Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
16,038 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 CAIRO

City : Cairo, Egypt
Date : 13-19 January 2020
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : -

Entry List

1 Karim-Mohamed MAAMOUN (EGY)
2 Nikolas SANCHEZ IZQUIERDO (ESP)
3 Louis WESSELS (GER)
4 Fabrizio ORNAGO (ITA)
5 Mathieu PERCHICOT (FRA)
6 Fermin TENTI (ARG)
7 Daniele CAPECCHI (ITA)
8 Dimitriy VORONIN (RUS)
9 Andrey CHEPELEV (RUS)
10 Gergely MADARASZ (HUN)
11 Duje KEKEZ (CRO)
12 Luca GELHARDT (GER)
13 Juan Pablo PAZ (ARG)
14 Nathan SEATEUN (FRA)
15 S D Prajwal DEV (IND)
16 Javier MARTI (ESP)
17 Yurii DZHAVAKIAN (UKR)
18 Petr HAJEK (CZE)
19 Oleg KHOTKOV (UKR)
20 Niklas JOHANSSON (SWE)
21 Valentin VANTA (ROU)
22 Hanyi LIU (CHN)

23 (Q) Gian Marco ORTENZI (ITA)
24 (Q) Taha KAPADIA (IND)
25 (Q) Gianmarco FERRARI (ITA)
26 (Q) Philip BACHMAIER (AUT)
27 (Q) Faris ZAKARYIA (EGY)
28 (Q) Henrik TRASKIN (LTU)

29 (wc) Muthu Aadhitiya SENTHILKUMAR (IND)
30 (wc) Viacheslav YULIK (RUS)
31 (wc) Omar EL-MOSLEMANY (EGY)
32 (wc) Nishith NAVEEN (IND)
 

·
Moderator
Joined
·
16,038 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Gian Marco Ortenzi (ITA/1) vs. Bye
Ziad Barakat (EGY) d. Muhammad Ragy (EGY) 6-2 6-2
Abdalla Genidy (EGY) d. Yahia Elsheikh (EGY) 7-6(6) 6-4
Omar Morsy (EGY/11) vs. Bye

Taha Kapadia (IND/2) vs. Bye
Ayato Arakaki (JPN) d. Riccardo Masiero (ITA) 6-3 6-1
Naruse Minami (JPN) vs. Bye
Tobias Kirchlechner (ITA/12) vs. Bye

Daniel Litvinov (RUS/3) vs. Bye
Ahmed Borai (EGY) vs. Bye
Mohamed Aboulkassem (EGY) d. Ismail Elshafei (EGY) 6-1 7-5
Philip Bachmaier (AUT/8) vs. Bye

Gianmarco Ferrari (ITA/4) vs. Bye
Youssef Abdellatif (EGY) d. Mahmoud Fathallah (EGY) 6-0 6-3
Anwar Elkamony (EGY) d. Ronald Gabas (SVK) w.o
Ahmed Mounir (EGY/7) vs. Bye

Moritz Trocker (ITA/5) vs. Bye
Mohamed Moussa (EGY/wc) d. Yu Lun Xie (CHN) 6-1 6-2
Adham Gaber (EGY) d. Gabriele Felline (ITA) 6-3 5-7 10-6
Faris Zakaryia (EGY/9) vs. Bye

Dusan Rajic (SRB/6) vs. Bye
Henrik Traskin (LTU) d. Ruben Busch (GER) 7-6(6) 4-6 10-6
Davud Amirov (RUS) d. Zaki Al Abdullah (KSA) 6-1 6-0
Sherif Makhlouf (EGY/10/wc) vs. Bye

2nd Round

Gian Marco Ortenzi (ITA/1) d. Ziad Barakat (EGY) 6-1 6-1
Omar Morsy (EGY/11) d. Abdalla Genidy (EGY) 6-2 6-3

Taha Kapadia (IND/2) d. Ayato Arakaki (JPN) 7-5 3-6 11-9
Tobias Kirchlechner (ITA/12) d. Naruse Minami (JPN) 6-1 6-2

Ahmed Borai (EGY) d. Daniel Litvinov (RUS/3) 6-3 1-6 10-8
Philip Bachmaier (AUT/8) d. Mohamed Aboulkassem (EGY) 7-5 6-4

Gianmarco Ferrari (ITA/4) d. Youssef Abdellatif (EGY) 6-1 6-0
Ahmed Mounir (EGY/7) d. Anwar Elkamony (EGY) 6-1 6-1

Moritz Trocker (ITA/5) d. Mohamed Moussa (EGY/wc) 6-1 7-6(3)
Faris Zakaryia (EGY/9) d. Adham Gaber (EGY) 7-6(4) 6-4

Henrik Traskin (LTU) d. Dusan Rajic (SRB/6) 6-3 7-5
Sherif Makhlouf (EGY/10/wc) d. Davud Amirov (RUS) 6-3 6-2

Final Round

Gian Marco Ortenzi (ITA/1) d. Omar Morsy (EGY/11) 6-1 6-2
Taha Kapadia (IND/2) d. Tobias Kirchlechner (ITA/12) 7-6(7) 6-1
Philip Bachmaier (AUT/8) d. Ahmed Borai (EGY) 6-1 6-0
Gianmarco Ferrari (ITA/4) d. Ahmed Mounir (EGY/7) 6-2 6-1
Faris Zakaryia (EGY/9) d. Moritz Trocker (ITA/5) 2-6 7-5 10-7
Henrik Traskin (LTU) d. Sherif Makhlouf (EGY/10/wc) 2-6 7-6(6) 10-5
 

·
Moderator
Joined
·
16,038 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round

