Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,912 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 CAIRO

City : Cairo, Egypt
Date : 23-29 November 2020
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Daniel Michalski (POL)

Entry List

1. Fabrizio ORNAGO (ITA)
2. Daniel MICHALSKI (POL)
3. Sidharth RAWAT (IND)
4. Aldin SETKIC (BIH)
5. Miljan ZEKIC (SRB)
6. Johan NIKLES (SUI)
7. Fermin TENTI (ARG)
8. Adam EL MIHDAWY (USA)
9. Erik CREPALDI (ITA)
10. Jose Fco. VIDAL AZORIN (ESP)
11. Juan Pablo PAZ (ARG)
12. Emiliano MAGGIOLI (ITA)
13. Manish SURESHKUMAR (IND)
14. Arjun KADHE (IND)
15. Antonio Cayetano MARCH (ECU)
16. Benjamin D'HOE (BEL)
17. Carlos SANCHEZ JOVER (ESP)
18. (JE) Juan Bautista TORRES (ARG)
19. (JE) Alex BARRENA (ARG)
20. (JE) Dalibor SVRCINA (CZE)

21 (Q) Mariano NAVONE (ARG)
22 (Q) Damien WENGER (SUI)
23 (Q) Juan Bautista OTEGUI (ARG)
24 (Q) Alejo Lorenzo LINGUA LAVALLEN (ARG)
25 (Q) Yurii DZHAVAKIAN (UKR)
26 (Q) Simon BEAUPAIN (BEL)
27 (Q) Niels VISKER (NED)
28 (Q) Stefano BALDONI (ITA)

29 (wc) Luis PATINO (MEX)
30 (wc) Muthu Aadhitiya SENTHILKUMAR (IND)
31 (wc) Sherif MAKHLOUF (EGY)
32 (wc) Mathias KLIMOVICZ (BRA)
 

·
Moderator
Joined
·
15,912 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Ignacio Monzon (ARG/1) d. Mikel Aranzabal (ESP) 6-4 6-4
Ahmed Borai (EGY) d. Mohamed Mounir (EGY/wc) 6-1 7-6(4)
Niels Visker (NED) d. Mohab Hamed (EGY) 6-1 6-3
Arsenije Zlatanovic (SRB/13/wc) d. Omar El-Moslemany (EGY) 6-3 6-2

Mariano Navone (ARG/2) d. Akram El Sallaly (EGY) 6-3 6-3
Youssef Sadek (EGY) d. Arjun Mahadevan (IND) 6-3 6-0
Adham Gaber (EGY) d. Hans Albert Schubert (CHI/wc) 6-1 7-5
Chad Kissell (USA/15) d. Karim Ibrahim (EGY) 4-6 6-1 10-6

Damien Wenger (SUI/3) d. Ali Mounir (EGY) 6-1 6-1
Louis Allen (GBR) d. Elijah Poritzky (USA) 6-3 3-6 11-9
Louroi Martinez (SUI) d. Sreten Spasic (SRB/wc) 6-2 5-0 ret.
Bekkhan Atlangeriev (RUS/12) d. Aly Shokeir (EGY) 7-5 6-3

Juan Bautista Otegui (ARG/4) d. Yash Chaurasia (IND) 6-1 6-3
Geronimo Marcolini (ARG) d. Zakai Stone (USA) 6-0 6-2
Mohamad Gomaa (EGY) d. Kevin Portmann (ITA) 6-3 6-2
Yaraslav Shyla (BLR/10) d. Faris Zakaryia (EGY/wc) 3-6 6-2 11-9

Alejo Lorenzo Lingua Lavallen (ARG/5) d. Omar Elkadi (EGY) 6-2 6-1
Charles Tzicas (BEL) d. Omar Loutfy (EGY/wc) 6-1 6-2
Alec Beckley (RSA) d. Maxim Krapivin (RUS) 6-1 6-3
Sidane Pontjodikromo (NED/9) d. Vignesh Peranamallur (IND) 6-0 6-1

Yurii Dzhavakian (UKR/6) d. Egill Sigurdsson (ISL) 6-3 6-2
Pavle Daljev (SRB) d. Anshumat Srivastava (IND) 6-1 6-2
Faisal Qamar (IND) d. Youssef Abdellatif (EGY) 6-3 2-6 10-7
Federico Juan Aguilar (ARG) d. Rishi Reddy (IND/14) 7-6(4) 6-4

Abhinav Sanjeev Shanmugam (IND/7) d. Tushar Madan (IND) 6-2 6-3
Ahmed Mounir (EGY) d. Anwar Elkamony (EGY/wc) 6-1 4-0 ret.
Stefano Baldoni (ITA) d. Dylan Salton (RSA) 6-1 6-0
Anirudh Chandrasekar (IND/11) d. Preston Connor (IRL) 6-0 2-0 ret.

