Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 CANCUN

City : Cancún, Mexico
Date : 10-16 June 2019
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1 Lucas GOMEZ (MEX)
2 Gerardo LOPEZ VILLASENOR (MEX)
3 Luis PATINO (MEX)
4 Matthew ROMIOS (AUS)
5 Maximiliano ESTEVEZ (ARG)
6 Brandon WALKIN (AUS) P
7 Arklon HUERTAS DEL PINO (PER)
8 Hady HABIB (LBN)
9 Isaac STOUTE (GBR)
10 Connor FARREN (USA)
11 Gage BRYMER (USA)
12 Conner HUERTAS DEL PINO (PER)
13 Christian LANGMO (USA)
14 Jorge Brian PANTA (PER)
15 Austin RAPP (USA)
16 Alejandro MENDOZA (BOL)
17 Juan Alejandro HERNANDEZ SERRANO (MEX)
18 Alex BLUMENBERG (BRA)
19 Oleg KHOTKOV (UKR)
20 Errol SMITH (USA)

21 (Q) George GOLDHOFF (USA)
22 (Q) Eduardo RIBEIRO (BRA)
23 (Q) Mwendwa MBITHI (USA)
24 (Q) Hillel ROUSSEAU (HAI)
25 (Q) Dan MARTIN (CAN)
26 (Q) Nevin ARIMILLI (USA)
27 (Q) Kalman L. BOYD (USA)
28 (Q) Kamen DAMOV (CAN)

29 (wc) Joao HINSCHING (BRA)
30 (wc) Aron PIERCE (USA)
31 (wc) Ivar Jose ARAMBURU CONTRERAS (MEX)
32 (wc) Eduardo ROLDAN (MEX)
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Re: M15 Cancún [10-16 June]

Qualifying Draw

1st Round

Cleeve Harper (CAN) d. Skyler Butts (HKG/1) 6-1 6-3
Kamen Damov (CAN/wc) d. Nicholas Shamma (USA/11) 6-1 6-1

George Goldhoff (USA/2) d. Diego Bustamante (MEX) 6-0 6-1
Felipe Santamaria (COL/16) d. Arturo Langle (MEX) 4-6 6-2 11-9

Eduardo Ribeiro (BRA/3) d. Charl Morgan (RSA) 3-6 7-6(6) 11-9
Ricardo David Mayagoitia (MEX) d. Chih Chi Huang (CAN/9) 7-6(5) 6-3

Rowland Phillips (JAM/4) d. Lance Amaury Lage Castelan (MEX/wc) 6-3 6-3
Dan Martin (CAN/14) d. Ricardo Fernando Romero Estrada (MEX) 7-6(4) 6-1

Mikal Statham (NZL/5) d. Daniel Esteban Sanchez Rojas (COL) 6-1 6-1
Hillel Rousseau (HAI/10) d. Rodolfo Villavicencio Castro (MEX/wc) 6-0 6-0

Mwendwa Mbithi (USA/6) d. Gustavo Lavandoski (BRA/wc) 6-1 6-2
Lucas Gessner (BRA) d. Wulfrano Martinez Mora Esdras (MEX/12) 6-4 6-3

Sebastian Eguez (BOL/7) d. Johan Alexander Rodriguez Rodriguez (COL) 6-4 6-3
Kalman L. Boyd (USA/wc) d. Razvan Baiant (CAN/13) 6-1 6-1

Nicholas Reyes (USA/8) d. Sebastian Murillo (USA) 6-4 6-3
Nevin Arimilli (USA) d. Michel-Alexandre Fortin (CAN/15) 6-3 6-3


Final Round

Kamen Damov (CAN/wc) d. Cleeve Harper (CAN) 6-7(5) 6-3 10-5
George Goldhoff (USA/2) d. Felipe Santamaria (COL/16) 6-1 6-1
Eduardo Ribeiro (BRA/3) d. Ricardo David Mayagoitia (MEX) 5-7 6-4 10-6
Dan Martin (CAN/14) d. Rowland Phillips (JAM/4) 4-6 6-4 10-4
Hillel Rousseau (HAI/10) d. Mikal Statham (NZL/5) 6-4 7-5
Mwendwa Mbithi (USA/6) d. Lucas Gessner (BRA) 6-2 6-2
Kalman L. Boyd (USA/wc) d. Sebastian Eguez (BOL/7) 6-3 6-1
Nevin Arimilli (USA) d. Nicholas Reyes (USA/8) 6-2 4-2 ret.
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Re: M15 Cancún [10-16 June]

Doubles

1st Round

A.Blumenberg / J.Hinsching (BRA) d. W.Martinez Mora Esdras / J.Rodriguez Rodriguez (MEX/COL/Alt) 6-1 6-3
R.Baiant / A.Pierce (CAN/USA) d. M-A.Fortin / S.Murillo (CAN/USA) 6-1 5-7 10-8
A.Huertas Del Pino / C.Huertas Del Pino (PER) d. E.Sanchez / R.Villavicencio Castro (MEX/wc) 6-4 6-0
E.Smith / I.Stoute (USA/GBR/3) d. A.Ruiz / D.Sanchez Rojas (MEX/COL/wc) 6-1 6-0

