Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
16,213 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 CAIRO

City : Cairo, Egypt
Date : 09-15 December 2019
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Youssef Hossam (EGY)

Entry List

1 Manuel GUINARD (FRA)
2 Laurynas GRIGELIS (LTU)
3 Niels LOOTSMA (NED)
4 Jordan CORREIA (BRA)
5 Fermin TENTI (ARG)
6 Jose Fco. VIDAL AZORIN (ESP)
7 Alexander WEIS (ITA)
8 Facundo JUAREZ (ARG)
9 Ignacio MONZON (ARG)
10 Dennis USPENSKY (USA)
11 Sebastian PRECHTEL (GER)
12 Simone RONCALLI (ITA)
13 Stefano BATTAGLINO (ITA)
14 Dhruv SUNISH (IND)
15 Franco FEITT (ARG)
16 Richard MUZAEV (RUS)
17 Manfred FELLIN (ITA)
18 Nini Gabriel DICA (ROU)
19 Alex MARTI PUJOLRAS (ESP)
20 Edoardo LAVAGNO (ITA)
21 Octavio VOLPI (ARG)
22 Joao Marcos NUSDEO (BRA)

23 (Q) Joao MONTEIRO (POR)
24 (Q) Omar EL-MOSLEMANY (EGY)
25 (Q) Iancu-lustinian GHINDA (CAN)
26 (Q) Amr ASRAWY (EGY)
27 (Q) Giulio COLACIOPPO (ITA)
28 (Q) Jaime CALDES (ESP)

29 (wc) Sherif SABRY (EGY)
30 (wc) Carles HERNANDEZ (ESP)
31 (wc) Daniel LITVINOV (RUS)
32 (wc) Henrik TRASKIN (LTU)
 

·
Moderator
Joined
·
16,213 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Adrian Exposito (ESP/1) vs. Bye
Dennis Katzenwadel (GER) d. Alejandro Hastings (MEX) 6-2 6-2
Amr Asrawy (EGY) d. Vasisht Cheruku (IND) 6-2 6-0
Ashraf El Sayed (EGY/9) vs. Bye

Arpit Sharma (IND/2) vs. Bye
Iancu-lustinian Ghinda (CAN) d. Anwar Elkamony (EGY) 6-0 6-0
Ali Zaghloul (EGY) d. Axel Herberg (ESP) 6-1 3-2 ret.
Tarun Anirudh Chilakalapudi (IND/7) vs. Bye

Mohamad Gomaa (EGY/3) vs. Bye
Giulio Colacioppo (ITA) d. Carlo De Nardi (ITA) 5-7 6-2 10-7
Vignesh Peranamallur (IND) d. Davud Amirov (RUS) 7-6(6) 6-3
Egill Sigurdsson (ISL/10) vs. Bye

Atharva Sharma (IND/4) vs. Bye
Uros Delic (SRB) d. Mattia Rossi (ITA) 6-4 6-0
Louis Allen (GBR) d. Stevan Popovic (GER) 6-1 2-0 ret.
Omar El-Moslemany (EGY/12) d. Mohab Hamed (EGY) 6-4 6-4

Joao Monteiro (POR/5) vs. Bye
Ahmed Borai (EGY) d. Preston Connor (IRL) 6-2 6-4
Faris Zakaryia (EGY) d. Leon Roma (ITA) 6-2 6-1
Stylianos Poutis (GRE/11) d. Ismail Elshafei (EGY) 7-5 6-1

Marco Corino (ITA/6) vs. Bye
Jaime Caldes (ESP) d. Naruse Minami (JPN) 6-0 6-0
Andrea Del Federico (ITA) d. Meaizur Rahman Khan (BAN) 6-0 6-0
Bjorn Nareyka (AUT/8) vs. Bye

2nd Round

Adrian Exposito (ESP/1) d. Dennis Katzenwadel (GER) 6-3 6-1
Amr Asrawy (EGY) d. Ashraf El Sayed (EGY/9) 6-0 6-1

Iancu-lustinian Ghinda (CAN) d. Arpit Sharma (IND/2) 6-4 7-6(3)
Ali Zaghloul (EGY) d. Tarun Anirudh Chilakalapudi (IND/7) 6-2 6-4

Giulio Colacioppo (ITA) d. Mohamad Gomaa (EGY/3) 6-7(4) 6-0 10-8
Vignesh Peranamallur (IND) d. Egill Sigurdsson (ISL/10) 6-2 6-2

Atharva Sharma (IND/4) d. Uros Delic (SRB) 6-2 6-2
Omar El-Moslemany (EGY/12) d. Louis Allen (GBR) 3-6 7-6(5) 10-7

Joao Monteiro (POR/5) d. Ahmed Borai (EGY) 6-2 6-0
Faris Zakaryia (EGY) d. Stylianos Poutis (GRE/11) 6-0 6-3

Jaime Caldes (ESP) d. Marco Corino (ITA/6) 6-3 6-3
Andrea Del Federico (ITA) d. Bjorn Nareyka (AUT/8) 4-6 6-1 10-4

Final Round

Amr Asrawy (EGY) d. Adrian Exposito (ESP/1) 6-7(5) 6-1 10-4
Iancu-lustinian Ghinda (CAN) d. Ali Zaghloul (EGY) 6-1 6-2
Giulio Colacioppo (ITA) d. Vignesh Peranamallur (IND) 6-4 6-0
Omar El-Moslemany (EGY/12) d. Atharva Sharma (IND/4) 6-2 6-2
Joao Monteiro (POR/5) d. Faris Zakaryia (EGY) 4-6 6-2 10-8
Jaime Caldes (ESP) d. Andrea Del Federico (ITA) 6-2 6-0
 

