Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,912 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 CANCUN

City : Cancún, Mexico
Date : 09-15 March 2020
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : Juan Pablo Varillas (PER)

Entry List

1 Goncalo OLIVEIRA (POR)
2 Marcelo AREVALO (ESA)
3 Jacob GRILLS (AUS)
4 Maximiliano ESTEVEZ (ARG)
5 Jordi ARCONADA (USA)
6 Nick HARDT (DOM)
7 Adam EL MIHDAWY (USA)
8 Mauricio ECHAZU (PER)
9 Christian LANGMO (USA)
10 Brandon WALKIN (AUS)
11 Connor FARREN (USA)
12 Conner HUERTAS DEL PINO (PER)
13 Guido Ivan JUSTO (ARG)
14 Alejandro MENDOZA (BOL)
15 Peter BERTRAN (DOM)
16 Shintaro MOCHIZUKI (JPN)
17 Mwendwa MBITHI (USA)
18 Justin BUTSCH (USA)
19 Julian BRADLEY (IRL)
20 Franco FEITT (ARG)
21 Alex BLUMENBERG (BRA)
22 (JE) Dali BLANCH (USA)

23 (Q) Jose OLIVARES (DOM)
24 (Q) Alfredo PEREZ (USA)
25 (Q) Nicolas URYSON (ARG)
26 (Q) Fernando YAMACITA (BRA)
27 (Q) Oscar MESQUIDA BERG (ESP)
28 (Q) Cyril VANDERMEERSCH (FRA)

29 (wc) Matic SPEC (SLO)
30 (wc) Ishaan RAVICHANDER (USA)
31 (wc) Michael Alejandro BELTRAN RUBIO (COL)
32 (wc) Ronaldo ALEXANDRE (BRA)
 

·
Moderator
Joined
·
15,912 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Jose Olivares (DOM/1/wc) d. Nikolay Sysoev (RUS) 6-3 6-2
Ivan Denisov (RUS) d. Georgije Babic (AUS) 6-4 6-0
Sam Ryan Ziegann (AUS) d. Lucas Gessner (BRA) 6-4 6-7(5) 6-4 ret.
Ryotaro Matsumura (JPN) d. Luis Humberto Lopez (MEX/8) 6-2 4-6 10-8

Alfredo Perez (USA/2) d. Louroi Martinez (SUI) 6-1 6-2
Gonzalo Ariel Karakachian (ARG) d. Zakai Stone (USA) 6-1 6-3
Noah Berry (USA) d. Osgar O'Hoisin (IRL/wc) 6-4 6-2
Chad Kissell (USA/7) d. Mariano Silberstein (ARG) 7-5 6-3

Maciej Smola (POL/3) d. Matheus Costa Paiva (BRA/wc) 6-1 6-4
Alfredo Casso (MEX/wc) d. Arturo Langle (MEX) 6-1 6-3
Jackson Ross (USA) d. Yuki Ikeda (JPN) 6-1 6-3
Fernando Yamacita (BRA/9) d. Paulo Andre Saraiva Dos Santos (BRA) 2-6 6-4 10-6

Felipe Martinez Sarrasague (ARG/4) d. Eugenio Gonzalez Fitzmaurice (USA) 5-0 ret.
Vitor Leal (BRA) d. Victor Gurevich (USA) 6-1 6-0
Toby D. Boyer (USA) d. Luke Young (CAN) 6-0 6-1
Oscar Mesquida Berg (ESP/10) d. Jabari Stafford (USA/wc) 6-0 6-0

Nicolas Uryson (ARG/5) d. Matt McBride (USA) 6-1 7-5
Tennyson Whiting (USA) d. Rodolfo Villavicencio Castro (MEX) 6-2 6-3
Sam Lapides (USA) d. Masood Eisa-Beygi (CAN/wc) 6-1 6-0
Andres Urrea (COL/11) d. Christian Heaney-Secord (USA) 7-6(5) 6-3

Gabriel Ciro Da Silva (BRA/6) d. Erick Sanchez (MEX) 6-1 6-3
Cyril Vandermeersch (FRA) d. Nathan Chavez (USA) 7-5 6-3
Bruno Stefani Figlia (BRA) d. Vimuktha De Alwis (SRI) 3-6 6-0 10-6
Jose Daniel Bendeck (COL/12) d. Emilio Andrea Segarelli (ITA/wc) 3-6 6-2 10-7

2nd Round

Jose Olivares (DOM/1/wc) d. Ivan Denisov (RUS) 7-6(7) 6-4
Ryotaro Matsumura (JPN) d. Sam Ryan Ziegann (AUS) 6-2 6-2

Alfredo Perez (USA/2) d. Gonzalo Ariel Karakachian (ARG) 6-0 6-1
Chad Kissell (USA/7) d. Noah Berry (USA) 6-3 4-6 10-8

Maciej Smola (POL/3) d. Alfredo Casso (MEX/wc) 6-4 6-0
Fernando Yamacita (BRA/9) d. Jackson Ross (USA) 7-6(5) 6-3

Felipe Martinez Sarrasague (ARG/4) d. Vitor Leal (BRA) 6-0 6-1
Oscar Mesquida Berg (ESP/10) d. Toby D. Boyer (USA) 6-3 6-2

Nicolas Uryson (ARG/5) d. Tennyson Whiting (USA) 6-2 6-4
Andres Urrea (COL/11) d. Sam Lapides (USA) 6-4 4-6 10-8