L.Gelhardt / P.Hajek (GER/CZE/1) d. A.Chepelev / V.Vanta (RUS/ROU) 7-6(6) 2-6 10-7
D.Litvinov / V.Yulik (RUS) d. R.Busch / I.Liamkin (GER/RUS/wc) 2-6 6-3 10-3
M.Aboulkassem / S.Makhlouf (EGY/wc) d. P.Bachmaier / Y.Xie (AUT/CHN) 7-6(8) 6-3
D.Capecchi / F.Ornago (ITA/3) d. D.Amirov / H.Traskin (RUS/LTU/wc) 6-4 6-2

N.Sanchez Izquierdo / L.Wessels (ESP/GER/4) d. O.Khotkov / D.Voronin (UKR/RUS) 7-5 6-3
G.Ferrari / G.Ortenzi (ITA) d. Y.Dzhavakian / H.Liu (UKR/CHN) 4-6 6-2 10-7
D.Kekez / G.Madarasz (CRO/HUN) d. S.Dev / N.Seateun (IND/FRA) 6-0 6-2
J.Paz / F.Tenti (ARG/2) d. N.Johansson / D.Rajic (SWE/SRB) 6-2 6-4

Quarterfinal

L.Gelhardt / P.Hajek (GER/CZE/1) d. D.Litvinov / V.Yulik (RUS) 6-2 3-6 10-5
M.Aboulkassem / S.Makhlouf (EGY/wc) d. D.Capecchi / F.Ornago (ITA/3) 2-6 6-4 10-7
G.Ferrari / G.Ortenzi (ITA) d. N.Sanchez Izquierdo / L.Wessels (ESP/GER/4) w.o
D.Kekez / G.Madarasz (CRO/HUN) d. J.Paz / F.Tenti (ARG/2) 7-5 6-2

Semifinal

L.Gelhardt / P.Hajek (GER/CZE/1) d. M.Aboulkassem / S.Makhlouf (EGY/wc) 6-2 6-3
D.Kekez / G.Madarasz (CRO/HUN) d. G.Ferrari / G.Ortenzi (ITA) w.o

FINAL

D.Kekez / G.Madarasz (CRO/HUN) d. L.Gelhardt / P.Hajek (GER/CZE/1) 6-1 6-2
 

·
Moderator
Joined
·
16,038 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Javier Marti (ESP) d. Karim-Mohamed Maamoun (EGY/1) 6-0 6-0
Juan Pablo Paz (ARG) d. Gianmarco Ferrari (ITA/Q) 6-1 6-1
Gergely Madarasz (HUN) d. Luca Gelhardt (GER) 4-1 ret.
Andrey Chepelev (RUS) d. Fermin Tenti (ARG/6) 5-7 6-4 6-4

Fabrizio Ornago (ITA/4) d. Viacheslav Yulik (RUS/wc) 6-0 6-2
Yurii Dzhavakian (UKR) d. S D Prajwal Dev (IND) 6-2 6-3
Gian Marco Ortenzi (ITA/Q) d. Muthu Aadhitiya Senthilkumar (IND/wc) 6-3 6-1
Dimitriy Voronin (RUS/8) d. Nathan Seateun (FRA) 6-4 7-6(6)

Daniele Capecchi (ITA/7) d. Nishith Naveen (IND/wc) 6-0 6-0
Philip Bachmaier (AUT/Q) d. Taha Kapadia (IND/Q) 6-3 6-2
Henrik Traskin (LTU/Q) d. Oleg Khotkov (UKR) 6-7(6) 6-4 6-4
Faris Zakaryia (EGY/Q) d. Louis Wessels (GER/3) 7-6(4) 6-4

Duje Kekez (CRO) d. Mathieu Perchicot (FRA/5) 6-4 6-4
Petr Hajek (CZE) d. Hanyi Liu (CHN) 6-4 6-1
Valentin Vanta (ROU) d. Omar El-Moslemany (EGY/wc) 6-2 6-3
Nikolas Sanchez Izquierdo (ESP/2) d. Niklas Johansson (SWE) 5-7 6-3 6-2

2nd Round

Javier Marti (ESP) d. Juan Pablo Paz (ARG) 7-6(5) 6-2
Andrey Chepelev (RUS) d. Gergely Madarasz (HUN) 6-2 5-7 7-5
Fabrizio Ornago (ITA/4) d. Yurii Dzhavakian (UKR) 6-1 6-4
Dimitriy Voronin (RUS/8) d. Gian Marco Ortenzi (ITA/Q) 6-3 6-0

Daniele Capecchi (ITA/7) d. Philip Bachmaier (AUT/Q) 6-3 7-5
Faris Zakaryia (EGY/Q) d. Henrik Traskin (LTU/Q) 0-6 6-3 7-5
Petr Hajek (CZE) d. Duje Kekez (CRO) 7-5 2-6 6-3
Nikolas Sanchez Izquierdo (ESP/2) d. Valentin Vanta (ROU) 6-1 6-1

Quarterfinal

Javier Marti (ESP) d. Andrey Chepelev (RUS) 6-0 6-2
Fabrizio Ornago (ITA/4) d. Dimitriy Voronin (RUS/8) 6-4 3-6 6-2
Daniele Capecchi (ITA/7) d. Faris Zakaryia (EGY/Q) 6-0 6-0
Nikolas Sanchez Izquierdo (ESP/2) d. Petr Hajek (CZE) 6-1 6-3

Semifinal

Javier Marti (ESP) d. Fabrizio Ornago (ITA/4) 6-2 6-2
Nikolas Sanchez Izquierdo (ESP/2) d. Daniele Capecchi (ITA/7) 6-1 4-6 6-0

FINAL

Javier Marti (ESP) d. Nikolas Sanchez Izquierdo (ESP/2) 6-2 2-6 7-6(5)
 
1 - 4 of 4 Posts
Top