Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,448 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 HERAKLION

City : Heraklion, Greece
Date : 06-12 May 2019
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : Maxime Authom (BEL)

Entry List

1 Lloyd GLASSPOOL (GBR)
2 Jack DRAPER (GBR)
3 Peter BOTHWELL (IRL)
4 Adrian BODMER (SUI)
5 Aidan MCHUGH (GBR)
6 Michail PERVOLARAKIS (GRE)
7 Henry CRAIG (USA)
8 Michal DEMBEK (POL)
9 Dusty H. BOYER (USA)
10 Marek JALOVIEC (CZE)
11 Jonas TRINKER (AUT)
12 Jordan HASSON (ISR)
13 Aaron ADDISON (AUS)
14 Valentin GUENTHER (GER)
15 Omni KUMAR (USA)
16 Alexandros SKORILAS (GRE)
17 Ioannis STERGIOU (GRE)
18 Emmanuel LURIA (ISR)
19 Dominik PALAN (CZE)
20 Ivan DENISOV (RUS)
21 Jesse DELANEY (AUS)
22 (JE) Pavel SHUMEIKO (UKR)

23 (Q) Alexander JHUN (GBR)
24 (Q) Leon HOEVELER (GER)
25 (Q) Stamatis KAPIRIS (GRE)
26 (Q) Toby D. BOYER (USA)
27 (Q) Brandon MURPHY (GBR)
28 (Q) Arthur BOUQUIER (FRA)
29 (Q) Sergis KYRATZIS (CYP)
30 (Q) Ervin Haris EMINEFENDIC (ITA)

31 (wc) Alexandros ROUMPIS (GRE)
32 (wc) Petros TSITSIPAS (GRE)
 

·
Moderator
Joined
·
15,448 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: M15 Heraklion [06-12 May]

Qualifying Draw

1st Round

Alexander Jhun (GBR/1) vs. Bye
Samuel Guarin (COL) d. Eitan Dray (ISR) 6-0 6-4

Leon Hoeveler (GER/2) vs. Bye
Andreas Anastasis Lavdas (GRE/wc) d. Mohammed Abdulla (QAT/11) 6-2 6-4

Stamatis Kapiris (GRE/3) vs. Bye
Jack Gibbens (GBR/10) d. Filippos Astreinidis (GRE) 6-0 6-3

Toby D. Boyer (USA/4) d. Stefan Cizelj-Zivkovic (SRB) 6-2 6-1
Andrea Del Federico (ITA/13) d. Kiri Psaras (GBR) 6-3 6-2

Sergis Kyratzis (CYP) d. Vasilios Caripi (RSA/5) 6-1 6-3
Pietro Romeo Scomparin (ITA) d. Christian Braun (GER/14) 6-2 6-1

Brandon Murphy (GBR/6) d. Michael Jalpota (GBR) 6-4 3-2 ret.
Ioannis Stamoulos (GRE/wc) d. Rotem Sobol (ISR/12) 1-6 6-4 10-4

Delf Gohlke (GER) d. Shahar Gabay (ISR/7) 6-0 6-3
Arthur Bouquier (FRA/9) d. George Agious (GRE) 6-0 6-3

Ervin Haris Eminefendic (ITA) d. Harry Thursfield (GBR/8) 7-5 6-4
Socrates Leonardo Bousbouras Romero (CAN) d. Lewei Cai (CHN/15) 6-0 7-5


Final Round

Alexander Jhun (GBR/1) d. Samuel Guarin (COL) 6-2 6-0
Leon Hoeveler (GER/2) d. Andreas Anastasis Lavdas (GRE/wc) 7-5 6-3
Stamatis Kapiris (GRE/3) d. Jack Gibbens (GBR/10) 6-4 7-5
Toby D. Boyer (USA/4) d. Andrea Del Federico (ITA/13) 6-7(4) 6-2 10-7
Sergis Kyratzis (CYP) d. Pietro Romeo Scomparin (ITA) 6-4 1-6 11-9
Brandon Murphy (GBR/6) d. Ioannis Stamoulos (GRE/wc) 7-5 6-1
Arthur Bouquier (FRA/9) d. Delf Gohlke (GER) 6-1 6-2
Ervin Haris Eminefendic (ITA) d. Socrates Leonardo Bousbouras Romero (CAN) 4-6 7-5 10-0
 

·
Moderator
Joined
·
15,448 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: M15 Heraklion [06-12 May]

Doubles

1st Round

M.Dembek / M.Jaloviec (POL/CZE/1) d. S.Kapiris / S.Kyratzis (GRE/CYP/wc) 6-4 7-5
A.Addison / J.Hasson (AUS/ISR) d. K.Psaras / H.Thursfield (GBR/wc) 6-2 6-0
A.Del Federico / P.Shumeiko (ITA/UKR) d. S.Gabay / E.Luria (ISR) 6-1 6-0
L.Glasspool / A.McHugh (GBR/3) d. D.Boyer / T.Boyer (USA) 4-6 6-1 11-9