Cyril Vandermeersch (FRA) d. Gabriel Ciro Da Silva (BRA/6) 6-4 6-4
Bruno Stefani Figlia (BRA) d. Jose Daniel Bendeck (COL/12) 6-4 7-6(3)

Final Round

Jose Olivares (DOM/1/wc) d. Ryotaro Matsumura (JPN) 6-3 7-5
Alfredo Perez (USA/2) d. Chad Kissell (USA/7) 6-3 3-6 13-11
Fernando Yamacita (BRA/9) d. Maciej Smola (POL/3) 6-4 7-6(2)
Oscar Mesquida Berg (ESP/10) d. Felipe Martinez Sarrasague (ARG/4) 6-4 6-3
Nicolas Uryson (ARG/5) d. Andres Urrea (COL/11) 6-3 3-6 10-7
Cyril Vandermeersch (FRA) d. Bruno Stefani Figlia (BRA) 7-6(3) 6-0
 

·
Moderator
Joined
·
15,912 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round

K.Drzewiecki / G.Oliveira (POL/POR/1) d. P.Bertran / J.Olivares (DOM) 6-3 6-4
J.Butsch / R.Stalder (USA) d. A.Urrea / A.Blumenberg (COL/BRA) 6-7(5) 6-4 10-7
S.Mochizuki / F.Yamacita (JPN/BRA) d. F.Feitt / G.Justo (ARG) 3-6 7-6(6) 10-4
J.Grills / B.Walkin (AUS/3) d. J.Bendeck / N.Hardt (COL/DOM) 7-5 7-5

J.Arconada / M.Estevez (USA/ARG/4) d. M.Mbithi / A.Perez (USA) 6-2 6-2
M.Arevalo / T.Whiting (ESA/USA/wc) d. P.Gregg / E.Segarelli (USA/ITA/wc) 6-7(4) 6-4 10-4
M.Echazu / F.Martinez Sarrasague (PER/ARG) d. M.Mikula / M.Smola (POL) 7-5 4-6 10-5
J.Bradley / C.Huertas Del Pino (IRL/PER/2) d. A.Casso / H.Estrella (MEX/DOM/wc) 6-4 6-1

Quarterfinal

K.Drzewiecki / G.Oliveira (POL/POR/1) vs. J.Butsch / R.Stalder (USA)
J.Grills / B.Walkin (AUS/3) vs. S.Mochizuki / F.Yamacita (JPN/BRA)
J.Arconada / M.Estevez (USA/ARG/4) vs. M.Arevalo / T.Whiting (ESA/USA/wc)
J.Bradley / C.Huertas Del Pino (IRL/PER/2) vs. M.Echazu / F.Martinez Sarrasague (PER/ARG)
 

·
Moderator
Joined
·
15,912 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round


Goncalo Oliveira (POR/1) d. Ishaan Ravichander (USA/wc) 6-3 6-0
Shintaro Mochizuki (JPN) d. Julian Bradley (IRL) 6-0 3-6 7-6(5)
Mwendwa Mbithi (USA) d. Michael Alejandro Beltran Rubio (COL/wc) 6-0 6-0
Mauricio Echazu (PER/8) d. Franco Feitt (ARG) 6-2 7-6(3)

Maximiliano Estevez (ARG/4) d. Oscar Mesquida Berg (ESP/Q) 6-2 6-3
Cyril Vandermeersch (FRA/Q) d. Alex Blumenberg (BRA) 6-3 7-5
Guido Ivan Justo (ARG) d. Alejandro Mendoza (BOL) 6-3 7-6(2)
Connor Farren (USA) d. Jordi Arconada (USA/5) 7-5 6-2

Adam El Mihdawy (USA/7) d. Matic Spec (SLO/wc) 7-5 4-6 6-3
Alfredo Perez (USA/Q) d. Ronaldo Alexandre (BRA/wc) 6-0 6-0
Nicolas Uryson (ARG/Q) d. Brandon Walkin (AUS) 6-4 1-0 ret.
Jacob Grills (AUS/3) d. Peter Bertran (DOM) 5-7 6-4 6-1

Christian Langmo (USA) d. Nick Hardt (DOM/6) 6-4 6-3
Dali Blanch (USA) d. Fernando Yamacita (BRA/Q) 6-4 7-6(6)
Conner Huertas Del Pino (PER) d. Jose Olivares (DOM/Q) 6-3 ret.
Justin Butsch (USA) d. Andres Urrea (COL/L.L) 6-2 6-1

Andres Urrea (COL/L.L) replaces Marcelo Arevalo (ESA/2)

2nd Round

Goncalo Oliveira (POR/1) d. Shintaro Mochizuki (JPN) 6-4 5-7 6-1
Mwendwa Mbithi (USA) d. Mauricio Echazu (PER/8) 6-4 5-7 7-5
Maximiliano Estevez (ARG/4) d. Cyril Vandermeersch (FRA/Q) 6-1 5-7 7-6(7)
Guido Ivan Justo (ARG) vs. Connor Farren (USA)

Adam El Mihdawy (USA/7) vs. Alfredo Perez (USA/Q)
Jacob Grills (AUS/3) vs. Nicolas Uryson (ARG/Q)
Christian Langmo (USA) vs. Dali Blanch (USA)
Conner Huertas Del Pino (PER) vs. Justin Butsch (USA)
 
1 - 4 of 4 Posts
Top