Mens Tennis Forums banner
1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
16,678 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
M15 BAGNOLES-DE-L'ORNE

City : Bagnoles-de-l'Orne, France
Date : 13-19 January 2020
Prize Money : 15.000$ (+H)
Surface : Clay (Indoor)
Defending champion : Nicolae Frunza (ROU)

Entry List

1 Markus ERIKSSON (SWE)
2 Christopher HEYMAN (BEL)
3 Pol TOLEDO BAGUE (ESP)
4 Gleb SAKHAROV (FRA)
5 Matteo MARTINEAU (FRA)
6 Antoine CORNUT-CHAUVINC (FRA)
7 Miljan ZEKIC (SRB)
8 Anton MATUSEVICH (GBR)
9 Arthur REYMOND (FRA)
10 Mats ROSENKRANZ (GER)
11 Denis KLOK (RUS)
12 Jonathan EYSSERIC (FRA)
13 Kenny DE SCHEPPER (FRA)
14 Ivan DAVYDOV (RUS)
15 Benjamin D'HOE (BEL)
16 Quentin FOLLIOT (FRA)
17 Louis DUSSIN (FRA)
18 Hugo PONTICO (FRA)
19 Joffrey DE SCHEPPER (FRA)
20 Nazim MAKHLOUF (ALG)

21 (Q) Samuel BROSSET (FRA)
22 (Q) Alessandro CEPPELLINI (ITA)
23 (Q) Rayane OUMAOUCHE (FRA)
24 (Q) Lucas BOUQUET (FRA)
25 (Q) Romain GALES (FRA)
26 (Q) Jurgen BRIAND (FRA)
27 (Q) Hugo PIERRE (FRA)
28 (Q) Luca VAN ASSCHE (FRA)

29 (wc) Titouan DROGUET (FRA)
30 (wc) Mayeul DARRAS (FRA)
31 (wc) Jules MARIE (FRA)
32 (wc) Joshua DOUS KARPENSCHIF (FRA)
 

·
Moderator
Joined
·
16,678 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Samuel Brosset (FRA/1) vs. Bye
Paul Soubies (FRA) d. Namazbek Diushembiev (KGZ) 6-0 6-2

Maxence Brovillé (FRA/2) d. Noah Malige (FRA) 7-6(1) 6-1
Hugo Pierre (FRA) d. Arthur Hugounenq (FRA) 6-2 6-3

Jurgen Briand (FRA) d. Paul Valsecchi (FRA/3) 6-2 4-6 10-7
Alexis Boureau (FRA/10) d. Hugo Jardin (FRA) 6-2 6-1

Arthur Fils (FRA) d. Thomas Setodji (FRA/4) 6-4 6-2
Romain Gales (FRA/11) d. Victor Huet (FRA) 6-4 6-3

Amaury Delmas (FRA/5) d. Lofo Ramiaramanana (MAD) 6-1 6-4
Lucas Bouquet (FRA/9) d. Clément Deleersnyder (FRA) 6-3 6-1

Alessandro Ceppellini (ITA/6) d. Yannis Zekri (ALG) 6-0 6-0
Davide Pozzi (ITA/14) d. Hippolyte Costa (FRA) 6-1 6-3

Alessandro Dragoni (ITA/7) d. Michele D'Amico (ITA) 6-2 7-5
Luca Van Assche (FRA) d. Pietro Schiavetti (ITA/12) 7-5 6-4

Rayane Oumaouche (FRA/8) d. Thomas Deschamps (FRA) 6-4 6-4
Liova Ajavon (FRA/13) d. Gauthier Cappello (FRA) 7-5 6-0

Final Round

Samuel Brosset (FRA/1) d. Paul Soubies (FRA) 6-3 6-1
Hugo Pierre (FRA) d. Maxence Brovillé (FRA/2) 6-4 4-6 10-7
Jurgen Briand (FRA) d. Alexis Boureau (FRA/10) 6-1 6-4
Romain Gales (FRA/11) d. Arthur Fils (FRA) 7-5 6-2
Lucas Bouquet (FRA/9) d. Amaury Delmas (FRA/5) 6-2 6-4
Alessandro Ceppellini (ITA/6) d. Davide Pozzi (ITA/14) 6-2 7-6(1)
Luca Van Assche (FRA) d. Alessandro Dragoni (ITA/7) 7-6(4) 6-3
Rayane Oumaouche (FRA/8) d. Liova Ajavon (FRA/13) 4-6 6-4 10-7
 

·
Moderator
Joined
·
16,678 Posts
Discussion Starter · #3 · (Edited)
Doubles

1st Round

J.Eysseric / G.Sakharov (FRA/1) d. L.Dussin / H.Pontico (FRA) 7-6(4) 6-3
I.Davydov / D.Klok (RUS) d. Q.Folliot / P.Valsecchi (FRA) 6-4 3-6 10-5
T.Droguet / H.Pierre (FRA/wc) d. A.Boureau / J.De Schepper (FRA) 6-4 2-6 10-6
M.Eriksson / C.Samuelsson (SWE/4) d. P.Toledo Bague / F.Ventura-Martell (ESP) 7-5 6-4