Simon Beaupain (BEL/8) d. Amr Asrawy (EGY) 4-6 7-6(7) 11-9
Leonid Sheyngezikht (BUL) d. Tarun Anirudh Chilakalapudi (IND) 6-2 6-1
Ismail El Shafei (EGY/wc) d. Eduardo Lobo Da Rosa De Almeida (BRA) 7-5 6-4
Juan Ignacio Alcalde (ARG/16) d. Connor Kruger (RSA) 6-4 6-1

2nd Round

Ignacio Monzon (ARG/1) d. Ahmed Borai (EGY) 6-0 6-2
Niels Visker (NED) d. Arsenije Zlatanovic (SRB/13/wc) 2-0 ret.

Mariano Navone (ARG/2) d. Youssef Sadek (EGY) 5-7 6-2 11-9
Adham Gaber (EGY) d. Chad Kissell (USA/15) 4-6 6-3 14-12

Damien Wenger (SUI/3) d. Louis Allen (GBR) 6-2 6-1
Louroi Martinez (SUI) d. Bekkhan Atlangeriev (RUS/12) 6-2 6-1

Juan Bautista Otegui (ARG/4) d. Geronimo Marcolini (ARG) 6-1 6-1
Yaraslav Shyla (BLR/10) d. Mohamad Gomaa (EGY) 6-2 6-3

Alejo Lorenzo Lingua Lavallen (ARG/5) d. Charles Tzicas (BEL) 6-1 6-1
Sidane Pontjodikromo (NED/9) d. Alec Beckley (RSA) 6-4 6-2

Yurii Dzhavakian (UKR/6) d. Pavle Daljev (SRB) 6-2 6-3
Federico Juan Aguilar (ARG) d. Faisal Qamar (IND) 7-6(2) 6-2

Abhinav Sanjeev Shanmugam (IND/7) d. Ahmed Mounir (EGY) 6-4 7-6(3)
Stefano Baldoni (ITA) d. Anirudh Chandrasekar (IND/11) 6-1 6-0

Simon Beaupain (BEL/8) d. Leonid Sheyngezikht (BUL) 6-3 7-5
Juan Ignacio Alcalde (ARG/16) d. Ismail El Shafei (EGY/wc) 7-5 6-0

Final Round

Niels Visker (NED) d. Ignacio Monzon (ARG/1) 2-6 6-2 10-3
Mariano Navone (ARG/2) d. Adham Gaber (EGY) 6-0 6-4
Damien Wenger (SUI/3) d. Louroi Martinez (SUI) 6-4 6-4
Juan Bautista Otegui (ARG/4) d. Yaraslav Shyla (BLR/10) 6-0 6-1
Alejo Lorenzo Lingua Lavallen (ARG/5) d. Sidane Pontjodikromo (NED/9) 5-7 6-1 10-8
Yurii Dzhavakian (UKR/6) d. Federico Juan Aguilar (ARG) 6-2 6-2
Stefano Baldoni (ITA) d. Abhinav Sanjeev Shanmugam (IND/7) 6-3 3-6 10-3
Simon Beaupain (BEL/8) d. Juan Ignacio Alcalde (ARG/16) 6-0 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
15,912 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round

I.Monzon / F.Tenti (ARG/1) d. T.Chilakalapudi / V.Peranamallur (IND/wc) 6-1 6-1
J.Otegui / J.Paz (ARG) d. L.Martinez / D.Wenger (SUI) 6-4 6-3
Y.Dzhavakian / M.Navone (UKR/ARG) d. S.Rawat / A.Shanmugam (IND) 6-3 7-6(3)
A.Kadhe / Y.Shyla (IND/BLR/4) d. A.El Mihdawy / L.Patino (USA/MEX) 4-6 6-1 10-7

A.Chandrasekar / M.Sureshkumar (IND/3) d. D.Harris / S.Harris (GBR/wc) 6-1 6-1
E.Maggioli / D.Svrcina (ITA/CZE) d. E.Crepaldi / A.Setkic (ITA/BIH) 6-2 7-5
J.Nikles / C.Sanchez Jover (SUI/ESP) d. M.Aranzabal / K.Portmann (ESP/ITA/wc) 6-3 6-3
D.Michalski / F.Ornago (POL/ITA/2) d. S.Beaupain / B.D'Hoe (BEL) 6-1 6-3

