Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
16,078 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 DOHA

City : Doha, Qatar
Date : 09-15 March 2020
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : Geoffrey Blancaneaux (FRA)

Entry List

1 Gijs BROUWER (NED)
2 Aldin SETKIC (BIH)
3 Zizou BERGS (BEL)
4 Alexandar LAZAROV (BUL)
5 Kai WEHNELT (GER)
6 Constantin SCHMITZ (GER)
7 Wishaya TRONGCHAROENCHAIKUL (THA)
8 Marat DEVIATIAROV (UKR)
9 Adrian OBERT (GER)
10 Ryan NIJBOER (NED)
11 Dan Alexandru TOMESCU (ROU)
12 George TSIVADZE (GEO)
13 Sidane PONTJODIKROMO (NED)
14 Gabriel DONEV (BUL)
15 Daniil GLINKA (EST)
16 Aliaksandr LIAONENKA (BLR)
17 Congsup CONGCAR (THA)
18 Roman BLOKHIN (RUS)
19 Sam TAYLOR (SWE)
20 Krittin KOAYKUL (THA)

21 (Q) Milen IANAKIEV (GER)
22 (Q) Pol WATTANAKUL (THA)
23 (Q) Alexander JHUN (GBR)
24 (Q) Daniil SAVELEV (RUS)
25 (Q) Natthasith KUNSUWAN (THA)
26 (Q) Preston BROWN (USA)
27 (Q) Razvan Marius CODESCU (ROU)
28 (Q) Kris KRAWCEWICZ (AUT)

29 (wc) Shahbaaz KHAN (IND)
30 (wc) Mousa Shanan ZAYED (QAT)
31 (wc) Tibo COLSON (BEL)
32 (wc) Rashed NAWAF (QAT)
 

·
Moderator
Joined
·
16,078 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Milen Ianakiev (GER/1) vs. Bye
Mohammed Abdulla (QAT/13) d. Ruthvik Bavale (IND) 6-0 6-2

Pol Wattanakul (THA/2) vs. Bye
Drona Walia (IND) d. Chattarin Wareesri (THA/16) 6-3 6-2

Alexander Jhun (GBR/3) vs. Bye
Sultan Khalfan Al-Alawi (QAT) d. Michal Skonieczny (POL/11) 6-1 6-2

Daniil Savelev (RUS/4) vs. Bye
Nikita Bortnichek (RUS) d. Thammarat Kamchai (THA/14) 2-6 6-0 10-8

Natthasith Kunsuwan (THA/5) vs. Bye
Mihnea Lorin Stefan Turcu (ROU/10) d. Francis Pare (CAN) 6-3 6-2

Preston Brown (USA/6) d. Mihaita Daniel Damian (ROU) 6-2 6-0
Freddie Ridout (GBR) d. Florian Fallert (GER/12) 6-3 2-6 11-9

Artsiom Cherkasau (BLR/7) d. Nasser Alyafei (QAT/wc) 6-1 6-0
Kris Krawcewicz (AUT/9) d. Alexander Simion (ROU) 6-3 6-4

Razvan Marius Codescu (ROU/8) d. Amr Hassan (YEM) 6-1 6-3
Theertha Shashank Macherla (IND) d. Vinay Kumar T. (IND/15) 6-3 6-3

Final Round

Milen Ianakiev (GER/1) d. Mohammed Abdulla (QAT/13) 6-2 6-2
Pol Wattanakul (THA/2) d. Drona Walia (IND) 6-3 6-3
Alexander Jhun (GBR/3) d. Sultan Khalfan Al-Alawi (QAT) 6-2 6-1
Daniil Savelev (RUS/4) d. Nikita Bortnichek (RUS) 6-2 6-1
Natthasith Kunsuwan (THA/5) d. Mihnea Lorin Stefan Turcu (ROU/10) 7-6(8) 6-3
Preston Brown (USA/6) d. Freddie Ridout (GBR) 6-0 6-1
Kris Krawcewicz (AUT/9) d. Artsiom Cherkasau (BLR/7) 6-3 6-3
Razvan Marius Codescu (ROU/8) d. Theertha Shashank Macherla (IND) 6-4 6-1
 

·
Moderator
Joined
·
16,078 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round

R.Nijboer / S.Pontjodikromo (NED/1) d. Z.Bergs / T.Colson (BEL) 7-6(3) 6-3
C.Congcar / K.Koaykul (THA) d. R.Blokhin / A.Cherkasau (RUS/BLR) 6-2 7-6(4)
D.Glinka / S.Taylor (EST/SWE) d. N.Kunsuwan / P.Wattanakul (THA) 6-1 3-6 10-7
S.Khan / M.Zayed (IND/QAT/wc) d. S.Ratiwatana / A.Setkic (THA/BIH/3) 6-3 6-2

