Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 CANCUN

City : Cancún, Mexico
Date : 22-28 April 2019
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1 Dayne KELLY (AUS)
2 Hugo GRENIER (FRA)
3 Facundo MENA (ARG)
4 Pedro SAKAMOTO (BRA)
5 Pavel KRAINIK (CAN)
6 Lorenzo FRIGERIO (ITA)
7 Evan ZHU (USA)
8 William GRIFFITH (USA)
9 Julian CASH (GBR) P
10 Gabriel PETIT (FRA)
11 Quentin ROBERT (FRA)
12 Diego HIDALGO (ECU)
13 Adam EL MIHDAWY (USA)
14 Isaac STOUTE (GBR)
15 Adelchi VIRGILI (ITA)
16 Florian LAKAT (FRA)
17 Jordan HASSON (ISR)
18 Yshai OLIEL (ISR)
19 Cameron GREEN (AUS)
20 Naoki NAKAGAWA (JPN)

21 (Q) Christian LANGMO (USA)
22 (Q) Wilfredo GONZALEZ (GUA)
23 (Q) Gage BRYMER (USA)
24 (Q) Jean THIROUIN (FRA)
25 (Q) George GOLDHOFF (USA)
26 (Q) Kevin MAJOR (BAH)
27 (Q) Oleksiy AROVIN (UKR)
28 (Q) Alejandro VALENCIA (COL)

29 (wc) Fernando YAMACITA (BRA)
30 (wc) Juan Ignacio BATALLA DIEZ (MEX)
31 (wc) Rodrigo GARCIA (MEX)
32 (wc) Manuel Antonio ALONSO (MEX)
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: M15 Cancún [22-28 April]

Qualifying Draw

1st Round

Christian Langmo (USA/1) vs. Bye
Mikal Statham (NZL/13) d. Dillon Early (USA) 6-1 6-1

Wilfredo Gonzalez (GUA/2) vs. Bye
Tomislav Edward Papac (AUS/12/wc) d. Aleki Gomez Pezuela Cano (MEX) 6-2 6-2

Gage Brymer (USA/3) d. Joao Victor Ortega (MEX/wc) w.o
Garrett Johns (USA/10/wc) d. Rodrigo Crespo Piedra (CRC/wc) 7-5 6-2

Alejandro Valencia (COL/wc) d. Errol Smith (USA/4) 3-6 7-5 10-1
James Ibrahim (AUS/16) d. Lance Amaury Lage Castelan (MEX) 6-2 6-1

Jean Thirouin (FRA/5) d. Ryan Johnson (USA) 6-4 6-1
Ivan Endara (ECU/11) d. Mehdi Haddad (TUN) 6-0 6-0

Michel-Alexandre Fortin (CAN) d. Tyler Mercier (USA/6) 6-4 6-7(5) 11-9
George Goldhoff (USA/9) d. Austin Johnson (USA) 6-1 6-1

Ian Chadwell (USA) d. Quentin Gueydan (FRA/7) 6-2 4-6 10-8
Kevin Major (BAH/15) d. Arturo Langle (MEX) 6-1 6-2

Austin Rapp (USA/8) d. Arjun Mehrotra (AUS) 6-2 6-4
Oleksiy Arovin (UKR/wc) d. Mihnea Lorin Stefan Turcu (ROU/14) 6-3 6-2


Final Round

Christian Langmo (USA/1) d. Mikal Statham (NZL/13) 6-1 7-6(4)
Wilfredo Gonzalez (GUA/2) d. Tomislav Edward Papac (AUS/12/wc) 6-2 6-2
Gage Brymer (USA/3) d. Garrett Johns (USA/10/wc) 6-2 6-3
Alejandro Valencia (COL/wc) d. James Ibrahim (AUS/16) 4-6 6-0 10-8
Jean Thirouin (FRA/5) d. Ivan Endara (ECU/11) w.o
George Goldhoff (USA/9) d. Michel-Alexandre Fortin (CAN) 6-4 6-2
Kevin Major (BAH/15) d. Ian Chadwell (USA) 6-4 6-4
Oleksiy Arovin (UKR/wc) d. Austin Rapp (USA/8) 2-6 6-4 10-3
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: M15 Cancún [22-28 April]

Doubles

1st Round

W.Gonzalez / D.Hidalgo (GUA/ECU/1) vs. Bye
J.Batalla Diez / M-A.Fortin (MEX/CAN/wc) d. M.Haddad / K.Major (TUN/BAH) 6-1 6-2
C.Green / J.Thirouin (AUS/FRA) d. R.Garcia / E.Sanchez (MEX) 6-2 6-1
J.Cash / G.Goldhoff (GBR/USA) d. Q.Robert / I.Stoute (FRA/GBR/3) 4-6 7-5 10-5