Quarterfinal

J.Otegui / J.Paz (ARG) d. I.Monzon / F.Tenti (ARG/1) 6-1 6-4
A.Kadhe / Y.Shyla (IND/BLR/4) d. Y.Dzhavakian / M.Navone (UKR/ARG) 6-1 6-3
A.Chandrasekar / M.Sureshkumar (IND/3) d. E.Maggioli / D.Svrcina (ITA/CZE) w.o
J.Nikles / C.Sanchez Jover (SUI/ESP) d. D.Michalski / F.Ornago (POL/ITA/2) 6-4 6-2

Semifinal

J.Otegui / J.Paz (ARG) d. A.Kadhe / Y.Shyla (IND/BLR/4) 6-2 6-2
J.Nikles / C.Sanchez Jover (SUI/ESP) d. A.Chandrasekar / M.Sureshkumar (IND/3) 7-6(4) 6-1

FINAL

J.Otegui / J.Paz (ARG) d. J.Nikles / C.Sanchez Jover (SUI/ESP) 6-2 7-5
 

·
Moderator
Joined
·
15,912 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Fabrizio Ornago (ITA/1) d. Arjun Kadhe (IND) 6-2 6-4
Niels Visker (NED/Q) d. Mariano Navone (ARG/Q) 4-6 6-2 6-3
Benjamin D'Hoe (BEL) d. Mathias Klimovicz (BRA/wc) 6-1 6-0
Juan Bautista Otegui (ARG/Q) d. Fermin Tenti (ARG/7) 6-3 6-3

Damien Wenger (SUI/Q) d. Sidharth Rawat (IND/3) 6-2 6-0
Emiliano Maggioli (ITA) d. Sherif Makhlouf (EGY/wc) 6-2 4-6 6-3
Sidane Pontjodikromo (NED/L.L) d. Jose Fco. Vidal Azorin (ESP) 6-4 4-6 7-5
Johan Nikles (SUI/6) d. Simon Beaupain (BEL/Q) 6-2 6-3

Miljan Zekic (SRB/5) d. Carlos Sanchez Jover (ESP) 7-6(5) 6-4
Erik Crepaldi (ITA) d. Alex Barrena (ARG) 6-2 7-5
Juan Pablo Paz (ARG) d. Dalibor Svrcina (CZE) 6-4 6-2
Aldin Setkic (BIH/4) d. Stefano Baldoni (ITA/Q) 6-4 6-2

Luis Patino (MEX/wc) d. Adam El Mihdawy (USA/8) 6-3 6-2
Alejo Lorenzo Lingua Lavallen (ARG/Q) d. Juan Bautista Torres (ARG) 6-3 6-1
Yurii Dzhavakian (UKR/Q) d. Manish Sureshkumar (IND) 3-6 6-2 6-4
Daniel Michalski (POL/2) d. Muthu Aadhitiya Senthilkumar (IND/wc) 6-2 6-2

Sidane Pontjodikromo (NED/L.L) replaces Antonio Cayetano March (ECU)

2nd Round

Niels Visker (NED/Q) d. Fabrizio Ornago (ITA/1) 7-6(10) 3-6 6-4
Juan Bautista Otegui (ARG/Q) d. Benjamin D'Hoe (BEL) 5-7 7-5 7-6(3)
Emiliano Maggioli (ITA) d. Damien Wenger (SUI/Q) 3-6 6-3 6-1
Sidane Pontjodikromo (NED/L.L) d. Johan Nikles (SUI/6) 6-4 3-6 7-5

Miljan Zekic (SRB/5) d. Erik Crepaldi (ITA) 6-3 6-4
Juan Pablo Paz (ARG) d. Aldin Setkic (BIH/4) 6-4 7-5
Luis Patino (MEX/wc) d. Alejo Lorenzo Lingua Lavallen (ARG/Q) 6-1 2-6 6-3
Daniel Michalski (POL/2) d. Yurii Dzhavakian (UKR/Q) 6-1 6-4

Quarterfinal

Niels Visker (NED/Q) d. Juan Bautista Otegui (ARG/Q) 6-1 6-3
Emiliano Maggioli (ITA) d. Sidane Pontjodikromo (NED/L.L) 6-3 6-4
Miljan Zekic (SRB/5) d. Juan Pablo Paz (ARG) 1-6 6-4 6-2
Daniel Michalski (POL/2) d. Luis Patino (MEX/wc) 6-3 6-4

Semifinal

Niels Visker (NED/Q) d. Emiliano Maggioli (ITA) 6-2 6-2
Miljan Zekic (SRB/5) d. Daniel Michalski (POL/2) 4-6 6-1 6-2

FINAL

Miljan Zekic (SRB/5)
d. Niels Visker (NED/Q) 6-1 7-6(3)
 
1 - 4 of 4 Posts
Top