Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
16,038 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 CANCUN

City : Cancún, Mexico
Date : 09-15 December 2019
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1 Gage BRYMER (USA)
2 Jorge Brian PANTA (PER)
3 Nick CHAPPELL (USA)
4 Vasil KIRKOV (USA)
5 Alexis CANTER (GBR)
6 Joshua ORTLIP (USA)
7 David VOLFSON (CAN)
8 Justin BUTSCH (USA)
9 Juan Alejandro HERNANDEZ SERRANO (MEX)
10 Julian BRADLEY (IRL)
11 Ignacio CAROU (URU)
12 Luis PATINO (MEX)
13 Shintaro MOCHIZUKI (JPN)
14 Aron PIERCE (USA)
15 Oleg KHOTKOV (UKR)
16 Reese STALDER (USA)
17 Skyler BUTTS (HKG)
18 Nicholas REYES (USA)
19 Juan Carlos Manuel AGUILAR (BOL)
20 Fernando YAMACITA (BRA)
21 Tanner K. SMITH (USA)
22 Manuel BARROS (ARG)

23 (Q) Chris WETTENGEL (USA)
24 (Q) Felipe MARTINEZ SARRASAGUE (ARG)
25 (Q) Michal WOZNIAK (POL)
26 (Q) Sebastian EGUEZ (BOL)
27 (Q) Dan MARTIN (CAN)
28 (Q) Jordan BENJAMIN (USA)

29 (wc) Eduardo RIBEIRO (BRA)
30 (wc) Pedro Gabriel RODRIGUES (BRA)
31 (wc) Lucas OBEID (BRA)
32 (wc) Miguel GAMBORINO (MEX)
 

·
Moderator
Joined
·
16,038 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Ricardo David Mayagoitia (MEX/1) vs. Bye
Chris Fok (USA) d. Tennyson Whiting (USA) 1-6 6-4 12-10
Austin Ansari (USA) d. Wally Thayne (USA) 6-4 6-2
Dan Martin (CAN/9) vs. Bye

Chris Wettengel (USA/2) vs. Bye
Viju George Jr (USA) d. Floris Podzimek (NED) 6-2 4-6 10-8
Yuki Ikeda (JPN) d. Joao Victor Ortega (MEX/wc) 6-0 6-1
Javier Gonzalez (CHI/10) d. Oscar Matias Leiva Biason (CHI) 6-4 6-1

Felipe Martinez Sarrasague (ARG/3) vs. Bye
Sebastian Pino (VEN) d. Raul Mireles Jimenez (MEX/wc) 6-2 6-3
Jack Vance (USA) d. Constantinos Papavasiliou (USA) 6-1 6-4
Joseph W.Van Meter (USA/8) vs. Bye

Michal Wozniak (POL/4) vs. Bye
Ignacio Montes Cuellar (MEX) d. Jamie Vance (USA) 6-3 1-6 10-7
Renaud Lefevre (USA) d. Diego Bustamante (MEX) 6-3 6-3
Gianfranco Panta (PER/7) vs. Bye

Juan Ignacio Batalla Diez (MEX/5) vs. Bye
Jordan Benjamin (USA) d. Emiliano Troche (URU) 6-3 1-6 10-5
Thiago Cigarran (ARG) d. Rodolfo Villavicencio Castro (MEX) 6-2 6-1
Adrian Chamdani (USA) d. Erick Sanchez (MEX/11) 6-3 6-2

Sebastian Eguez (BOL/6) vs. Bye
Daniel O'Neill (IRL) d. Marcus Whitelock (AUS) 6-1 6-0
Taylor Foote (USA/wc) d. Edgar Hipolito Cruz Vazquez (MEX) 6-0 6-3
Zakai Stone (USA/12) d. Guillermo Aracena (CHI) 6-3 1-6 10-8

2nd Round

Ricardo David Mayagoitia (MEX/1) d. Chris Fok (USA) 6-3 6-1
Dan Martin (CAN/9) d. Austin Ansari (USA) 2-6 7-6(7) 10-4

Chris Wettengel (USA/2) d. Viju George Jr (USA) 5-2 ret.
Javier Gonzalez (CHI/10) d. Yuki Ikeda (JPN) 6-1 6-0

Felipe Martinez Sarrasague (ARG/3) d. Sebastian Pino (VEN) 6-0 6-0
Joseph W.Van Meter (USA/8) d. Jack Vance (USA) 7-6(6) 6-2

Michal Wozniak (POL/4) d. Ignacio Montes Cuellar (MEX) 6-0 6-1
Gianfranco Panta (PER/7) d. Renaud Lefevre (USA) 7-6(3) 6-4

Jordan Benjamin (USA) d. Juan Ignacio Batalla Diez (MEX/5) 6-1 6-1
Adrian Chamdani (USA) d. Thiago Cigarran (ARG) 7-5 6-4

Sebastian Eguez (BOL/6) d. Daniel O'Neill (IRL) 6-1 6-1
Taylor Foote (USA/wc) d. Zakai Stone (USA/12) 6-1 7-6(0)

Final Round

Dan Martin (CAN/9) d. Ricardo David Mayagoitia (MEX/1) 6-1 7-6(5)
Chris Wettengel (USA/2) d. Javier Gonzalez (CHI/10) 7-5 7-5
Felipe Martinez Sarrasague (ARG/3) d. Joseph W.Van Meter (USA/8) 6-2 6-4
Michal Wozniak (POL/4) d. Gianfranco Panta (PER/7) 4-6 6-2 10-2
Jordan Benjamin (USA) d. Adrian Chamdani (USA) 6-3 6-3
Sebastian Eguez (BOL/6) d. Taylor Foote (USA/wc) 7-5 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
16,038 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round

