Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 GUAYAQUIL

City : Guayaquil, Ecuador
Date : 15-21 April 2019
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1 Maximiliano ESTEVEZ (ARG)
2 Mauricio ECHAZU (PER)
3 Arklon HUERTAS DEL PINO (PER)
4 Justin BUTSCH (USA)
5 Conner HUERTAS DEL PINO (PER)
6 Goran MARKOVIC (SRB)
7 Fermin TENTI (ARG)
8 Alejandro MENDOZA (BOL)
9 Ignacio MONZON (ARG)
10 Igor SAO THIAGO (BRA)
11 Antonio Cayetano MARCH (ECU)
12 Jody MAGINLEY (ANT)
13 A.J. CATANZARITI (USA)
14 Leonardo ABOIAN (ARG)
15 Andres URREA (COL)
16 Alejandro HOYOS FRANCO (COL)
17 Enrique BOGO (BRA)
18 Javier NASER (CHI)
19 Preston BROWN (USA)
20 Matyas FUELE (HUN)
21 Boruch SKIERKIER (ARG)
22 Juan Sebastian GOMEZ (COL)

23 (Q) Rodrigo ECHAVARRIA (COL)
24 (Q) Marco SAFFRATTI (ARG)
25 (Q) Federico Juan AGUILAR (ARG)
26 (Q) Ciro LAMPASAS (USA)
27 (Q) Joao Marcos NUSDEO (BRA)
28 (Q) Carlos GARCIA CAMPOVERDE (ECU)

29 (wc) Andres VAZQUEZ MACHUCA (ECU)
30 (wc) Emilio BOWEN (ECU)
31 (wc) Raul Gerardo CENTENO ARTEAGA (ECU)
32 (wc) Juan Sebastian ZABALA VARGAS (ECU)
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: M15 Guayaquil [15-21 April]

Qualifying Draw

1st Round

Rodrigo Echavarria (COL/1) d. Alessandro Cadena (ECU) 6-2 6-0
Felipe Santamaria (COL/12) d. Ricardo Alban (ECU) 6-2 2-6 10-7

Carlos Garcia Campoverde (ECU/wc) d. Nicholas Reyes (USA/2) 7-6(2) 6-4
Jose Joaquin Miranda Cisneros (ESP/11) d. Giovanni Luigi Vilella (BRA) 6-1 6-1

Marco Saffratti (ARG/3) d. Paulo Gutierrez Ruperti (ECU/wc) 6-4 6-1
Alberto Odiseo Alvarado Berrospi (PER/10) d. Oscar Mendoza Govea (ECU) 6-2 6-1

Federico Juan Aguilar (ARG/4) d. Bruno Alvarez (ECU/wc) 6-0 6-0
Sebastian Murillo (USA) d. Rafael E. Grovas (PUR/9) 6-3 6-1

Ciro Lampasas (USA/5) d. Jose Mari Robalino Munoz (ECU/wc) 7-5 1-6 10-7
Raul Moreano Chan (ECU/8) d. Alfredo Jossue Muriel Bravo (ECU) 6-0 6-2

Oscar Matias Leiva Biason (CHI/6) d. Favio Moscoso Vega (ECU) 6-3 6-3
Joao Marcos Nusdeo (BRA/7) d. Raybin Lee Chan (ECU/wc) 6-3 6-0


Final Round

Rodrigo Echavarria (COL/1) d. Felipe Santamaria (COL/12) 6-2 6-0
Carlos Garcia Campoverde (ECU/wc) d. Jose Joaquin Miranda Cisneros (ESP/11) 6-3 6-0
Marco Saffratti (ARG/3) d. Alberto Odiseo Alvarado Berrospi (PER/10) 6-4 6-3
Federico Juan Aguilar (ARG/4) d. Sebastian Murillo (USA) 6-3 7-6(6)
Ciro Lampasas (USA/5) d. Raul Moreano Chan (ECU/8) 6-2 6-3
Joao Marcos Nusdeo (BRA/7) d. Oscar Matias Leiva Biason (CHI/6) 6-4 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: M15 Guayaquil [15-21 April]

Doubles

1st Round

J.Butsch / K.Lovett (USA/1/wc) d. R.Alban / J.Zabala Vargas (ECU/wc) 6-1 1-6 10-7
L.Aboian / M.Estevez (ARG) d. R.Echavarria / A.Urrea (COL) 6-3 6-2
F.Aguilar / M.Saffratti (ARG) d. C.Lampasas / J.Miranda Cisneros (USA/ESP) 6-7(3) 7-6(5) 10-5
A.Huertas Del Pino / C.Huertas Del Pino (PER/3) d. E.Bogo / I.Sao Thiago (BRA) 6-0 6-2

M.Fuele / S.Murillo (HUN/USA) d. A.Catanzariti / J.Maginley (USA/ANT/4) 7-6(4) 5-7 10-8
I.Monzon / F.Tenti (ARG) d. E.Bowen / R.Centeno Arteaga (ECU/wc) 7-5 6-2
J.Naser / B.Skierkier (CHI/ARG) d. G.Markovic / A.Mendoza (SRB/BOL) 6-2 6-7(7) 10-8
M.Echazu / J.Gomez (PER/COL/2) d. A.Hoyos Franco / A.March (COL/ECU) 6-4 6-4


