-2
Naoki Tajima (JPN/7) d. Michalis Sakellaridis (GRE) 6-1 6-1

Nicholas David Ionel (ROU/3) d. Martin Van Der Meerschen (BEL) 6-2 6-0
Edoardo Lavagno (ITA) d. Jason Janis (GER/wc) 6-1 6-0
Domagoj Biljesko (CRO) d. Tomas Krcma (CZE/wc) 6-0 6-1
Valentin Royer (FRA/8) d. Ioannis Kountourakis (GRE/wc) 6-1 6-2

Gerardo Lopez Villasenor (MEX/4) d. Andrea Bolla (ITA) 6-4 6-2
Henry Patten (GBR) d. Jordan Hasson (ISR) 6-4 6-3
Tomas Jirousek (CZE) d. Tadeas Paroulek (CZE) 6-4 3-6 10-8
Timo Stodder (GER) d. Robert Strombachs (GER/9) 6-1 6-1

Vasil Kirkov (USA/5) d. Cezar Cretu (ROU) 6-4 6-3
Gianmarco Ferrari (ITA) d. Matic Spec (SLO) 2-6 6-3 10-5
Sebastian Gima (ROU) d. Sean Hodkin (GBR) 6-4 6-3
Billy Harris (GBR/12) d. Neil Oberleitner (AUT) 2-6 6-4 11-9

Mateus Alves (BRA/6) d. Theodoros Mitsakos (GRE/wc) 6-0 6-0
Alec Deckers (NED) d. Guy Dagan (ISR/wc) 6-0 6-1
Patrik Hartmeier (SUI) d. Ioannis Xilas (GRE) 1-6 6-3 10-5
Stuart Parker (GBR/11) d. Jack Hodges (GBR/wc) 6-4 6-4

Vasilios Caripi (RSA/Alt) replaces Toby Martin (GBR)

2nd Round

Gijs Brouwer (NED/1) d. Austin Ansari (USA) 6-3 6-1
Federico Arnaboldi (ITA) d. Luca Castelnuovo (SUI/10) 6-4 6-2

Stefan Palosi (ROU) d. Toby Kodat (USA) 3-6 6-2 10-6
Naoki Tajima (JPN/7) d. Roman Andres Burruchaga (ARG) 6-3 6-2

Nicholas David Ionel (ROU/3) d. Edoardo Lavagno (ITA) 6-7(7) 6-2 10-8
Valentin Royer (FRA/8) d.Domagoj Biljesko (CRO) 7-6(6) 6-4

Gerardo Lopez Villasenor (MEX/4) d. Henry Patten (GBR) 7-5 6-4
Timo Stodder (GER) d. Tomas Jirousek (CZE) 6-3 6-3

Vasil Kirkov (USA/5) d. Gianmarco Ferrari (ITA) 4-6 6-2 10-2
Billy Harris (GBR/12) d. Sebastian Gima (ROU) 6-1 6-1

Mateus Alves (BRA/6) d. Alec Deckers (NED) 3-1 ret.
Stuart Parker (GBR/11) d. Patrik Hartmeier (SUI) 6-3 6-1

Final Round

Federico Arnaboldi (ITA) d. Gijs Brouwer (NED/1) 7-6(2) 7-6(5)
Stefan Palosi (ROU) d. Naoki Tajima (JPN/7) 5-7 6-3 10-5
Nicholas David Ionel (ROU/3) d. Valentin Royer (FRA/8) 1-1 ret.
Timo Stodder (GER) d. Gerardo Lopez Villasenor (MEX/4) 2-6 6-4 10-6
Vasil Kirkov (USA/5) d. Billy Harris (GBR/12) 4-6 6-0 10-7
Stuart Parker (GBR/11) d. Mateus Alves (BRA/6) 6-3 6-1
 

·
Moderator
Joined
·
15,913 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round

S.Shimabukuro / N.Tajima (JPN) d. L.Castelnuovo / J.Paul (SUI/1) 6-4 6-1
L.Johnson / R.Peniston (GBR) d. M.Hamou / M.Van Der Meerschen (FRA/BEL) 7-5 6-3
G.Brouwer / M.Veldheer (NED) d. F.Jianu / V.Kirkov (ROU/USA) 4-6 6-3 10-4
M.Alves / N.Rodrigues (BRA/wc) d. T.Stodder / R.Strombachs (GER/Alt) 6-3 6-3

L.Miedler / N.Oberleitner (AUT/3) d. N.Ionel / J.Lehecka (ROU/CZE) 6-4 6-2
J.Choinski / D.Yevseyev (GBR/KAZ) d. V.Iliopoulos / S.Schinas (GRE/wc) 6-4 6-1
F.Diaz Acosta / G.Lopez Villasenor (ARG/MEX) d. C.Denolly / S.Parker (FRA/GBR) 7-6(2) 6-2
M-A.Jecan / S.Palosi (ROU/2) d. A.Thanos / P.Tsitsipas (GRE/wc) 6-3 6-7(2) 10-7

