Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
16,302 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
M15 HERAKLION

City : Heraklion, Greece
Date : 10-16 February 2020
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1 David PICHLER (AUT)
2 Zizou BERGS (BEL)
3 Alexander ERLER (AUT)
4 Kai WEHNELT (GER)
5 Michal DEMBEK (POL)
6 Jonathan GRAY (GBR)
7 Jaimee Floyd ANGELE (FRA)
8 Stefan SEIFERT (GER)
9 Alexis MUSIALEK (FRA)
10 Clément GEENS (BEL)
11 Jonas TRINKER (AUT)
12 Tom KOCEVAR-DESMAN (SLO)
13 Gabriele Maria NOCE (ITA)
14 Guy DEN HEIJER (NED)
15 Valentin GUENTHER (GER)
16 Alibek KACHMAZOV (RUS)
17 Billy HARRIS (GBR)
18 Simon BEAUPAIN (BEL)
19 Antonio MASSARA (ITA)
20 (JE) Flavio COBOLLI (ITA)
21 (JE) Coleman WONG (HKG)
22 (JE) Zsombor VELCZ (HUN)

23 (Q) Mattia BELLUCCI (ITA)
24 (Q) Mike URBANIJA (SLO)
25 (Q) Omar GIACALONE (ITA)
26 (Q) Marco FURLANETTO (ITA)
27 (Q) Lodewijk WESTSTRATE (NED)
28 (Q) Roi GINAT (ISR)

29 (wc) Alexandros SKORILAS (GRE)
30 (wc) Petros TSITSIPAS (GRE)
31 (wc) Ioannis STAMOULOS (GRE)
32 (wc) Hao Yuan NG (SGP)
 

·
Moderator
Joined
·
16,302 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Matvey Khomentovskiy (RUS/1) vs. Bye
Matteo Lugari (ITA) d. Sabit Suntic (SRB) 6-4 6-1
Matic Dimic (SLO) d. Vincent Knoess (GER) 6-4 6-2
Marco Furlanetto (ITA/9) vs. Bye

Maciej Rajski (POL/2) vs. Bye
Marco Zocastello (SUI) d. Francesco Cardinale (ITA) 6-3 6-0
Lodewijk Weststrate (NED) d. Christos Keisidis (GRE) 6-4 6-2
Nicolas Demeroutis (BEL/12) d. Maj Tomac (SLO) 6-2 7-6(2)

Mattia Bellucci (ITA/3) vs. Bye
Dzianis Zharyn (BLR) d. Stephanos Schinas (GRE) 6-4 5-7 10-8
Ilias Zimmermann (SUI) d. Xristodoulos Kasmeridis (GRE) 6-0 6-0
Frane Nincevic (CRO/10) d. Tom Evans (AUS/wc) 6-0 7-5

Mike Urbanija (SLO/4) vs. Bye
Sandro Guscic (CRO) d. Ioannis Brokakis (GRE) 6-3 2-6 12-10
Vojtech Vlkovsky (CZE) d. Alexey Dubinin (RUS) 6-0 6-1
Lasse Muscheites (GER/7) vs. Bye

Matteo Gigante (ITA/5) vs. Bye
Gian Luca Tanner (SUI) d. Stefan Cizelj-Zivkovic (SRB) 6-1 6-1
Eleftherios Theodorou (GRE) d. Daniil Savelev (RUS) 6-0 6-2
Roi Ginat (ISR) d. Dominik Nazaruk (POL/11) 6-3 6-3

Omar Giacalone (ITA/6) vs. Bye
Tsimafei Basalyha (BLR) d. George Agious (GRE) 6-0 7-5
Luc Hoeijmans (SUI) d. Stylianos Poutis (GRE) 6-1 6-3
Tim Heger (GER/8) vs. Bye

