Mens Tennis Forums banner

1 - 6 of 6 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,912 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 CAIRO

City : Cairo, Egypt
Date : 30 November - 06 December 2020
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Pol Martin Tiffon (ESP)

Entry List

1. Karim-Mohamed MAAMOUN (EGY)
2. Fabrizio ORNAGO (ITA)
3. Sidharth RAWAT (IND)
4. Aldin SETKIC (BIH)
5. Miljan ZEKIC (SRB)
6. Johan NIKLES (SUI)
7. Pol MARTIN TIFFON (ESP)
8. Oleksii KRUTYKH (UKR)
9. Fermin TENTI (ARG)
10. Adam EL MIHDAWY (USA)
11. Nikita MASHTAKOV (UKR)
12. Erik CREPALDI (ITA)
13. Jose Fco. VIDAL AZORIN (ESP)
14. Juan Pablo PAZ (ARG)
15. Manish SURESHKUMAR (IND)
16. Arjun KADHE (IND)
17. (SE) Niels VISKER (NED)
18. (JE) Juan Bautista TORRES (ARG)
19. (JE) Toby KODAT (USA)
20. (JE) Alex BARRENA (ARG)

21 (Q) Carlos SANCHEZ JOVER (ESP)
22 (Q) Hady HABIB (LBN)
23 (Q) Damien WENGER (SUI)
24 (Q) Juan Bautista OTEGUI (ARG)
25 (Q) Max HOUKES (NED)
26 (Q) Simon BEAUPAIN (BEL)
27 (Q) Yaraslav SHYLA (BLR)
28 (Q) Stefano BALDONI (ITA)

29 (wc) Ignacio MONZON (ARG)
30 (wc) Muthu Aadhitiya SENTHILKUMAR (IND)
31 (wc) Louis ALLEN (GBR)
32 (wc) Omar EL-MOSLEMANY (EGY)
 

·
Moderator
Joined
·
15,912 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Amr Asrawy (EGY) d. Benjamin D'Hoe (BEL/1) 6-7(4) 6-4 12-10
Luis Patino (MEX) d. Dax Donders (NED/wc) 6-1 6-2
Stefano Baldoni (ITA) d. Faris Zakaryia (EGY) 6-0 6-2
Anirudh Chandrasekar (IND/16) d. Omar Morsy (EGY) 6-2 6-3

Carlos Sanchez Jover (ESP/2) d. Arjun Mahadevan (IND) 6-0 6-1
Federico Juan Aguilar (ARG) d. Ahmed Borai (EGY) 7-5 5-7 10-6
Mohab Hamed (EGY) d. Stefan Loncar (NED) 6-2 6-4
Alejo Lorenzo Lingua Lavallen (ARG/9) d. Charles Tzicas (BEL) 6-2 6-0

Ryan Nijboer (NED/3) d. Mikel Aranzabal (ESP) 6-1 6-2
Aly Shokeir (EGY) d. Ashraf El Sayed (EGY) 6-2 6-4
Rishi Reddy (IND) d. Anshumat Srivastava (IND) 6-2 6-0
Simon Beaupain (BEL/13) d. Victor Ernaelsteen (BEL) 6-4 6-4

Hady Habib (LBN/4) d. Pavle Daljev (SRB) 2-6 6-3 10-5
Omar Elkadi (EGY) d. Omar Loutfy (EGY/wc) 6-1 3-6 11-9
Mathias Klimovicz (BRA/wc) d. Tarun Anirudh Chilakalapudi (IND) 6-2 6-3
Yurii Dzhavakian (UKR/10) d. Aloys Johannes Willem Van Baal (NED) 2-6 6-4 10-5

Mariano Navone (ARG/5) d. Kevin Portmann (ITA) 6-0 6-0
Juan Ignacio Alcalde (ARG) d. Preston Connor (IRL) 6-1 6-1
Ahmed Mounir (EGY) d. Zakai Stone (USA) 6-3 6-1
Yaraslav Shyla (BLR/15) d. Ivan Denisov (RUS) 5-7 6-2 10-2

Damien Wenger (SUI/6) d. Vignesh Peranamallur (IND) 6-0 6-0
Chad Kissell (USA) d. Eduardo Lobo Da Rosa De Almeida (BRA) 7-6(8) 3-6 13-11
Faisal Qamar (IND) d. Akram El Sallaly (EGY/wc) 5-7 6-2 10-8
Sidane Pontjodikromo (NED/14) d. Sreten Spasic (SRB/wc) 6-2 6-0

