Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 FARO

City : Faro, Portugal
Date : 25 February - 03 March 2019
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : Evan Furness (FRA)

Entry List

1 Jacob GRILLS (AUS)
2 Joao MONTEIRO (POR)
3 Takanyi GARANGANGA (ZIM)
4 Lamine OUAHAB (MAR)
5 Alejandro GOMEZ (COL)
6 Manuel PENA LOPEZ (ARG)
7 Jacopo BERRETTINI (ITA)
8 Giovanni FONIO (ITA)
9 Fred GIL (POR)
10 Sandro EHRAT (SUI)
11 Alvaro LOPEZ SAN MARTIN (ESP)
12 Michael GEERTS (BEL)
13 Antonio MASSARA (ITA)
14 Tiago CACAO (POR)
15 Tomas Martin ETCHEVERRY (ARG)
16 Peter KOBELT (USA)
17 Genaro Alberto OLIVIERI (ARG)
18 (JE) Otto VIRTANEN (FIN)
19 (JE) Jonas FOREJTEK (CZE)
20 (JE) Cannon KINGSLEY (USA)
21 (JE) Harry WENDELKEN (GBR)
22 (JE) Simon Anthony IVANOV (BUL)

23 (Q) Oscar Jose GUTIERREZ (BRA)
24 (Q) Paul C. OOSTERBAAN (USA)
25 (Q) Mateo Nicolas MARTINEZ (ARG)
26 (Q) Eduardo STRUVAY (COL)
27 (Q) Andrea GUERRIERI (ITA)
28 (Q) Constantin SCHMITZ (GER)

29 (wc) Daniel BATISTA (POR)
30 (wc) Luis FARIA (POR)
31 (wc) Francisco DIAS (POR)
32 (wc) Jose-Ricardo NUNES (POR)
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: M15 Faro [25 February - 03 March]

Qualifying Draw

1st Round

Laurent Lokoli (FRA/1) d. Michel Vernier (CHI) 6-3 6-3
Paul C. Oosterbaan (USA/7) d. Yshai Oliel (ISR) 7-6(4) 6-3

Vullnet Tashi (SUI) d. Ryan James Storrie (GBR/2) 4-6 6-3 10-5
Andrea Guerrieri (ITA) d. Henry Craig (USA/10) 7-6(6) 4-6 10-6

Constantin Schmitz (GER/Alt) d. Omar Giacalone (ITA) 6-1 6-3
Jonathan Gray (GBR/9) d. Goncalo Falcao (POR/wc) 6-2 6-1

Jaimee Floyd Angele (FRA/4) d. Joao Graça (POR/wc) 6-1 6-4
Mateo Nicolas Martinez (ARG/8) d. Lorenzo Bocchi (ITA) 6-3 7-6(4)

Fabio Coelho (POR/wc) d. Michael Zhu (USA/5) 7-5 6-4
Eduardo Struvay (COL/12) d. Tiago Torres (POR/wc) 6-3 6-4

Oscar Jose Gutierrez (BRA/6) d. Pedro Araujo (POR/wc) 6-2 6-2
Paul Cayre (FRA) d. Juan Bautista Otegui (ARG/11) 4-6 6-3 10-3

Constantin Schmitz (GER/Alt) replaces Adrian Bodmer (SUI/3)


Final Round

Paul C. Oosterbaan (USA/7) d. Laurent Lokoli (FRA/1) 7-5 6-3
Andrea Guerrieri (ITA) d. Vullnet Tashi (SUI) 6-3 6-1
Constantin Schmitz (GER/Alt) d. Jonathan Gray (GBR/9) 6-2 6-2
Mateo Nicolas Martinez (ARG/8) d. Jaimee Floyd Angele (FRA/4) 4-6 7-6(5) 10-5
Eduardo Struvay (COL/12) d. Fabio Coelho (POR/wc) 6-0 7-6(4)
Oscar Jose Gutierrez (BRA/6) d. Paul Cayre (FRA) 6-3 6-0
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: M15 Faro [25 February - 03 March]

Doubles

1st Round

A.Gomez / M.Zhu (COL/USA/1) d. O.Giacalone / A.Massara (ITA) 6-3 6-1
O.Gutierrez / M.Martinez (BRA/ARG) d. D.Batista / A.Portugal (POR/wc) 6-2 6-2
A.Lopez San Martin / L.Ouahab (ESP/MAR) d. S.Ehrat / V.Tashi (SUI) 6-4 7-5
J-R.Nunes / K.Zuk (POR/POL/wc) d. T.Etcheverry / G.Olivieri (ARG/3) 7-5 6-4

F.Gil / M.Pena Lopez (POR/ARG) d. M.Geerts / E.Struvay (BEL/COL/4) 6-4 1-6 10-7
O.Virtanen / H.Wendelken (FIN/GBR) d. L.Faria / J.Monteiro (POR) 6-4 6-2
T.Cacao / J.Otegui (POR/ARG) d. P.Araujo / T.Torres (POR/wc) 6-3 6-3
F.Dias / G.Falcao (POR/2) d. C.Kingsley / P.Oosterbaan (USA) 6-7(6) 6-3 10-7