G.Lopez Villasenor / J.Panta (MEX/PER) d. G.Brymer / J.Hernandez Serrano (USA/MEX/4) 6-4 3-6 10-4
G.Goldhoff / A.Rapp (USA) d. M.Mbithi / R.Phillips (USA/JAM) 6-0 6-4
S.Eguez / A.Mendoza (BOL) d. E.Cruz Vazquez / M.Statham (MEX/NZL/wc) 6-1 6-1
M.Romios / B.Walkin (AUS/2) d. I.Aramburu Contreras / O.Khotkov (MEX/UKR) 6-4 6-4

W.Martinez Mora Esdras / J.Rodriguez Rodriguez (MEX/COL/Alt) replace M.Estevez / L.Patino (ARG/MEX/1)


Quarterfinal

R.Baiant / A.Pierce (CAN/USA) d. A.Blumenberg / J.Hinsching (BRA) w.o
A.Huertas Del Pino / C.Huertas Del Pino (PER) d. E.Smith / I.Stoute (USA/GBR/3) 6-2 6-3
G.Goldhoff / A.Rapp (USA) d. G.Lopez Villasenor / J.Panta (MEX/PER) 7-5 6-2
M.Romios / B.Walkin (AUS/2) d. S.Eguez / A.Mendoza (BOL) 6-3 6-1


Semifinal

A.Huertas Del Pino / C.Huertas Del Pino (PER) d. R.Baiant / A.Pierce (CAN/USA) 6-3 6-1
G.Goldhoff / A.Rapp (USA) d. M.Romios / B.Walkin (AUS/2) 7-5 2-6 11-9


FINAL

A.Huertas Del Pino / C.Huertas Del Pino (PER) d. G.Goldhoff / A.Rapp (USA) 6-4 7-6(3)
 

·
Moderator
Joined
·
15,443 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Re: M15 Cancún [10-16 June]

Main Draw

1st Round

Lucas Gomez (MEX/1) d. Austin Rapp (USA) 6-3 4-6 6-3
Connor Farren (USA) d. George Goldhoff (USA/Q) 6-4 7-6(3)
Errol Smith (USA) d. Mwendwa Mbithi (USA/Q) 6-4 7-6(4)
Hady Habib (LBN/7) d. Alex Blumenberg (BRA) 6-3 6-2

Brandon Walkin (AUS) d. Matthew Romios (AUS/4) 6-3 2-6 6-3
Kamen Damov (CAN/Q) d. Joao Hinsching (BRA/wc) 6-3 6-7(5) 6-2
Kalman L. Boyd (USA/Q) d. Ivar Jose Aramburu Contreras (MEX/wc) 6-1 6-4
Alejandro Mendoza (BOL) d. Isaac Stoute (GBR/8) 6-4 6-4

Maximiliano Estevez (ARG/5) d. Dan Martin (CAN/Q) 6-1 6-4
Christian Langmo (USA) d. Oleg Khotkov (UKR) 6-2 6-2
Eduardo Ribeiro (BRA/Q) d. Conner Huertas Del Pino (PER) 6-4 6-4
Eduardo Roldan (MEX/wc) d. Luis Patino (MEX/3) 4-6 6-3 6-3

Juan Alejandro Hernandez Serrano (MEX) d. Arklon Huertas Del Pino (PER/6) 6-3 5-1 ret.
Jorge Brian Panta (PER) d. Aron Pierce (USA/wc) 6-2 7-5
Nevin Arimilli (USA/Q) d. Hillel Rousseau (HAI/Q) 6-3 7-5
Gerardo Lopez Villasenor (MEX/2) d. Gage Brymer (USA) 7-5 6-4


2nd Round

Connor Farren (USA) d. Lucas Gomez (MEX/1) 7-6(3) 6-3
Hady Habib (LBN/7) d. Errol Smith (USA) 7-6(1) 6-4
Brandon Walkin (AUS) d. Kamen Damov (CAN/Q) 6-4 6-2
Alejandro Mendoza (BOL) d. Kalman L. Boyd (USA/Q) 6-3 6-0

Christian Langmo (USA) d. Maximiliano Estevez (ARG/5) 2-6 6-3 3-0 ret.
Eduardo Ribeiro (BRA/Q) d. Eduardo Roldan (MEX/wc) 6-4 5-7 6-4
Jorge Brian Panta (PER) d. Juan Alejandro Hernandez Serrano (MEX) 6-4 7-6(5)
Gerardo Lopez Villasenor (MEX/2) d. Nevin Arimilli (USA/Q) 6-4 6-2


Quarterfinal

Hady Habib (LBN/7) d. Connor Farren (USA) 6-7(4) 6-2 6-4
Brandon Walkin (AUS) d. Alejandro Mendoza (BOL) 6-2 6-2
Christian Langmo (USA) d. Eduardo Ribeiro (BRA/Q) 6-0 6-3
Gerardo Lopez Villasenor (MEX/2) d. Jorge Brian Panta (PER) 6-2 6-1


Semifinal

Hady Habib (LBN/7) d. Brandon Walkin (AUS) 6-0 ret.
Gerardo Lopez Villasenor (MEX/2) d. Christian Langmo (USA) 7-6(3) 7-6(2)


FINAL

Gerardo Lopez Villasenor (MEX/2) d. Hady Habib (LBN/7) 7-6(2) 6-4
 
1 - 4 of 4 Posts
Top