Quarterfinal

L.Aboian / M.Estevez (ARG) d. J.Butsch / K.Lovett (USA/1/wc) 7-6(2) 6-4
A.Huertas Del Pino / C.Huertas Del Pino (PER/3) d. F.Aguilar / M.Saffratti (ARG) 6-4 6-1
M.Fuele / S.Murillo (HUN/USA) d. I.Monzon / F.Tenti (ARG) 3-6 6-3 10-8
M.Echazu / J.Gomez (PER/COL/2) d. J.Naser / B.Skierkier (CHI/ARG) 6-1 6-2


Semifinal

L.Aboian / M.Estevez (ARG) d. A.Huertas Del Pino / C.Huertas Del Pino (PER/3) 6-2 4-6 10-7
M.Fuele / S.Murillo (HUN/USA) d. M.Echazu / J.Gomez (PER/COL/2) 7-5 7-6(4)


FINAL

L.Aboian / M.Estevez (ARG) d. M.Fuele / S.Murillo (HUN/USA) 6-4 7-6(8)
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: M15 Guayaquil [15-21 April]

Main Draw

1st Round

Maximiliano Estevez (ARG/1) d. Preston Brown (USA) 6-4 6-2
Juan Sebastian Gomez (COL) d. Emilio Bowen (ECU/wc) 6-1 6-2
Leonardo Aboian (ARG) d. Enrique Bogo (BRA) 6-4 2-6 7-5
Marco Saffratti (ARG/Q) d. Alejandro Mendoza (BOL/8) 6-4 7-6(3)

Arklon Huertas Del Pino (PER/3) d. Federico Juan Aguilar (ARG/Q) 6-1 6-0
A.J.Catanzariti (USA) d. Joao Marcos Nusdeo (BRA/Q) 6-3 6-0
Antonio Cayetano March (ECU) d. Boruch Skierkier (ARG) 6-2 6-2
Conner Huertas Del Pino (PER/5) d. Andres Vazquez Machuca (ECU/wc) 6-3 6-2

Rodrigo Echavarria (COL/Q) d. Goran Markovic (SRB/6) 6-2 6-2
Juan Sebastian Zabala Vargas (ECU/wc) d. Andres Urrea (COL) 6-1 6-7(3) 6-4
Javier Naser (CHI) d. Raul Gerardo Centeno Arteaga (ECU/wc) 6-3 6-7(6) 6-0
Justin Butsch (USA/4) d. Igor Sao Thiago (BRA) 6-4 6-4

Fermin Tenti (ARG/7) d. Ignacio Monzon (ARG) 6-1 7-6(3)
Alejandro Hoyos Franco (COL) d. Carlos Garcia Campoverde (ECU/Q) 6-1 6-0
Jody Maginley (ANT) d. Ciro Lampasas (USA/Q) 7-6(1) 6-0
Matyas Fuele (HUN) d. Mauricio Echazu (PER/2) 6-2 6-3


2nd Round

Maximiliano Estevez (ARG/1) d. Juan Sebastian Gomez (COL) 6-4 6-1
Marco Saffratti (ARG/Q) d. Leonardo Aboian (ARG) 7-6(2) 6-2
Arklon Huertas Del Pino (PER/3) d. A.J.Catanzariti (USA) 7-6(3) 6-1
Antonio Cayetano March (ECU) d. Conner Huertas Del Pino (PER/5) 4-6 7-6(1) 6-3

Juan Sebastian Zabala Vargas (ECU/wc) d. Rodrigo Echavarria (COL/Q) 6-4 7-5
Justin Butsch (USA/4) d. Javier Naser (CHI) 7-6(2) 6-4
Fermin Tenti (ARG/7) d. Alejandro Hoyos Franco (COL) 4-6 7-6(5) 6-0
Matyas Fuele (HUN) d. Jody Maginley (ANT) 6-4 6-1


Quarterfinal

Maximiliano Estevez (ARG/1) d. Marco Saffratti (ARG/Q) 6-2 7-6(5)
Antonio Cayetano March (ECU) d. Arklon Huertas Del Pino (PER/3) 6-3 6-7(8) 6-0
Justin Butsch (USA/4) d. Juan Sebastian Zabala Vargas (ECU/wc) 6-3 5-7 6-3
Matyas Fuele (HUN) d. Fermin Tenti (ARG/7) 6-3 6-2


Semifinal

Antonio Cayetano March (ECU) d. Maximiliano Estevez (ARG/1) 4-6 6-3 6-0
Matyas Fuele (HUN) d. Justin Butsch (USA/4) 4-6 6-3 6-2


FINAL

Antonio Cayetano March (ECU) d. Matyas Fuele (HUN) 6-4 6-4
 
1 - 4 of 4 Posts
Top