Mens Tennis Forums banner
1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
16,678 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
M15 HERAKLION

City : Heraklion, Greece
Date : 02-08 December 2019
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1 Pablo VIVERO GONZALEZ (ESP)
2 Bogdan BOBROV (RUS)
3 Yshai OLIEL (ISR)
4 Matija PECOTIC (CRO)
5 Michail PERVOLARAKIS (GRE)
6 Matias ZUKAS (ARG)
7 David PICHLER (AUT)
8 Alexandar LAZAROV (BUL)
9 Simon CARR (IRL)
10 Ryan NIJBOER (NED)
11 Alexander DONSKI (BUL)
12 Peter KOBELT (USA)
13 Tom KOCEVAR-DESMAN (SLO)
14 Vitaliy SACHKO (UKR)
15 Shalva DZHANASHIYA (RUS)
16 Jakub PAUL (SUI)
17 Artem SMIRNOV (UKR)
18 Jonas TRINKER (AUT)
19 Valentin GUENTHER (GER)
20 (JE) Illya BELOBORODKO (UKR)
21 (JE) Alibek KACHMAZOV (RUS)
22 (JE) Samuel VINCENT RUGGERI (ITA)

23 (Q) Stuart PARKER (GBR)
24 (Q) Alexander LEBEDEV (USA)
25 (Q) Uisung PARK (KOR)
26 (Q) Boris POKOTILOV (RUS)
27 (Q) Clay CRAWFORD (GBR)
28 (Q) Biagio GRAMATICOPOLO (ITA)

29 (wc) Pavel SHUMEIKO (UKR)
30 (wc) Petros TSITSIPAS (GRE)
31 (wc) Athanassios MANEKAS (GRE)
32 (wc) Ioannis STAMOULOS (GRE)
 

·
Moderator
Joined
·
16,678 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Stuart Parker (GBR/1) d. Stefan Cizelj-Zivkovic (SRB/wc) 6-1 6-1
Domagoj Biljesko (CRO) d. Martin Dimitrov (BUL) 6-3 6-1
Mason Recci (GBR) d. Leopold Zima (GER) 6-1 7-5
Filippo Moroni (ITA/7) d. Adam Jones (GBR) 6-3 6-3

Alexander Lebedev (USA/2) d. Igor Solomatin (UKR) 6-3 6-4
Teodor-Dacian Craciun (ROU) d. Henri Squire (GER) 3-2 ret.
Aleksei Khomich (BLR) d. Tommaso Roggero (ITA) 7-5 6-3
Alexandros Skorilas (GRE/11) d. Andrej Glvac (SVK) 6-3 6-0

Biagio Gramaticopolo (ITA/wc) d. Luca Staeheli (SUI/3) 6-4 6-4
Brandon Murphy (GBR) d. Sean Hodkin (GBR) 6-4 6-4
Aristotelis Thanos (GRE/wc) d. Konstantinos Raptis (GRE/wc) 6-3 6-2
Yeongseok Jeong (KOR/10) d. Seongbin Sim (KOR) 6-3 6-2

Daniil Glinka (EST/4) d. Lazar Radenkovic (SRB/wc) 6-1 6-2
Sergis Kyratzis (CYP) d. Ludvig Aaes (DEN/wc) 1-0 ret.
Clay Crawford (GBR) d. Christos Keisidis (GRE/wc) 6-4 6-7(6) 10-5
Delf Gohlke (GER/Alt) d. Ran Amar (ISR) 6-2 6-3

Uisung Park (KOR/5) d. Vito Dell'Elba (ITA) 6-2 6-0
Tim Heger (GER) d. Dax Donders (NED) 6-4 6-4
Sahar Simon (ISR) d. Lukas Hellum Lilleengen (NOR) 7-5 7-6(5)
Jackson Varney (AUS) d. Alex Martinez (ESP/12) 7-5 7-5

Boris Pokotilov (RUS/6) d. Andrea Turco (ITA) 5-7 6-4 10-6
Lior Goldenberg (ISR) d. Tom Hands (GBR) 3-6 7-5 10-8
Gianmarco Amatiste (ESP) d. Stephanos Schinas (GRE) 6-4 6-1
Milen Ianakiev (GER/9) d. Frane Nincevic (CRO) 6-3 4-6 10-8