2nd Round

Matteo Lugari (ITA) d. Matvey Khomentovskiy (RUS/1) 7-6(15) 1-6 10-6
Marco Furlanetto (ITA/9) d. Matic Dimic (SLO) 1-6 6-3 11-9

Maciej Rajski (POL/2) d. Marco Zocastello (SUI) 6-2 4-6 10-5
Lodewijk Weststrate (NED) d. Nicolas Demeroutis (BEL/12) 6-1 6-1

Mattia Bellucci (ITA/3) d. Dzianis Zharyn (BLR) 6-3 6-1
Ilias Zimmermann (SUI) d. Frane Nincevic (CRO/10) 7-6(3) 6-2

Mike Urbanija (SLO/4) d. Sandro Guscic (CRO) 6-1 6-0
Lasse Muscheites (GER/7) d. Vojtech Vlkovsky (CZE) 6-3 6-3

Matteo Gigante (ITA/5) d. Gian Luca Tanner (SUI) 4-6 6-0 13-11
Roi Ginat (ISR) d. Eleftherios Theodorou (GRE) 4-6 6-3 10-8

Omar Giacalone (ITA/6) d. Tsimafei Basalyha (BLR) 6-0 4-2 ret.
Tim Heger (GER/8) d. Luc Hoeijmans (SUI) 6-2 7-5

Final Round

Marco Furlanetto (ITA/9) d. Matteo Lugari (ITA) 6-2 6-2
Lodewijk Weststrate (NED) d. Maciej Rajski (POL/2) 6-4 6-2
Mattia Bellucci (ITA/3) d. Ilias Zimmermann (SUI) 6-3 6-4
Mike Urbanija (SLO/4) d. Lasse Muscheites (GER/7) 7-6(4) 6-4
Roi Ginat (ISR) d. Matteo Gigante (ITA/5) 4-6 7-5 10-8
Omar Giacalone (ITA/6) d. Tim Heger (GER/8) 6-2 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
16,302 Posts
Discussion Starter · #3 · (Edited)
Doubles

1st Round

D.Pichler / K.Wehnelt (AUT/GER/1) d. O.Giacalone / A.Massara (ITA) 7-6(2) 3-6 10-5
M.Furlanetto / G.Noce (ITA) d. Z.Bergs / P.Tsitsipas (BEL/GRE) 6-4 6-4
M.Kalovelonis / E.Theodorou (GRE) d. J.Gray / B.Harris (GBR) 7-5 6-3
L.Muscheites / S.Seifert (GER/3) d. G.Den Heijer / A.Skorilas (NED/GRE) 7-6(6) 6-4

T.Kocevar-Desman / M.Tomac (SLO/wc) d. M.Dembek / M.Rajski (POL/4) 7-5 6-4
T.Heger / F.Nincevic (GER/CRO) d. S.Poutis / I.Stamoulos (GRE/wc) 6-1 6-1
V.Guenther / J.Trinker (GER/AUT) d. S.Cizelj-Zivkovic / G.Markovic (SRB/wc) 6-3 7-5
J.Angele / A.Musialek (FRA/2) d. S.Beaupain / C.Geens (BEL) 7-6(4) 7-6(2)

Quarterfinal

D.Pichler / K.Wehnelt (AUT/GER/1) d. M.Furlanetto / G.Noce (ITA) 7-6(4) 6-3
M.Kalovelonis / E.Theodorou (GRE) d. L.Muscheites / S.Seifert (GER/3) 1-6 6-3 11-9
T.Heger / F.Nincevic (GER/CRO) d. T.Kocevar-Desman / M.Tomac (SLO/wc) 2-6 6-3 10-2
J.Angele / A.Musialek (FRA/2) d. V.Guenther / J.Trinker (GER/AUT) 6-1 6-4

Semifinal

D.Pichler / K.Wehnelt (AUT/GER/1) d. M.Kalovelonis / E.Theodorou (GRE) 6-2 6-2
J.Angele / A.Musialek (FRA/2) d. T.Heger / F.Nincevic (GER/CRO) 6-7(6) 7-6(7) 10-6

