Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
16,302 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
M15 HERAKLION

City : Heraklion, Greece
Date : 02-08 March 2020
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1 Marko TEPAVAC (SRB)
2 Filip Cristian JIANU (ROU)
3 Bogdan BOBROV (RUS)
4 Lucas CATARINA (MON)
5 Antoine CORNUT CHAUVINC (FRA)
6 Alexander ERLER (AUT)
7 Nicholas David IONEL (ROU)
8 Dusty H. BOYER (USA)
9 Constantin SCHMITZ (GER)
10 Jiri LEHECKA (CZE)
11 Vasil KIRKOV (USA)
12 Lenny HAMPEL (AUT)
13 Ljubomir CELEBIC (MNE)
14 Matvey KHOMENTOVSKIY (RUS)
15 Alexander LEBEDEV (USA)
16 Martin VAN DER MEERSCHEN (BEL)
17 Alexandros SKORILAS (GRE)
18 Jordan HASSON (ISR)
19 Sean HODKIN (GBR)
20 Neil OBERLEITNER (AUT)
21 (JE) Hamad MEDJEDOVIC (SRB)
22 (JE) Nino EHRENSCHNEIDER (GER)

23 (Q) William GRIFFITH (USA)
24 (Q) Igor SAVELJIC (MNE)
25 (Q) Buvaysar GADAMAURI (BEL)
26 (Q) Victor ERNAELSTEEN (BEL)
27 (Q) Hao Yuan NG (SGP)
28 (Q) Aristotelis THANOS (GRE)

29 (wc) Stamatis KAPIRIS (GRE)
30 (wc) Christos KEISIDIS (GRE)
31 (wc) Jason JANIS (GER)
32 (wc) Ioannis XILAS (GRE)
 

·
Moderator
Joined
·
16,302 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Samuel Puskar (SVK/1) vs. Bye
Aristotelis Thanos (GRE) d. Rotem Sobol (ISR) 6-2 6-0
Joel Kuster (SUI) vs. Bye
Eric Ahren Moonga (SWE/11) vs. Bye

William Griffith (USA/2) vs. Bye
Gabriele Bombara (ITA) d. Rowan Blackbeard (CAN) 6-3 3-0 ret.
George Galenianos (GRE/wc) d. Salar Saraydarpour (USA) 6-0 6-0
Matt Kuhar (USA/8) vs. Bye

Nicolas Demeroutis (BEL/3) vs. Bye
Andrea Del Federico (ITA) d. Bjorn Manfred Nareyka (AUT) 4-6 6-2 10-8
Aldin Jasarevic (AUT) vs. Bye
Hao Yuan Ng (SGP/9) vs. Bye

Igor Saveljic (MNE/4) vs. Bye
Stephanos Schinas (GRE) d. Lukas Rohseano (AUT) 7-5 6-0
Fabrizio Cavestro (ITA) vs. Bye
Andreas Anastasis Lavdas (GRE/12) vs. Bye

Ioannis Stamoulos (GRE/5) vs. Bye
Pietro Marino (ITA) d. Victoras Zervoudakis (GRE) 6-3 6-1
Hans Peter Kaufmann (AUT) vs. Bye
Buvaysar Gadamauri (BEL/7) vs. Bye

Ran Amar (ISR/6) vs. Bye
Ioannis Brokakis (GRE) vs. Bye
Tom Evans (AUS) vs. Bye
Victor Ernaelsteen (BEL/10) vs. Bye

2nd Round

Aristotelis Thanos (GRE) d. Samuel Puskar (SVK/1) 2-6 6-3 10-3
Eric Ahren Moonga (SWE/11) d. Joel Kuster (SUI) 6-3 6-4

William Griffith (USA/2) d. Gabriele Bombara (ITA) 7-5 6-4
Matt Kuhar (USA/8) d. George Galenianos (GRE/wc) 6-1 7-5

Andrea Del Federico (ITA) d. Nicolas Demeroutis (BEL/3) 6-2 6-7(2) 10-7
Hao Yuan Ng (SGP/9) d. Aldin Jasarevic (AUT) 6-4 6-0

Igor Saveljic (MNE/4) d. Stephanos Schinas (GRE) 6-2 6-1
Fabrizio Cavestro (ITA) d. Andreas Anastasis Lavdas (GRE/12) 6-4 6-3

Pietro Marino (ITA) d. Ioannis Stamoulos (GRE/5) 6-1 6-2
Buvaysar Gadamauri (BEL/7) d. Hans Peter Kaufmann (AUT) 6-1 6-1

Ioannis Brokakis (GRE) d. Ran Amar (ISR/6) 6-1 6-5 ret.
Victor Ernaelsteen (BEL/10) d. Tom Evans (AUS) 6-2 6-1

Final Round

Aristotelis Thanos (GRE) d. Eric Ahren Moonga (SWE/11) 6-1 6-1
William Griffith (USA/2) d. Matt Kuhar (USA/8) 6-1 6-0
Hao Yuan Ng (SGP/9) d. Andrea Del Federico (ITA) 7-6(4) 2-6 10-7
Igor Saveljic (MNE/4) d. Fabrizio Cavestro (ITA) 6-3 6-1
Buvaysar Gadamauri (BEL/7) d. Pietro Marino (ITA) 6-4 6-0
Victor Ernaelsteen (BEL/10) d. Ioannis Brokakis (GRE) 6-2 4-6 14-12
 

