Mens Tennis Forums banner

1 - 5 of 5 Posts

·
Moderator
Joined
·
16,251 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
M15 CANCUN

City : Cancún, Mexico
Date : 02-08 December 2019
Prize Money : 15.000$
Surface : Hard (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1 Gage BRYMER (USA)
2 Jorge Brian PANTA (PER)
3 Nick CHAPPELL (USA)
4 Christian LANGMO (USA)
5 Tomas LIPOVSEK PUCHES (SLO)
6 Connor FARREN (USA)
7 Joshua ORTLIP (USA)
8 David VOLFSON (CAN)
9 Justin BUTSCH (USA)
10 Juan Alejandro HERNANDEZ SERRANO (MEX)
11 Julian BRADLEY (IRL)
12 Luis PATINO (MEX)
13 Shintaro MOCHIZUKI (JPN)
14 Oleg KHOTKOV (UKR)
15 Jordan PARKER (USA)
16 Nicholas REYES (USA)
17 Skyler BUTTS (HKG)
18 Conor BERG (USA)
19 Manuel BARROS (ARG)
20 Siddhant BANTHIA (IND)
21 Ricardo David MAYAGOITIA (MEX)
22 Wulfrano MARTINEZ MORA ESDRAS (MEX)

23 (Q) Noah BERRY (USA)
24 (Q) Dan MARTIN (CAN)
25 (Q) Javier GONZALEZ (CHI)
26 (Q) Jordan BENJAMIN (USA)
27 (Q) Thiago CIGARRAN (ARG)
28 (Q) Austin ANSARI (USA)

29 (wc) Eduardo RIBEIRO (BRA)
30 (wc) Fernando YAMACITA (BRA)
31 (wc) Zakai STONE (USA)
32 (wc) Lance Amaury LAGE CASTELAN (MEX)
 

·
Moderator
Joined
·
16,251 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Michal Wozniak (POL/1) vs. Bye
Geronimo Marcolini (ARG) d. Pablo Leonardo Suarez (ARG) 6-3 6-4
Lazar Markovic (USA) d. Edgar Hipolito Cruz Vazquez (MEX) 6-0 6-4
Thiago Cigarran (ARG) d. Ignacio Montes Cuellar (MEX/11) 6-0 6-2

Pedro Gabriel Rodrigues (BRA/2) vs. Bye
Daniel O'Neill (IRL) d. Arturo Langle (MEX) 6-3 4-6 13-11
Oscar Matias Leiva Biason (CHI) d. Raul Mireles Jimenez (MEX/wc) 6-2 6-1
Jordan Benjamin (USA/12) d. Jonathan Atwater (USA) 6-0 6-1

Gianfranco Panta (PER/3) vs. Bye
Lucas Obeid (BRA) d. Yoel Yamus (USA) 6-3 6-0
Vimuktha De Alwis (SRI) d. Viju George Jr (USA) 6-2 6-1
Javier Gonzalez (CHI/7) vs. Bye

Joseph W.Van Meter (USA/4) vs. Bye
Austin Ansari (USA) d. Marcus Whitelock (AUS) 6-3 6-1
Joaquim De Almeida (BRA/wc) d. Miguel Gamborino (MEX) 6-1 6-0
Keaton Cullimore (USA/10) vs. Bye

Noah Berry (USA/5) vs. Bye
Andrew Cahn (USA) d. Adrian Chamdani (USA) 7-6(1) 6-4
Floris Podzimek (NED) d. Joao Victor Ortega (MEX/wc) 6-0 6-0
Erick Sanchez (MEX/8) vs. Bye

Dan Martin (CAN/6) vs. Bye
Tennyson Whiting (USA) d. Rodolfo Villavicencio Castro (MEX) 6-1 6-2
Emiliano Troche (URU) d. Guillermo Aracena (CHI) 6-2 6-1
Sid Donarski (CAN/9) vs. Bye

2nd Round

Geronimo Marcolini (ARG) d. Michal Wozniak (POL/1) 6-3 7-5
Thiago Cigarran (ARG) d. Lazar Markovic (USA) 4-6 5-4 ret.

