Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 HARARE

City : Harare, Zimbabwe
Date : 17-23 June 2019
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : Benjamin Lock (ZIM)

Entry List

1 Takanyi GARANGANGA (ZIM)
2 Benjamin LOCK (ZIM)
3 Lucas CATARINA (MON)
4 Guy Orly IRADUKUNDA (BDI)
5 Constantin BITTOUN KOUZMINE (FRA)
6 Aryan GOVEAS (IND)
7 Joshua PARIS (GBR)
8 Mehluli Don Ayanda SIBANDA (ZIM)
9 Hamidreza NADAF (IRI)
10 Niklas JOHANSSON (SWE)
11 S D Prajwal DEV (IND)
12 Joshua HOWARD-TRIPP (RSA)
13 Patrick FOLEY (GBR)
14 Courtney John LOCK (ZIM)
15 Riaan DU TOIT (CAN)
16 Michael-John EVERY (CUW)
17 Dhruv SUNISH (IND)
18 Rishi REDDY (IND)
19 Anurag NENWANI (IND)
20 Anvit BENDRE (IND)

21 (Q) Simon YITBAREK (SWE)
22 (Q) Martin BERAN (CAN)
23 (Q) Charl MORGAN (RSA)
24 (Q) Vasilios CARIPI (RSA)
25 (Q) Markus SCHULTZ (SWE)
26 (Q) Ishaque EQBAL (IND)
27 (Q) Daniil SAVELEV (RUS)
28 (Q) Ethan Denzel SIBANDA (ZIM)

29 (wc) Muzi SIBANDA (ZIM)
30 (wc) Pierre MALAN (RSA)
31 (wc) Thabo NCUBE (ZIM)
32 (wc) Andrew KUNAKA (ZIM)
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: M15 Harare [17-23 June]

Qualifying Draw

1st Round

Simon Yitbarek (SWE/1) vs. Bye
Yash Yadav (IND) d. Jason Chigaazira (ZIM) 6-2 6-7(5) 10-8

Paul Emmanuel (NGR/2) vs. Bye
Daniil Savelev (RUS/wc) d. Oleg Dmitriev (RUS) 6-3 6-4

Babji Siva Atturu (IND/3) vs. Bye
Ethan Denzel Sibanda (ZIM/wc) d. Rishabdev Raman (IND) 6-0 6-3

Martin Beran (CAN/4) vs. Bye
Lefa Ashley Sibanda (BOT) d. Amit Beniwal (IND) 6-3 7-5

Charl Morgan (RSA/5) vs. Bye
Rithwik Rajshekhar Raman (IND) d. Kumail Mohamed (USA) 6-2 6-2

Vasilios Caripi (RSA/6) vs. Bye
Tushar Madan (IND) d. Sanisth Juneja (IND) 7-5 6-1

Derrick Namanya (ZIM/7/wc) vs. Bye
Ishaque Eqbal (IND) d. Yash Chaurasia (IND/10) 6-2 6-2

Ansu Bhuyan (IND/8) vs. Bye
Markus Schultz (SWE/9) d. Gerhardt Marius Becker (RSA) 7-6(1) 6-0


Final Round

Simon Yitbarek (SWE/1) d. Yash Yadav (IND) 6-4 6-2
Daniil Savelev (RUS/wc) d. Paul Emmanuel (NGR/2) 6-2 6-2
Ethan Denzel Sibanda (ZIM/wc) d. Babji Siva Atturu (IND/3) 6-2 6-1
Martin Beran (CAN/4) d. Lefa Ashley Sibanda (BOT) 6-2 6-1
Charl Morgan (RSA/5) d. Rithwik Rajshekhar Raman (IND) 6-4 6-1
Vasilios Caripi (RSA/6) d. Tushar Madan (IND) 6-4 6-2
Ishaque Eqbal (IND) d. Derrick Namanya (ZIM/7/wc) 4-6 6-3 10-3
Markus Schultz (SWE/9) d. Ansu Bhuyan (IND/8) 6-2 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: M15 Harare [17-23 June]

Doubles

1st Round

B.Lock / C.Lock (ZIM/1) d. A.Kunaka / D.Namanya (ZIM/wc) 6-0 6-0
M-J.Every / P.Foley (CUW/GBR) d. G.Iradukunda / S.Juneja (BDI/IND) 6-2 6-4
S.Dev / R.Reddy (IND) d. G.Becker / P.Malan (RSA/wc) 6-2 6-3
L.Catarina / M.D.Sibanda (MON/ZIM/3) d. M.Schultz / S.Yitbarek (SWE) 7-6(4) 6-2

M.Beran / J.Paris (CAN/GBR/4) d. V.Caripi / J.Howard-Tripp (RSA) 6-3 6-4
C.Morgan / T.Ncube (RSA/ZIM/wc) d. R.Du Toit / H.Nadaf (CAN/IRI) 6-4 3-6 10-8
M.Sibanda / D.Sunish (ZIM/IND) d. N.Johansson / A.Nenwani (SWE/IND) 6-3 7-5
A.Bendre / A.Goveas (IND/2) d. P.Emmanuel / L.Sibanda (NGR/BOT) 6-3 7-6(5)


