Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
16,340 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
M15 CAIRO

City : Cairo, Egypt
Date : 20-26 January 2020
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1 Nikolas SANCHEZ IZQUIERDO (ESP)
2 Fabrizio ORNAGO (ITA)
3 Mathieu PERCHICOT (FRA)
4 Fermin TENTI (ARG)
5 Dennis USPENSKY (USA)
6 Alexander SHEVCHENKO (RUS)
7 Daniele CAPECCHI (ITA)
8 Dimitriy VORONIN (RUS)
9 Andrey CHEPELEV (RUS)
10 Benjamin D'HOE (BEL)
11 Gergely MADARASZ (HUN)
12 Duje KEKEZ (CRO)
13 Luca GELHARDT (GER)
14 Juan Pablo PAZ (ARG)
15 Sergi PEREZ CONTRI (ESP)
16 Nathan SEATEUN (FRA)
17 S D Prajwal DEV (IND)
18 Yurii DZHAVAKIAN (UKR)
19 Petr HAJEK (CZE)
20 Oleg KHOTKOV (UKR)
21 Valentin VANTA (ROU)
22 Hanyi LIU (CHN)

23 (Q) Muthu Aadhitiya SENTHILKUMAR (IND)
24 (Q) Moritz TROCKER (ITA)
25 (Q) Dusan RAJIC (SRB)
26 (Q) Philip BACHMAIER (AUT)
27 (Q) Marco FURLANETTO (ITA)
28 (Q) Stefano BALDONI (ITA)

29 (wc) Daniel LITVINOV (RUS)
30 (wc) Amr ASRAWY (EGY)
31 (wc) Thomas PAVLEKOVICH SMITH (AUS)
32 (wc) Davud AMIROV (RUS)
 

·
Moderator
Joined
·
16,340 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Eric Vanshelboim (UKR/1/wc) vs. Bye
Henrik Traskin (LTU) d. Omar El-Moslemany (EGY) 7-6(5) 6-3
Faris Zakaryia (EGY) d. Yu Lun Xie (CHN) 6-3 6-2
Moritz Trocker (ITA/8) vs. Bye

Muthu Aadhitiya Senthilkumar (IND/2) vs. Bye
Tobias Kirchlechner (ITA) d. Zaki Al Abdullah (KSA) 6-3 6-1
Ansu Bhuyan (IND) d. Ilia Liamkin (RUS) 7-5 6-3
Ren Nakamura (JPN/7) vs. Bye

Viacheslav Yulik (RUS/3) vs. Bye
Stefano Baldoni (ITA) d. Ziad Barakat (EGY) 6-1 6-0
Muhammad Ragy (EGY) d. Nishith Naveen (IND) 3-6 6-4 10-8
Ahmed Mounir (EGY/10) vs. Bye

Taha Kapadia (IND/4) vs. Bye
Ayato Arakaki (JPN) d. Youssef Omar (EGY) 6-3 6-3
Ruben Busch (GER) d. Anwar Elkamony (EGY) 6-0 6-2
Dusan Rajic (SRB/9) vs. Bye

Gunjan Jadhav (IND/5) vs. Bye
Sherif Makhlouf (EGY/wc) d. Mohamed Aboulkassem (EGY) 6-4 6-2
Giovanni Agostinetto (ITA) d. Belal Abou Taleb (EGY) 7-5 6-4
Philip Bachmaier (AUT/11) vs. Bye

Gianmarco Ferrari (ITA/6) vs. Bye
Makary Adamek (POL) d. Youssef Abdellatif (EGY) 6-2 6-2
Gabriele Felline (ITA) d. Riccardo Masiero (ITA) 6-3 6-2
Marco Furlanetto (ITA/12) d. Mohamed Moussa (EGY/wc) 6-2 6-0

2nd Round

Eric Vanshelboim (UKR/1/wc) d. Henrik Traskin (LTU) 4-6 6-4 10-7
Moritz Trocker (ITA/8) d. Faris Zakaryia (EGY) w.o