Pedro Gabriel Rodrigues (BRA/2) d. Daniel O'Neill (IRL) 6-2 6-4
Jordan Benjamin (USA/12) d. Oscar Matias Leiva Biason (CHI) 6-3 6-1

Gianfranco Panta (PER/3) d. Lucas Obeid (BRA) 6-0 6-2
Javier Gonzalez (CHI/7) d. Vimuktha De Alwis (SRI) 6-0 6-0

Austin Ansari (USA) d. Joseph W.Van Meter (USA/4) 6-4 6-1
Keaton Cullimore (USA/10) d. Joaquim De Almeida (BRA/wc) 7-6(6) 7-6(0)

Noah Berry (USA/5) d. Andrew Cahn (USA) 6-1 6-2
Floris Podzimek (NED) d. Erick Sanchez (MEX/8) 4-6 6-2 14-12

Dan Martin (CAN/6) d. Tennyson Whiting (USA) 6-4 6-0
Sid Donarski (CAN/9) d. Emiliano Troche (URU) 7-5 6-2

Final Round

Thiago Cigarran (ARG) d. Geronimo Marcolini (ARG) 3-6 7-6(4) 10-8
Jordan Benjamin (USA/12) d. Pedro Gabriel Rodrigues (BRA/2) 6-2 6-3
Javier Gonzalez (CHI/7) d. Gianfranco Panta (PER/3) 7-6(3) 6-2
Austin Ansari (USA) d. Keaton Cullimore (USA/10) 6-4 6-1
Noah Berry (USA/5) d. Floris Podzimek (NED) 6-2 6-3
Dan Martin (CAN/6) d. Sid Donarski (CAN/9) 4-6 7-5 10-5
 

·
Moderator
Joined
·
16,251 Posts
Discussion Starter · #3 · (Edited)
Doubles

1st Round

J.Bradley / J.Butsch (IRL/USA/1) d. J.De Almeida / P.Rodrigues (BRA/wc) 6-2 6-2
M.Astorga / J.Hernandez Serrano (MEX) d. N.Reyes / D.Volfson (USA/CAN) 7-5 6-2
M.Barros / Lipovsek Puches (ARG/SLO) d. O.Khotkov / F.Podzimek (UKR/NED) w.o
S.Banthia / S.Mochizuki (IND/JPN/4) d. L.Obeid / Z.Stone (BRA/USA/wc) 6-0 6-0

E.Ribeiro / F.Yamacita (BRA/3) d. J.Gonzalez / R.Mayagoitia (CHI/MEX) 6-4 6-1
S.Donarski / M.Wozniak (CAN/POL) d. G.Panta / J.Panta (PER) 7-6(2) 6-0
L.Patino / W.Thayne (MEX/USA) d. K.Cullimore / E.Troche (USA/URU) 6-1 3-6 10-8
S.Butts / J.Van Meter (HKG/USA/2) d. L.Lage Castelan / J.Ortega (MEX/wc) 6-2 6-0

Quarterfinal

M.Astorga / J.Hernandez Serrano (MEX) d. J.Bradley / J.Butsch (IRL/USA/1) 7-6(6) 7-5
S.Banthia / S.Mochizuki (IND/JPN/4) d. M.Barros / Lipovsek Puches (ARG/SLO) 6-3 6-1
E.Ribeiro / F.Yamacita (BRA/3) d. S.Donarski / M.Wozniak (CAN/POL) w.o
L.Patino / W.Thayne (MEX/USA) d. S.Butts / J.Van Meter (HKG/USA/2) 6-2 6-4

