Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,708 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 HERAKLION

City : Heraklion, Greece
Date : 09-15 December 2019
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1 Pablo VIVERO GONZALEZ (ESP)
2 Yshai OLIEL (ISR)
3 Michail PERVOLARAKIS (GRE)
4 Matias ZUKAS (ARG)
5 David PICHLER (AUT)
6 Alexandar LAZAROV (BUL)
7 Alexander DONSKI (BUL)
8 Vitaliy SACHKO (UKR)
9 Peter KOBELT (USA)
10 Markos KALOVELONIS (GRE)
11 Artem SMIRNOV (UKR)
12 Jonas TRINKER (AUT)
13 Stuart PARKER (GBR)
14 Alexander LEBEDEV (USA)
15 Mikalai HALIAK (BLR)
16 Adrian BODMER (SUI)
17 Uisung PARK (KOR)
18 Pavel SHUMEIKO (UKR)
19 Filippo MORONI (ITA)
20 (JE) Illya BELOBORODKO (UKR)
21 (JE) Alexander ZGIROVSKY (BLR)
22 (JE) Alibek KACHMAZOV (RUS)

23 (Q) Tim HEGER (GER)
24 (Q) Domagoj BILJESKO (CRO)
25 (Q) Sean HODKIN (GBR)
26 (Q) Mason RECCI (GBR)
27 (Q) Adam JONES (GBR)
28 (Q) Tommaso ROGGERO (ITA)

29 (wc) Petros TSITSIPAS (GRE)
30 (wc) Eleftherios THEODOROU (GRE)
31 (wc) Andrea TURCO (ITA)
32 (wc) Aristotelis THANOS (GRE)
 

·
Moderator
Joined
·
15,708 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Eitan Dray (ISR/Alt) d. Juraj Pivoluska (SVK/wc) 6-0 6-2
Stefan Cizelj-Zivkovic (SRB) d. Andrej Duric (BIH/wc) 6-1 6-1
Tommaso Roggero (ITA) d. Michael Shaw (GBR) 6-1 6-2
Jackson Varney (AUS) d. Igor Solomatin (UKR/12) 6-3 6-4

Biagio Gramaticopolo (ITA) d. Yeongseok Jeong (KOR/2) 7-5 6-2
Clay Crawford (GBR) d. Evangelos Kypriotis (GRE) 6-2 7-6(5)
Christos Keisidis (GRE) d. Dian Nedev (BUL) 6-2 6-2
Adam Jones (GBR) d. Hasan Ibrahim (GER/10) 7-6(2) 6-3

Sizya Ernest Kivanda (GBR) d. Milen Ianakiev (GER/3) 6-2 2-6 10-8
Ido Zonder (ISR) d. George Agious (GRE/wc) 6-1 7-6(0)
Teodor-Dacian Craciun (ROU) d. Vito Dell'Elba (ITA) 6-2 6-1
Mason Recci (GBR/9) d. Stamatis Kapiris (GRE) 6-2 6-2

Alexandros Skorilas (GRE/4) d. Brandon Murphy (GBR) 1-6 6-0 10-7
Ran Amar (ISR) d. Gianmarco Amatiste (ESP) 0-6 6-2 10-7
Athanassios Manekas (GRE) d. Guy Dagan (ISR/wc) 6-3 7-6(4)
Sean Hodkin (GBR/8) d. Delf Gohlke (GER) 6-3 6-1

Jordan Hasson (ISR/5) d. Sahar Simon (ISR) 7-6(4) 4-0 ret.
Ioannis Stamoulos (GRE) d. Omer Yeshaya (ISR) 6-1 4-6 11-9
Charalampos Fouzas (GRE/wc) d. Guga Tavadze (GEO) 6-4 7-5
Domagoj Biljesko (CRO/7) d. Jesus Echevarri (ESP) 6-2 6-0

