Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,648 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 CAIRO

City : Cairo, Egypt
Date : 25 November - 01 December 2019
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Youssef Hossam (EGY)

Entry List

1 Roberto ORTEGA-OLMEDO (ESP)
2 Fabrizio ORNAGO (ITA)
3 Daniel MICHALSKI (POL)
4 Niels LOOTSMA (NED)
5 Matias ZUKAS (ARG)
6 Jordan CORREIA (BRA)
7 Peter NAGY (HUN)
8 Pol MARTIN TIFFON (ESP)
9 Fermin TENTI (ARG)
10 Facundo JUAREZ (ARG)
11 Ignacio MONZON (ARG)
12 Sebastian PRECHTEL (GER)
13 Marco MICELI (ITA)
14 Simone RONCALLI (ITA)
15 Oleg PRIHODKO (UKR)
16 Filip DUDA (CZE)
17 Stefano BATTAGLINO (ITA)
18 Franco FEITT (ARG)
19 Dhruv SUNISH (IND)
20 Alex MARTI PUJOLRAS (ESP)
21 Manfred FELLIN (ITA)
22 Edoardo LAVAGNO (ITA)

23 (Q) Fabio COELHO (POR)
24 (Q) Piotr MATUSZEWSKI (POL)
25 (Q) Adrian EXPOSITO (ESP)
26 (Q) Viacheslav YULIK (RUS)
27 (Q) Egill SIGURDSSON (ISL)
28 (Q) Carles HERNANDEZ (ESP)

29 (wc) Mohamad GOMAA (EGY)
30 (wc) Sahil GAWARE (IND)
31 (wc) Jan PLEVA (CZE)
32 (wc) Christos AVRAAM (CYP)
 

·
Moderator
Joined
·
15,648 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Octavio Volpi (ARG/1) vs. Bye
Carles Hernandez (ESP) d. Anwar Elkamony (EGY) 6-0 6-0
Daniel Litvinov (RUS) d. Waleed Elsaraf (EGY) 6-4 6-3
Mohab Hamed (EGY) d. Ahmed Mounir (EGY/12) 5-7 7-6(5) 10-7

Fabio Coelho (POR/2) vs. Bye
Sherif Makhlouf (EGY/wc) d. Faris Zakaryia (EGY) 6-3 6-2
Axel Herberg (ESP) d. Egor Matvievici (MDA) 6-2 6-4
Dusan Obradovic (SRB/9) d. Artem Mazur (UKR) 6-0 6-0

Piotr Matuszewski (POL/3) vs. Bye
Ahmed Borai (EGY) d. Omar Magdy Ezzeldin (EGY) 6-1 6-1
Nicolo Crespi (ITA) d. Akim Zarichanskyy (UKR) 6-1 6-0
Atharva Sharma (IND/8) d. Mohamed Aboulkassem (EGY/wc) 7-6(4) 4-6 10-7

Joao Marcos Nusdeo (BRA/4) vs. Bye
Egill Sigurdsson (ISL) d. Iancu-lustinian Ghinda (CAN) 6-1 6-2
Amr Asrawy (EGY) d. Dennis Katzenwadel (GER) 6-3 6-3
Giannicola Misasi (ITA/10) d. Piotr Pawlak (POL) 6-2 6-1

Bartosz Wojnar (POL/5) d. Omar El-Moslemany (EGY) 7-6(4) 6-4
Chanon Phunsawat (THA) d. Youssef Nabil (EGY) 6-4 3-6 10-6
Ashraf El Sayed (EGY) d. Dmytro Slyepkan (UKR) 4-6 6-2 10-8
Viacheslav Yulik (RUS/7) d. Stevan Popovic (GER) 6-3 6-1

Adrian Exposito (ESP/6) d. Giulio Colacioppo (ITA) 6-0 6-1
Belal Abou Taleb (EGY) d. Uros Delic (SRB) 6-0 6-3
Mohamed Hesham (EGY) d. Alejandro Hastings (MEX) 7-5 6-4
Iacopo Sada (ITA) d. Giordan Kunz (SUI/11) 1-6 6-2 10-2