Semifinal

M.Astorga / J.Hernandez Serrano (MEX) d. S.Banthia / S.Mochizuki (IND/JPN/4) w.o
E.Ribeiro / F.Yamacita (BRA/3) d. L.Patino / W.Thayne (MEX/USA) 7-6(6) 6-4

FINAL

E.Ribeiro / F.Yamacita (BRA/3)
d. M.Astorga / J.Hernandez Serrano (MEX) 6-4 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
16,251 Posts
Discussion Starter · #4 · (Edited)
Main Draw

1st Round

Gage Brymer (USA/1) d. Lance Amaury Lage Castelan (MEX/wc) 6-0 6-0
Eduardo Ribeiro (BRA/wc) d. Nicholas Reyes (USA) 6-4 6-2
Siddhant Banthia (IND) d. Conor Berg (USA) 6-1 6-3
Tomas Lipovsek Puches (SLO/5) d. Ricardo David Mayagoitia (MEX) 6-1 6-3

Nick Chappell (USA/3) d. Noah Berry (USA/Q) 6-2 7-6(6)
Austin Ansari (USA/Q) d. Manuel Barros (ARG) 6-2 6-2
Luis Patino (MEX) d. Jordan Benjamin (USA/Q) 2-6 6-4 6-2
Joshua Ortlip (USA/7) d. Skyler Butts (HKG) 6-0 6-2

David Volfson (CAN/8) d. Sid Donarski (CAN/L.L) 6-3 6-4
Fernando Yamacita (BRA/wc) d. Javier Gonzalez (CHI/Q) 7-6(2) 6-2
Dan Martin (CAN/Q) d. Thiago Cigarran (ARG/Q) 6-1 6-1
Shintaro Mochizuki (JPN) d. Christian Langmo (USA/4) 6-4 6-1

Juan Alejandro Hernandez Serrano (MEX) d. Connor Farren (USA/6) 6-2 6-4
Justin Butsch (USA) d. Wulfrano Martinez Mora Esdras (MEX) 6-1 6-4
Julian Bradley (IRL) d. Oleg Khotkov (UKR) 6-2 ret.
Jorge Brian Panta (PER/2) d. Zakai Stone (USA/wc) 6-3 6-1

Sid Donarski (CAN/L.L) replaces Jordan Parker (USA)

2nd Round

Gage Brymer (USA/1) d. Eduardo Ribeiro (BRA/wc) 4-6 6-2 6-2
Siddhant Banthia (IND) d. Tomas Lipovsek Puches (SLO/5) 7-6(3) 6-2
Nick Chappell (USA/3) d. Austin Ansari (USA/Q) 7-6(3) 6-3
Joshua Ortlip (USA/7) d. Luis Patino (MEX) 6-3 6-4

David Volfson (CAN/8) d. Fernando Yamacita (BRA/wc) 6-4 4-6 6-4
Shintaro Mochizuki (JPN) d. Dan Martin (CAN/Q) 6-4 6-4
Juan Alejandro Hernandez Serrano (MEX) d. Justin Butsch (USA) 6-4 6-2
Jorge Brian Panta (PER/2) d. Julian Bradley (IRL) 5-7 7-6(5) 6-3

Quarterfinal

Gage Brymer (USA/1) d. Siddhant Banthia (IND) 6-1 6-1
Nick Chappell (USA/3) d. Joshua Ortlip (USA/7) 6-2 6-3
Shintaro Mochizuki (JPN) d. David Volfson (CAN/8) 6-3 2-0 ret.
Jorge Brian Panta (PER/2) d. Juan Alejandro Hernandez Serrano (MEX) 6-2 6-2

Semifinal

Nick Chappell (USA/3) d. Gage Brymer (USA/1) 6-4 6-3
Jorge Brian Panta (PER/2) d. Shintaro Mochizuki (JPN) 6-2 6-3

FINAL

Nick Chappell (USA/3)
d. Jorge Brian Panta (PER/2) 6-3 6-3
 
1 - 5 of 5 Posts
Top