Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 HARARE

City : Harare, Zimbabwe
Date : 24-30 June 2019
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : Matias Franco Descotte (ARG)

Entry List

1 Takanyi GARANGANGA (ZIM)
2 Benjamin LOCK (ZIM)
3 Lucas CATARINA (MON)
4 Guy Orly IRADUKUNDA (BDI)
5 Simon YITBAREK (SWE)
6 Aryan GOVEAS (IND)
7 Joshua PARIS (GBR)
8 Hamidreza NADAF (IRI)
9 Mehluli Don Ayanda SIBANDA (ZIM)
10 Niklas JOHANSSON (SWE)
11 S D Prajwal DEV (IND)
12 Rishi REDDY (IND)
13 Patrick FOLEY (GBR)
14 Courtney John LOCK (ZIM)
15 Sylvester EMMANUEL (NGR)
16 Riaan DU TOIT (CAN)
17 Michael-John EVERY (CUW)
18 Dhruv SUNISH (IND)
19 Anurag NENWANI (IND)
20 (SE) Martin BERAN (CAN)

21 (Q) Anvit BENDRE (IND)
22 (Q) Charl MORGAN (RSA)
23 (Q) Mohammed ABDULLA (QAT)
24 (Q) Ansu BHUYAN (IND)
25 (Q) Markus SCHULTZ (SWE)
26 (Q) Vasilios CARIPI (RSA)
27 (Q) Ishaque EQBAL (IND)
28 (Q) Yash YADAV (IND)

29 (wc) Muzi SIBANDA (ZIM)
30 (wc) Pierre MALAN (RSA)
31 (wc) Thabo NCUBE (ZIM)
32 (wc) Ethan Denzel SIBANDA (ZIM)
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: M15 Harare [24-30 June]

Qualifying Draw

1st Round

Anvit Bendre (IND/1) vs. Bye
Rishabdev Raman (IND) d. Tushar Madan (IND) 6-1 6-1

Paul Emmanuel (NGR/2) vs. Bye
Ishaque Eqbal (IND) d. Andrew Kunaka (ZIM) 6-0 6-2

Babji Siva Atturu (IND/3) vs. Bye
Yash Yadav (IND) d. Jason Chigaazira (ZIM) 6-1 6-1

Charl Morgan (RSA/4) vs. Bye
Gerhardt Marius Becker (RSA) d. Oleg Dmitriev (RUS) 6-3 6-4

Mohammed Abdulla (QAT/5) vs. Bye
Kumail Mohamed (USA) d. Sanisth Juneja (IND) 1-6 7-6(0) 11-9

Ansu Bhuyan (IND/6) vs. Bye
Rithwik Rajshekhar Raman (IND) vs. Bye

Markus Schultz (SWE/7) vs. Bye
Amit Beniwal (IND) d. Artsiom Dabryian (BLR) 6-3 6-1

Yash Chaurasia (IND/8) vs. Bye
Vasilios Caripi (RSA/9) vs. Bye


Final Round

Anvit Bendre (IND/1) d. Rishabdev Raman (IND) 3-6 6-2 10-4
Ishaque Eqbal (IND) d. Paul Emmanuel (NGR/2) 6-3 6-3
Yash Yadav (IND) d. Babji Siva Atturu (IND/3) 6-4 3-6 10-8
Charl Morgan (RSA/4) d. Gerhardt Marius Becker (RSA) 6-2 6-3
Mohammed Abdulla (QAT/5) d. Kumail Mohamed (USA) 6-0 4-6 10-7
Ansu Bhuyan (IND/6) d. Rithwik Rajshekhar Raman (IND) 6-4 2-6 10-6
Markus Schultz (SWE/7) d. Amit Beniwal (IND) 6-2 6-0
Vasilios Caripi (RSA/9) d. Yash Chaurasia (IND/8) 6-4 7-6(1)
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: M15 Harare [24-30 June]

Doubles

1st Round

B.Lock / C.Lock (ZIM/1) d. J.Chigaazira / A.Kunaka (ZIM/wc) 6-0 6-0
M-J.Every / P.Foley (CUW/GBR) d. M.Schultz / S.Yitbarek (SWE) 6-3 7-6(2)
R.Du Toit / H.Nadaf (CAN/IRI) d. B.Atturu / A.Bhuyan (IND) 7-5 6-2
A.Bendre / D.Sunish (IND/4) d. M.Sibanda / Y.Yadav (ZIM/IND/wc) 6-3 6-3

M.Beran / J.Paris (CAN/GBR/3) d. P.Emmanuel / T.Garanganga (NGR/ZIM) 6-3 1-6 12-10
S.Dev / R.Reddy (IND) d. T.Ncube / E.Sibanda (ZIM/wc) 6-2 6-2
V.Caripi / C.Morgan (RSA) d. I.Eqbal / A.Nenwani (IND) 7-5 6-4
A.Goveas / G.Iradukunda (IND/BDI) d. L.Catarina / M.D.Sibanda (MON/ZIM/2) 6-4 6-4


