Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,688 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 CAIRO

City : Cairo, Egypt
Date : 27 January - 02 February 2020
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1 Evgenii TIURNEV (RUS)
2 Mathieu PERCHICOT (FRA)
3 Fermin TENTI (ARG)
4 Dennis USPENSKY (USA)
5 Alexander SHEVCHENKO (RUS)
6 Alexander IGOSHIN (RUS)
7 Dimitriy VORONIN (RUS)
8 Andrey CHEPELEV (RUS)
9 Eric VANSHELBOIM (UKR)
10 Juan Pablo PAZ (ARG)
11 Sergi PEREZ CONTRI (ESP)
12 Nathan SEATEUN (FRA)
13 S D Prajwal DEV (IND)
14 Yurii DZHAVAKIAN (UKR)
15 Petr HAJEK (CZE)
16 Oleg KHOTKOV (UKR)
17 Christoffer SOLBERG (SWE)
18 Hanyi LIU (CHN)
19 Muthu Aadhitiya SENTHILKUMAR (IND)
20 Yuichiro INUI (JPN)
21 Viacheslav YULIK (RUS)
22 Gunjan JADHAV (IND)

23 (Q) Jules OKALA (FRA)
24 (Q) Daniel LITVINOV (RUS)
25 (Q) Ren NAKAMURA (JPN)
26 (Q) Dusan RAJIC (SRB)
27 (Q) Ahmed MOUNIR (EGY)
28 (Q) Stefano BALDONI (ITA)

29 (wc) Fabrizio ORNAGO (ITA)
30 (wc) Gianmarco FERRARI (ITA)
31 (wc) Sherif MAKHLOUF (EGY)
32 (wc) Henrik TRASKIN (LTU)
 

·
Moderator
Joined
·
15,688 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Jules Okala (FRA/1/wc) vs. Bye
Mohamed Aboulkassem (EGY) vs. Bye
Mohab Hamed (EGY/wc) d. Paul Chu (FRA) 6-0 6-4
Amr Asrawy (EGY/8) vs. Bye

Taha Kapadia (IND/2) vs. Bye
Makary Adamek (POL) d. Bakir Habul (BIH) 2-6 6-1 10-3
Karim El Feky (EGY) vs. Bye
Stefano Baldoni (ITA/12) vs. Bye

Daniel Litvinov (RUS/3) vs. Bye
Yu Lun Xie (CHN) vs. Bye
Ruben Busch (GER) d. Ayato Arakaki (JPN) 7-6(6) 7-5
Omar El-Moslemany (EGY/7) vs. Bye

Ren Nakamura (JPN/4) vs. Bye
Davud Amirov (RUS) d. Anwar Elkamony (EGY) 6-1 6-0
Robert Beznea (ROU) vs. Bye
Ansu Bhuyan (IND/10) vs. Bye

Dusan Rajic (SRB/5) vs. Bye
Waleed Elsaraf (EGY) vs. Bye
Thomas Pavlekovich Smith (AUS) vs. Bye
Faris Zakaryia (EGY/11) vs. Bye

Ahmed Mounir (EGY/6) vs. Bye
Ilia Liamkin (RUS) vs. Bye
Matteo Rizzi (ITA) d. Muhammad Ragy (EGY) 6-0 6-0
Iancu-lustinian Ghinda (CAN/9) vs. Bye

2nd Round

Jules Okala (FRA/1/wc) d. Mohamed Aboulkassem (EGY) 6-1 6-1
Amr Asrawy (EGY/8) d. Mohab Hamed (EGY/wc) 6-2 6-4

Taha Kapadia (IND/2) d. Makary Adamek (POL) 6-4 7-5
Stefano Baldoni (ITA/12) d. Karim El Feky (EGY) 6-1 6-1

Daniel Litvinov (RUS/3) d. Yu Lun Xie (CHN) 6-4 6-2
Omar El-Moslemany (EGY/7) d. Ruben Busch (GER) 6-2 6-1

Ren Nakamura (JPN/4) d. Davud Amirov (RUS) 6-4 6-1
Ansu Bhuyan (IND/10) d. Robert Beznea (ROU) 6-1 6-2

Dusan Rajic (SRB/5) d. Waleed Elsaraf (EGY) 6-0 6-1
Thomas Pavlekovich Smith (AUS) d. Faris Zakaryia (EGY/11) 3-6 6-4 10-8

Ahmed Mounir (EGY/6) d. Ilia Liamkin (RUS) 6-4 6-3
Iancu-lustinian Ghinda (CAN/9) d. Matteo Rizzi (ITA) 6-2 6-1

Final Round

Jules Okala (FRA/1/wc) d. Amr Asrawy (EGY/8) 6-3 6-1
Stefano Baldoni (ITA/12)
d. Taha Kapadia (IND/2) 6-0 6-0
Daniel Litvinov (RUS/3) d. Omar El-Moslemany (EGY/7) 3-6 7-5 10-2
Ren Nakamura (JPN/4)
d. Ansu Bhuyan (IND/10) 6-4 6-2
Dusan Rajic (SRB/5) d. Thomas Pavlekovich Smith (AUS) 6-4 6-0
Ahmed Mounir (EGY/6) d. Iancu-lustinian Ghinda (CAN/9) 7-6(6) 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
15,688 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round

A.Igoshin / E.Tiurnev (RUS/1) d. S.Baldoni / G.Ferrari (ITA) 6-1 6-1
M.Hamed / D.Uspensky (EGY/USA) d. A.Mounir / M.Moussa (EGY/wc) w.o
Y.Dzhavakian / G.Jadhav (UKR/IND) d. A.Bhuyan / S.Dev (IND) 6-7(1) 7-5 10-8
M.Aboulkassem / O.El-Moslemany (EGY/Alt) d. A.Elkamony / W.Elsaraf (EGY/Alt) 6-0 6-2