J.Bradley / J.Butsch (IRL/USA/1) d. E.Troche / M.Wozniak (URU/POL) 6-4 6-2
T.K.Smith / R.Stalder (USA) d. T.Cigarran / J.Gonzalez (ARG/CHI) 6-1 6-1
D.Martin / D.Volfson (CAN) d. S.Eguez / R.Mayagoitia (BOL/MEX) 6-2 6-2
I.Carou / J.Hernandez Serrano (URU/MEX/3) d. L.Obeid / P.Rodrigues (BRA/wc) 6-0 6-3

N.Chappell / V.Kirkov (USA/4) d. E.Cruz Vazquez / R.Villavicencio Castro (MEX/wc) 6-0 6-0
E.Ribeiro / F.Yamacita (BRA) d. T.Foote / F.Martinez Sarrasague (USA/ARG/wc) 6-4 7-5
S.Butts / J.Van Meter (HKG/USA) d. J.Vance / C.Wettengel (USA) 6-7(1) 6-2 10-8
J.Aguilar / J.Panta (BOL/PER/2) d. J.Benjamin / G.Panta (USA/PER) 6-3 6-1

Quarterfinal

T.K.Smith / R.Stalder (USA) d. J.Bradley / J.Butsch (IRL/USA/1) 6-4 7-5
D.Martin / D.Volfson (CAN) d. I.Carou / J.Hernandez Serrano (URU/MEX/3) w.o
E.Ribeiro / F.Yamacita (BRA) d. N.Chappell / V.Kirkov (USA/4) 6-2 7-5
J.Aguilar / J.Panta (BOL/PER/2) d. S.Butts / J.Van Meter (HKG/USA) 6-3 7-6(1)

Semifinal

T.K.Smith / R.Stalder (USA) d. D.Martin / D.Volfson (CAN) 6-4 6-2
J.Aguilar / J.Panta (BOL/PER/2) d. E.Ribeiro / F.Yamacita (BRA) 4-6 6-2 10-4

FINAL

T.K.Smith / R.Stalder (USA) d. J.Aguilar / J.Panta (BOL/PER/2) 6-7(3) 6-1 11-9
 

·
Moderator
Joined
·
16,038 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Gage Brymer (USA/1) d. Miguel Gamborino (MEX/wc) 6-0 6-0
Shintaro Mochizuki (JPN) d. Luis Patino (MEX) 6-3 6-2
Reese Stalder (USA) d. Oleg Khotkov (UKR) 7-6(12) 3-0 ret.
Alexis Canter (GBR/5) d. Chris Wettengel (USA/Q) 6-4 7-5

Nick Chappell (USA/3) d. Michal Wozniak (POL/Q) 6-1 6-3
Tanner K. Smith (USA) d. Eduardo Ribeiro (BRA/wc) 2-6 6-3 6-4
Julian Bradley (IRL) d. Nicholas Reyes (USA) 6-1 3-2 ret.
Justin Butsch (USA/8) d. Dan Martin (CAN/Q) 3-6 7-6(0) 6-4

Joshua Ortlip (USA/6) d. Pedro Gabriel Rodrigues (BRA/wc) 6-2 6-1
Juan Carlos Manuel Aguilar (BOL) d. Lucas Obeid (BRA/wc) 6-2 6-3
Manuel Barros (ARG) d. Sebastian Eguez (BOL/Q) 6-3 4-6 6-4
Vasil Kirkov (USA/4) d. Skyler Butts (HKG) 6-1 6-4

Felipe Martinez Sarrasague (ARG/Q) d. David Volfson (CAN/7) 7-5 4-6 6-3
Aron Pierce (USA) d. Ignacio Carou (URU) 6-3 6-2
Juan Alejandro Hernandez Serrano (MEX) d. Jordan Benjamin (USA/Q) 6-3 6-1
Jorge Brian Panta (PER/2) d. Fernando Yamacita (BRA) 6-2 6-7(6) 6-2

2nd Round

Shintaro Mochizuki (JPN) d. Gage Brymer (USA/1) 2-6 7-5 6-4
Reese Stalder (USA) d. Alexis Canter (GBR/5) 6-3 6-2
Nick Chappell (USA/3) d. Tanner K. Smith (USA) 6-4 6-2
Justin Butsch (USA/8) d. Julian Bradley (IRL) 6-4 5-7 6-0

Joshua Ortlip (USA/6) d. Juan Carlos Manuel Aguilar (BOL) 6-3 3-6 6-3
Vasil Kirkov (USA/4) d. Manuel Barros (ARG) 6-4 6-2
Felipe Martinez Sarrasague (ARG/Q) d. Aron Pierce (USA) 6-2 6-4
Jorge Brian Panta (PER/2) d. Juan Alejandro Hernandez Serrano (MEX) 6-1 4-6 6-4

Quarterfinal

Shintaro Mochizuki (JPN) d. Reese Stalder (USA) 5-2 ret.
Nick Chappell (USA/3) d. Justin Butsch (USA/8) 6-2 6-1
Vasil Kirkov (USA/4) d. Joshua Ortlip (USA/6) 2-6 6-3 6-1
Jorge Brian Panta (PER/2) d. Felipe Martinez Sarrasague (ARG/Q) 1-6 6-4 7-6(2)

Semifinal

Nick Chappell (USA/3) d. Shintaro Mochizuki (JPN) 6-4 4-6 7-6(7)
Vasil Kirkov (USA/4) d. Jorge Brian Panta (PER/2) 6-3 3-2 ret.

FINAL

Vasil Kirkov (USA/4)
d. Nick Chappell (USA/3) 6-7(3) 7-6(8) 7-6(1)
 
1 - 4 of 4 Posts
Top