F.Fallert / A.Obert (GER) d. C.Schmitz / K.Wehnelt (GER/4) 7-6(3) 4-6 11-9
R.Nawaf / F.Veger (QAT/CRO/wc) d. A.Liaonenka / F.Pare (BLR/CAN) 6-1 6-0
F.Alcantara / W.Trongcharoenchaikul (PHI/THA) d. G.Donev / M.Ianakiev (BUL/GER) 3-6 6-2 10-4
A.Lazarov / D.Tomescu (BUL/ROU) d. M.Deviatiarov / G.Tsivadze (UKR/GEO/2) 6-3 6-7(6) 10-7

Quarterfinal

R.Nijboer / S.Pontjodikromo (NED/1) d. C.Congcar / K.Koaykul (THA) 7-6(3) 7-6(3)
S.Khan / M.Zayed (IND/QAT/wc) d. D.Glinka / S.Taylor (EST/SWE) 7-6(4) 6-2
F.Fallert / A.Obert (GER) d. R.Nawaf / F.Veger (QAT/CRO/wc) 6-1 2-6 10-2
A.Lazarov / D.Tomescu (BUL/ROU) d. F.Alcantara / W.Trongcharoenchaikul (PHI/THA) w.o

Semifinal

R.Nijboer / S.Pontjodikromo (NED/1) vs. S.Khan / M.Zayed (IND/QAT/wc)
F.Fallert / A.Obert (GER) vs. A.Lazarov / D.Tomescu (BUL/ROU)
 

·
Moderator
Joined
·
16,078 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Gijs Brouwer (NED/1) d. Congsup Congcar (THA) 6-0 6-0
George Tsivadze (GEO) d. Razvan Marius Codescu (ROU/Q) 6-1 6-0
Milen Ianakiev (GER/Q) d. Rashed Nawaf (QAT/wc) 3-6 6-1 6-2
Marat Deviatiarov (UKR/8) d. Sidane Pontjodikromo (NED) 6-2 6-4

Zizou Bergs (BEL/3) d. Tibo Colson (BEL/wc) 6-0 4-6 6-2
Alexander Jhun (GBR/Q) d. Roman Blokhin (RUS) 6-3 6-1
Adrian Obert (GER) d. Sam Taylor (SWE) 6-2 4-6 6-1
Wishaya Trongcharoenchaikul (THA/7) d. Aliaksandr Liaonenka (BLR) 7-5 6-4

Kai Wehnelt (GER/5) d. Ryan Nijboer (NED) 2-6 6-4 6-4
Dan Alexandru Tomescu (ROU) d. Krittin Koaykul (THA) 7-5 4-6 6-3
Pol Wattanakul (THA/Q) d. Gabriel Donev (BUL) 6-1 6-2
Alexandar Lazarov (BUL/4) d. Shahbaaz Khan (IND/wc) 6-1 6-2

Constantin Schmitz (GER/6) d. Mousa Shanan Zayed (QAT/wc) 6-1 6-3
Daniil Glinka (EST) d. Natthasith Kunsuwan (THA/Q) 6-4 5-7 6-4
Kris Krawcewicz (AUT/Q) d. Preston Brown (USA/Q) 7-5 6-3
Aldin Setkic (BIH/2) d. Daniil Savelev (RUS/Q) 6-0 6-2

2nd Round

Gijs Brouwer (NED/1) d. George Tsivadze (GEO) 7-5 3-0 ret.
Marat Deviatiarov (UKR/8) d. Milen Ianakiev (GER/Q) 6-2 6-0
Zizou Bergs (BEL/3) d. Alexander Jhun (GBR/Q) 6-2 6-3
Adrian Obert (GER) d. Wishaya Trongcharoenchaikul (THA/7) 6-3 7-6(0)

Kai Wehnelt (GER/5) d. Dan Alexandru Tomescu (ROU) 4-6 6-3 6-4
Alexandar Lazarov (BUL/4) d. Pol Wattanakul (THA/Q) 6-4 6-3
Constantin Schmitz (GER/6) d. Daniil Glinka (EST) 6-3 6-3
Aldin Setkic (BIH/2) d. Kris Krawcewicz (AUT/Q) 6-3 6-2

Quarterfinal

Gijs Brouwer (NED/1) vs. Marat Deviatiarov (UKR/8)
Zizou Bergs (BEL/3) vs. Adrian Obert (GER)
Alexandar Lazarov (BUL/4) vs. Kai Wehnelt (GER/5)
Aldin Setkic (BIH/2)
vs. Constantin Schmitz (GER/6)
 
1 - 4 of 4 Posts
Top