2nd Round

Carles Hernandez (ESP) d. Octavio Volpi (ARG/1) 6-3 6-4
Daniel Litvinov (RUS) d. Mohab Hamed (EGY) 6-4 6-2

Fabio Coelho (POR/2) d. Sherif Makhlouf (EGY/wc) 6-3 7-5
Dusan Obradovic (SRB/9) d. Axel Herberg (ESP) 7-5 6-1

Piotr Matuszewski (POL/3) d. Ahmed Borai (EGY) 6-4 6-1
Nicolo Crespi (ITA) d. Atharva Sharma (IND/8) 6-1 6-4

Egill Sigurdsson (ISL) d. Joao Marcos Nusdeo (BRA/4) 6-3 4-6 10-6
Amr Asrawy (EGY) d. Giannicola Misasi (ITA/10) 6-0 6-2

Chanon Phunsawat (THA) d. Bartosz Wojnar (POL/5) 4-6 6-4 11-9
Viacheslav Yulik (RUS/7) d. Ashraf El Sayed (EGY) 6-0 6-4

Adrian Exposito (ESP/6) d. Belal Abou Taleb (EGY) 6-2 7-5
Iacopo Sada (ITA) d. Mohamed Hesham (EGY) 6-3 6-2

Final Round

Carles Hernandez (ESP) d. Daniel Litvinov (RUS) 6-2 6-1
Fabio Coelho (POR/2) d. Dusan Obradovic (SRB/9) 6-1 6-2
Piotr Matuszewski (POL/3)
d. Nicolo Crespi (ITA) 6-3 6-0
Egill Sigurdsson (ISL) d. Amr Asrawy (EGY) 7-6(3) 3-6 10-8
Viacheslav Yulik (RUS/7) d. Chanon Phunsawat (THA) 6-4 7-6(5)
Adrian Exposito (ESP/6) d. Iacopo Sada (ITA) 6-3 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
15,648 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round

P.Matuszewski / D.Michalski (POL/1) d. A.Marti Pujolras / P.Martin Tiffon (ESP) 6-4 6-7(5) 10-6
S.Battaglino / S.Prechtel (ITA/GER) d. F.Coelho / M.Fellin (POR/ITA) 7-5 6-7(0) 12-10
F.Duda / N.Lootsma (CZE/NED) d. A.Asrawy / S.Makhlouf (EGY/wc) 7-5 3-6 10-7
I.Monzon / F.Tenti (ARG/3) d. A.Pasutti / O.Volpi (ARG/wc) 7-5 6-1

F.Ornago / M.Zukas (ITA/ARG/4) d. J.Nusdeo / B.Wojnar (BRA/POL) 6-4 6-1
E.Matvievici / O.Prihodko (MDA/UKR) d. P.Nagy / S.Roncalli (HUN/ITA) 7-5 6-4
A.Exposito / C.Hernandez (ESP/wc) d. E.Lavagno / M.Miceli (ITA) 5-7 6-4 10-6
A.Sharma / D.Sunish (IND) d. F.Feitt / F.Juarez (ARG/2) 3-6 6-4 10-8

Quarterfinal

P.Matuszewski / D.Michalski (POL/1) d. S.Battaglino / S.Prechtel (ITA/GER) 6-3 6-4
I.Monzon / F.Tenti (ARG/3) d. F.Duda / N.Lootsma (CZE/NED) w.o
F.Ornago / M.Zukas (ITA/ARG/4) d. E.Matvievici / O.Prihodko (MDA/UKR) 6-4 6-4
A.Sharma / D.Sunish (IND) d. A.Exposito / C.Hernandez (ESP/wc) 6-3 6-4

Semifinal

P.Matuszewski / D.Michalski (POL/1) d. I.Monzon / F.Tenti (ARG/3) 6-4 4-6 10-2
F.Ornago / M.Zukas (ITA/ARG/4) d. A.Sharma / D.Sunish (IND) 6-3 7-6(4)

FINAL

F.Ornago / M.Zukas (ITA/ARG/4)
d. P.Matuszewski / D.Michalski (POL/1) 3-2 ret.
 