Delf Gohlke (GER/Alt) replaces Remy Bertola (SUI/8)

2nd Round

Stuart Parker (GBR/1) d. Domagoj Biljesko (CRO) 6-2 6-7(3) 10-6
Mason Recci (GBR) d. Filippo Moroni (ITA/7) 6-7(5) 6-3 10-6

Alexander Lebedev (USA/2) d. Teodor-Dacian Craciun (ROU) 6-1 6-3
Alexandros Skorilas (GRE/11) d. Aleksei Khomich (BLR) 6-3 3-6 12-10

Biagio Gramaticopolo (ITA/wc) d. Brandon Murphy (GBR) 2-6 6-4 10-4
Yeongseok Jeong (KOR/10) d. Aristotelis Thanos (GRE/wc) 6-3 6-4

Daniil Glinka (EST/4) d. Sergis Kyratzis (CYP) 4-6 6-2 10-7
Clay Crawford (GBR) d. Delf Gohlke (GER/Alt) 6-0 6-1

Uisung Park (KOR/5) d. Tim Heger (GER) 7-6(5) 6-1
Sahar Simon (ISR) d. Jackson Varney (AUS) 7-6(5) 6-2

Boris Pokotilov (RUS/6) d. Lior Goldenberg (ISR) 6-3 3-1 ret.
Gianmarco Amatiste (ESP) d. Milen Ianakiev (GER/9) 3-6 6-3 10-4

Final Round

Stuart Parker (GBR/1) d. Mason Recci (GBR) 6-3 6-3
Alexander Lebedev (USA/2) d. Alexandros Skorilas (GRE/11) 6-1 6-3
Biagio Gramaticopolo (ITA/wc) d. Yeongseok Jeong (KOR/10) 6-2 6-2
Clay Crawford (GBR) d. Daniil Glinka (EST/4) 6-3 6-0
Uisung Park (KOR/5) d. Sahar Simon (ISR) 6-3 6-1
Boris Pokotilov (RUS/6) d. Gianmarco Amatiste (ESP) 7-5 4-6 11-9
 

·
Moderator
Joined
·
16,678 Posts
Discussion Starter · #3 · (Edited)
Doubles

1st Round

P.Vivero Gonzalez / M.Zukas (ESP/ARG/1) d. G.Amatiste / J.Echevarri (ESP/wc) 6-0 6-0
Y.Jeong / U.Park (KOR) d. A.Donski / P.Tsitsipas (BUL/GRE) 7-6(1) 7-6(4)
T.Kocevar-Desman / A.Lebedev (SLO/USA) d. T.Hands / S.Hodkin (GBR) 5-7 6-3 10-5
S.Dzhanashiya / A.Kachmazov (RUS) d. M.Ianakiev / A.Lazarov (BUL/4) 6-4 1-6 10-8

S.Carr / R.Nijboer (IRL/NED/3) d. A.Thanos / I.Xilas (GRE/wc) 7-5 6-4
S.Kyratzis / A.Skorilas (CYP/GRE) d. D.Glinka / J.Paul (EST/SUI) 6-2 4-6 10-7
I.Beloborodko / A.Smirnov (UKR) d. T.Heger / S.Sim (GER/KOR/wc) 3-6 6-2 11-9
D.Pichler / V.Sachko (AUT/UKR/2) d. L.Goldenberg / Y.Oliel (ISR) 6-3 6-0

Quarterfinal

P.Vivero Gonzalez / M.Zukas (ESP/ARG/1) d. Y.Jeong / U.Park (KOR) 6-1 6-1
S.Dzhanashiya / A.Kachmazov (RUS) d. T.Kocevar-Desman / A.Lebedev (SLO/USA) 6-7(3) 7-6(6) 10-6
S.Carr / R.Nijboer (IRL/NED/3) d. S.Kyratzis / A.Skorilas (CYP/GRE) 7-6(2) 6-2
D.Pichler / V.Sachko (AUT/UKR/2) d. I.Beloborodko / A.Smirnov (UKR) 6-3 6-4