Quarterfinal

B.Lock / C.Lock (ZIM/1) d. M-J.Every / P.Foley (CUW/GBR) 3-6 6-3 10-8
A.Bendre / D.Sunish (IND/4) d. R.Du Toit / H.Nadaf (CAN/IRI) 6-0 6-3
M.Beran / J.Paris (CAN/GBR/3) d. S.Dev / R.Reddy (IND) 6-2 6-2
A.Goveas / G.Iradukunda (IND/BDI) d. V.Caripi / C.Morgan (RSA) 4-6 7-6(4) 10-7


Semifinal

B.Lock / C.Lock (ZIM/1) d. A.Bendre / D.Sunish (IND/4) 6-3 6-2
M.Beran / J.Paris (CAN/GBR/3) d. A.Goveas / G.Iradukunda (IND/BDI) 6-3 1-6 10-8


FINAL

B.Lock / C.Lock (ZIM/1) d. M.Beran / J.Paris (CAN/GBR/3) 6-3 6-0
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: M15 Harare [24-30 June]

Main Draw

1st Round

Takanyi Garanganga (ZIM/1) d. Anvit Bendre (IND/Q) 6-0 7-6(5)
S D Prajwal Dev (IND) d. Vasilios Caripi (RSA/Q) 6-3 6-2
Martin Beran (CAN) d. Ansu Bhuyan (IND/Q) 6-3 6-4
Simon Yitbarek (SWE/5) d. Mehluli Don Ayanda Sibanda (ZIM) 5-7 6-3 6-3

Charl Morgan (RSA/Q) d. Guy Orly Iradukunda (BDI/4) 5-7 7-5 7-6(2)
Rishi Reddy (IND) d. Markus Schultz (SWE/Q) 6-3 1-0 ret.
Ishaque Eqbal (IND/Q) d. Ethan Denzel Sibanda (ZIM/wc) 6-2 6-2
Dhruv Sunish (IND) d. Aryan Goveas (IND/6) 6-7(4) 7-5 7-5

Joshua Paris (GBR/7) d. Yash Chaurasia (IND/L.L) 6-3 6-2
Riaan Du Toit (CAN) d. Pierre Malan (RSA/wc) 3-6 6-3 6-4
Patrick Foley (GBR) d. Muzi Sibanda (ZIM/wc) 6-0 6-2
Lucas Catarina (MON/3) d. Mohammed Abdulla (QAT/Q) 6-1 6-2

Hamidreza Nadaf (IRI/8) d. Thabo Ncube (ZIM/wc) 6-0 6-1
Anurag Nenwani (IND) d. Courtney John Lock (ZIM) 6-4 7-6(3)
Michael-John Every (CUW) d. Yash Yadav (IND/Q) 6-1 6-2
Benjamin Lock (ZIM/2) d. Niklas Johansson (SWE) 6-3 6-4

Yash Chaurasia (IND/L.L) replaces Sylvester Emmanuel (NGR)


2nd Round

Takanyi Garanganga (ZIM/1) d. S D Prajwal Dev (IND) 6-3 ret.
Martin Beran (CAN) d. Simon Yitbarek (SWE/5) 6-1 7-5
Charl Morgan (RSA/Q) d. Rishi Reddy (IND) 6-1 6-1
Dhruv Sunish (IND) d. Ishaque Eqbal (IND/Q) 6-4 1-6 6-3

Riaan Du Toit (CAN) d. Joshua Paris (GBR/7) 6-4 5-7 6-4
Lucas Catarina (MON/3) d. Patrick Foley (GBR) 6-2 6-2
Hamidreza Nadaf (IRI/8) d. Anurag Nenwani (IND) 6-0 6-2
Benjamin Lock (ZIM/2) d. Michael-John Every (CUW) 6-3 6-1


Quarterfinal

Takanyi Garanganga (ZIM/1) d. Martin Beran (CAN) 6-2 2-0 ret.
Charl Morgan (RSA/Q) d. Dhruv Sunish (IND) 7-6(3) 4-6 6-4
Lucas Catarina (MON/3) d. Riaan Du Toit (CAN) 6-1 6-3
Benjamin Lock (ZIM/2) d. Hamidreza Nadaf (IRI/8) 6-3 7-5


Semifinal

Takanyi Garanganga (ZIM/1) d. Charl Morgan (RSA/Q) 6-2 6-3
Benjamin Lock (ZIM/2) d. Lucas Catarina (MON/3) 6-3 7-6(1)


FINAL

Benjamin Lock (ZIM/2) d. Takanyi Garanganga (ZIM/1) 6-4 6-0
 
1 - 4 of 4 Posts
Top