Muthu Aadhitiya Senthilkumar (IND/2) d. Tobias Kirchlechner (ITA) 7-5 6-1
Ansu Bhuyan (IND) d. Ren Nakamura (JPN/7) 6-4 6-3

Stefano Baldoni (ITA) d. Viacheslav Yulik (RUS/3) 6-2 7-5
Ahmed Mounir (EGY/10) d. Muhammad Ragy (EGY) 6-1 6-0

Taha Kapadia (IND/4) d. Ayato Arakaki (JPN) 6-3 3-6 11-9
Dusan Rajic (SRB/9) d. Ruben Busch (GER) 6-0 6-1

Sherif Makhlouf (EGY/wc) d. Gunjan Jadhav (IND/5) 6-3 6-4
Philip Bachmaier (AUT/11) d. Giovanni Agostinetto (ITA) 6-3 6-2

Gianmarco Ferrari (ITA/6) d. Makary Adamek (POL) 6-0 6-0
Marco Furlanetto (ITA/12) d. Gabriele Felline (ITA) 6-0 6-2

Final Round

Moritz Trocker (ITA/8) d. Eric Vanshelboim (UKR/1/wc) 6-3 6-1
Muthu Aadhitiya Senthilkumar (IND/2) d. Ansu Bhuyan (IND) 3-6 6-3 10-7
Stefano Baldoni (ITA) d. Ahmed Mounir (EGY/10) 6-1 6-4
Dusan Rajic (SRB/9) d. Taha Kapadia (IND/4) 6-1 6-1
Philip Bachmaier (AUT/11) d. Sherif Makhlouf (EGY/wc) 7-5 6-1
Marco Furlanetto (ITA/12) d. Gianmarco Ferrari (ITA/6) 6-2 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
16,340 Posts
Discussion Starter · #3 · (Edited)
Doubles

1st Round

J.Paz / F.Tenti (ARG/1) d. P.Bachmaier / Y.Xie (AUT/CHN/wc) 6-4 6-2
D.Capecchi / F.Ornago (ITA) d. A.Chepelev / Y.Dzhavakian (RUS/UKR) 6-3 6-4
S.Dev / N.Seateun (IND/FRA) d. A.Asrawy / S.Makhlouf (EGY/wc) 6-4 6-4
S.Perez Contri / N.Sanchez Izquierdo (ESP/4) d. S.Baldoni / G.Ferrari (ITA/wc) 6-1 7-6(5)

A.Shevchenko / E.Vanshelboim (UKR/3) d. O.Khotkov / D.Voronin (UKR/RUS) 6-4 6-4
D.Kekez / G.Madarasz (CRO/HUN) d. T.Kapadia / M.Senthilkumar (IND) 6-2 6-3
H.Liu / V.Vanta (CHN/ROU) d. G.Jadhav / R.Nakamura (IND/JPN) 6-2 2-6 10-6
B.D'Hoe / D.Uspensky (BEL/USA/2) d. D.Litvinov / V.Yulik (RUS) 6-2 3-6 10-6

Quarterfinal

J.Paz / F.Tenti (ARG/1) d. D.Capecchi / F.Ornago (ITA) 6-4 6-4
S.Perez Contri / N.Sanchez Izquierdo (ESP/4) d. S.Dev / N.Seateun (IND/FRA) 6-4 3-6 10-6
A.Shevchenko / E.Vanshelboim (UKR/3) d. D.Kekez / G.Madarasz (CRO/HUN) w.o
B.D'Hoe / D.Uspensky (BEL/USA/2) d. H.Liu / V.Vanta (CHN/ROU) 6-4 5-7 11-9

Semifinal

J.Paz / F.Tenti (ARG/1) d. S.Perez Contri / N.Sanchez Izquierdo (ESP/4) 6-4 6-2
A.Shevchenko / E.Vanshelboim (UKR/3) d. B.D'Hoe / D.Uspensky (BEL/USA/2) 7-5 6-1