·
Moderator
Joined
·
16,302 Posts
Discussion Starter · #3 · (Edited)
Doubles

1st Round

A.Cornut-Chauvinc / C.Schmitz (FRA/GER/1) d. S.Hodkin / S.Schinas (GBR/GRE) 6-2 6-1
M.Khomentovskiy / A.Skorilas (RUS/GRE) d. E.Ahren Moonga / H.Ng (SWE/SGP) 6-4 3-6 10-4
H.Medjedovic / M.Tepavac (SRB) d. B.Gadamauri / J.Hasson (BEL/ISR) 2-6 7-6(3) 10-7
A.Thanos / I.Xilas (GRE/wc) d. N.Ionel / J.Lehecka (ROU/CZE/3) 7-6(1) 4-6 10-3

L.Hampel / N.Oberleitner (AUT/4) d. J.Janis / B.Nareyka (GER/AUT) 6-1 6-3
L.Celebic / I.Saveljic (MNE) d. S.Kapiris / I.Stamoulos (GRE) 6-4 7-5
G.Bombara / P.Marino (ITA/wc) d. N.Demeroutis / N.Ehrenschneider (BEL/GER/wc) 6-2 7-5
B.Bobrov / A.Erler (RUS/AUT/2) d. V.Ernaelsteen / M.Van Der Meerschen (BEL) 6-1 6-3

Quarterfinal

A.Cornut-Chauvinc / C.Schmitz (FRA/GER/1) d. M.Khomentovskiy / A.Skorilas (RUS/GRE) 6-2 6-2
A.Thanos / I.Xilas (GRE/wc) d. H.Medjedovic / M.Tepavac (SRB) w.o
L.Hampel / N.Oberleitner (AUT/4) d. L.Celebic / I.Saveljic (MNE) 2-6 7-6(6) 11-9
B.Bobrov / A.Erler (RUS/AUT/2) d. G.Bombara / P.Marino (ITA/wc) 6-4 7-6(5)

Semifinal

A.Cornut-Chauvinc / C.Schmitz (FRA/GER/1) d. A.Thanos / I.Xilas (GRE/wc) 6-4 7-6(5)
B.Bobrov / A.Erler (RUS/AUT/2) d. L.Hampel / N.Oberleitner (AUT/4) 6-3 7-6(7)

FINAL

B.Bobrov / A.Erler (RUS/AUT/2)
d. A.Cornut-Chauvinc / C.Schmitz (FRA/GER/1) 2-6 7-6(4) 12-10
 

·
Moderator
Joined
·
16,302 Posts
Discussion Starter · #4 · (Edited)
Main Draw

1st Round

Ljubomir Celebic (MNE) d. Marko Tepavac (SRB/1) 5-0 ret.
Martin Van Der Meerschen (BEL) d. Buvaysar Gadamauri (BEL/Q) 6-3 6-2
Lenny Hampel (AUT) d. Constantin Schmitz (GER) 7-6(5) 2-6 6-3
Antoine Cornut-Chauvinc (FRA/5) d. Christos Keisidis (GRE/wc) 7-5 6-2

Lucas Catarina (MON/4) d. William Griffith (USA/Q) 6-2 6-0
Igor Saveljic (MNE/Q) d. Hamad Medjedovic (SRB) 6-3 6-1
Neil Oberleitner (AUT) d. Stamatis Kapiris (GRE/wc) 6-3 6-3
Dusty H. Boyer (USA/8) d. Jiri Lehecka (CZE) 6-3 6-3

Alexander Erler (AUT/6) d. Sean Hodkin (GBR) 6-2 6-1
Ioannis Xilas (GRE/wc) d. Victor Ernaelsteen (BEL/Q) 5-2 ret.
Aristotelis Thanos (GRE/Q) d. Hao Yuan Ng (SGP/Q) 6-3 6-1
Alexander Lebedev (USA) d. Bogdan Bobrov (RUS/3) 6-2 7-5

Vasil Kirkov (USA) d. Nicholas David Ionel (ROU/7) 7-5 6-3
Matvey Khomentovskiy (RUS) d. Nino Ehrenschneider (GER) 6-7(5) 7-5 7-5
Alexandros Skorilas (GRE) d. Jason Janis (GER/wc) 6-1 6-3
Filip Cristian Jianu (ROU/2) d. Jordan Hasson (ISR) 6-4 6-4

2nd Round

Ljubomir Celebic (MNE) d. Martin Van Der Meerschen (BEL) 6-4 6-3
Antoine Cornut-Chauvinc (FRA/5) d. Lenny Hampel (AUT) 6-4 6-3
Lucas Catarina (MON/4) d. Igor Saveljic (MNE/Q) 6-0 6-3
Dusty H. Boyer (USA/8) d. Neil Oberleitner (AUT) 6-0 6-2

Alexander Erler (AUT/6) d. Ioannis Xilas (GRE/wc) 7-6(3) 6-4
Alexander Lebedev (USA) d. Aristotelis Thanos (GRE/Q) 6-1 7-5
Vasil Kirkov (USA) d. Matvey Khomentovskiy (RUS) 6-3 6-0
Filip Cristian Jianu (ROU/2) d. Alexandros Skorilas (GRE) 7-5 7-5

Quarterfinal

Ljubomir Celebic (MNE) d. Antoine Cornut-Chauvinc (FRA/5) 6-3 6-2
Lucas Catarina (MON/4) d. Dusty H. Boyer (USA/8) 6-3 6-3
Alexander Lebedev (USA) d. Alexander Erler (AUT/6) 6-3 6-3
Filip Cristian Jianu (ROU/2) d. Vasil Kirkov (USA) 6-0 6-3

Semifinal

Lucas Catarina (MON/4) d. Ljubomir Celebic (MNE) 6-3 7-5
Filip Cristian Jianu (ROU/2) d. Alexander Lebedev (USA) 7-5 6-1

FINAL

Filip Cristian Jianu (ROU/2)
d. Lucas Catarina (MON/4) 7-5 3-6 6-3
 
1 - 4 of 4 Posts
Top