Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
16,037 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 CANCUN

City : Cancún, Mexico
Date : 13-19 January 2020
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1 Alessandro BEGA (ITA)
2 Genaro Alberto OLIVIERI (ARG)
3 Gerardo LOPEZ VILLASENOR (MEX)
4 Maximiliano ESTEVEZ (ARG)
5 Strong KIRCHHEIMER (USA)
6 Nicolas Alberto ARRECHE (ARG)
7 Felix CORWIN (USA)
8 David PEREZ SANZ (ESP)
9 Mark WHITEHOUSE (GBR)
10 Mateus ALVES (BRA)
11 Francisco COMESANA (ARG)
12 Tigre HANK (MEX)
13 Brandon WALKIN (AUS)
14 Juan Alejandro HERNANDEZ SERRANO (MEX)
15 Ignacio CAROU (URU)
16 Sagadat AYAP (KAZ)
17 Matthew MENDEZ (USA)
18 Zane KHAN (USA)
19 Aron PIERCE (USA)
20 David FOX (GBR)
21 Juan Carlos AGUILAR (CAN)
22 (JE) Alejo Lorenzo LINGUA LAVALLEN (ARG)

23 (Q) Jason KROS (USA)
24 (Q) Ivar Jose ARAMBURU CONTRERAS (MEX)
25 (Q) Murphy CASSONE (USA)
26 (Q) Rodrigo BANZER (BOL)
27 (Q) Benedikt HENNING (GER)
28 (Q) Chad KISSELL (USA)

29 (wc) Manuel PENA LOPEZ (ARG)
30 (wc) Tanner K. SMITH (USA)
31 (wc) Jose PEREIRA (BRA)
32 (wc) Yoel YAMUS (USA)
 

·
Moderator
Joined
·
16,037 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Hady Habib (LBN/1) vs. Bye
Rodrigo Banzer (BOL) d. Ian Turner (USA) 6-0 6-0
Tyrone Barrett (AUS) vs. Bye
Preston Brown (USA/11) vs. Bye

Bye vs. Bye
Rodolfo Villavicencio Castro (MEX/wc) d. Tarik Sehovic (SRB) 6-4 3-6 13-11
Rami Alkhafaji (USA) vs. Bye
Ivar Jose Aramburu Contreras (MEX/10) vs. Bye

Yeudy Villar (DOM/3) vs. Bye
Nikolay Sysoev (RUS) d. Joao Victor Ortega (MEX/wc) 6-1 6-0
Chad Kissell (USA) vs. Bye
Samuel Beren (USA/7) vs. Bye

Manuel Barros (ARG/4) vs. Bye
Jose Antonio Rodriguez (MEX) d. Masood Eisa-Beygi (CAN) 6-2 6-1
Edward Lewis (USA) d. Zakai Stone (USA) 6-3 6-2
Murphy Cassone (USA/12) vs. Bye

Sebastian Murillo (USA/5) vs. Bye
Niroop Vallabhaneni (USA/wc) d. Zachary Mintz (USA) 6-1 6-2
Benedikt Henning (GER) d. Kin Javier Gutierrez (MEX) 6-1 6-1
Matt Kuhar (USA/9) vs. Bye

Fletcher Scott (USA/6) vs. Bye
Sam Lapides (USA) d. Tom Dynka (CAN) 6-3 7-6(3)
Adrian Chamdani (USA) d. Martin Maldonado (ECU) 6-3 6-2
Jason Kros (USA/8) vs. Bye

Bye replaces Juan Carlos Aguilar (CAN/2) (→ Main Draw)

2nd Round

Rodrigo Banzer (BOL) d. Hady Habib (LBN/1) 7-6(4) 7-6(7)
Preston Brown (USA/11) d. Tyrone Barrett (AUS) 6-1 6-0

Rodolfo Villavicencio Castro (MEX/wc) vs. Bye
Ivar Jose Aramburu Contreras (MEX/10) d. Rami Alkhafaji (USA) 6-1 6-0

Yeudy Villar (DOM/3) d. Nikolay Sysoev (RUS) 6-3 6-2
Chad Kissell (USA) d. Samuel Beren (USA/7) 5-2 ret.

Jose Antonio Rodriguez (MEX) d. Manuel Barros (ARG/4) 6-2 6-0
Murphy Cassone (USA/12) d. Edward Lewis (USA) 6-2 6-3

Niroop Vallabhaneni (USA/wc) d. Sebastian Murillo (USA/5) 6-4 6-4
Benedikt Henning (GER) d. Matt Kuhar (USA/9) 6-4 7-6(3)

Fletcher Scott (USA/6) d. Sam Lapides (USA) 6-2 6-1
Jason Kros (USA/8) d. Adrian Chamdani (USA) 6-2 6-0

Final Round

Rodrigo Banzer (BOL) d. Preston Brown (USA/11) w.o
Ivar Jose Aramburu Contreras (MEX/10) d. Rodolfo Villavicencio Castro (MEX/wc) 6-0 6-2
Chad Kissell (USA) d. Yeudy Villar (DOM/3) 6-4 6-1
Murphy Cassone (USA/12) d. Jose Antonio Rodriguez (MEX) 4-6 6-0 10-4
Benedikt Henning (GER) d. Niroop Vallabhaneni (USA/wc) 0-6 6-4 10-6
Jason Kros (USA/8) d. Fletcher Scott (USA/6) 6-2 3-6 10-5
 

·
Moderator
Joined
·
16,037 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round