O.Khotkov / H.Liu (UKR/CHN/4) d. D.Litvinov / V.Yulik (RUS) 6-3 3-6 10-6
D.Rajic / D.Ramadanovic (SRB/wc) d. D.Amirov / T.Pavlekovich Smith (RUS/AUS/wc) 6-7(5) 6-3 10-4
J.Okala / F.Ornago (FRA/ITA) d. Y.Inui / R.Nakamura (JPN) 6-3 6-3
A.Asrawy / S.Makhlouf (EGY) d. J.Paz / F.Tenti (ARG/2) 6-3 3-6 10-8

A.Elkamony / W.Elsaraf (EGY/Alt) replace A.Chepelev / P.Hajek (RUS/CZE/3)
M.Aboulkassem / O.El-Moslemany (EGY/Alt) replace T.Kapadia / M.Senthilkumar (IND)

Quarterfinal

A.Igoshin / E.Tiurnev (RUS/1) d. M.Hamed / D.Uspensky (EGY/USA) w.o
Y.Dzhavakian / G.Jadhav (UKR/IND) d. M.Aboulkassem / O.El-Moslemany (EGY/Alt) 2-6 6-4 10-7
O.Khotkov / H.Liu (UKR/CHN/4) d. D.Rajic / D.Ramadanovic (SRB/wc) w.o
J.Okala / F.Ornago (FRA/ITA) d. A.Asrawy / S.Makhlouf (EGY) 3-6 6-2 10-8

Semifinal

A.Igoshin / E.Tiurnev (RUS/1) d. Y.Dzhavakian / G.Jadhav (UKR/IND) 6-1 6-2
O.Khotkov / H.Liu (UKR/CHN/4) d. J.Okala / F.Ornago (FRA/ITA) w.o

FINAL

A.Igoshin / E.Tiurnev (RUS/1)
d. O.Khotkov / H.Liu (UKR/CHN/4) 6-2 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
15,688 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Jules Okala (FRA/1/Q) d. Gianmarco Ferrari (ITA/wc) 6-4 6-0
Nathan Seateun (FRA) d. Sherif Makhlouf (EGY/wc) 6-1 6-4
Stefano Baldoni (ITA/Q) d. Daniel Litvinov (RUS/Q) 6-0 6-0
Yurii Dzhavakian (UKR) d. Alexander Igoshin (RUS/8) 3-6 6-4 6-3

Evgenii Tiurnev (RUS/3) d. Sergi Perez Contri (ESP) 6-3 6-4
Henrik Traskin (LTU/wc) d. S D Prajwal Dev (IND) 4-6 7-6(3) 5-1 ret.
Andrey Chepelev (RUS) d. Dusan Rajic (SRB/Q) 6-1 2-6 7-5
Dimitriy Voronin (RUS) d. Fermin Tenti (ARG/5) 7-5 6-3

Dennis Uspensky (USA/6) d. Gunjan Jadhav (IND) 6-2 6-3
Juan Pablo Paz (ARG) d. Muthu Aadhitiya Senthilkumar (IND) 6-1 6-1
Ren Nakamura (JPN/Q) d. Ahmed Mounir (EGY/Q) 7-5 7-6(6)
Mathieu Perchicot (FRA/4) d. Viacheslav Yulik (RUS) 6-0 6-2

Alexander Shevchenko (RUS/7) d. Petr Hajek (CZE) 6-0 2-0 ret.
Oleg Khotkov (UKR) d. Hanyi Liu (CHN) 6-1 6-1
Christoffer Solberg (SWE) d. Taha Kapadia (IND/L.L) 6-0 ret.
Fabrizio Ornago (ITA/2/wc) d. Yuichiro Inui (JPN) 6-4 6-2

Taha Kapadia (IND/L.L) replaces Eric Vanshelboim (UKR)

2nd Round

Jules Okala (FRA/1/Q) d. Nathan Seateun (FRA) 2-6 7-5 6-4
Yurii Dzhavakian (UKR) d. Stefano Baldoni (ITA/Q) 6-4 6-4
Evgenii Tiurnev (RUS/3) d. Henrik Traskin (LTU/wc) 6-2 6-0
Andrey Chepelev (RUS) d. Dimitriy Voronin (RUS) 6-4 7-5

Juan Pablo Paz (ARG) d. Dennis Uspensky (USA/6) 3-0 ret.
Mathieu Perchicot (FRA/4) d. Ren Nakamura (JPN/Q) 6-1 6-4
Alexander Shevchenko (RUS/7) d. Oleg Khotkov (UKR) 6-1 6-2
Fabrizio Ornago (ITA/2/wc) d. Christoffer Solberg (SWE) w.o

Quarterfinal

Jules Okala (FRA/1/Q) d. Yurii Dzhavakian (UKR) 6-0 6-1
Evgenii Tiurnev (RUS/3) d. Andrey Chepelev (RUS) 6-1 6-3
Juan Pablo Paz (ARG) d. Mathieu Perchicot (FRA/4) 6-2 6-4
Alexander Shevchenko (RUS/7) d. Fabrizio Ornago (ITA/2/wc) 6-3 6-2

Semifinal

Evgenii Tiurnev (RUS/3) d. Jules Okala (FRA/1/Q) 6-1 6-4
Juan Pablo Paz (ARG) d. Alexander Shevchenko (RUS/7) 7-5 6-4

FINAL

Juan Pablo Paz (ARG) d. Evgenii Tiurnev (RUS/3) 6-3 7-6(6)
 
1 - 4 of 4 Posts
Top