·
Moderator
Joined
·
16,213 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round

L.Grigelis / M.Guinard (LTU/FRA/1) d. S.Battaglino / A.Weis (ITA) 6-2 3-6 10-6
O.El-Moslemany / S.Sabry (EGY) d. D.Amirov / D.Litvinov (RUS/wc) 6-4 6-2
A.Sharma / D.Sunish (IND) d. T.Chilakalapudi / V.Peranamallur (IND) 4-6 6-4 10-5
D.Uspensky / J.Vidal Azorin (USA/ESP/3) d. A.Del Federico / A.Exposito (ITA/ESP) 3-6 6-2 10-6

N.Lootsma / J.Monteiro (NED/POR/4) d. F.Feitt / A.Marti Pujolras (ARG/ESP) 6-2 6-2
F.Juarez / O.Volpi (ARG) d. I.Ghinda / Ar.Sharma (CAN/IND) 6-3 6-3
B.Abou Taleb / F.Zakaryia (EGY/wc) d. M.Corino / M.Rossi (ITA/wc) 6-2 6-3
I.Monzon / F.Tenti (ARG/2) d. A.Asrawy / S.Makhlouf (EGY) 6-2 6-4

Quarterfinal

L.Grigelis / M.Guinard (LTU/FRA/1) d. O.El-Moslemany / S.Sabry (EGY) 6-2 6-1
A.Sharma / D.Sunish (IND) d. D.Uspensky / J.Vidal Azorin (USA/ESP/3) 6-2 6-1
F.Juarez / O.Volpi (ARG) d. N.Lootsma / J.Monteiro (NED/POR/4) 6-3 6-4
I.Monzon / F.Tenti (ARG/2) d. B.Abou Taleb / F.Zakaryia (EGY/wc) 6-2 3-6 10-6

Semifinal

L.Grigelis / M.Guinard (LTU/FRA/1) d. A.Sharma / D.Sunish (IND) 6-4 6-1
F.Juarez / O.Volpi (ARG) d. I.Monzon / F.Tenti (ARG/2) 3-6 6-3 10-8

FINAL

L.Grigelis / M.Guinard (LTU/FRA/1)
d. F.Juarez / O.Volpi (ARG) 7-6(7) 6-3
 

·
Moderator
Joined
·
16,213 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Manuel Guinard (FRA/1) d. Carles Hernandez (ESP/wc) 6-2 6-3
Daniel Litvinov (RUS/wc) d. Richard Muzaev (RUS) 7-6(5) 6-3
Manfred Fellin (ITA) d. Henrik Traskin (LTU/wc) 1-6 6-3 6-0
Alexander Weis (ITA/7) d. Sherif Sabry (EGY/wc) 6-0 6-4

Niels Lootsma (NED/3) d. Omar El-Moslemany (EGY/Q) 6-3 7-5
Jaime Caldes (ESP/Q) d. Joao Marcos Nusdeo (BRA) 3-6 6-3 6-2
Alex Marti Pujolras (ESP) d. Sebastian Prechtel (GER) 7-5 7-5
Jose Fco. Vidal Azorin (ESP/6) d. Octavio Volpi (ARG) 3-6 6-3 6-1

Facundo Juarez (ARG/8) d. Dhruv Sunish (IND) 6-1 6-7(7) 6-1
Franco Feitt (ARG) d. Giulio Colacioppo (ITA/Q) 6-2 7-5
Simone Roncalli (ITA) d. Edoardo Lavagno (ITA) 6-3 6-2
Jordan Correia (BRA/4) d. Joao Monteiro (POR/Q) 6-3 6-4

Fermin Tenti (ARG/5) d. Nini Gabriel Dica (ROU) 6-0 6-1
Dennis Uspensky (USA) d. Amr Asrawy (EGY/Q) 6-2 7-5
Stefano Battaglino (ITA) d. Iancu-lustinian Ghinda (CAN/Q) 6-0 6-2
Laurynas Grigelis (LTU/2) d. Ignacio Monzon (ARG) 6-3 6-1

2nd Round

Manuel Guinard (FRA/1) d. Daniel Litvinov (RUS/wc) 6-2 6-0
Alexander Weis (ITA/7) d. Manfred Fellin (ITA) 6-7(3) 6-3 6-4
Niels Lootsma (NED/3) d. Jaime Caldes (ESP/Q) 6-2 3-6 6-0
Alex Marti Pujolras (ESP) d. Jose Fco. Vidal Azorin (ESP/6) 6-4 1-6 6-1

Facundo Juarez (ARG/8) d. Franco Feitt (ARG) 6-1 7-5
Jordan Correia (BRA/4) d. Simone Roncalli (ITA) 6-4 6-2
Fermin Tenti (ARG/5) d. Dennis Uspensky (USA) 7-6(2) 3-6 7-6(5)
Laurynas Grigelis (LTU/2) d. Stefano Battaglino (ITA) 6-3 6-4

Quarterfinal

Manuel Guinard (FRA/1) d. Alexander Weis (ITA/7) 6-2 6-2
Niels Lootsma (NED/3) d. Alex Marti Pujolras (ESP) 4-6 6-3 6-4
Facundo Juarez (ARG/8) d. Jordan Correia (BRA/4) 6-1 6-4
Laurynas Grigelis (LTU/2) d. Fermin Tenti (ARG/5) 6-2 6-4

Semifinal

Manuel Guinard (FRA/1) d. Niels Lootsma (NED/3) 6-1 6-0
Laurynas Grigelis (LTU/2) d. Facundo Juarez (ARG/8) 7-5 6-4

FINAL

Manuel Guinard (FRA/1)
d. Laurynas Grigelis (LTU/2) 6-3 6-2
 
1 - 4 of 4 Posts
Top