Juan Bautista Otegui (ARG/7) d. Giulio Colacioppo (ITA) 3-6 6-0 10-8
Leonid Sheyngezikht (BUL) d. Belal Abou Taleb (EGY) 7-5 6-4
Sherif Makhlouf (EGY) d. Hady El Kordy (EGY/wc) 6-4 6-2
Abhinav Sanjeev Shanmugam (IND/11) d. Karim El Feky (EGY/wc) 7-6(5) 6-2

Max Houkes (NED/8) d. Ziad Aboufirassi (CAN/wc) 6-0 6-0
Louroi Martinez (SUI) d. Geronimo Marcolini (ARG) 6-2 6-4
Egill Sigurdsson (ISL) d. Tushar Madan (IND) 6-1 6-4
Alex Marti Pujolras (ESP/12) d. Yash Chaurasia (IND) 6-1 6-0

2nd Round

Luis Patino (MEX) d. Amr Asrawy (EGY) 6-4 6-7(3) 10-6
Stefano Baldoni (ITA) d. Anirudh Chandrasekar (IND/16) 6-0 6-4

Carlos Sanchez Jover (ESP/2) d. Federico Juan Aguilar (ARG) 6-0 6-2
Alejo Lorenzo Lingua Lavallen (ARG/9) d. Mohab Hamed (EGY) 6-1 6-1

Ryan Nijboer (NED/3) d. Aly Shokeir (EGY) 6-1 6-1
Simon Beaupain (BEL/13) d. Rishi Reddy (IND) 6-1 4-6 10-2

Hady Habib (LBN/4) d. Omar Elkadi (EGY) 6-2 6-1
Yurii Dzhavakian (UKR/10) d. Mathias Klimovicz (BRA/wc) 6-1 6-4

Mariano Navone (ARG/5) d. Juan Ignacio Alcalde (ARG) 6-0 6-2
Yaraslav Shyla (BLR/15) d. Ahmed Mounir (EGY) 6-3 6-4

Damien Wenger (SUI/6) d. Chad Kissell (USA) 6-1 7-5
Sidane Pontjodikromo (NED/14) d. Faisal Qamar (IND) 7-5 7-6(3)

Juan Bautista Otegui (ARG/7) d. Leonid Sheyngezikht (BUL) 6-3 6-2
Abhinav Sanjeev Shanmugam (IND/11) d. Sherif Makhlouf (EGY) 6-1 6-1

Max Houkes (NED/8) d. Louroi Martinez (SUI) 6-7(5) 6-1 10-4
Alex Marti Pujolras (ESP/12) d. Egill Sigurdsson (ISL) 6-0 6-0

Final Round

Stefano Baldoni (ITA) d. Luis Patino (MEX) 6-3 7-6(4)
Carlos Sanchez Jover (ESP/2) d. Alejo Lorenzo Lingua Lavallen (ARG/9) 6-3 7-6(4)
Simon Beaupain (BEL/13)
d. Ryan Nijboer (NED/3) 6-4 6-4
Hady Habib (LBN/4)
d. Yurii Dzhavakian (UKR/10) 6-4 6-1
Yaraslav Shyla (BLR/15)
d. Mariano Navone (ARG/5) 0-6 6-3 10-8
Damien Wenger (SUI/6)
d. Sidane Pontjodikromo (NED/14) 6-3 7-6(6)
Juan Bautista Otegui (ARG/7)
d. Abhinav Sanjeev Shanmugam (IND/11) 6-0 6-3
Max Houkes (NED/8)
d. Alex Marti Pujolras (ESP/12) 6-3 6-1
 

·
Moderator
Joined
·
15,912 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round

L.Martinez / D.Wenger (SUI/wc) d. M.Houkes / R.Nijboer (NED/1) 5-7 6-2 10-7
J.Otegui / J.Paz (ARG) d. E.Crepaldi / E.Maggioli (ITA) 6-7(2) 6-0 10-5
A.Setkic / M.Zekic (BIH/SRB) d. M.Navone / F.Ornago (ARG/ITA) 6-3 7-5
A.El Sallaly / A.Gaber (EGY/wc) d. A.Kadhe / Y.Shyla (IND/BLR/4) 7-6(7) 1-6 10-8

A.Chandrasekar / M.Sureshkumar (IND) d. I.Monzon / F.Tenti (ARG/3) 5-7 6-0 10-2
H.Habib / J.Vidal Azorin (LBN/ESP) d. A.El Mihdawy / L.Patino (USA/MEX) 7-5 7-6(3)
J.Nikles / C.Sanchez Jover (SUI/ESP) d. S.Baldoni / G.Colacioppo (ITA/wc) 6-2 6-2
T.Kodat / O.Krutykh (USA/UKR/2) d. S.Rawat / A.Shanmugam (IND) 6-3 6-4