B.D'Hoe / A.Reymond (BEL/FRA/3) d. M.Brovillé / A.Delmas (FRA) 6-3 7-6(6)
L.Ajavon / T.Deschamps (FRA/wc) d. S.Brosset / N.Makhlouf (FRA/ALG) 6-4 6-3
A.Dragoni / P.Schiavetti (ITA) d. A.Ceppellini / D.Pozzi (ITA) 3-6 6-4 11-9
A.Cornut-Chauvinc / M.Martineau (FRA/2) d. C.Deleersnyder / P.Soubies (FRA/wc) 6-3 4-6 10-5

Quarterfinal

I.Davydov / D.Klok (RUS) d. J.Eysseric / G.Sakharov (FRA/1) w.o
T.Droguet / H.Pierre (FRA/wc) d. M.Eriksson / C.Samuelsson (SWE/4) 6-4 6-4
B.D'Hoe / A.Reymond (BEL/FRA/3) d. L.Ajavon / T.Deschamps (FRA/wc) 6-4 6-2
A.Dragoni / P.Schiavetti (ITA) d. A.Cornut-Chauvinc / M.Martineau (FRA/2) 7-6(5) 6-3

Semifinal

T.Droguet / H.Pierre (FRA/wc) d. I.Davydov / D.Klok (RUS) 6-3 6-4
B.D'Hoe / A.Reymond (BEL/FRA/3) d. A.Dragoni / P.Schiavetti (ITA) 6-3 6-3

FINAL

B.D'Hoe / A.Reymond (BEL/FRA/3)
d. T.Droguet / H.Pierre (FRA/wc) 1-6 6-2 10-8
 

·
Moderator
Joined
·
16,678 Posts
Discussion Starter · #4 · (Edited)
Main Draw

1st Round

Markus Eriksson (SWE/1) d. Joshua Dous Karpenschif (FRA/wc) 6-3 6-2
Titouan Droguet (FRA/wc) d. Lucas Bouquet (FRA/Q) 1-6 6-0 6-2
Louis Dussin (FRA) d. Nazim Makhlouf (ALG) 6-2 6-3
Matteo Martineau (FRA/5) d. Denis Klok (RUS) 6-3 6-2

Gleb Sakharov (FRA/4) d. Joffrey De Schepper (FRA) 7-5 6-2
Jonathan Eysseric (FRA) d. Arthur Reymond (FRA) 6-4 4-6 6-4
Jurgen Briand (FRA/Q) d. Hugo Pontico (FRA) 6-2 7-6(5)
Miljan Zekic (SRB/7) d. Luca Van Assche (FRA/Q) 6-3 3-6 6-1

Ivan Davydov (RUS) d. Antoine Cornut-Chauvinc (FRA/6) 4-6 6-1 6-2
Hugo Pierre (FRA/Q) d. Mats Rosenkranz (GER) 7-6(4) 4-6 6-4
Alessandro Ceppellini (ITA/Q) d. Romain Gales (FRA/Q) 2-6 6-2 6-4
Quentin Folliot (FRA) d. Pol Toledo Bague (ESP/3) 6-3 6-2

Anton Matusevich (GBR/8) d. Benjamin D'Hoe (BEL) 6-4 7-5
Kenny De Schepper (FRA) d. Rayane Oumaouche (FRA/Q) 6-3 6-1
Samuel Brosset (FRA/Q) d. Mayeul Darras (FRA/wc) 6-4 6-4
Jules Marie (FRA/wc) d. Christopher Heyman (BEL/2) 6-2 6-1

2nd Round

Markus Eriksson (SWE/1) d. Titouan Droguet (FRA/wc) 4-6 6-4 6-4
Matteo Martineau (FRA/5) d. Louis Dussin (FRA) 6-1 4-6 6-3
Gleb Sakharov (FRA/4) d. Jonathan Eysseric (FRA) 3-6 7-5 7-5
Jurgen Briand (FRA/Q) d. Miljan Zekic (SRB/7) 6-3 6-4

Hugo Pierre (FRA/Q) d. Ivan Davydov (RUS) 6-4 6-3
Quentin Folliot (FRA) d. Alessandro Ceppellini (ITA/Q) 7-6(4) 6-2
Anton Matusevich (GBR/8) d. Kenny De Schepper (FRA) 7-6(5) 6-3
Jules Marie (FRA/wc) d. Samuel Brosset (FRA/Q) 6-4 6-2

Quarterfinal

Matteo Martineau (FRA/5) d. Markus Eriksson (SWE/1) 6-2 6-2
Jurgen Briand (FRA/Q) d. Gleb Sakharov (FRA/4) 6-3 7-5
Quentin Folliot (FRA) d. Hugo Pierre (FRA/Q) 6-0 6-2
Jules Marie (FRA/wc) d. Anton Matusevich (GBR/8) 7-6(5) 6-2

Semifinal

Matteo Martineau (FRA/5) d. Jurgen Briand (FRA/Q) 7-6(4) 6-3
Jules Marie (FRA/wc) d. Quentin Folliot (FRA) 6-2 6-4

FINAL

Jules Marie (FRA/wc) d. Matteo Martineau (FRA/5) 6-3 6-4
 
1 - 4 of 4 Posts
Top