Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 CHAMPAIGN

City : Champaign, Illinois, USA
Date : 03-09 June 2019
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1 Tom FAWCETT (USA)
2 Keenan MAYO (USA)
3 Ricardo RODRIGUEZ (VEN)
4 Mark WHITEHOUSE (GBR)
5 Diego HIDALGO (ECU)
6 Strong KIRCHHEIMER (USA)
7 Vasil KIRKOV (USA)
8 Trent BRYDE (USA)
9 Sumit SARKAR (USA)
10 Michael SHABAZ (USA)
11 Alex BLUMENBERG (BRA)
12 Alexander BROWN (USA)
13 Mousheg HOVHANNISYAN (USA)
14 Conor BERG (USA)
15 Jody MAGINLEY (ANT)
16 Luke Jacob GAMBLE (USA)
17 Dragos Constantin IGNAT (ROU)
18 Reese STALDER (USA)
19 Aron HILTZIK (USA)
20 Alexander COZBINOV (MDA)

21 (Q) Kareem AL ALLAF (SYR)
22 (Q) Alex KOBELT (USA)
23 (Q) Constant DE LA BASSETIERE (FRA)
24 (Q) Martin BERAN (CAN)
25 (Q) Daniel FAINBLUM (CAN)
26 (Q) Nathan PONWITH (USA)
27 (Q) Gui GOMES (USA)
28 (Q) Lucas HORVE (USA)

29 (wc) Ezekiel CLARK (USA)
30 (wc) Siphosothando MONTSI (RSA)
31 (wc) Alexander BERNARD (USA)
32 (wc) Vuk BUDIC (USA)
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: M15 Champaign [03-09 June]

Qualifying Draw

1st Round

Alexander Knight (USA/1) d. Sebastian Zapata (CAN) 6-1 6-1
Nathan Ponwith (USA) d. Shane Monroe (USA/11) 7-5 6-4

Kareem Al Allaf (SYR/2) d. Ishaan Ravichander (USA) 4-6 6-4 10-6
Andrew Zhang (USA) d. Cleeve Harper (CAN/16) 6-1 6-7(5) 10-2

Gui Gomes (USA) d. Preston Brown (USA/3) 6-2 6-2
Eric Hadigian (USA/9) d. Kevin Gardner (ANT) 6-1 6-0

Alex Kobelt (USA/4) d. Nevin Arimilli (USA) 6-4 6-4
Bradley Frye (USA/wc) d. Nicholas Kamisar (USA/12) 6-1 6-3

John Bernard (USA) d. Pierce Rollins (USA/5) 2-6 6-2 11-9
Daniel Fainblum (CAN/10) d. Kooros Ghasemi (CAN) 6-0 6-3

Constant De La Bassetiere (FRA/6) d. Steven Forman (USA) 6-3 6-0
Philip Wilbert Major (BAH/13) d. Tyler Bowers (USA) 6-4 7-5

Darryl Hale (GBR/7/wc) d. Matthew Vos (USA) 6-4 6-2
Lucas Horve (USA/wc) d. Ian Chadwell (USA/15) 3-6 7-5 11-9

Martin Beran (CAN/8) d. Alexander Pozo (USA) 6-1 6-4
Jared Pratt (USA/14) d. Quinn Vandecasteele (USA) 1-6 6-3 10-5


Final Round

Nathan Ponwith (USA) d. Alexander Knight (USA/1) 6-4 6-3
Kareem Al Allaf (SYR/2) d. Andrew Zhang (USA) 6-3 6-1
Gui Gomes (USA) d. Eric Hadigian (USA/9) 1-6 7-6(4) 12-10
Alex Kobelt (USA/4) d. Bradley Frye (USA/wc) 6-4 6-4
Daniel Fainblum (CAN/10) d. John Bernard (USA) 6-1 6-4
Constant De La Bassetiere (FRA/6) d. Philip Wilbert Major (BAH/13) 6-1 6-1
Lucas Horve (USA/wc) d. Darryl Hale (GBR/7/wc) 6-3 6-2
Martin Beran (CAN/8) d. Jared Pratt (USA/14) 6-1 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: M15 Champaign [03-09 June]

Doubles

1st Round

A.Cozbinov / J.Maginley (MDA/ANT/1) d. D.Ignat / S.Sarkar (ROU/USA) 6-3 6-3
A.Brown / G.Gomes (USA) d. E.Clark / K.Mayo (USA) 6-3 4-6 10-7
A.Blumenberg / M.Whitehouse (BRA/GBR) d. V.Budic / L.Horve (USA/wc) 6-3 7-6(5)
T.Bryde / V.Kirkov (USA/3) d. C.Berg / M.Hovhannisyan (USA) 6-4 4-6 10-8