FINAL

D.Pichler / K.Wehnelt (AUT/GER/1)
d. J.Angele / A.Musialek (FRA/2) 7-6(1) 6-7(6) 10-7
 

·
Moderator
Joined
·
16,302 Posts
Discussion Starter · #4 · (Edited)
Main Draw

1st Round

Omar Giacalone (ITA/Q) d. David Pichler (AUT/1) 3-6 6-0 6-4
Zsombor Velcz (HUN) d. Mike Urbanija (SLO/Q) 7-6(4) 6-4
Alexis Musialek (FRA) d. Guy Den Heijer (NED) 6-4 6-3
Lodewijk Weststrate (NED/Q) d. Jonathan Gray (GBR/6) 7-5 6-3

Clément Geens (BEL) d. Kai Wehnelt (GER/4) 6-2 6-2
Roi Ginat (ISR/Q) d. Coleman Wong (HKG) 6-4 6-4
Antonio Massara (ITA) d. Tom Kocevar-Desman (SLO) 6-2 6-2
Stefan Seifert (GER/8) d. Ioannis Stamoulos (GRE/wc) 6-0 2-6 6-3

Billy Harris (GBR) d. Jaimee Floyd Angele (FRA/7) 4-6 7-6(3) 6-2
Alibek Kachmazov (RUS) d. Hao Yuan Ng (SGP/wc) 7-5 6-1
Mattia Bellucci (ITA/Q) d. Tim Heger (GER/L.L) 6-2 6-2
Alexander Erler (AUT/3) d. Valentin Guenther (GER) 6-4 2-6 6-4

Petros Tsitsipas (GRE/wc) d. Michal Dembek (POL/5) 5-7 6-2 7-6(6)
Gabriele Maria Noce (ITA) d. Simon Beaupain (BEL) 4-6 6-2 6-0
Jonas Trinker (AUT) d. Alexandros Skorilas (GRE/wc) 7-5 6-2
Zizou Bergs (BEL/2) d. Marco Furlanetto (ITA/Q) 6-2 6-2

Tim Heger (GER/L.L) replaces Flavio Cobolli (ITA)

2nd Round

Omar Giacalone (ITA/Q) d. Zsombor Velcz (HUN) 6-1 7-6(6)
Alexis Musialek (FRA) d. Lodewijk Weststrate (NED/Q) 6-4 6-2
Clément Geens (BEL) d. Roi Ginat (ISR/Q) 6-2 6-1
Antonio Massara (ITA) d. Stefan Seifert (GER/8) 6-3 7-5

Billy Harris (GBR) d. Alibek Kachmazov (RUS) 6-7(3) 6-1 6-1
Mattia Bellucci (ITA/Q) d. Alexander Erler (AUT/3) 6-2 6-4
Petros Tsitsipas (GRE/wc) d. Gabriele Maria Noce (ITA) 6-2 7-5
Zizou Bergs (BEL/2) d. Jonas Trinker (AUT) 6-2 6-1

Quarterfinal

Alexis Musialek (FRA) d. Omar Giacalone (ITA/Q) 6-4 4-6 6-2
Clément Geens (BEL) d. Antonio Massara (ITA) 3-6 6-2 6-3
Billy Harris (GBR) d. Mattia Bellucci (ITA/Q) 4-6 6-4 7-5
Zizou Bergs (BEL/2) d. Petros Tsitsipas (GRE/wc) 7-5 6-4

Semifinal

Clément Geens (BEL) d. Alexis Musialek (FRA) 4-6 6-3 6-4
Zizou Bergs (BEL/2) d. Billy Harris (GBR) 6-3 3-6 7-6(7)

FINAL

Clément Geens (BEL) d. Zizou Bergs (BEL/2) 3-6 6-4 6-1
 
1 - 4 of 4 Posts
Top