M.Pervolarakis / P.Tsitsipas (GRE/4) d. J.Delaney / A.Roumpis (AUS/GRE) 6-4 6-2
A.Skorilas / I.Stergiou (GRE) d. V.Guenther / L.Hoeveler (GER) 6-1 6-2
I.Denisov / D.Palan (RUS/CZE) d. A.Bodmer / J.Trinker (SUI/AUT) 6-1 7-6(12)
P.Bothwell / H.Craig (IRL/USA/2) d. S.Cizelj-Zivkovic / P.Scomparin (SRB/ITA/wc) 6-0 6-3


Quarterfinal

A.Addison / J.Hasson (AUS/ISR) d. M.Dembek / M.Jaloviec (POL/CZE/1) 6-3 7-6(4)
L.Glasspool / A.McHugh (GBR/3) d. A.Del Federico / P.Shumeiko (ITA/UKR) 6-3 6-2
M.Pervolarakis / P.Tsitsipas (GRE/4) d. A.Skorilas / I.Stergiou (GRE) 6-2 6-1
P.Bothwell / H.Craig (IRL/USA/2) d. I.Denisov / D.Palan (RUS/CZE) 6-4 6-2


Semifinal

L.Glasspool / A.McHugh (GBR/3) d. A.Addison / J.Hasson (AUS/ISR) 7-6(2) 6-3
M.Pervolarakis / P.Tsitsipas (GRE/4) d. P.Bothwell / H.Craig (IRL/USA/2) 6-4 6-2


FINAL

L.Glasspool / A.McHugh (GBR/3) d. M.Pervolarakis / P.Tsitsipas (GRE/4) 7-6(5) 7-6(2)
 

·
Moderator
Joined
·
15,448 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: M15 Heraklion [06-12 May]

Main Draw

1st Round

Lloyd Glasspool (GBR/1) d. Jesse Delaney (AUS) 6-4 6-0
Valentin Guenther (GER) d. Aaron Addison (AUS) 6-3 7-6(5)
Emmanuel Luria (ISR) d. Sergis Kyratzis (CYP/Q) 6-3 1-6 5-4 ret.
Jonas Trinker (AUT) d. Aidan McHugh (GBR/5) 6-4 4-6 7-5

Peter Bothwell (IRL/3) d. Ioannis Stergiou (GRE) 6-3 6-3
Stamatis Kapiris (GRE/Q) d. Alexandros Roumpis (GRE/wc) 7-6(5) 6-0
Toby D. Boyer (USA/Q) d. Andrea Del Federico (ITA/L.L) 6-1 6-3
Michail Pervolarakis (GRE/6) d. Marek Jaloviec (CZE) 6-2 6-4

Michal Dembek (POL/8) d. Jordan Hasson (ISR) 6-0 7-5
Petros Tsitsipas (GRE/wc) d. Pavel Shumeiko (UKR) 6-3 6-4
Alexandros Skorilas (GRE) d. Arthur Bouquier (FRA/Q) 6-4 6-4
Brandon Murphy (GBR/Q) d. Adrian Bodmer (SUI/4) 7-6(6) 6-4

Henry Craig (USA/7) d. Dominik Palan (CZE) 6-4 6-4
Alexander Jhun (GBR/Q) d. Ivan Denisov (RUS) 6-3 3-6 6-3
Dusty H. Boyer (USA) d. Ervin Haris Eminefendic (ITA/Q) 6-1 6-0
Omni Kumar (USA) d. Leon Hoeveler (GER/Q) 6-1 6-1

Andrea Del Federico (ITA/L.L) replaces Jack Draper (GBR/2)


2nd Round

Lloyd Glasspool (GBR/1) d. Valentin Guenther (GER) 7-6(3) 6-4
Jonas Trinker (AUT) d. Emmanuel Luria (ISR) 6-1 6-4
Peter Bothwell (IRL/3) d. Stamatis Kapiris (GRE/Q) 6-2 6-3
Michail Pervolarakis (GRE/6) d. Toby D. Boyer (USA/Q) 6-2 6-1

Michal Dembek (POL/8) d. Petros Tsitsipas (GRE/wc) 6-4 6-4
Alexandros Skorilas (GRE) d. Brandon Murphy (GBR/Q) 6-0 6-4
Henry Craig (USA/7) d. Alexander Jhun (GBR/Q) 6-3 7-5
Dusty H. Boyer (USA) d. Omni Kumar (USA) 6-3 6-4


Quarterfinal

Jonas Trinker (AUT) d. Lloyd Glasspool (GBR/1) 6-4 6-4
Michail Pervolarakis (GRE/6) d. Peter Bothwell (IRL/3) 6-4 7-6(2)
Alexandros Skorilas (GRE) d. Michal Dembek (POL/8) 6-4 7-6(4)
Henry Craig (USA/7) d. Dusty H. Boyer (USA) 6-3 3-6 6-3


Semifinal

Michail Pervolarakis (GRE/6) d. Jonas Trinker (AUT) 6-3 6-4
Henry Craig (USA/7) d. Alexandros Skorilas (GRE) 6-2 6-1


FINAL

Michail Pervolarakis (GRE/6) d. Henry Craig (USA/7) 6-2 7-5
 
1 - 4 of 4 Posts
Top