C.De La Bassetiere / A.Kobelt (FRA/USA/4) d. E.Hadigian / I.Ravichander (USA) 6-4 6-1
A.Hiltzik / S.Montsi (USA/RSA) d. B.Frye / A.Pozo (USA/wc) 5-7 7-6(5) 10-8
L.Gamble / R.Stalder (USA) d. D.Hale / N.Kamisar (GBR/USA) 6-0 6-0
D.Hidalgo / R.Rodriguez (ECU/VEN/2) d. S.Kirchheimer / M.Shabaz (USA) 6-2 6-1


Quarterfinal

A.Cozbinov / J.Maginley (MDA/ANT/1) d. A.Brown / G.Gomes (USA) 1-6 6-4 10-4
A.Blumenberg / M.Whitehouse (BRA/GBR) d. T.Bryde / V.Kirkov (USA/3) 7-6(7) 7-6(2)
C.De La Bassetiere / A.Kobelt (FRA/USA/4) d. A.Hiltzik / S.Montsi (USA/RSA) 6-3 6-1
D.Hidalgo / R.Rodriguez (ECU/VEN/2) d. L.Gamble / R.Stalder (USA) 7-6(3) 5-7 10-8


Semifinal

A.Blumenberg / M.Whitehouse (BRA/GBR) d. A.Cozbinov / J.Maginley (MDA/ANT/1) 7-6(4) 6-1
D.Hidalgo / R.Rodriguez (ECU/VEN/2) d. C.De La Bassetiere / A.Kobelt (FRA/USA/4) 7-5 7-6(4)


FINAL

A.Blumenberg / M.Whitehouse (BRA/GBR) d. D.Hidalgo / R.Rodriguez (ECU/VEN/2) 3-6 6-4 10-6
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: M15 Champaign [03-09 June]

Main Draw

1st Round

Tom Fawcett (USA/1) d. Daniel Fainblum (CAN/Q) 1-6 6-2 6-3
Reese Stalder (USA) d. Alexander Brown (USA) 7-5 7-6(3)
Jody Maginley (ANT) d. Alex Kobelt (USA/Q) 7-6(5) 7-5
Strong Kirchheimer (USA/6) d. Luke Jacob Gamble (USA) 6-3 6-3

Michael Shabaz (USA) d. Ricardo Rodriguez (VEN/3) 6-2 6-7(4) 6-1
Vuk Budic (USA/wc) d. Aron Hiltzik (USA) 1-6 7-5 7-6(1)
Constant De La Bassetiere (FRA/Q) d. Alexander Bernard (USA/wc) 6-2 6-4
Diego Hidalgo (ECU/5) d. Lucas Horve (USA/Q) 6-1 6-0

Trent Bryde (USA/8) d. Alex Blumenberg (BRA) 2-6 6-3 6-4
Conor Berg (USA) d. Mousheg Hovhannisyan (USA) 2-6 6-3 6-4
Sumit Sarkar (USA) d. Martin Beran (CAN/Q) 6-4 6-4
Dragos Constantin Ignat (ROU) d. Mark Whitehouse (GBR/4) 7-5 6-2

Nathan Ponwith (USA/Q) d. Vasil Kirkov (USA/7) 6-2 4-6 6-4
Gui Gomes (USA/Q) d. Siphosothando Montsi (RSA/wc) 3-6 6-2 7-6(3)
Ezekiel Clark (USA/wc) d. Alexander Cozbinov (MDA) 4-6 6-2 6-4
Kareem Al Allaf (SYR/Q) d. Keenan Mayo (USA/2) 6-4 6-4


2nd Round

Tom Fawcett (USA/1) d. Reese Stalder (USA) 6-2 6-4
Strong Kirchheimer (USA/6) d. Jody Maginley (ANT) 7-6(4) 6-3
Vuk Budic (USA/wc) d. Michael Shabaz (USA) 6-2 6-2
Diego Hidalgo (ECU/5) d. Constant De La Bassetiere (FRA/Q) 2-6 7-6(4) 6-1

Trent Bryde (USA/8) d. Conor Berg (USA) 6-3 6-7(4) 6-2
Sumit Sarkar (USA) d. Dragos Constantin Ignat (ROU) 7-5 6-1
Nathan Ponwith (USA/Q) d. Gui Gomes (USA/Q) 6-4 1-6 6-3
Ezekiel Clark (USA/wc) d. Kareem Al Allaf (SYR/Q) 6-4 6-0


Quarterfinal

Strong Kirchheimer (USA/6) d. Tom Fawcett (USA/1) 6-3 6-4
Diego Hidalgo (ECU/5) d. Vuk Budic (USA/wc) 6-1 6-1
Sumit Sarkar (USA) d. Trent Bryde (USA/8) 6-3 6-1
Nathan Ponwith (USA/Q) d. Ezekiel Clark (USA/wc) 4-6 6-3 7-5


Semifinal

Strong Kirchheimer (USA/6) d. Diego Hidalgo (ECU/5) 5-7 6-3 6-3
Nathan Ponwith (USA/Q) d. Sumit Sarkar (USA) 6-3 6-4


FINAL

Nathan Ponwith (USA/Q) d. Strong Kirchheimer (USA/6) 7-6(2) 6-4
 
1 - 4 of 4 Posts
Top