Quarterfinal

J.Otegui / J.Paz (ARG) d. L.Martinez / D.Wenger (SUI/wc) 6-3 6-0
A.El Sallaly / A.Gaber (EGY/wc) d. A.Setkic / M.Zekic (BIH/SRB) 6-3 6-2
H.Habib / J.Vidal Azorin (LBN/ESP) d. A.Chandrasekar / M.Sureshkumar (IND) 2-6 6-3 10-8
T.Kodat / O.Krutykh (USA/UKR/2) d. J.Nikles / C.Sanchez Jover (SUI/ESP) 3-6 6-4 10-8

Semifinal

J.Otegui / J.Paz (ARG) d. A.El Sallaly / A.Gaber (EGY/wc) 6-3 6-1
H.Habib / J.Vidal Azorin (LBN/ESP) d. T.Kodat / O.Krutykh (USA/UKR/2) 7-5 6-4

FINAL

J.Otegui / J.Paz (ARG) d. H.Habib / J.Vidal Azorin (LBN/ESP) 6-4 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
15,912 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round


Karim-Mohamed Maamoun (EGY/1) d. Adam El Mihdawy (USA) 6-3 6-3
Niels Visker (NED) d. Max Houkes (NED/Q) 6-4 2-6 6-4
Erik Crepaldi (ITA) d. Stefano Baldoni (ITA/Q) 6-4 2-6 6-3
Miljan Zekic (SRB/5) d. Manish Sureshkumar (IND) 2-6 6-4 6-4

Sidharth Rawat (IND/3) d. Simon Beaupain (BEL/Q) 3-6 6-4 6-2
Carlos Sanchez Jover (ESP/Q) d. Fermin Tenti (ARG) 5-7 6-1 6-1
Juan Bautista Torres (ARG) d. Yaraslav Shyla (BLR/Q) 6-3 6-7(3) 6-0
Pol Martin Tiffon (ESP/7) d. Juan Pablo Paz (ARG) 6-1 3-6 6-1

Oleksii Krutykh (UKR/8) d. Alex Barrena (ARG) 7-6(2) 3-1 ret.
Juan Bautista Otegui (ARG/Q) d. Omar El-Moslemany (EGY/wc) 6-0 6-0
Jose Fco. Vidal Azorin (ESP) d. Ignacio Monzon (ARG/wc) 6-0 1-0 ret.
Aldin Setkic (BIH/4) d. Nikita Mashtakov (UKR) 4-6 6-2 6-0

Johan Nikles (SUI/6) d. Louis Allen (GBR/wc) 6-0 2-0 ret.
Toby Kodat (USA) d. Muthu Aadhitiya Senthilkumar (IND/wc) 6-2 6-2
Damien Wenger (SUI/Q) d. Hady Habib (LBN/Q) 6-3 6-3
Fabrizio Ornago (ITA/2) d. Arjun Kadhe (IND) 2-6 7-6(5) 6-3

2nd Round

Karim-Mohamed Maamoun (EGY/1) d. Niels Visker (NED) 7-5 3-6 6-3
Erik Crepaldi (ITA) d. Miljan Zekic (SRB/5) 6-4 7-6(6)
Carlos Sanchez Jover (ESP/Q) d. Sidharth Rawat (IND/3) 6-2 6-0
Juan Bautista Torres (ARG) d. Pol Martin Tiffon (ESP/7) 2-6 7-6(8) 6-3

Oleksii Krutykh (UKR/8) d. Juan Bautista Otegui (ARG/Q) 5-7 6-0 6-3
Jose Fco. Vidal Azorin (ESP) d. Aldin Setkic (BIH/4) 6-7(4) 6-2 7-5
Johan Nikles (SUI/6) d. Toby Kodat (USA) 6-2 7-5
Fabrizio Ornago (ITA/2) d. Damien Wenger (SUI/Q) 6-0 6-4

Quarterfinal

Erik Crepaldi (ITA) d. Karim-Mohamed Maamoun (EGY/1) 7-6(8) 6-4
Carlos Sanchez Jover (ESP/Q) d. Juan Bautista Torres (ARG) 6-4 2-1 ret.
Oleksii Krutykh (UKR/8) d. Jose Fco. Vidal Azorin (ESP) 6-7(7) 7-6(8) 6-2
Johan Nikles (SUI/6) d. Fabrizio Ornago (ITA/2) 6-2 7-6(7)

Semifinal

Carlos Sanchez Jover (ESP/Q) d. Erik Crepaldi (ITA) 6-2 6-3
Johan Nikles (SUI/6) d. Oleksii Krutykh (UKR/8) 6-0 6-1

FINAL

Johan Nikles (SUI/6)
d. Carlos Sanchez Jover (ESP/Q) 6-1 5-7 6-3
 
1 - 6 of 6 Posts
Top