Semifinal

P.Vivero Gonzalez / M.Zukas (ESP/ARG/1) d. S.Dzhanashiya / A.Kachmazov (RUS) 6-2 6-2
S.Carr / R.Nijboer (IRL/NED/3) d. D.Pichler / V.Sachko (AUT/UKR/2) 1-6 7-6(2) 10-6

FINAL

S.Carr / R.Nijboer (IRL/NED/3)
d. P.Vivero Gonzalez / M.Zukas (ESP/ARG/1) 7-6(6) 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
16,678 Posts
Discussion Starter · #4 · (Edited)
Main Draw

1st Round

Shalva Dzhanashiya (RUS) d. Pablo Vivero Gonzalez (ESP/1) 6-1 7-5
Stuart Parker (GBR/Q) d. Athanassios Manekas (GRE/wc) 6-3 6-0
Jakub Paul (SUI) d. Valentin Guenther (GER) 6-3 6-4
Simon Carr (IRL/8) d. Ryan Nijboer (NED) 6-2 6-2

Michail Pervolarakis (GRE/4) d. Artem Smirnov (UKR) 6-4 7-6(6)
Alibek Kachmazov (RUS) d. Jonas Trinker (AUT) 6-2 6-3
Biagio Gramaticopolo (ITA/Q) d. Sahar Simon (ISR/L.L) 7-5 6-3
Matias Zukas (ARG/5) d. Petros Tsitsipas (GRE/wc) 6-1 6-4

Alexandar Lazarov (BUL/7) d. Pavel Shumeiko (UKR/wc) 6-2 6-0
Peter Kobelt (USA) d. Uisung Park (KOR/Q) 2-6 6-1 6-4
Boris Pokotilov (RUS/Q) d. Illya Beloborodko (UKR) 3-6 6-4 6-3
Tom Kocevar-Desman (SLO) d. Matija Pecotic (CRO/3) 7-6(5) 6-2

David Pichler (AUT/6) d. Clay Crawford (GBR/Q) 6-3 6-3
Alexander Donski (BUL) d. Ioannis Stamoulos (GRE/wc) 6-3 6-3
Vitaliy Sachko (UKR) d. Samuel Vincent Ruggeri (ITA) 4-6 6-3 6-4
Yshai Oliel (ISR/2) d. Alexander Lebedev (USA/Q) 6-2 7-6(4)

Sahar Simon (ISR/L.L) replaces Bogdan Bobrov (RUS)

2nd Round

Stuart Parker (GBR/Q) d. Shalva Dzhanashiya (RUS) 3-6 6-4 6-4
Simon Carr (IRL/8) d. Jakub Paul (SUI) 6-4 6-2
Alibek Kachmazov (RUS) d. Michail Pervolarakis (GRE/4) 6-4 6-4
Matias Zukas (ARG/5) d. Biagio Gramaticopolo (ITA/Q) 6-4 6-3

Alexandar Lazarov (BUL/7) d. Peter Kobelt (USA) 6-3 2-6 6-3
Boris Pokotilov (RUS/Q) d. Tom Kocevar-Desman (SLO) 6-3 6-1
David Pichler (AUT/6) d. Alexander Donski (BUL) 6-4 0-6 6-4
Yshai Oliel (ISR/2) d. Vitaliy Sachko (UKR) 7-5 6-4

Quarterfinal

Simon Carr (IRL/8) d. Stuart Parker (GBR/Q) 6-4 6-4
Alibek Kachmazov (RUS) d. Matias Zukas (ARG/5) 6-3 7-6(5)
Boris Pokotilov (RUS/Q) d. Alexandar Lazarov (BUL/7) 7-6(3) 5-7 6-2
Yshai Oliel (ISR/2) d. David Pichler (AUT/6) 6-2 6-4

Semifinal

Alibek Kachmazov (RUS) d. Simon Carr (IRL/8) 7-5 6-3
Boris Pokotilov (RUS/Q) d. Yshai Oliel (ISR/2) 4-6 6-4 7-6(3)

FINAL

Boris Pokotilov (RUS/Q) d. Alibek Kachmazov (RUS) 6-7(4) 6-2 7-6(6)
 
1 - 4 of 4 Posts
Top