Quarterfinal

O.Gutierrez / M.Martinez (BRA/ARG) d. A.Gomez / M.Zhu (COL/USA/1) 6-3 6-2
A.Lopez San Martin / L.Ouahab (ESP/MAR) d. J-R.Nunes / K.Zuk (POR/POL/wc) 6-2 7-5
F.Gil / M.Pena Lopez (POR/ARG) d. O.Virtanen / H.Wendelken (FIN/GBR) 6-1 6-1
T.Cacao / J.Otegui (POR/ARG) d. F.Dias / G.Falcao (POR/2) 1-6 7-6(3) 10-2


Semifinal

A.Lopez San Martin / L.Ouahab (ESP/MAR) d. O.Gutierrez / M.Martinez (BRA/ARG) 6-0 7-6(3)
F.Gil / M.Pena Lopez (POR/ARG) d. T.Cacao / J.Otegui (POR/ARG) 6-3 3-6 10-6


FINAL

F.Gil / M.Pena Lopez (POR/ARG) d. A.Lopez San Martin / L.Ouahab (ESP/MAR) 6-2 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: M15 Faro [25 February - 03 March]

Main Draw

1st Round

Jacob Grills (AUS/1) d. Harry Wendelken (GBR) 6-3 6-2
Paul C. Oosterbaan (USA/Q) d. Simon Anthony Ivanov (BUL) 1-6 6-1 6-1
Jonas Forejtek (CZE) d. Peter Kobelt (USA) 6-4 0-6 6-4
Genaro Alberto Olivieri (ARG) d. Jacopo Berrettini (ITA/7) 7-5 6-4

Lamine Ouahab (MAR/4) d. Cannon Kingsley (USA) 6-4 6-3
Alvaro Lopez San Martin (ESP) d. Constantin Schmitz (GER/Q) 6-4 6-0
Francisco Dias (POR/wc) d. Jose-Ricardo Nunes (POR/wc) 6-2 6-2
Alejandro Gomez (COL/5) d. Daniel Batista (POR/wc) 6-2 6-3

Giovanni Fonio (ITA/8) d. Tiago Cacao (POR) 6-3 6-7(2) 6-1
Oscar Jose Gutierrez (BRA/Q) d. Tomas Martin Etcheverry (ARG) 3-6 6-4 6-2
Mateo Nicolas Martinez (ARG/Q) d. Luis Faria (POR/wc) 6-1 6-1
Takanyi Garanganga (ZIM/3) d. Fred Gil (POR) 7-5 6-4

Eduardo Struvay (COL/Q) d. Manuel Pena Lopez (ARG/6) 3-6 6-3 6-4
Sandro Ehrat (SUI) d. Otto Virtanen (FIN) 6-0 6-1
Michael Geerts (BEL) d. Andrea Guerrieri (ITA/Q) 6-0 6-1
Joao Monteiro (POR/2) d. Antonio Massara (ITA) 6-3 6-3


2nd Round

Jacob Grills (AUS/1) d. Paul C. Oosterbaan (USA/Q) 4-6 6-3 6-1
Jonas Forejtek (CZE) d. Genaro Alberto Olivieri (ARG) 6-3 6-2
Alvaro Lopez San Martin (ESP) d. Lamine Ouahab (MAR/4) 6-1 6-2
Alejandro Gomez (COL/5) d. Francisco Dias (POR/wc) 6-1 6-2

Oscar Jose Gutierrez (BRA/Q) d. Giovanni Fonio (ITA/8) 6-4 6-3
Mateo Nicolas Martinez (ARG/Q) d. Takanyi Garanganga (ZIM/3) 6-4 6-1
Sandro Ehrat (SUI) d. Eduardo Struvay (COL/Q) 6-3 6-0
Michael Geerts (BEL) d. Joao Monteiro (POR/2) 6-1 6-7(5) 6-4


Quarterfinal

Jacob Grills (AUS/1) d. Jonas Forejtek (CZE) 6-3 6-4
Alejandro Gomez (COL/5) d. Alvaro Lopez San Martin (ESP) 6-7(5) 7-5 7-5
Oscar Jose Gutierrez (BRA/Q) d. Mateo Nicolas Martinez (ARG/Q) 6-4 7-5
Sandro Ehrat (SUI) d. Michael Geerts (BEL) 6-2 6-1


Semifinal

Jacob Grills (AUS/1) d. Alejandro Gomez (COL/5) 6-2 6-1
Sandro Ehrat (SUI) d. Oscar Jose Gutierrez (BRA/Q) 6-3 6-3


FINAL

Sandro Ehrat (SUI) d. Jacob Grills (AUS/1) 6-2 6-2
 
1 - 4 of 4 Posts
Top