·
Moderator
Joined
·
15,648 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Roberto Ortega Olmedo (ESP/1) d. Stefano Battaglino (ITA) 6-1 7-6(5)
Fabio Coelho (POR/Q) d. Manfred Fellin (ITA) 6-3 5-7 6-2
Carles Hernandez (ESP/Q) d. Dhruv Sunish (IND) 6-7(3) 6-3 6-1
Peter Nagy (HUN/7) d. Mohamad Gomaa (EGY/wc) 6-0 6-4

Daniel Michalski (POL/3) d. Piotr Matuszewski (POL/Q) 6-1 6-3
Sebastian Prechtel (GER) d. Ignacio Monzon (ARG) 7-6(4) 6-2
Simone Roncalli (ITA) d. Adrian Exposito (ESP/Q) 7-5 6-1
Jordan Correia (BRA/6) d. Fermin Tenti (ARG) 6-4 6-4

Pol Martin Tiffon (ESP/8) d. Jan Pleva (CZE/wc) 6-3 6-1
Sahil Gaware (IND/wc) d. Christos Avraam (CYP/wc) 6-4 6-1
Franco Feitt (ARG) d. Egill Sigurdsson (ISL/Q) 6-3 6-2
Facundo Juarez (ARG) d. Niels Lootsma (NED/4) 6-3 6-2

Matias Zukas (ARG/5) d. Alex Marti Pujolras (ESP) 6-2 7-6(9)
Oleg Prihodko (UKR) d. Marco Miceli (ITA) 6-4 4-6 7-6(6)
Viacheslav Yulik (RUS/Q) d. Filip Duda (CZE) 6-4 4-1 ret.
Fabrizio Ornago (ITA/2) d. Edoardo Lavagno (ITA) 6-0 6-1

2nd Round

Roberto Ortega Olmedo (ESP/1) d. Fabio Coelho (POR/Q) 6-0 6-4
Peter Nagy (HUN/7) d. Carles Hernandez (ESP/Q) 6-0 7-5
Daniel Michalski (POL/3) d. Sebastian Prechtel (GER) 6-2 6-7(6) 6-0
Jordan Correia (BRA/6) d. Simone Roncalli (ITA) 7-5 6-2

Pol Martin Tiffon (ESP/8) d. Sahil Gaware (IND/wc) 6-2 6-2
Facundo Juarez (ARG) d. Franco Feitt (ARG) 6-2 6-3
Oleg Prihodko (UKR) d. Matias Zukas (ARG/5) 3-6 6-3 6-3
Fabrizio Ornago (ITA/2) d. Viacheslav Yulik (RUS/Q) 6-1 6-0

Quarterfinal

Roberto Ortega Olmedo (ESP/1) d. Peter Nagy (HUN/7) 6-1 6-3
Daniel Michalski (POL/3) d. Jordan Correia (BRA/6) 6-4 2-6 6-4
Facundo Juarez (ARG) d. Pol Martin Tiffon (ESP/8) 6-4 6-3
Fabrizio Ornago (ITA/2) d. Oleg Prihodko (UKR) 6-4 2-6 6-4

Semifinal

Daniel Michalski (POL/3) d. Roberto Ortega Olmedo (ESP/1) 6-4 6-4
Facundo Juarez (ARG) d. Fabrizio Ornago (ITA/2) 6-1 6-2

FINAL

Daniel Michalski (POL/3)
d. Facundo Juarez (ARG) 6-4 6-3
 
1 - 4 of 4 Posts
Top