FINAL

J.Paz / F.Tenti (ARG/1)
d. A.Shevchenko / E.Vanshelboim (UKR/3) 6-0 6-1
 

·
Moderator
Joined
·
16,340 Posts
Discussion Starter · #4 · (Edited)
Main Draw

1st Round

Nikolas Sanchez Izquierdo (ESP/1) d. Andrey Chepelev (RUS) 6-3 6-4
Dusan Rajic (SRB/Q) d. Davud Amirov (RUS/wc) 6-1 6-0
Marco Furlanetto (ITA/Q) d. Duje Kekez (CRO) 3-6 7-6(5) 3-0 ret.
Stefano Baldoni (ITA/Q) d. Daniele Capecchi (ITA/7) 6-2 1-6 6-3

Benjamin D'Hoe (BEL) d. Fermin Tenti (ARG/4) 6-2 6-4
Nathan Seateun (FRA) d. Thomas Pavlekovich Smith (AUS/wc) 6-0 6-2
Juan Pablo Paz (ARG) d. Valentin Vanta (ROU) 6-2 6-2
Dennis Uspensky (USA/5) d. Muthu Aadhitiya Senthilkumar (IND/Q) 6-3 6-2

Dimitriy Voronin (RUS/8) d. Philip Bachmaier (AUT/Q) 6-3 6-2
Oleg Khotkov (UKR) d. Taha Kapadia (IND/L.L) 7-6(0) 6-4
Gergely Madarasz (HUN) d. Sergi Perez Contri (ESP) 6-2 6-2
Mathieu Perchicot (FRA/3) d. S D Prajwal Dev (IND) 6-1 6-2

Alexander Shevchenko (RUS/6) d. Petr Hajek (CZE) 6-2 6-2
Yurii Dzhavakian (UKR) d. Daniel Litvinov (RUS/wc) 6-4 6-7(6) 6-0
Amr Asrawy (EGY/wc) d. Moritz Trocker (ITA/Q) 6-2 3-6 6-3
Fabrizio Ornago (ITA/2) d. Hanyi Liu (CHN) 6-4 6-0

Taha Kapadia (IND/L.L) replaces Luca Gelhardt (GER)

2nd Round

Nikolas Sanchez Izquierdo (ESP/1) d. Dusan Rajic (SRB/Q) 6-4 6-1
Marco Furlanetto (ITA/Q) d. Stefano Baldoni (ITA/Q) 6-4 7-6(7)
Benjamin D'Hoe (BEL) d. Nathan Seateun (FRA) 6-2 6-1
Juan Pablo Paz (ARG) d. Dennis Uspensky (USA/5) 6-0 6-1

Dimitriy Voronin (RUS/8) d. Oleg Khotkov (UKR) 6-1 6-1
Mathieu Perchicot (FRA/3) d. Gergely Madarasz (HUN) 6-3 6-2
Yurii Dzhavakian (UKR) d. Alexander Shevchenko (RUS/6) 6-1 6-1
Fabrizio Ornago (ITA/2) d. Amr Asrawy (EGY/wc) 6-3 6-2

Quarterfinal

Nikolas Sanchez Izquierdo (ESP/1) d. Marco Furlanetto (ITA/Q) 6-2 6-3
Juan Pablo Paz (ARG) d. Benjamin D'Hoe (BEL) 6-2 6-1
Mathieu Perchicot (FRA/3) d. Dimitriy Voronin (RUS/8) 6-3 6-4
Fabrizio Ornago (ITA/2) d. Yurii Dzhavakian (UKR) 7-6(6) 6-2

Semifinal

Nikolas Sanchez Izquierdo (ESP/1) d. Juan Pablo Paz (ARG) 6-2 7-6(3)
Mathieu Perchicot (FRA/3) d. Fabrizio Ornago (ITA/2) 6-4 6-2

FINAL

Nikolas Sanchez Izquierdo (ESP/1)
d. Mathieu Perchicot (FRA/3) 7-6(4) 7-6(3)
 
1 - 4 of 4 Posts
Top