J.Bradley / A.Rapp (IRL/USA/4/wc) d. J.Ibrahim / A.Mehrotra (AUS) 6-1 6-3
Q.Gueydan / G.Petit (FRA) d. J.Hasson / Y.Oliel (ISR) 6-4 6-4
G.Brymer / W.Griffith (USA) d. L.Frigerio / A.Virgili (ITA) 6-3 6-7(5) 11-9
P.Sakamoto / F.Yamacita (BRA/2) vs. Bye


Quarterfinal

W.Gonzalez / D.Hidalgo (GUA/ECU/1) d. J.Batalla Diez / M-A.Fortin (MEX/CAN/wc) 6-2 6-2
J.Cash / G.Goldhoff (GBR/USA) d. C.Green / J.Thirouin (AUS/FRA) 7-6(5) 7-6(6)
J.Bradley / A.Rapp (IRL/USA/4/wc) d. Q.Gueydan / G.Petit (FRA) 4-6 6-1 10-4
P.Sakamoto / F.Yamacita (BRA/2) d. G.Brymer / W.Griffith (USA) 6-4 6-4


Semifinal

J.Cash / G.Goldhoff (GBR/USA) d. W.Gonzalez / D.Hidalgo (GUA/ECU/1) 6-3 6-4
J.Bradley / A.Rapp (IRL/USA/4/wc) d. P.Sakamoto / F.Yamacita (BRA/2) 3-6 6-4 10-6


FINAL

J.Cash / G.Goldhoff (GBR/USA) d. J.Bradley / A.Rapp (IRL/USA/4/wc) 6-3 6-7(8) 10-6
 

·
Moderator
Joined
·
15,446 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: M15 Cancún [22-28 April]

Main Draw

1st Round

Christian Langmo (USA/Q) d. James Ibrahim (AUS/L.L) 6-3 7-5
Adam El Mihdawy (USA) d. Jordan Hasson (ISR) 6-1 6-3
Naoki Nakagawa (JPN) d. Manuel Antonio Alonso (MEX/wc) 6-0 6-3
Pavel Krainik (CAN/5) d. Cameron Green (AUS) 4-6 7-6(4) 6-3

Facundo Mena (ARG/3) d. Jean Thirouin (FRA/Q) 6-4 6-3
Gage Brymer (USA/Q) d. Juan Ignacio Batalla Diez (MEX/wc) 6-1 6-3
Wilfredo Gonzalez (GUA/Q) d. Alejandro Valencia (COL/Q) 6-2 6-2
Evan Zhu (USA/7) d. Gabriel Petit (FRA) 2-6 6-1 6-3

Lorenzo Frigerio (ITA/6) d. Quentin Robert (FRA) 6-2 6-3
Diego Hidalgo (ECU) d. George Goldhoff (USA/Q) 6-3 6-2
Adelchi Virgili (ITA) d. Kevin Major (BAH/Q) 1-6 6-3 6-3
Pedro Sakamoto (BRA/4) d. Florian Lakat (FRA) 6-1 3-6 7-5

Yshai Oliel (ISR) d. William Griffith (USA/8) 7-6(3) 6-4
Julian Cash (GBR) d. Isaac Stoute (GBR) 6-4 6-2
Fernando Yamacita (BRA/wc) d. Oleksiy Arovin (UKR/Q) 6-4 6-2
Hugo Grenier (FRA/2) d. Rodrigo Garcia (MEX/wc) 6-0 6-0

James Ibrahim (AUS/L.L) replaces Dayne Kelly (AUS/1)


2nd Round

Christian Langmo (USA/Q) d. Adam El Mihdawy (USA) 6-4 3-6 6-2
Naoki Nakagawa (JPN) d. Pavel Krainik (CAN/5) 6-1 6-4
Gage Brymer (USA/Q) d. Facundo Mena (ARG/3) 6-3 7-5
Wilfredo Gonzalez (GUA/Q) d. Evan Zhu (USA/7) 5-7 7-5 6-3

Diego Hidalgo (ECU) d. Lorenzo Frigerio (ITA/6) 7-6(4) 6-2
Adelchi Virgili (ITA) d. Pedro Sakamoto (BRA/4) 6-3 3-6 6-3
Yshai Oliel (ISR) d. Julian Cash (GBR) 6-2 6-2
Hugo Grenier (FRA/2) d. Fernando Yamacita (BRA/wc) 6-1 6-1


Quarterfinal

Christian Langmo (USA/Q) d. Naoki Nakagawa (JPN) 6-4 2-6 6-4
Gage Brymer (USA/Q) d. Wilfredo Gonzalez (GUA/Q) 6-0 6-1
Diego Hidalgo (ECU) d. Adelchi Virgili (ITA) 6-1 6-0
Hugo Grenier (FRA/2) d. Yshai Oliel (ISR) 7-6(4) 6-3


Semifinal

Gage Brymer (USA/Q) d. Christian Langmo (USA/Q) 6-2 3-6 6-3
Hugo Grenier (FRA/2) d. Diego Hidalgo (ECU) 6-3 6-1


FINAL

Hugo Grenier (FRA/2) d. Gage Brymer (USA/Q) 6-3 6-2
 
1 - 4 of 4 Posts
Top