T.Stodder / R.Strombachs (GER/Alt) replace M.Kalovelonis / M.Pervolarakis (GRE/4)

Quarterfinal

L.Johnson / R.Peniston (GBR) d. S.Shimabukuro / N.Tajima (JPN) 6-1 3-6 10-7
G.Brouwer / M.Veldheer (NED) d. M.Alves / N.Rodrigues (BRA/wc) 6-4 6-2
L.Miedler / N.Oberleitner (AUT/3) d. J.Choinski / D.Yevseyev (GBR/KAZ) 6-3 5-6 ret.
M-A.Jecan / S.Palosi (ROU/2) d. F.Diaz Acosta / G.Lopez Villasenor (ARG/MEX) 2-6 ret.

Semifinal

G.Brouwer / M.Veldheer (NED) d. L.Johnson / R.Peniston (GBR) 6-4 6-3
L.Miedler / N.Oberleitner (AUT/3) d. M-A.Jecan / S.Palosi (ROU/2) 3-6 6-4 10-7

FINAL

L.Miedler / N.Oberleitner (AUT/3)
d. G.Brouwer / M.Veldheer (NED) 6-4 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
15,913 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Lucas Gerch (GER) d. Lucas Miedler (AUT/1) 6-3 3-6 6-2
Kalin Ivanovski (MKD/wc) d. Stefan Palosi (ROU/Q) 7-5 6-2
Adrian Andreev (BUL/wc) d. Natan Rodrigues (BRA) 6-0 6-1
Lucas Catarina (MON) d. Duje Ajdukovic (CRO/7) 6-3 4-6 6-2

Tim Van Rijthoven (NED/4) d. Federico Arnaboldi (ITA/Q) 6-4 3-6 6-3
Evan Furness (FRA) d. Markos Kalovelonis (GRE/wc) 6-3 6-4
Sebastian Fanselow (GER) d. Petros Tsitsipas (GRE/wc) 6-2 6-3
Maxime Hamou (FRA/6) d. Timo Stodder (GER/Q) 7-5 6-2

Denis Yevseyev (KAZ/8) d. Michail Pervolarakis (GRE) 3-6 6-1 ret.
Stuart Parker (GBR/Q) d. Ryan Peniston (GBR) 1-6 6-3 6-2
Mateus Alves (BRA/L.L) d. Mircea-Alexandru Jecan (ROU) 6-3 6-4
Jan Choinski (GBR/3) d. Filip Cristian Jianu (ROU) 6-2 2-6 4-2 ret.

Facundo Diaz Acosta (ARG) d. Jiri Lehecka (CZE/5) 3-6 6-4 7-6(2)
Hanwen Li (CHN) d. Naoki Tajima (JPN/L.L) 5-7 6-2 6-1
Sho Shimabukuro (JPN) d. Vasil Kirkov (USA/Q) 6-2 3-6 6-4
Corentin Denolly (FRA/2) d. Nicholas David Ionel (ROU/Q) 6-4 6-1

Mateus Alves (BRA/L.L) replaces Uladzimir Ignatik (BLR)
Naoki Tajima (JPN/L.L) replaces Artem Dubrivnyy (RUS)

2nd Round

Kalin Ivanovski (MKD/wc) d. Lucas Gerch (GER) 7-6(9) 7-6(2)
Adrian Andreev (BUL/wc) d. Lucas Catarina (MON) w.o
Tim Van Rijthoven (NED/4) d. Evan Furness (FRA) 4-6 7-6(4) 7-6(6)
Maxime Hamou (FRA/6) d. Sebastian Fanselow (GER) 6-2 6-4

Denis Yevseyev (KAZ/8) d. Stuart Parker (GBR/Q) 6-4 6-2
Mateus Alves (BRA/L.L) d. Jan Choinski (GBR/3) 6-2 6-4
Facundo Diaz Acosta (ARG) d. Hanwen Li (CHN) 6-2 6-0
Corentin Denolly (FRA/2) d. Sho Shimabukuro (JPN) 6-2 4-6 7-5

Quarterfinal

Adrian Andreev (BUL/wc) d. Kalin Ivanovski (MKD/wc) 6-1 6-4
Tim Van Rijthoven (NED/4) d. Maxime Hamou (FRA/6) 6-4 6-2
Mateus Alves (BRA/L.L) d. Denis Yevseyev (KAZ/8) 7-5 5-5 ret.
Facundo Diaz Acosta (ARG) d. Corentin Denolly (FRA/2) 1-6 6-2 6-4

Semifinal

Adrian Andreev (BUL/wc) d. Tim Van Rijthoven (NED/4) 6-0 1-0 ret.
Mateus Alves (BRA/L.L) d. Facundo Diaz Acosta (ARG) 6-3 6-2

FINAL

Mateus Alves (BRA/L.L) d. Adrian Andreev (BUL/wc) 7-6(6) 6-4
 
1 - 4 of 4 Posts
Top