Mens Tennis Forums banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Moderator
Joined
·
15,912 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
M15 CAIRO

City : Cairo, Egypt
Date : 07-13 December 2020
Prize Money : 15.000$
Surface : Clay (Outdoor)
Defending champion : Manuel Guinard (FRA)

Entry List

1. Karim-Mohamed MAAMOUN (EGY)
2. Fabrizio ORNAGO (ITA)
3. Sidharth RAWAT (IND)
4. Aldin SETKIC (BIH)
5. Pol MARTIN TIFFON (ESP)
6. Oleksii KRUTYKH (UKR)
7. Fermin TENTI (ARG)
8. Adam EL MIHDAWY (USA)
9. Erik CREPALDI (ITA)
10. Nikita MASHTAKOV (UKR)
11. Jose Fco. VIDAL AZORIN (ESP)
12. Juan Pablo PAZ (ARG)
13. Emiliano MAGGIOLI (ITA)
14. Manish SURESHKUMAR (IND)
15. Arjun KADHE (IND)
16. Carlos SANCHEZ JOVER (ESP)
17. Ryan NIJBOER (NED)
18. Ignacio MONZON (ARG)
19. (JE) Juan Bautista TORRES (ARG)
20. (JE) Toby KODAT (USA)

21 (Q) Hady HABIB (LBN)
22 (Q) Mariano NAVONE (ARG)
23 (Q) Damien WENGER (SUI)
24 (Q) Juan Bautista OTEGUI (ARG)
25 (Q) Yurii DZHAVAKIAN (UKR)
26 (Q) Alex MARTI PUJOLRAS (ESP)
27 (Q) Ivan DENISOV (RUS)
28 (Q) Constantinos KOSHIS (CYP)

29 (wc) Alejo Lorenzo LINGUA LAVALLEN (ARG)
30 (wc) Luis PATINO (MEX)
31 (wc) Muthu Aadhitiya SENTHILKUMAR (IND)
32 (wc) Sherif SABRY (EGY)
 

·
Moderator
Joined
·
15,912 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Qualifying Draw

1st Round

Hady Habib (LBN/1) d. Ismail El Shafei (EGY) 6-1 6-1
Akram El Sallaly (EGY) d. Preston Connor (IRL) 6-0 6-1
Louroi Martinez (SUI) d. Ammar Fekry (EGY/wc) 6-2 6-2
Rishi Reddy (IND/11) d. Egill Sigurdsson (ISL) 6-0 6-0

Mariano Navone (ARG/2) d. Omar El-Moslemany (EGY) 6-4 6-0
Federico Juan Aguilar (ARG) d. Eduardo Lobo Da Rosa De Almeida (BRA) 3-6 7-5 11-9
Adham Gaber (EGY) d. Anwar Elkamony (EGY) 6-1 6-1
Chad Kissell (USA/12) d. Ziad Aboufirassi (CAN/wc) 6-1 6-0

Damien Wenger (SUI/3) d. Gabriel Sanchez (MEX) 6-1 6-0
Yash Chaurasia (IND) d. Omar Diab (EGY) 6-1 6-1
Geronimo Marcolini (ARG) d. Giulio Colacioppo (ITA) 6-1 7-5
Anirudh Chandrasekar (IND/10) d. Youssef Sadek (EGY) 6-0 6-4

Juan Bautista Otegui (ARG/4) d. Mohab Hamed (EGY) 6-0 6-4
Dax Donders (NED) d. Omar El Shehawy (EGY) 6-2 6-2
Vignesh Peranamallur (IND) d. Stefan Loncar (NED) 6-4 7-6(1)
Juan Ignacio Alcalde (ARG/13) d. Mohamad Elgarhy (EGY) 6-4 6-0

Max Houkes (NED/5) d. Aly Shokeir (EGY) 6-2 6-1
Mikel Aranzabal (ESP) d. Karim Ibrahim (EGY) 6-1 6-3
Constantinos Koshis (CYP) d. Omar Loutfy (EGY/wc) 6-1 6-1
Faris Zakaryia (EGY/16) d. Charles Tzicas (BEL) 6-2 6-2

Yurii Dzhavakian (UKR/6) d. Zakai Stone (USA) 7-5 6-4
Hady El Kordy (EGY) d. Mathias Klimovicz (BRA) 7-5 6-2
Omar Morsy (EGY) d. Anshumat Srivastava (IND) 6-2 6-3
Simon Beaupain (BEL/9) d. Tarun Anirudh Chilakalapudi (IND) 6-2 6-4

Abhinav Sanjeev Shanmugam (IND/7) d. Victor Ernaelsteen (BEL) 6-2 6-3
Ivan Denisov (RUS) d. Adham Hesham Gabr (EGY) 6-0 6-0
Aloys Johannes Willem Van Baal (NED) d. Adam Ibrahim (EGY) 6-3 6-1
Leonid Sheyngezikht (BUL/14) d. Arjun Mahadevan (IND) 6-0 6-1