Tim Heger (GER/6) d. Victoras Zervoudakis (GRE) 6-1 6-1
Seongbin Sim (KOR) d. Tom Hands (GBR) 6-3 6-2
Lior Goldenberg (ISR) d. Stephanos Schinas (GRE) 6-1 6-4
Frane Nincevic (CRO/11) d. Samuel Vincent Ruggeri (ITA) 6-2 6-1

Eitan Dray (ISR/Alt) replaces Filippo Moroni (ITA/1) (→ Main Draw)

2nd Round

Stefan Cizelj-Zivkovic (SRB) d. Eitan Dray (ISR/Alt) 6-2 6-3
Tommaso Roggero (ITA) d. Jackson Varney (AUS) 6-0 6-4

Biagio Gramaticopolo (ITA) d. Clay Crawford (GBR) 6-0 3-0 ret.
Adam Jones (GBR) d. Christos Keisidis (GRE) 7-6(5) 1-6 10-8

Sizya Ernest Kivanda (GBR) d. Ido Zonder (ISR) 7-5 6-1
Mason Recci (GBR/9) d. Teodor-Dacian Craciun (ROU) 6-2 6-2

Ran Amar (ISR) d. Alexandros Skorilas (GRE/4) 6-1 ret.
Sean Hodkin (GBR/8) d. Athanassios Manekas (GRE) 7-6(2) 6-0

Jordan Hasson (ISR/5) d. Ioannis Stamoulos (GRE) 6-2 6-0
Domagoj Biljesko (CRO/7) d. Charalampos Fouzas (GRE/wc) 6-1 6-3

Tim Heger (GER/6) d. Seongbin Sim (KOR) 6-4 6-4
Lior Goldenberg (ISR) d. Frane Nincevic (CRO/11) 1-6 6-2 10-7

Final Round

Tommaso Roggero (ITA) d. Stefan Cizelj-Zivkovic (SRB) 6-1 6-2
Adam Jones (GBR) d. Biagio Gramaticopolo (ITA) 4-6 6-2 14-12
Mason Recci (GBR/9) d. Sizya Ernest Kivanda (GBR) 6-1 6-3
Sean Hodkin (GBR/8) d. Ran Amar (ISR) 7-6(3) 6-2
Domagoj Biljesko (CRO/7) d. Jordan Hasson (ISR/5) 3-6 7-5 10-8
Tim Heger (GER/6) d. Lior Goldenberg (ISR) 5-7 6-1 15-13
 

·
Moderator
Joined
·
15,708 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round

P.Vivero Gonzalez / M.Zukas (ESP/ARG/1) d. A.Donski / P.Tsitsipas (BUL/GRE) 6-2 6-2
S.Sim / A.Turco (KOR/ITA) d. G.Dagan / I.Zonder (ISR) 6-3 6-2
Y.Jeong / U.Park (KOR) d. F.Moroni / T.Roggero (ITA) 6-2 6-3
A.Thanos / E.Theodorou (GRE) d. M.Ianakiev / A.Lazarov (BUL/4) 6-4 2-6 10-6

D.Pichler / V.Sachko (AUT/UKR/3) d. A.Jones / S.Parker (GBR) 6-2 1-1 ret.
F.Nincevic / L.Nincevic (CRO) d. S.Hodkin / J.Pivoluska (GBR/SVK) 6-2 6-2
I.Beloborodko / A.Zgirovsky (UKR/BLR) d. E.Dray / A.Manekas (ISR/GRE) 6-0 6-1
P.Kobelt / O.Yeshaya (USA/ISR) d. M.Kalovelonis / M.Pervolarakis (GRE/2) 4-6 6-3 10-6

Quarterfinal

P.Vivero Gonzalez / M.Zukas (ESP/ARG/1) d. S.Sim / A.Turco (KOR/ITA) 6-3 6-2
A.Thanos / E.Theodorou (GRE) d. Y.Jeong / U.Park (KOR) 3-6 7-6(9) 10-8
D.Pichler / V.Sachko (AUT/UKR/3) d. F.Nincevic / L.Nincevic (CRO) 7-6(5) 4-6 11-9
I.Beloborodko / A.Zgirovsky (UKR/BLR) d. P.Kobelt / O.Yeshaya (USA/ISR) 6-1 3-6 10-5