Quarterfinal

B.Lock / C.Lock (ZIM/1) d. M-J.Every / P.Foley (CUW/GBR) 6-2 6-1
S.Dev / R.Reddy (IND) d. L.Catarina / M.D.Sibanda (MON/ZIM/3) 7-6(4) 6-2
M.Beran / J.Paris (CAN/GBR/4) d. C.Morgan / T.Ncube (RSA/ZIM/wc) 6-1 6-2
A.Bendre / A.Goveas (IND/2) d. M.Sibanda / D.Sunish (ZIM/IND) 6-4 6-3


Semifinal

S.Dev / R.Reddy (IND) d. B.Lock / C.Lock (ZIM/1) 7-5 7-6(4)
M.Beran / J.Paris (CAN/GBR/4) d. A.Bendre / A.Goveas (IND/2) 6-3 6-7(5) 11-9


FINAL

S.Dev / R.Reddy (IND) d. M.Beran / J.Paris (CAN/GBR/4) 7-6(5) 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: M15 Harare [17-23 June]

Main Draw

1st Round

Takanyi Garanganga (ZIM/1) d. Rishi Reddy (IND) 6-2 6-2
Mehluli Don Ayanda Sibanda (ZIM) d. Anvit Bendre (IND) 6-1 6-2
Hamidreza Nadaf (IRI) d. Daniil Savelev (RUS/Q) 6-2 6-1
Markus Schultz (SWE/Q) d. Aryan Goveas (IND/7) 6-2 6-3

Lucas Catarina (MON/3) d. Vasilios Caripi (RSA/Q) 6-1 6-2
Courtney John Lock (ZIM) d. Thabo Ncube (ZIM/wc) 6-3 6-1
Joshua Howard-Tripp (RSA) d. Charl Morgan (RSA/Q) 6-2 1-6 7-6(3)
S D Prajwal Dev (IND) d. Constantin Bittoun Kouzmine (FRA/6) 6-1 6-2

Joshua Paris (GBR/8) d. Michael-John Every (CUW) 7-5 6-4
Ethan Denzel Sibanda (ZIM/Q) d. Pierre Malan (RSA/wc) 6-1 6-4
Niklas Johansson (SWE) d. Andrew Kunaka (ZIM/wc) 6-0 6-3
Guy Orly Iradukunda (BDI/4) d. Dhruv Sunish (IND) 6-4 6-4

Simon Yitbarek (SWE/5/Q) d. Ishaque Eqbal (IND/Q) 7-5 6-4
Martin Beran (CAN/Q) d. Riaan Du Toit (CAN) 6-3 6-2
Muzi Sibanda (ZIM/wc) d. Patrick Foley (GBR) 2-6 6-4 6-4
Benjamin Lock (ZIM/2) d. Anurag Nenwani (IND) 6-2 3-0 ret.


2nd Round

Takanyi Garanganga (ZIM/1) d. Mehluli Don Ayanda Sibanda (ZIM) 6-4 6-2
Markus Schultz (SWE/Q) d. Hamidreza Nadaf (IRI) 5-7 6-0 6-2
Lucas Catarina (MON/3) d. Courtney John Lock (ZIM) 6-2 6-3
S D Prajwal Dev (IND) d. Joshua Howard-Tripp (RSA) 6-3 3-0 ret.

Joshua Paris (GBR/8) d. Ethan Denzel Sibanda (ZIM/Q) 6-2 6-3
Guy Orly Iradukunda (BDI/4) d. Niklas Johansson (SWE) 6-2 6-0
Martin Beran (CAN/Q) d. Simon Yitbarek (SWE/5/Q) 7-6(4) 6-3
Benjamin Lock (ZIM/2) d. Muzi Sibanda (ZIM/wc) 6-3 6-0


Quarterfinal

Takanyi Garanganga (ZIM/1) d. Markus Schultz (SWE/Q) 6-4 6-1
S D Prajwal Dev (IND) d. Lucas Catarina (MON/3) 1-6 6-2 6-3
Guy Orly Iradukunda (BDI/4) d. Joshua Paris (GBR/8) 6-4 6-3
Martin Beran (CAN/Q) d. Benjamin Lock (ZIM/2) 6-3 4-6 6-0


Semifinal

Takanyi Garanganga (ZIM/1) d. S D Prajwal Dev (IND) 6-4 6-3
Martin Beran (CAN/Q) d. Guy Orly Iradukunda (BDI/4) 6-4 3-6 7-6(4)


FINAL

Takanyi Garanganga (ZIM/1) d. Martin Beran (CAN/Q) 6-3 6-4
 
1 - 4 of 4 Posts
Top