A.Merino / M.Pena Lopez (PER/ARG/1) d. J.Vance / C.Wettengel (USA) 6-2 6-2
D.Fox / M.Whitehouse (GBR) d. M.Eisa-Beygi / T.Sehovic (CAN/SRB/wc) 6-1 6-0
J.Aguilar / T.K.Smith (CAN/USA) d. Y.Villar / Y.Yamus (DOM/USA/wc) 6-0 6-1
I.Carou / M.Estevez (URU/ARG/3) d. S.Beren / M.Kuhar (USA) 7-6(5) 4-6 10-4

F.Corwin / B.Walkin (USA/AUS/4) d. J.Ortega / R.Villavicencio Castro (MEX/wc) 6-0 6-0
A.Bega / J.Pereira (ITA/BRA) d. H.Habib / S.Kirchheimer (LBN/USA) 6-4 6-4
F.Comesana / A.Lingua Lavallen (ARG) d. M.Alves / G.Olivieri (BRA/ARG) 7-5 6-4
N.Arreche / D.Perez Sanz (ARG/ESP/2) d. S.Ayap / A.Pierce (KAZ/USA) 6-2 6-2

Quarterfinal

D.Fox / M.Whitehouse (GBR) d. A.Merino / M.Pena Lopez (PER/ARG/1) 7-5 2-6 10-8
J.Aguilar / T.K.Smith (CAN/USA) d. I.Carou / M.Estevez (URU/ARG/3) 6-3 6-1
A.Bega / J.Pereira (ITA/BRA) d. F.Corwin / B.Walkin (USA/AUS/4) 6-3 7-6(4)
N.Arreche / D.Perez Sanz (ARG/ESP/2) d. F.Comesana / A.Lingua Lavallen (ARG) 6-2 6-4

Semifinal

J.Aguilar / T.K.Smith (CAN/USA) d. D.Fox / M.Whitehouse (GBR) 6-2 5-7 10-7
N.Arreche / D.Perez Sanz (ARG/ESP/2) d. A.Bega / J.Pereira (ITA/BRA) 7-5 6-2

FINAL

N.Arreche / D.Perez Sanz (ARG/ESP/2)
d. J.Aguilar / T.K.Smith (CAN/USA) 7-6(7) 6-1
 

·
Moderator
Joined
·
16,037 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Alessandro Bega (ITA/1) d. Benedikt Henning (GER/Q) 6-4 6-3
Jose Pereira (BRA/wc) d. Aron Pierce (USA) 6-1 6-2
Alejo Lorenzo Lingua Lavallen (ARG) d. David Perez Sanz (ESP) 7-5 6-4
David Fox (GBR) d. Nicolas Alberto Arreche (ARG/7) 6-0 6-3

Brandon Walkin (AUS) d. Gerardo Lopez Villasenor (MEX/4) 6-2 ret.
Ignacio Carou (URU) d. Yoel Yamus (USA/wc) 6-1 6-3
Tanner K. Smith (USA/wc) d. Matthew Mendez (USA) 6-3 6-4
Juan Carlos Aguilar (CAN) d. Felix Corwin (USA/8) 6-4 7-6(5)

Mateus Alves (BRA) d. Strong Kirchheimer (USA/6) 4-6 7-5 7-6(2)
Sagadat Ayap (KAZ) d. Murphy Cassone (USA/Q) 7-5 3-6 7-5
Juan Alejandro Hernandez Serrano (MEX) d. Zane Khan (USA) 6-7(5) 6-3 6-4
Rodrigo Banzer (BOL/Q) d. Manuel Pena Lopez (ARG/3/wc) 6-2 7-6(4)

Jason Kros (USA/Q) d. Maximiliano Estevez (ARG/5) 6-2 6-4
Francisco Comesana (ARG) d. Chad Kissell (USA/Q) 6-4 6-4
Tigre Hank (MEX) d. Ivar Jose Aramburu Contreras (MEX/Q) 6-2 6-2
Genaro Alberto Olivieri (ARG/2) d. Mark Whitehouse (GBR) 7-5 6-3

2nd Round

Alessandro Bega (ITA/1) d. Jose Pereira (BRA/wc) 6-3 6-3
David Fox (GBR) d. Alejo Lorenzo Lingua Lavallen (ARG) 6-3 6-1
Brandon Walkin (AUS) d. Ignacio Carou (URU) 6-4 6-2
Tanner K. Smith (USA/wc) d. Juan Carlos Aguilar (CAN) 3-6 6-3 6-4

Mateus Alves (BRA) d. Sagadat Ayap (KAZ) 6-0 3-0 ret.
Rodrigo Banzer (BOL/Q) d. Juan Alejandro Hernandez Serrano (MEX) 6-4 6-2
Francisco Comesana (ARG) d. Jason Kros (USA/Q) 7-5 6-3
Genaro Alberto Olivieri (ARG/2) d. Tigre Hank (MEX) 6-3 6-2

Quarterfinal

Alessandro Bega (ITA/1) d. David Fox (GBR) 6-1 6-2
Brandon Walkin (AUS) d. Tanner K. Smith (USA/wc) 6-4 7-5
Mateus Alves (BRA) d. Rodrigo Banzer (BOL/Q) 4-6 7-6(3) 6-4
Genaro Alberto Olivieri (ARG/2) d. Francisco Comesana (ARG) 3-6 6-1 6-3

Semifinal

Alessandro Bega (ITA/1) d. Brandon Walkin (AUS) 7-5 6-2
Mateus Alves (BRA) d. Genaro Alberto Olivieri (ARG/2) 6-4 6-3

FINAL

Alessandro Bega (ITA/1)
d. Mateus Alves (BRA) 6-4 6-2
 
1 - 4 of 4 Posts
Top