Semifinal

A.Thanos / E.Theodorou (GRE) d. P.Vivero Gonzalez / M.Zukas (ESP/ARG/1) 6-4 2-6 10-2
D.Pichler / V.Sachko (AUT/UKR/3) d. I.Beloborodko / A.Zgirovsky (UKR/BLR) 2-6 7-5 10-3

FINAL

A.Thanos / E.Theodorou (GRE) d. D.Pichler / V.Sachko (AUT/UKR/3) w.o
 

·
Moderator
Joined
·
15,708 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Pablo Vivero Gonzalez (ESP/1) d. Filippo Moroni (ITA) 6-3 6-2
Domagoj Biljesko (CRO/Q) d. Andrea Turco (ITA/wc) 6-7(4) 6-1 6-2
Adrian Bodmer (SUI) d. Petros Tsitsipas (GRE/wc) 7-5 6-1
Alexander Donski (BUL/7) d. Tim Heger (GER/Q) 6-3 6-2

Michail Pervolarakis (GRE/3) d. Markos Kalovelonis (GRE) 6-3 3-6 6-3
Artem Smirnov (UKR) d. Alexander Zgirovsky (BLR) 6-3 4-6 6-2
Pavel Shumeiko (UKR) d. Alibek Kachmazov (RUS) 6-3 6-0
Vitaliy Sachko (UKR/8) d. Tommaso Roggero (ITA/Q) 6-1 6-3

Peter Kobelt (USA) d. Alexandar Lazarov (BUL/6) 7-6(2) 3-0 ret.
Sean Hodkin (GBR/Q) d. Eleftherios Theodorou (GRE/wc) 0-6 7-5 6-1
Uisung Park (KOR) d. Mikalai Haliak (BLR) 6-3 6-1
Matias Zukas (ARG/4) d. Alexander Lebedev (USA) 6-2 6-2

David Pichler (AUT/5) d. Illya Beloborodko (UKR) 6-2 3-6 6-2
Mason Recci (GBR/Q) d. Aristotelis Thanos (GRE/wc) 6-2 6-2
Stuart Parker (GBR) d. Adam Jones (GBR/Q) 6-3 5-7 6-1
Yshai Oliel (ISR/2) d. Jonas Trinker (AUT) 6-4 6-0

2nd Round

Pablo Vivero Gonzalez (ESP/1) d. Domagoj Biljesko (CRO/Q) 6-2 6-1
Alexander Donski (BUL/7) d. Adrian Bodmer (SUI) w.o
Artem Smirnov (UKR) d. Michail Pervolarakis (GRE/3) 6-3 2-6 7-5
Vitaliy Sachko (UKR/8) d. Pavel Shumeiko (UKR) 6-4 7-5

Peter Kobelt (USA) d. Sean Hodkin (GBR/Q) 6-2 4-6 6-1
Uisung Park (KOR) d. Matias Zukas (ARG/4) 7-5 7-5
David Pichler (AUT/5) d. Mason Recci (GBR/Q) 6-2 6-3
Yshai Oliel (ISR/2) d. Stuart Parker (GBR) 6-1 ret.

Quarterfinal

Pablo Vivero Gonzalez (ESP/1) d. Alexander Donski (BUL/7) 6-1 6-2
Vitaliy Sachko (UKR/8) d. Artem Smirnov (UKR) 6-3 5-7 6-2
Peter Kobelt (USA) d. Uisung Park (KOR) 6-7(10) 6-3 6-2
David Pichler (AUT/5) d. Yshai Oliel (ISR/2) 6-2 ret.

Semifinal

Vitaliy Sachko (UKR/8) d. Pablo Vivero Gonzalez (ESP/1) 6-2 4-1 ret.
David Pichler (AUT/5) d. Peter Kobelt (USA) 6-3 6-3

FINAL

David Pichler (AUT/5)
d. Vitaliy Sachko (UKR/8) 6-1 ret.
 
1 - 4 of 4 Posts
Top