Alex Marti Pujolras (ESP/8) d. Ali Mounir (EGY) 6-1 6-0
Sami Ben Abdennibi (SUI) d. Waleed Elsaraf (EGY) 6-1 4-0 ret.
Abdallah Fouad (EGY) d. Tushar Madan (IND) 6-1 6-4
Faisal Qamar (IND/15) d. Miroslav Herzan (CZE) 7-5 7-5

2nd Round

Hady Habib (LBN/1) d. Akram El Sallaly (EGY) 6-0 6-2
Louroi Martinez (SUI) d. Rishi Reddy (IND/11) 6-1 7-5

Mariano Navone (ARG/2) d. Federico Juan Aguilar (ARG) 6-1 6-0
Adham Gaber (EGY) d. Chad Kissell (USA/12) 6-3 6-3

Damien Wenger (SUI/3) d. Yash Chaurasia (IND) 6-4 6-0
Anirudh Chandrasekar (IND/10) d. Geronimo Marcolini (ARG) 6-1 7-6(3)

Juan Bautista Otegui (ARG/4) d. Dax Donders (NED) 7-5 6-3
Vignesh Peranamallur (IND) d. Juan Ignacio Alcalde (ARG/13) 6-3 0-6 10-6

Max Houkes (NED/5) d. Mikel Aranzabal (ESP) 6-3 6-3
Constantinos Koshis (CYP) d. Faris Zakaryia (EGY/16) 3-6 6-4 11-9

Yurii Dzhavakian (UKR/6) d. Hady El Kordy (EGY) 6-1 6-2
Simon Beaupain (BEL/9) d. Omar Morsy (EGY) 6-1 6-2

Ivan Denisov (RUS) d. Abhinav Sanjeev Shanmugam (IND/7) 6-3 3-6 10-6
Leonid Sheyngezikht (BUL/14) d. Aloys Johannes Willem Van Baal (NED) 6-1 ret.

Alex Marti Pujolras (ESP/8) d. Sami Ben Abdennibi (SUI) 7-6(2) 6-1
Faisal Qamar (IND/15) d. Abdallah Fouad (EGY) 6-3 6-7(4) 10-8

Final Round

Hady Habib (LBN/1) d. Louroi Martinez (SUI) 6-3 6-3
Mariano Navone (ARG/2) d. Adham Gaber (EGY) 6-4 6-2
Damien Wenger (SUI/3) d. Anirudh Chandrasekar (IND/10) 6-1 1-0 ret.
Juan Bautista Otegui (ARG/4)
d. Vignesh Peranamallur (IND) 6-2 6-0
Constantinos Koshis (CYP) d. Max Houkes (NED/5) 7-5 4-6 10-7
Yurii Dzhavakian (UKR/6) d. Simon Beaupain (BEL/9) 7-6(5) 2-6 13-11
Ivan Denisov (RUS) d. Leonid Sheyngezikht (BUL/14) 3-6 6-2 10-7
Alex Marti Pujolras (ESP/8) d. Faisal Qamar (IND/15) 6-0 6-1
 

·
Moderator
Joined
·
15,912 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Doubles

1st Round

M.Houkes / R.Nijboer (NED/1) d. L.Martinez / D.Wenger (SUI) 6-3 6-2
H.Habib / J.Vidal Azorin (LBN/ESP) d. Y.Chaurasia / T.Madan (IND/wc) 7-5 6-4
J.Otegui / J.Paz (ARG) d. A.Lingua Lavallen / M.Navone (ARG) 6-3 7-5
E.Crepaldi / A.El Mihdawy (ITA/USA) d. A.Chandrasekar / M.Sureshkumar (IND/4) 6-7(5) 6-4 10-2

L.Patino / A.Setkic (MEX/BIH/3) d. Y.Dzhavakian / O.Krutykh (UKR) 7-5 6-4
A.Marti Pujolras / P.Martin Tiffon (ESP) d. C.Sanchez Jover / J.Torres (ESP/ARG) 4-6 6-2 10-7
A.El Sallaly / A.Gaber (EGY/wc) d. Z.Aboufirassi / C.Tzicas (CAN/BEL/wc) 6-1 6-2
E.Maggioli / F.Ornago (ITA) d. F.Qamar / R.Reddy (IND/Alt) 6-2 5-7 10-4

F.Qamar / R.Reddy (IND/Alt) replace A.Kadhe / S.Rawat (IND/2)

Quarterfinal

M.Houkes / R.Nijboer (NED/1) d. H.Habib / J.Vidal Azorin (LBN/ESP) w.o
E.Crepaldi / A.El Mihdawy (ITA/USA) d. J.Otegui / J.Paz (ARG) 2-6 7-5 11-9
L.Patino / A.Setkic (MEX/BIH/3) d. A.Marti Pujolras / P.Martin Tiffon (ESP) w.o
A.El Sallaly / A.Gaber (EGY/wc) d. E.Maggioli / F.Ornago (ITA) 6-3 4-6 10-8

Semifinal

M.Houkes / R.Nijboer (NED/1) d. E.Crepaldi / A.El Mihdawy (ITA/USA) 6-2 7-6(6)
A.El Sallaly / A.Gaber (EGY/wc) d. L.Patino / A.Setkic (MEX/BIH/3) 6-1 6-1

FINAL

M.Houkes / R.Nijboer (NED/1)
d. A.El Sallaly / A.Gaber (EGY/wc) 6-4 6-4
 

·
Moderator
Joined
·
15,912 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Main Draw

1st Round

Erik Crepaldi (ITA/9) d. Emiliano Maggioli (ITA) 3-6 6-3 6-4
Ignacio Monzon (ARG) d. Constantinos Koshis (CYP/Q) 6-1 4-6 6-1
Mariano Navone (ARG/Q) d. Muthu Aadhitiya Senthilkumar (IND/wc) 6-1 6-2
Adam El Mihdawy (USA/8) d. Faisal Qamar (IND/L.L) 6-4 4-6 6-4

Juan Pablo Paz (ARG) d. Sidharth Rawat (IND/3) 6-2 6-4
Luis Patino (MEX/wc) d. Yurii Dzhavakian (UKR/Q) 6-4 3-6 6-3
Juan Bautista Torres (ARG) d. Arjun Kadhe (IND) 6-2 2-2 ret.
Alex Marti Pujolras (ESP/Q) d. Fermin Tenti (ARG/7) 6-4 7-6(1)

Pol Martin Tiffon (ESP/5) d. Damien Wenger (SUI/Q) 7-6(6) 0-6 7-5
Toby Kodat (USA) d. Juan Bautista Otegui (ARG/Q) 6-2 6-2
Nikita Mashtakov (UKR) d. Ivan Denisov (RUS/Q) 6-4 1-6 6-3
Aldin Setkic (BIH/4) d. Sherif Sabry (EGY/wc) 6-7(4) 6-1 6-4

Ryan Nijboer (NED) d. Oleksii Krutykh (UKR/6) 2-6 7-6(6) 6-4
Alejo Lorenzo Lingua Lavallen (ARG/wc) d. Jose Fco. Vidal Azorin (ESP) 7-6(1) 6-4
Hady Habib (LBN/Q) d. Manish Sureshkumar (IND) 6-1 6-3
Fabrizio Ornago (ITA/2) d. Carlos Sanchez Jover (ESP) 6-7(6) 6-2 6-2

Faisal Qamar (IND/L.L) replaces Karim-Mohamed Maamoun (EGY/1)

2nd Round

Erik Crepaldi (ITA/9) d. Ignacio Monzon (ARG) 6-3 6-3
Mariano Navone (ARG/Q) d. Adam El Mihdawy (USA/8) 6-4 7-6(3)
Juan Pablo Paz (ARG) d. Luis Patino (MEX/wc) 6-4 6-4
Juan Bautista Torres (ARG) d. Alex Marti Pujolras (ESP/Q) 7-5 6-4

Toby Kodat (USA) d. Pol Martin Tiffon (ESP/5) 3-6 7-5 6-3
Aldin Setkic (BIH/4) d. Nikita Mashtakov (UKR) 6-2 6-4
Alejo Lorenzo Lingua Lavallen (ARG/wc) d. Ryan Nijboer (NED) 5-7 6-4 6-1
Hady Habib (LBN/Q) d. Fabrizio Ornago (ITA/2) 6-4 5-7 6-4

Quarterfinal

Erik Crepaldi (ITA/9) d. Mariano Navone (ARG/Q) 0-6 6-3 6-3
Juan Bautista Torres (ARG) d. Juan Pablo Paz (ARG) 6-0 6-1
Toby Kodat (USA) d. Aldin Setkic (BIH/4) 6-2 7-6(4)
Alejo Lorenzo Lingua Lavallen (ARG/wc) d. Hady Habib (LBN/Q) 6-3 7-5

Semifinal

Juan Bautista Torres (ARG) d. Erik Crepaldi (ITA/9) 6-2 6-2
Toby Kodat (USA) d. Alejo Lorenzo Lingua Lavallen (ARG/wc) 3-6 6-3 6-4

FINAL

Juan Bautista Torres (ARG) d. Toby Kodat (USA) 6-3 6-3
 
1 - 4 of 4 Posts
Top